Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tajfalowie, Co o nich wiadomo ?
     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 5/03/2004, 23:31 Quote Post

Tajfalowie - byli związani z Wizygotami,walczyli konno,ale poza tym; skąd się wzięli,kim byli(Sarmatami ?) i jak skończyli ?
Podstawą dla Rohirrimów Tolkiena byli Anglosasi sądząc chociażby po imionach,ale znalazłem sobie inne,dla mnie ciekawsze porównanie.Gondor to Wizygoci walczący pieszo,Rohan to Tajfalowie,ich konne uzupełnienie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 7/03/2004, 21:12 Quote Post

Wszystkie znane mi źródła kojarzą Taifalów raczej z germańskimi plemionami. Według pewnej teorii byli jednym ze szczepów Wandalów zwanym też Lakringami (choć według Jordanesa z Wandalami walczyli)...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 9/03/2004, 13:01 Quote Post

O tym , że byli plemieniem germańskim, raczej dyskusji nie podlega....choć zawsze możemy pogadać rolleyes.gif
Czy byli związani z Wizygotami? Hmmm....jednym z miejsc w którym o tym mowa, jest oczywiście tekst Jordanesa. Sprowadza się on mniej więcej do tego, że za czasów cesarza Filipa zwanego Arabem, ok (1000 rok od założenia Rzymu) król gocki ruszył na wojnę z Rzymianami, wraz z wezwanymi/przybranymi odziałami Karpów, Asdingów/Hasdingów, Peukinów i właśnie Tajfalów.
Później ten sam autor pisze o wojnie Wizygotów z Wandalami i Gepidami (ok 290r), gdzie jednym z sojuszników wizygockich byli Tajfalowie.
Co więcej można nawet , mniej więcej umiejscowić ziemie zajmowane wówczas przez Tajfalów.
Odnosi się to, co prawda do czasów o ponad wiek późniejszych i pośrednio dotyczy zamieszania, jakie spowodowali Hunowie.
Biskup Mediolanu, późniejszy święty-Ambroży, pisał.....że Hunowie podnieśli się przeciw Alanom, Alanowie przeciw Gotom, Goci przeciw Tajfalom i Sarmatom.....
Z Jordanesa i chyba nie tylko, wiadomo, że Wizygoci i ich ówczesny król/naczelnik-Atanaryk, próbowali stawić opór Hunom nad Dniestrem. Podobno wspomagały ich jakieś oddziały Ostrogotów i Alanów. Hunowie przeprawili się jednak w innym miejscu i zaatakowali obóz wizygocki. Atanaryk wraz ze swym ludem musiał się wycofać w górzyste okolice Karpat ( chyba na zachód/płd.-zach.) Zaczął on budowę umocnień ziemnych, zwanych Wałem(..hmm...hmm... )Atanaryka.
Natomiast w uzupełnieniu tego, tekst Ammiana Marcellina mówi o tym, że ta linia umocnień przebiegała między rzekami Pyretus (Prut), a Danuvius (Dunaj) PRZEZ KRAJ TAJFALÓW.

może coś jeszcze napiszę o Tajfalach, chciałem coś napisać do działu Wielka Scytia...ale uznałem , że moje ubogie wiadomości na ten temat ,są nieco zbyt konserwatywne w porównaniu z niektórymi koncepcjami przedstawionymi przez tam piszących rolleyes.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 9/03/2004, 22:26 Quote Post

Zajrzałem do "Historii Gotów" Herwiga - generalnie pisze o tym co mówiłem już wcześniej o Lakringach, wskazując na podobieństwo nazwy z innym wandalskim szczepem Viktufalów...ale podaje też nową interesującą hipotezę - że byli to zwanadalizowani (cóż za słowo ph34r.gif ) Sarmaci...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 9/03/2004, 22:37 Quote Post

No właśnie,tu leży pies pogrzebany.W owej książce niektóre kwestie są tak opisane,że ciężko coś wywnioskować + głupie błędy typu "gockiego patrioty Zosimosa".
Tajfalowie byli chyba mieszańcami,jak prawie wszyscy na tamtym terenie.Konny sposób walki ciągle sugeruje mi ich sarmackość,,lecz z kolei Ostrogoci walczyli konno,a byli Germanami.Germanami ziranizowanymi lekko biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej