Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Książka, film PRL-u
     
Jonder_qind
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 15.407

Michal Nowicki
Zawód: student
 
 
post 14/03/2006, 23:17 Quote Post

Witam
Szukam książek i filmów z czasów PRL-u przedstawiające tamtą rzeczywistość z obu stron barykady. Szczególnie byłybym zainteresowany jakimiś filmami propagandowymi, lub pochlebiającymi władzy, bo ze znalezieniem filmów krytykujących/ośmieszających władze nie ma problemu. Jeżeli chodzi o literature ciągle znajduje pełno dość nowych publikacji o tych czasach, lecz ja poszukuje czegoś co było napisane wtedy o ówczesnych czasach, obojętnie czy źle czy dobrze. Ja z PRL-u to tylko piaskownicę pamiętam, więc proszę o pomoc, trochę starsze koleżanki(mniej młode :-) ) i kolegów
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 15/03/2006, 14:17 Quote Post

Kryteriów wiekowych nie spełniam, ale zawsze moge pomóc wink.gif
Jeśli chodzi o filmy pochlebiające władzy i socjalizmowi wystarczy sięgnąc np. po tak znany serial jak "Czterej Pancerni i Pies"... Poza tym mnóstwo filmów wojennych np. "Ostatnie Dni" Passendorfa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 15/03/2006, 16:42 Quote Post

Jeżeli chodzi o filmy krytykujące ówczesną rzeczywistość to różniły się one od siebie istotą przekazu m.in. poprzez czas,w którym powstawały, jak i gatunek filmowy jaki reprezentowały. Można tu wymienic kilka podgrup tj: 1. "kino moralnego niepokoju" II. połowy lat siedemdziesiątych; 2. twórczość komediowa Barei lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych; 3. filmy powstałe w okresie tzw. "I Solidarności" z końca 1980 i 1981 roku itd. Poleciłbym obejrzenie mocno dziś nieznanego i trudno dostępnego, jednego z pierwszych filmów odnoszących się krytycznie do otaczającej rzeczywistości, który w ostatnim czasie tylko raz, w latach 90-tych był emitowany w TVP2, pt. "Zagubione uczucia" w reżyserii Jerzego Zarzyckiego z 1957r. Jest to naprawdę dobre, robiące wrażenie kino.
Jeżeli chodzi o kino propagandowe to bardziej niż do kształtowania pozytywnej opinii o panujących władzach czy istniejącym systemie, służyło ono raczej do propagowania określonej wizji historii, zwłaszcza najnowszej i historycznej legitymizacji władzy (tj. przytoczone w poprzednim poście produkcje "Czterej pancerni i pies" czy "Ostatnie dni"). Jeżeli chodzi o tego typu twórczość to wybór jest bogaty, w zależności od tego co Cię interesuje, czy na czym chcesz się skupić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
observator
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 3.311

 
 
post 23/04/2006, 23:15 Quote Post

Pierwszy film "społeczno-polityczny" w PRLu - "Jasne Łany" z 1947 roku.
Jego oddźwięk społeczny zawarty był w haśle: Jasne Łany - film zasr... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
ursus45
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 12.327

Pawel
Zawód: Uczen LO
 
 
post 25/04/2006, 18:49 Quote Post

W filmie "Motór" pokazana jest rzeczywistość tamtych lat. Przede wszyskich zachowanie milicjantów...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Glovash
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 16.208

 
 
post 21/11/2006, 14:41 Quote Post

Witam
mam temat maturalny: RZECZYWISTOŚĆ PRL0u W LITERATURZE I FILMIE...
ogólnie mam już kilka tytułów z których mógłbym czerpać.. ogólnie myślę nad zasyrem pracy, jak mogłoby To wyglądać... co przedstawić w niej, co porównać... ogólnie chciałbym np. coś na podstawie takich filmów jak Alternatywy 4, Co mi zrobisz , jak mnie złapiesz, itp. ukazać niedożeczności jakie miały miejsce w tamtych czasach ... czy lepiej skupić sie na rzeczach ważniejszych np. stan wojenny ??
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 21/11/2006, 15:02 Quote Post

QUOTE(Jonder_qind)
Szukam książek i filmów z czasów PRL-u przedstawiające tamtą rzeczywistość z obu stron barykady. Szczególnie byłybym zainteresowany jakimiś filmami propagandowymi, lub pochlebiającymi władzy, bo ze znalezieniem filmów krytykujących/ośmieszających władze nie ma problemu.


A może Polskie Kroniki Filmowe spełniałyby zapotrzebowanie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
S.Sosabowski
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 337
Nr użytkownika: 18.209

 
 
post 24/11/2006, 18:51 Quote Post

Z literatury polecam wszelkie pozycje opisujące zmagania AL i LWP z Niemcami. Np. komiksy "Kapitan Kloss", "Czterej pancerni i pies" oraz książki z serii "Tygrys". Te propaguja władzę jeszcze z okresu wojny. Z filmów polecam Polskie Kroniki Filmowe.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 24/11/2006, 22:49 Quote Post

O przepraszam bardzo!Hans Kloss zostal zmuszony do kolaboracji z ruskimi wyraznie bez wlasnej woli!Gdyby powstawal dzisiaj, z pewnoscia dla nich by nie pracowal!A i tak czesto wspolpracowal z agentami zachodnich wywiadow i nigdy zlego slowa na nich nie powiedzial.Namawial dowodce ALowskich partyzantow ,Bartka ,do wspolpracy z AK.Starano sie wrecz unikania skojarzen Klossa z czerwonymi(w miare owczesnych mozliwosci oczywiscie).Otrzymywal np. rozkazy z bezosobowej Centrali.Wiadomo o kogo chodzilo ,ale byl to celowy zabieg,aby widzow ,czy czytelnikow nie razic zbytnio.No i czy kto widzial ,w tamtych czasach, tak sympatycznego gestapowca jak Bruner?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Sparrow
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 272
Nr użytkownika: 19.883

 
 
post 24/11/2006, 23:02 Quote Post

Witam!

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że człowiek bez trudu wymieni fimy Wajdy, Zanussi itp., ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć tytułu żadnego "gadzinowego" filmu. O ile w literaturze było tego sporo, ale jeśli chodzi o filmy afirmujące ówczesną rzeczywistość, to przychodzi mi to z trudem. Może "Czterdziestolatek", który nota bene jest przezabawnym serialem z rewelacyjnymi kreacjami aktorskimi i w którym nikt wprost nie powiedział, że socjalizm jest do dupy. A, no i "07 zgłoś się" - te szajki przemytników grempliny do NRD - ech...

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 24/11/2006, 23:18 Quote Post

Nie ,no byly!seriale:"Dyrektorzy", "Slad na ziemi".Wajda tez nakrecil pieknego gniota pt"Pokolenie".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 25/11/2006, 0:57 Quote Post

QUOTE(NELSON @ 24/11/2006, 23:49)
O przepraszam bardzo!Hans Kloss zostal zmuszony do kolaboracji z ruskimi wyraznie bez wlasnej woli! [...] Otrzymywal np. rozkazy z bezosobowej Centrali.
*


Portret J.W. Stalina wiszący w Centrali i mundury jej pracowników nieco tą bezosobową Centralę personifikowały. wink.gif
QUOTE(Sparrow @ 25/11/2006, 0:02)
Może "Czterdziestolatek", który nota bene jest przezabawnym serialem z rewelacyjnymi kreacjami aktorskimi i w którym nikt wprost nie powiedział, że socjalizm jest do dupy.
*


"Czterdziestolatek" serialem antykomunistycznym? rolleyes.gif To, że jego twórcy po 1989 roku tak go przedstawiają to nie dziwi, muszą być zawsze na czasie, ale że ktoś w to wierzy?
"Czterdziestolatek" to sympatyczny serial komediowy, w którym bohaterowie mają oczywiście zabawne problemy, a ich postaci są przejaskrawione, ale chyba tak jest w każdej komedii niezależnie od czasu i miejsca jej powstania. Znam ten serial bardzo dobrze, widziałem go kilka, jeżeli nie kilkanaście razy i mógłbym udowodnić, że zgrabnie wpisywał się on w oficjalną optymistyczną wizję Polski lat 70-tych XX wieku (podobnie jak np. "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" S. Chęcińskiego - słabe kontynuacje filmu "Sami swoi" powstałe mniej więcej w tym samym czasie co "Czterdziestolatek"). Ten obraz Ameryki i poglądy młodych bohaterów tych filmów...

Natomiast wbrew aktualnej propagandzie medialnej, najbardziej zakłamanym historycznie serialem nie jest ani "Stawka większa niż życie" ani "Czterej pancerni i pies", w których historia jest tylko tłem dla dominującego wątku przygodowego czy sensacyjnego, ale emitowany aktualnie w TVP (tej samej, która "zbanowała" Klossa i pancernych) serial "Polskie drogi", gdzie obok rzeczywiście udanego, obrazowego i szczegółowego przedstawienia tragicznych losów Narodu Polskiego pod okupacją niemiecką dużo miejsca w tym serialu zajmuje absolutnie zgodny z ówczesną historiografią, ale jednocześnie mało zgodny z prawdą historyczną, obraz polskiego podziemia politycznego i zbrojnego w tamtym czasie.
W ogóle kwestia "Polskich dróg" jako swoistej odpowiedzi na serial "Kolumbowie", który określano mianem serialu o AK jest ciekawym tematem, ale chyba na odrębną dyskusję... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
S.Sosabowski
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 337
Nr użytkownika: 18.209

 
 
post 25/11/2006, 16:08 Quote Post

QUOTE(NELSON @ 24/11/2006, 23:49)
O przepraszam bardzo!Hans Kloss zostal zmuszony do kolaboracji z ruskimi wyraznie bez wlasnej woli!Gdyby powstawal dzisiaj, z pewnoscia dla nich by nie pracowal!A i tak czesto wspolpracowal z agentami zachodnich wywiadow i nigdy zlego slowa na nich nie powiedzial.Namawial dowodce ALowskich partyzantow ,Bartka ,do wspolpracy z AK.Starano sie wrecz unikania skojarzen Klossa z czerwonymi(w miare owczesnych mozliwosci oczywiscie).Otrzymywal np. rozkazy z bezosobowej Centrali.Wiadomo o kogo chodzilo ,ale byl to celowy zabieg,aby widzow ,czy czytelnikow nie razic zbytnio.No i czy kto widzial ,w tamtych czasach, tak sympatycznego gestapowca jak Bruner?
*


Mea culpa, rzeczywiście się trochę pośpieszyłem z tym Klossem. Komiks może rzeczywiście nie jest zbyt propagandowy, ale jednak i tak wszyscy wiedzieli o co chodzi np. z tą Centralą. rolleyes.gif Więc Hans może się ostać. Ale skoro Kloss nie jest taki najgorzsy, to czemu telewizja publiczna podjęła decyzję o wycofaniu serialu z anteny?
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.728
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 25/11/2006, 17:44 Quote Post

Bo telewizją rządzi człowiek, któremu ten serial nie pasuje politycznie...

a że łatwiej czegoś zabronić niż pokusić się o odpowiednie opracowanie czegoś, no cóż....

Zresztą do mnie nie trafia jakoś argumentacja, że Czterej Pancernii, czy Kloss mogą źle wpływać na ukształtowanie świadomości historycznej młódych Polaków. Przecież my wszyscy wychowaliśmy się na tych serialach i jakoś nam to nie zaszkodziło....

 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
BillyJean
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 54.041

Zawód: uczeñ
 
 
post 24/02/2009, 23:08 Quote Post

temat zamilkł na 2 lata, ale to nic- postaram się "Go obudzić":)
Szukam książek i filmów ukazujących obraz prl-u. Z pozycjami filmowymi raczej nie mam problemów ("miś", "ryś", "rejs",) jeżeli chodzi o literaturę- jestem kompletnie zielona (na warsztat wzięłam jednie komiksy "czterej pancerni i pies" ;/)
proszę o pomoc! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej