Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Arcangelo Corelli, Co sądzicie??????
     
Astaroth
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 23.246

kacper
 
 
post 17/10/2006, 23:31 Quote Post

Chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o tym (dla mnie genialnym) kompozytorze????
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
pigini123
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 276
Nr użytkownika: 19.802

 
 
post 20/10/2006, 9:14 Quote Post

W epoce baroku, było wielu wybitnych kompozytorów i jednym z nich był na pewno Corelli. Oczywiście jest wielu innych genialnych kompozytorów w tym okresie: Haendel, Bach, Vivaldi którzy według mnie przewyższali twórcę Cocerto grosso, nie umniejszając Corelli'emu. Bo w okresie baroku było bardzo wielu bardzo bardzo wybitnych twórców.

Utworem, w którym Corelli pokazał naprawdę klasę jest napewno Concerto Grosso "Na Boże narodzenie". Jedno z jego lepszych dzieł.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
buxtehude1637
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.256

Zawód: ró¿noraki
 
 
post 11/11/2006, 8:45 Quote Post

Z pewnością należał do czołowych kompozytorów barokowych. Dla mnie jest on ciekawszy niz Vivaldi. Warty posłuchania, niestety gigantyzm Bacha i Handla troche mi przesłania tego twórce - choć podjerzewam, że jeszcze nie jeden utwór napisany przez Corelliego na który się może kiedyś natkne zadziwi mnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 2/12/2007, 13:08 Quote Post

Corelli nie mniejszym kompozytorem był od Vivaldiego chodź w concerto grosso przewyższał go prawdopodobnie Locatelli, jeszcze mniej popularny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
gen. Rozwadowski
 

lewus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 61.548

Stopień akademicki: student
Zawód: rozbieracz-wykrawacz
 
 
post 15/05/2010, 20:40 Quote Post

QUOTE
niestety gigantyzm Bacha i Handla trochę mi przesłania tego twórce

Gigantyzm słuszny, gdyż wnieśli zdecydowanie więcej dla epoki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
buxtehude1637
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.256

Zawód: ró¿noraki
 
 
post 16/05/2010, 11:10 Quote Post

słuszny nie słuszny ten gigantyzm, jednak barok to nie tylko Handel i Bach - a takie perełki jak Telemann, Corelli, Lully to przecież rewelacja - na dobra sprawe każdy kto interesuję się muzyką baroku obowiązkowo powinien chociaż trochę przesłuchać twórczości tych komozytorów; a jeszcze jest przecież tyle innej mi nie znanej muzyki z tego okresu (na dobrą sprawę przecież to jedni z podstawowych kompozytorów tego okresu - mówie o powyższej trójce). Czy znacie jakies konkretne utwory konkretnych kompozytorów, które warto by bylo przesłuchać?????

ja tak na poczatek proponuje Johanna Christopha Bacha (1642-1703)- syn brata dziadka J.S. Bacha - i utwory "Es erhub sich ein Streit" i "Meine Freundin, Du ist schön" - chyba nawet na youtubie można to odgrzebać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
buxtehude1637
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.256

Zawód: ró¿noraki
 
 
post 16/05/2010, 11:14 Quote Post

PS - no i jeszcze "Christ lag in Todesbanden" - Johann Pachelbela
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
andrzej13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 41.431

 
 
post 16/05/2010, 19:19 Quote Post

Gorąco polecam J.P.Rameau- "Les Paladins" na DVD pod dyrekcją Williama Christie. Uczta dla uszu i oczu, szczególnie nogi Stephanie d'Oustrac smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
gen. Rozwadowski
 

lewus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 61.548

Stopień akademicki: student
Zawód: rozbieracz-wykrawacz
 
 
post 16/05/2010, 21:06 Quote Post

QUOTE
słuszny nie słuszny ten gigantyzm, jednak barok to nie tylko Handel i Bach - a takie perełki jak Telemann, Corelli, Lully to przecież rewelacja - na dobra sprawe każdy kto interesuję się muzyką baroku obowiązkowo powinien chociaż trochę przesłuchać twórczości tych komozytorów
Będę jednak bronił tego co powiedziałem.
Trudno ocenić obiektywnie kompozytora licząc tylko na subiektywny gust. Przede wszystkim liczy się wkład w rozwój muzyki, a pod tym względem i Bach i Haendel nie mają sobie równych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
buxtehude1637
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.256

Zawód: ró¿noraki
 
 
post 17/05/2010, 19:26 Quote Post

nie przecze wielkości Bacha i Handela (dla mnie samego muzyka Bacha to podstawa), jednak chciałbym podkreślic tylko że aby poznac muzyke baroku nie można ograniczac sie tyko na tych dwóch kompozytorach -

BACH WIELKIEM KOMPOZYTOREM BYŁ I BASTA

a tak w zasadzie co myslicie na temat -dlaczego Bach nie był aż tak populrany w swych czasach jak Telemann, Handel czy Vivaldi (cała czwórka mniej więcej urodziła się w tej samej fazie baoku)??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
buxtehude1637
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.256

Zawód: ró¿noraki
 
 
post 17/05/2010, 19:30 Quote Post

a gdzie ten kawałek Rameau mozna dorwać - z tym panem troszeczke się zaznajomiłem tak więc spodziewam się dośc dobrego kawałka - kojarzysz castor i pollux - cóż to takiego jest ten ponad 30 minutowy kawałek w siute ubrany???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
gen. Rozwadowski
 

lewus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 61.548

Stopień akademicki: student
Zawód: rozbieracz-wykrawacz
 
 
post 17/05/2010, 20:39 Quote Post

Bach wbrew pozorom nie był tak mało znany. Za swego życia ceniony był jako organista, lecz jego talent kompozytorski odkryty został dopiero lata po jego śmierci. Był to tak naprawdę Jego własny wybór, bo mimo początkowych starań o prestiżowe posady na dworze, postępując w latach, wybrał stałą i pewną posadę kantora, która dawała mu stałe zarobki pozwalające utrzymać dużą rodzinę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
andrzej13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 41.431

 
 
post 17/05/2010, 20:42 Quote Post

"Les Paladins" Rameau można nabyć w kilku internetowych sklepach płytowych . Cena dość wysoka 120 zł. za 2 płyty ale warto!
Na youtube są fragmenty http://www.youtube.com/watch?v=BfdzZdvkqYQ
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
buxtehude1637
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.256

Zawód: ró¿noraki
 
 
post 18/05/2010, 13:01 Quote Post

Było dokładnie tak jak mowisz - za zycia ceniony jako wielki wirtuoz ale raczej znacznie mniej doceniany jako kompozytor . Jednak całokształ wychodzi tak, że byli o wiele bardziej popularni muzycy niz Bach - a Bacha do czołowki w sztuce komponowania raczej nie wliczano - z róznych to powodów o których pewnie większośc zainteresowanych pewnie wie wiec co sie będe wymądrzal smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej