Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Liga w Schmalkalden
     
jakusza
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 24.964

jaku m
Zawód: uczen
 
 
post 25/11/2006, 18:08 Quote Post

Witam, proszę o jakieś informacje na temat tej wyżej wymienionej ligi, dowiedziałem się o niej przypadkowo, wiem mniej więcej tyle, że była i polegała na tym iż władcy księstw Niemieckich zjednoczyli się i byli protestantami wbrew Habsburgom(pod którymi byli panowaniem, chodź nie wiem czy nie mijam się z prawdą i nie nadużywam słowa panowanie). Czekam na dodatkowe informacje, z racji iż potrzebuje tego jako odpowiedź dla klasy na wtorek, prosiłbym o nie podawanie tyt lektury której pewnie nie zdążył bym zdobyć. Może ktoś potrafi powiedzieć parę słów na temat tej ligi, jakąś datę czy coś.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
jakusza
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 24.964

jaku m
Zawód: uczen
 
 
post 25/11/2006, 18:22 Quote Post

Szukałem i znalazłem, oceńcie czy poprawnie

"Mówię o latach 1530 roku, gdy to na sejmie augsburskim luteranie przedstawili swoje wyznanie wiary zwane confessio augustiana.Tekst ten zaaprobował Luter, jednak nie mógł sam go ogłosić, gdyż dalej stosowano wobec niego edykt wormacki. Z czasem Luter przestał popierać confessio augustiana a przedstawiciele kościoła katolickiego uznali je za niemożliwe do zaaprobowania. W tej sytuacji cesarz wydał dekret potwierdzający w całości edykt wormacki, nakazywał w nim by protestanci w przeciągu siedmiu miesięcy pojednali się z katolikami. Oznaczało to w praktyce ostateczny rozłam pomiędzy katolikami i protestantami. W 1531 roku protestanci założyli związek obronny w Schmalkalden. Mając na myśli Związek szmalkaldzki mówimy o związku obronnym, sojuszu politycznym i wojskowym zawiązanym w Schmalkalden (wówczas w Hesji, obecnie Turyngia) przez protestancką szlachtę Rzeszy i jej miastami w celu wzajemnej obrony ich praw i wyznania przeciwko katolickiemu cesarzowi Karolowi V, dokładna data założenia to 27 lutego 1531. Skupiał on wszystkie stany protestanckie. Na czele Szmalkaldzkiego Związku stali: elektor saski Jan Fryderyk i landgraf heski Filip. Po wojnie szmalkaldzkiej Szmalkaldzki Związek został rozwiązany.


* I wojna szmalkaldzka (1546-1547) - wojna pomiędzy protestantami, których przywódcą był władca Saksonii Jan Fryderyk Wspaniałomyślny, a katolikami, którymi dowodził cesarz Rzeszy Karol V Habsburg wraz z księciem Antonim Saskim, (tych ostatnich wsparła także Francja i Hiszpania). Wojna ta zakończyła się bitwą pod Mühlberg (1547), w której zwyciężyli katolicy. Protestanci mieli zapłacić cesarzowi kontrybucje wojenne.
* II wojna szmalkaldzka (1551-1552) - wojna pomiędzy katolikami, a protestantami, przy czym tych ostatnich wsparła Francja oraz odziały ks. Antoniego Saskiego. Zakończyła się zwycięstwem protestantów po tym, jak Karol V (cesarz Rzeszy) przegrał w bitwie pod Passawą (1552)
"
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/11/2006, 15:21 Quote Post

QUOTE
wraz z księciem Antonim Saskim,

QUOTE
oraz odziały ks. Antoniego Saskiego.

Skądżeś wytrzasnął tego Antoniego? Opis wskazuje na Maurycego Saskiego. Który był, nota bene, luteraninem, tak samo jak jego przeciwnicy.
QUOTE
tych ostatnich wsparła także Francja

Francja wsparła Habsburgów? Wolne żarty...
QUOTE
jak Karol V (cesarz Rzeszy) przegrał w bitwie pod Passawą (1552)

Jaka znowu bitwa pod Passawą? W Passawie w 1552 roku podpisano rozejm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
jakusza
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 24.964

jaku m
Zawód: uczen
 
 
post 28/11/2006, 7:01 Quote Post

widac internet pełny jest śmieci,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_szmalkaldzkie

Proponuje zglosic(ja tego nie zrobie bo nie mam w tym doswiadczenia i autorytetu smile.gifw dziedzinie historii)
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 28/11/2006, 11:21 Quote Post

QUOTE
widac internet pełny jest śmieci,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_szmalkaldzkie

Proponuje zglosic(ja tego nie zrobie bo nie mam w tym doswiadczenia i autorytetu w dziedzinie historii)

Czasami krew człowieka zalewa, jak widzi takie bzdury. Ale spójrz jeszcze raz smile.gif

Na przyszłość polecam korzystanie z anglojęzycznej wikipedii - jest NIECO bardziej wiarygodna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 24/11/2011, 18:31 Quote Post

Ja tu dodam od siebie ze nieprawda jest tez ze - Luter z czasem przestal popierac (podstawowy -nie liczac Bibli- tekst wyznania ewangelickiego) Augsburskie Wyznanie Wiary.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej