Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koń bojowy w sredniowieczu europejskim XIII/XV w.
     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 27/08/2010, 11:30 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 27/08/2010, 11:27)
Jeżeli idzie o ladrowanie koni to było ono powszechniejsze bodaj w XVI niż XV w. , mylę się?
*


Skąd masz taką informację? Zawsze myślałem, że apogeum ladrów to wiek XV.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/08/2010, 11:34 Quote Post

QUOTE
Skąd masz taką informację?
to tylko moje wrażenie, z tegoż powodu post miał formę pytania, po prostu widziałem chyba więcej okazów ladr pochodzących z samego końca średniowiecza i początku nowożytności niż datowanych na lata wcześniejsze. Pisze o ladrach np. Marcin Bielski urodzony ok .1495:
„Cesarz darował króla Polskiego dwiema końmi w ladrowaniu, z których był jeden do samych kopyt we zbroi”, kilka słow na temat ladrowania padło na forum tu: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=13333&st=90

Ten post był edytowany przez lancelot: 27/08/2010, 11:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.857
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 27/08/2010, 13:17 Quote Post

O ile wiem, istotnie to XVI wiek był wiekiem największego rozwoju i najpowszechniejszego użycia ladrów dla koni, zresztą tak jak całej zbroi płytowej w ogóle.

Link 1

Link 2

Link 3
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
BlackRaven
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 68.778

 
 
post 10/11/2010, 22:37 Quote Post

Mam pytanie. Dlaczego w dwunastym i trzynastym wieku konie zachodnioeuropejskiego rycerstwa nie były opancerzone? A jak już to słabo.

Post przeniosłem do odpowiedniego wątku. Po raz wtóry radzę korzystać z wyszukiwarki Forum przed założeniem kolejnego tematu.

rycymer
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 11/11/2010, 7:47 Quote Post

Cóż, za pewne dla tego, że ogólnie uzbrojenie ochronne było w tym okresie mniej rozwinięte niż później (w XV, XVI w.), z osłonami płytowymi dopiero eksperymentowano a kolcze ladrowanie było by za pewne zbyt ciężkie (tu zaznaczam, mogę się mylić) i drogie. Krótko mowiąc późnośredniowieczny "wyścig zbrojeń" jeszcze się nie rozpoczął, kolczuga była jeszcze wystarczająco skuteczna przeciw używanej wówczas broni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 11/11/2010, 8:45 Quote Post

Po prostu po upadku Rzymu Europa doznała tak potwornego regresu technologicznego, cywilizacyjnego i społecznego, że przez następny wiek wszyscy biegali na czworaka i trykali głową w drzewa. Przez następne blisko tysiąc lat Europa nie była w stanie wystawić regularnego wojska a przez blisko tyle nie było jej stać technologicznie i ekonomicznie na opancerzanie koni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 11/11/2010, 17:17 Quote Post

QUOTE
Mam pytanie. Dlaczego w dwunastym i trzynastym wieku konie zachodnioeuropejskiego rycerstwa nie były opancerzone? A jak już to słabo.

Zadaj sobie pytanie: dlaczego miałyby być?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 20/11/2010, 23:40 Quote Post

Opancerzenie koni w tym okresie to sprawa ciekawa. Po pierwsze nie przetrwały żadne egzemplarze, dokumentów przetrwało niewiele. Jednak na pewno ich używanie było promowane przez niektórych władców. Np. król Anglii Henryk III wymagał od każdego rycerza 2 "okrytych koni", "zbrojny" (man-at-arms) miał służyć z jednym opancerzonym koniem zaś sierżanci i hobilarzy mieli służyć na nieopancerzonch.
Na ile faktycznie rozpowszechechinone było takie opancerzenie można dyskutować. Np. w czasie jednej z kampanii Edwarda I na 176 "setników" 16 służyło na nieopancerzonych koniach, otrzymując połowę nominalnego żołdu.
Więcej w "Technology and Military Policy in England, c.1250-1350"
Do poczytania tutaj:
http://www.randallstorey.karoo.net/content.html

Bardzo ciekawa praca. Polecam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/11/2010, 23:51 Quote Post

Chwilowo nie mam czasu "łyknąć" artykułu, zadam więc pytanie, na które odpowiedź tam się znajduje. Czy wiadomo, w jaki sposób miało wyglądać owo "okrycie"? Brak zachowanych egzemplarzy może wskazywać np. na stosowanie okryć tekstylnych w postaci pikowanego kropierza (takie moje domniemanie),który mógł być ewentualnie uzupełniany skórzanymi (lub nawet stalowymi) elementami (choćby naczółkiem lub napierśnikiem). Wiadomo, że w ten sposób wzmacniano opancerzenie ludzkie, które tworzyła kolczuga, wyciągam więc takie wnioski przez analogię, zakładając, że ladrowanie płytowe to najwcześniej sam koniec średniowiecza.

Ten post był edytowany przez lancelot: 20/11/2010, 23:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 21/11/2010, 1:01 Quote Post

Możemy tylko zgadywać. Jednak mamy dwie wskazówki; wysoką cenę (która co prawda spadła w ciągu XIII wieku z ok. 2 funtów do jednego) oraz nazwę; zazwyczaj w źródłach określa się je jako coopteri ferri (uzupełnione żelazem ?) czyli połaczenie elementów tekstylnych z kolczymi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 21/11/2010, 10:20 Quote Post

QUOTE
która co prawda spadła w ciągu XIII wieku z ok. 2 funtów do jednego
A wiesz może, czy równie drastycznie spadła cena kolczug przeznaczonych dla ludzi i jak się kształtowała? Odpowiedź na to pytanie mogła by wiele wyjaśnić, nie tylko to, czy istotnie jest tak jak mówisz ale nawet nieco przybliżyc prawdopodobne wymiary tych kolczych aplikacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 21/11/2010, 10:33 Quote Post

Ceny uzbrojenia ochronnego spadały przez całe średniowiecze ze względu na rozwój technologiczny; po prostu wytwarzano ich coraz więcej, żelazo było coraz tańsze, techniki wytwarzania były coraz mniej pracochłonne.

No i muszę się przyznać do błędu; coopteri ferri w pierwszej chwili skojarzyło mi się z cooptatio ale jest to uzupełnienie za pomocą wyboru (np. do senatu), po zajrzeniu do słownika tuż obok jest cooperio - zupełnie zakryć, zasypać, pogrążyć. Czyli że konie były całkowicie zakryte żelazem. W XIII wieku mogła to być tylko narzuta kolcza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 21/11/2010, 10:39 Quote Post

QUOTE
XIII wieku mogła to być tylko narzuta kolcza.
Raczej tak, nie robiono wówczas pełnych zbroi płytowych nawet dla ludzi., interesujące, że nie ma (albo ja się nie spotkałem) z niczym podobnym w żadnej ikonografii.
QUOTE
Ceny uzbrojenia ochronnego spadały przez całe średniowiecze
Oczywiście, miałem a myśli rząd wielkości tegoż spadku.

Ten post był edytowany przez lancelot: 21/11/2010, 10:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 21/11/2010, 10:50 Quote Post

QUOTE
interesujące, że nie ma (albo ja się nie spotkałem) z niczym podobnym w żadnej ikonografii.


Istnieje sporo wizerunków gdzie konie mają kropierze; można zgadywać że w niektórych przypadkach pod spodem znajduje się pancerz. Jednak nie można w żaden sposób dojść jak często stosowano takie pancerze gdyż nigdy nie wiemy czy wizerunek przedstawia pancerz przykryty kropierzem czy sam kropierz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 21/11/2010, 10:55 Quote Post

Czy też coś na kształt "końskich płatów" lub kolczugi wszytej między warstwy tkaniny (choć to rozwiązanie raczej Europie zachodniej obce). No nic, zaczynamy dywagowć wink.gif ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej