Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mons Vetula
     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 11/08/2007, 16:20 Quote Post

Oznaczenia robione są pod profesjonalnych turystów, takich co z mapą chodzą, a nie z frytkami. Niestety Warszawiacy zaczynają zaglądać w takie miejsca, gdzie ich dotąd nie było. Np ostatnio zorganizowaną grupę spotkałem w Łomnicy. Ale staram się pozytywnie nastawić do nich Słowaków smile.gif na pewno ich przywitają chlebem i solą zwłaszcza w miejscowości Vitanova dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 11/08/2007, 16:55 Quote Post

QUOTE
Np ostatnio zorganizowaną grupę spotkałem w Łomnicy.


Nie powinno Cię to dziwić - Łomnica, Szmeks czy Szczyrbskie Pleso robią ostatnio wśród quasi - turystów z północy Polski "karierę" na miarę Zakopanego... wink.gif Dobrze, iż kemping w Starej Lesnej jako tako się przed tym najazdem broni... Ostatnio zaś preferuję Zapadne Tatry - Rohacze, Salatyn czy Raczkowa Czuba zwłaszcza: tam naprawdę można odetchnąć... smile.gif Ale może o tym sza! - jeszcze się "Warszawioki" zwiedzą... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 12/08/2007, 8:59 Quote Post

Oznaczenia robione są pod profesjonalnych turystów, takich co z mapą chodzą, a nie z frytkami.

- Ej no, to nie było miłe tongue.gif Nie po raz pierwszy maszerowałem sobie z 12 kg na plecach. I jak do tej pory zazwyczaj bywałem szybszy niż mapa przewiduje. Zarówno w Tatrach, jak i w Gorcach i w Sądeckim. Dlatego nieco się zdziwiłem.

popularny w Warszawie

- Ale nas tam było dwóch tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Arabika
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 23.515

...
Stopień akademicki: mgr+++
Zawód: koniolog
 
 
post 12/08/2007, 9:39 Quote Post

QUOTE
Ale nas tam było dwóch


byle po szlaku i nie z buciorami w las dry.gif
nie po to tam te swierczki liczylam i meczylam sie nad praca magisterska zeby niweczyc efekty mojej pracy wink.gif
Stworzylismy (bo moja praca byla tylko czescia projektu) plan odnowy i zachowania pierwotnego boru świerkowego na zboczach Babiej, to jest naprawde unikalne zbiorowisko roslinne.
Z tego co wiem program ochorny trwa, a jak sie dowiem o jakiejs nartostradzie osobiscie pojde glodowac na Krowiarkach doppelpunkt.gif
(moze sie kto wzruszy, takiego sprzetu jak ekolodzy w Rospudzie nie posiadam...)
Jak widze walajace sie tam smieci dostaje jasnej cholery wallbash.gif doppelpunkt.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 12/08/2007, 10:43 Quote Post

QUOTE(Arabika @ 12/08/2007, 9:39)
byle po szlaku i nie z buciorami w las dry.gif
nie po to tam te swierczki liczylam i meczylam sie nad praca magisterska zeby niweczyc efekty mojej pracy  wink.gif
Stworzylismy (bo moja praca byla tylko czescia projektu) plan odnowy i zachowania pierwotnego boru świerkowego na zboczach Babiej, to jest naprawde unikalne zbiorowisko roslinne.
Z tego co wiem program ochorny trwa, a jak sie dowiem o jakiejs nartostradzie osobiscie pojde glodowac na Krowiarkach doppelpunkt.gif
(moze sie kto wzruszy, takiego sprzetu jak ekolodzy w Rospudzie nie posiadam...)
Jak widze walajace sie tam smieci dostaje jasnej cholery  wallbash.gif  doppelpunkt.gif
*



Spokojnie Arabiko, łańcuchy udostępnię. Parę osób się znajdzie i jak tylko zaczną cokolwiek planować z wyciągiem na Babią zrobimy taką grandę, że Rospuda przy tym to będzie mały pryszcz sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 12/08/2007, 11:56 Quote Post

QUOTE(Arabika @ 12/08/2007, 10:39)
QUOTE(rycymer @ 12/08/2007, 9:22)
QUOTE
- Ale nas tam było dwóch


To tym gorzej - fama tego szlaku rozejdzie się o wiele szybciej wśród mieszkańców stolicy... wink.gif

Pozdrawiam!
*




byle po szlaku i nie z buciorami w las dry.gif
nie po to tam te swierczki liczylam i meczylam sie nad praca magisterska zeby niweczyc efekty mojej pracy wink.gif
Stworzylismy (bo moja praca byla tylko czescia projektu) plan odnowy i zachowania pierwotnego boru świerkowego na zboczach Babiej, to jest naprawde unikalne zbiorowisko roslinne.
Z tego co wiem program ochorny trwa, a jak sie dowiem o jakiejs nartostradzie osobiscie pojde glodowac na Krowiarkach doppelpunkt.gif
(moze sie kto wzruszy, takiego sprzetu jak ekolodzy w Rospudzie nie posiadam...)
Jak widze walajace sie tam smieci dostaje jasnej cholery wallbash.gif doppelpunkt.gif
*



Ale... ja wcale nie mówiłem o Babiej, tylko o ostępach Oszusa... rolleyes.gif Podziwiam jednak Twój zapał w kierunku ochrony przyrody... smile.gif Co do Diablaka zaś, cóż, to "rewir" carantuhilla - mój kończy się na lini Hucisko - Sucha Góra - Klekociny - Mędralowa, czyli na wododziale Soły i Skawy... wink.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 13/08/2007, 20:16 Quote Post

W porządku jakoś się podzielimy, ważne żeby wyciąg nie powstał, bo to będzie katastrofa. Nie będzie warszawka psuła mi widoku z okna
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 22/09/2007, 5:46 Quote Post

Budzę się rankiem a tu trójka nadaje z Zawoji. Nareszcie jakieś rozsądne posunięcie władz rozgłośni. W końcu dzisiaj redyk jesienny w Zawoji. I Podbabiogórska jesień.... A mój kuzyn znowu w massmediach bajki wciska...

No ale z drugiej strony jak Warszawka usłyszy o Zawoji, cudem znajdzie to na mapie to znowu pełno stonki po szlakach będzie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 22/09/2007, 15:01 Quote Post

Dobra, dobra ja tam swoje wiem... wink.gif W każdym razie, w następny weekend standardowa trasa - Zawoja, Markowe Szczawiny, Perć Akademików, Diablak, Brona, Cyl, Głuchaczki, Korbielów! smile.gif Życie jest piękne, zwłaszcza zaś Głuchaczki ( i ten słowacki skrót... biggrin.gif)! tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 22/09/2007, 22:03 Quote Post

Hech, cóż, niektórzy to mają dobrze, że bez zbytniego wysiłku mogą wyskoczyć na łikend w górki... Cóż, mi pozostaje substytut w postaci wyskakiwania bez zbytniego wysiłku na żagle. Właśnie zresztą z żagli wróciłem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 8/05/2008, 11:18 Quote Post

Może parę legend o Babiej, żeby nie offtopicować gdzie indziej rolleyes.gif O powstaniu Babiej mówi wiele legend. Jedna z nich mówi, że baba olbrzymka wysypała przed swoją chałupę kupę śmieci i tak powstała góra wink.gif Inna wspominana przeze mnie legenda mówi o zbójeckiej frajerce, która skamieniała z żalu, widząc jak od strony Orawy towarzysze niosą martwego ukochanego. Dlatego wielu się zdaje, że Babia ma trochę wygląd siedzącej kobiety wink.gif Podobno też w wigilię św Łucji 13 grudnia miały si,ę tam zlatywać baby-czarownice na sabaty. Ich ulubionym miejscem była podobno Hałeczkowa Polana. Do dziś w języku bułgarskim słowo Hał oznacza istotę magiczną zsyłającą burze i wiatry, ale także wiatr halny.
Babia Góra od zawsze była celem poszukiwaczy skarbów, najprawdopodobniej jednego z pierwszych wejść dokonał właśnie jeden z nich, z Żywca. Pozostawił po sobie napis "rok 1643" w Zbójeckim Wąwozie", nieopodal przełęczy Brona.


Opracowanie własne na podstawie "Legend babiogórskich" Urszuli Janickiej-Krzywdy wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 15/12/2008, 18:52 Quote Post

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że Babia Góra była znana już w starożytności. Adam Łajczak w jednym ze swoich opracowań pisze, że można przypuszczać, że nazwy geograficzne z obszaru obecnej Polski Babiwora, względnie Bagiwora tyczą się Babiej Góry. Babia też pojawia się w dziele Konstantyna Porfirogeneta tym razem w formie Bagibara. Może ktoś to zweryfikować? Zawsze wydawało mi się, że ma ona korzenie wołoskie, względnie słowiańskie. Czyżby nazwa Babia Góra była starsza?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 15/12/2008, 19:18 Quote Post

QUOTE
Adam Łajczak w jednym ze swoich opracowań pisze, że można przypuszczać, że nazwy geograficzne z obszaru obecnej Polski Babiwora, względnie Bagiwora tyczą się Babiej Góry.

Bzdura - kto w starożytności dbałby o taki szczegół, jak nazwa jakiegoś tam szczytu nad Orawą i doliną Skawicy? tongue.gif
QUOTE
Babia też pojawia się w dziele Konstantyna Porfirogeneta tym razem w formie Bagibara.

Z tym że to już 950 rok (więc raczej nie starożytność rolleyes.gif), a sama nazwa Babigara kojarzy mi się raczej z pograniczem marmarosko - pokucko - bukowińskim; zresztą, trzeba znać realia epoki, by próbować identyfikować różne toponimy etc. Cesarz ten na przykład określa Madziarów mianem Turków - dałbyś wiarę? biggrin.gif

Uważam, że te wszystkie teorie są mocno naciągane, a nazwa rzeczonego szczytu - przynajmniej jak dla mnie - jest jak najbardziej słowiańskiego pochodzenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 15/12/2008, 19:39 Quote Post

QUOTE
Bzdura - kto w starożytności dbałby o taki szczegół, jak nazwa jakiegoś tam szczytu nad Orawą i doliną Skawicy?


Babia Góra jest w sumie dość sporym szczytem, wyróżniającym się i widocznym ze sporych odległości. Jeśli dolina Wagu i Podhalem biegły dość uczęszczane szlaki, to jacyś rzymscy kupcy mogli tam się zapędzić (a przedmioty rzymskie znaleziono ina Orawie i w dolinie Skawy). W poprzednim poście zapomniałem dodać że w pierwszym przypadku chodziło o Ptolemeusza Klaudiusza. A z tego co pamiętam on wymieniał m.in. plemiona znad dolnej Wisły np Awarinów. Rzymianie utrzymywali kontakty z siedzącymi w dość wysokich górach Kotynami, oni mogli być źródłem nazwy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 15/12/2008, 19:57 Quote Post

QUOTE
W poprzednim poście zapomniałem dodać że w pierwszym przypadku chodziło o Ptolemeusza Klaudiusza. A z tego co pamiętam on wymieniał m.in. plemiona znad dolnej Wisły np Awarinów. Rzymianie utrzymywali kontakty z siedzącymi w dość wysokich górach Kotynami, oni mogli być źródłem nazwy.

Wszystko pięknie, tylko skąd ta Babiwora czy też Bagiwora? Z Ptolemeusza Klaudiusza zapewne, tak? Jakoś to grubymi nićmi szyte i nijak kupy się nie trzyma. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej