Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szastarka - sklady paliwa we wrzesniu 39, Benzyna z Szastarki
     
lato 06/07 cywil
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 58.948

Andrzej Wójcik
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 2/10/2009, 21:22 Quote Post

Witam. Czy macie jakieś informacje o magazynach paliwa lotniczego w Szastarce w 1939 roku??? A może ktoś wie gdzie znajdują się podobne instalacje wojskowe???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Watta
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 438
Nr użytkownika: 20.820

Stopień akademicki: Technik Mechanik ;)
Zawód: rencista
 
 
post 2/10/2009, 21:46 Quote Post

Ktoś w swojej książce o wrześniu napisał,ze Warszawska Brygada Panc-Mot wycofując się z terenu Szastarki nie zdążyła bądź tez też zaniechała w pośpiechu zniszczenia prawie pełnych zbiorników paliwa. Ponoć sam Rowecki kolba pistoletu zbił kilka manometrów w zbiornikach a innym żołnierzom w pośpiechu udało się wysadzić jakiś napoczęty zbiornik. Niemcy o Szastarce nie wiedzieli i teren bazy paliwowej nie był atakowany np z powietrza, wszystko wpadło w ich zdumione ręce i korzystali z tych zapasów ponoć aż do 1942.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lato 06/07 cywil
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 58.948

Andrzej Wójcik
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 2/10/2009, 22:15 Quote Post

Ciekawe. Na ogół w książkach o 1939 roku spotykam się jedynie z rozkazem Śmigłego o spaleniu benzyny, rozkazu, którego nie wykonano(!) Heh, mam zdjęcia tych obiektów, rzeczywiście trudno poznać, że kryły zbiorniki paliwa...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 8/10/2009, 13:42 Quote Post

W Dzienniku Wschodnim kilka miesięcy temu był artykuł na ten temat, jak ktoś chce niech poszuka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 10/10/2009, 9:42 Quote Post

QUOTE(lato 06/07 cywil @ 2/10/2009, 22:22)
Witam. Czy macie jakieś informacje o magazynach paliwa lotniczego w Szastarce w 1939 roku??? A może ktoś wie gdzie znajdują się podobne instalacje wojskowe???
*



Tak. Miejscowość ta znajduje się tuż obok mojego Kraśnika. Mam zdjecia z tego, co obecnie zostało. Miałem też gdzież rozrysowane plany od gościa, co wie o tym naprawdę sporo.Jakby co - służę pomocą.
 
Post #5

     
lato 06/07 cywil
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 58.948

Andrzej Wójcik
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 13/10/2009, 12:30 Quote Post

Ja niedawno pisałem prace magisterską na temat budowy wojskowych instalacji w mojej Szastarce. Przyznam, że tematu nie wyczerpałem, przeliczyłem się zwłaszcza co do zbiorów archiwalnych, gdzie była jedynie dokumentacja wywłaszczenia mieszkańców dla potrzeb tej budowy. Nic natomiast odnośnie jej przebiegu, danych technicznych, wykorzystania przed wojną i w praktyce w czasie wojny. Sam dokonałem więc pomiarów i sfotografowałem bunkry.
Ale oczywiście chciałbym wzbogacić moją wiedzę na ten temat. Jak można to proszę o kontakt, każda dodatkowa informacja mi się przyda.

PS: odnośnie artykułu w Dzienniku Wschodnim ze stycznia tego roku: zawiera on raczej ogólnikowe i wątpliwe informacje m.in. że obiektów w Szastarce pilnowali ułani z 24 Pułku Ułanów z Kraśnika. Raczej nie chce mi się w to wierzyć... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 16/10/2009, 20:49 Quote Post

QUOTE
PS: odnośnie artykułu w Dzienniku Wschodnim ze stycznia tego roku: zawiera on raczej ogólnikowe i wątpliwe informacje m.in. że obiektów w Szastarce pilnowali ułani z 24 Pułku Ułanów z Kraśnika. Raczej nie chce mi się w to wierzyć...


Jassne wink.gif Tylko że ułani z mojego Kraśnika "wybyli" już w marcu 1939r. 16-go I i II-gi szwadron przybywa do Babicy (k/ Rzeszowa), a 27-go - reszta pododdziałów do Boguchwały. W koszarach 24pu powstaje Ośrodek Zapasowy Wielkopolskiej BK. ...
 
Post #7

     
lato 06/07 cywil
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 58.948

Andrzej Wójcik
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 18/10/2009, 18:55 Quote Post

O właśnie, było by to dobre poparcie mojej teorii, że magazynów w Szastarce strzegła warta cywilna... a mówienie o 24 pułku ułanów (jednostce na wskroś ofensywnej) pilnującym paliwa na zabitej deskami wiosce to według mnie dorabianie mitu..., czekam teraz na jakieś informacje na temat wojennego wykorzystania paliwa z Szastarki (czy rzeczywiście Luftwaffe z Zamościa startowało na nim na ZSRR w 1941 roku???)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Wujek.Joe
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 69.964

Jakub W.
Zawód: uczen
 
 
post 31/12/2010, 22:21 Quote Post

Witam ja też mieszkam bardzo blisko Szastarki i Kraśnika smile.gif

Macie Panowie jakieś tytuły książek,
albo po prostu coś do poczytania o naszych terenach?

 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 1/01/2011, 8:27 Quote Post

QUOTE
Macie Panowie jakieś tytuły książek,
albo po prostu coś do poczytania o naszych terenach?


Polecałbym kwartalnik "Regionalista" (już nie wychodzi, ale chyba archiwalne numery są do nabycia w K-ku w księgarni "Avalon"), oraz pracę Wita Szymanka, dotyczącą historii powiatu kraśnickiego (jednak jeżeli idzie o wrzesień 1939r. to bazuje on głównie na L. Głowackim).

Tu jest link do strony o naszej Fabryce Amunicji nr 2 w Kraśniku:
http://regionalista.pl/fabryka.htm
 
Post #10

     
Wujek.Joe
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 69.964

Jakub W.
Zawód: uczen
 
 
post 1/01/2011, 20:52 Quote Post

Wielkie dzięki
na pewno skorzystam i poszukam kwartalnika. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
robdab
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 84.078

Robert Dabrowski
Zawód: administracja
 
 
post 10/10/2013, 15:42 Quote Post

Witam. Ostatnio miałem okazję przebywać w Szastarce wspominanej w poście. Osobiście naliczyłem osiem fragmentów betonowych pozostałości po tej bazie, zgrupowanych w czterech punktach - może jest ich więcej? Wiem o jeszcze jednym punkcie, który niestety został kompletnie zniszczony i zaorany na polu. Czy ktoś może podzielić się ze mną wiedzą na temat tej stacji paliw - podstawy już posiadam:)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
robdab
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 84.078

Robert Dabrowski
Zawód: administracja
 
 
post 17/10/2013, 20:17 Quote Post

Aktualnie znalazłem już 12 betonowych instalacji, zgrupowanych w 6 punktach. Podobno są jeszcze dwie budowle, z czego jedna kompletnie zalana wodą. Dysponuję zdjęciami wspomnianych budowli i szkicem ich umiejscowienia. Szukam teraz materiałów na temat bazy w Centralnej Bibliotece Wojskowej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
robdab
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 84.078

Robert Dabrowski
Zawód: administracja
 
 
post 4/11/2013, 10:30 Quote Post

Mam już 13 betonowych obiektów zgrupowanych w 7 miejscach na powierzchni ok. 700 na 500 metrów. Podobno był tuż po wojnie jeszcze 8 obiekt, ale został kompletnie zniszczony i zaorany w polu. Dzisiaj postaram się zamieścić szkic i zdjęcia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 4/11/2013, 15:47 Quote Post

QUOTE(robdab @ 4/11/2013, 11:30)
Mam już 13 betonowych obiektów zgrupowanych w 7 miejscach na powierzchni ok. 700 na 500 metrów. Podobno był tuż po wojnie jeszcze 8 obiekt, ale został kompletnie zniszczony i zaorany w polu. Dzisiaj postaram się zamieścić szkic i zdjęcia.
*



To ja ci kilka zamieszczę - kiedyś ciekawił mnie ten skład:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ba9ca8bb29f47bd8.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/53f67bd33bdd58af.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a6a75a3b76baf89b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/33ff9c5f2f4e704d.html

P.S - Jeden ze zbiorników został prawdopodobnie wydobyty, i pozostał po nim mały zbiornik wodny.
 
Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej