Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polski wkład w rozwój nauki
     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 27/11/2011, 15:04 Quote Post

No to następni
Ludwig Zamenhoff esperanto
Henryk Arctowski badacz Antarktydy
Ernest Malinowski linie kolejowe w Ameryce Południowej

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 27/11/2011, 16:02 Quote Post

QUOTE
Joachim Lelewel

To mnie zaciekawiło odnośnie ewentualnego wkłady tegoż Pana w naukę; Byle nie historyczną.

Pozdrawiam
poldas
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
a_fire_inside
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 74.465

Zawód: student
 
 
post 28/11/2011, 19:32 Quote Post

Mam wrażenie, że większość wypisuje tu naukowców polskich jak leci, bez podania przyczyny. Zaznaczam, że tematem był wpływ. To że ktoś był naukowcem, nie oznacza, że miał jakiś wpływ. Po prostu był!

I tu poza Lelewelem, zapytam się także o Ernesta Malinowskiego. Jaki on miał wkład w naukę?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 28/11/2011, 19:47 Quote Post

Był jednym z największych inżynierów w ówczesnym świecie,wprowadzenie pionierskich technologii w dziedzinie budowy mostów i przebijania tuneli, budowniczy kolei transandyjskiej, prof. topografii.
Hmm myślałam, że jest to wątek poświęcony naukowcom. Wygląda na to, że tylko teoretykom.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 28/11/2011, 19:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
a_fire_inside
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 74.465

Zawód: student
 
 
post 28/11/2011, 21:02 Quote Post

Nie można tego wątku traktować jako wątku o naukowcach albo teoretykach. Bo to nie do końca o jednych ani nie do końca o drugich.
Tu jest w wpływie na rozwój. Nie wystarczy, że jakiś naukowiec coś robił. Ważne co robił! I co z tego wyszło! Jaki to miało wpływ!
Dlatego i ja i moderator wcześniej, apelujemy o uzasadnianie swoich wyborów.
Czasami lepiej dodać do listy jedną osobę i uzasadnić, niż wymienić dwudziestu bez niczego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 28/11/2011, 22:14 Quote Post

QUOTE(kacperek)
Sylwester Kaliski - twórca m. in. oryginalnej metody kontrolowanej syntezy termojądrowej. Po jego przedwczesnej śmierci w 1978 prace zarzucono.
To skoro zarzucono, to gdzie ten wkład w rozwój nauki? Czy ktoś dziś korzysta z jego osiągnięć? Jesli tak, to z jakich?


QUOTE(lucyna beata)
Michał Kamiński - astronom, mechanika nieba, badał komety,

Marian Kowalski, astronom, badał ruch własny ponad 3000 gwiazd,
Maciej Kozłowski - astronom, astrofizyk, teoria ewolucji gwiazd, podłączył polskie uczelnie do internetu,

[...]
Macieju Koneckim - astronom, odkrył pierwszą planetę krążącą w potrójnym układzie gwiazd,
Andrzej Niedzielski - odkrywca planet pozasłonecznych: HD 17092 b, HD 102272 b, HD 102272 c.


Szczepan Pieniążek - sadownik, pomolog,
To gdzie ten wkład w rozwój nauki, bo tych konkretów to jakoś nie widzę?
Podłączenie polskich uczelni do internetu trudno nazwać wkładem w rozwój nauki, chyba że akurat wskutek tego nastąpił jakiś postęp? Gdzie?
O ile Wolszczana mozna gratyfikować za pierwsze odkrycie innego układu planetarnego, to pozostali to już odcinanie kuponów - odkrywcę pierwszej różowej planety też będziemy gratyfikować, bo dotychczas odkrywano inno-kolorowe?

QUOTE
Był jednym z największych inżynierów w ówczesnym świecie,wprowadzenie pionierskich technologii w dziedzinie budowy mostów i przebijania tuneli, budowniczy kolei transandyjskiej, prof. topografii.
Jakich konkretnie pionierskich technologii?


QUOTE(salvusek)
Kazimierz Ajdukiewicz- wybitny logik i filozof. Twórca definicji dowodu i wynikania. Twórca radykalnego konwencjonalizmu.
Florian Znaniecki- najbardziej znany polski socjolog na zachodzie. Jeden z założycieli i przedstawicieli socjologii humanistycznej. 
Tadeusz Kotarbiński- jeden z najbardziej wpływowych polskich filozofów. Wprowadzenie metody analitycznej i konkretyzacji do filozofii.
*

I na jakie dziedziny nauki miały wpływ owe osiągnięcia? Byle konkretnie.
Czy może ograniczyły się do dyscyplin pozanaukowych, typu filozofia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 28/11/2011, 23:19 Quote Post

QUOTE(sargon @ 28/11/2011, 22:14)

QUOTE(lucyna beata)
Michał Kamiński - astronom, mechanika nieba, badał komety,

Marian Kowalski, astronom, badał ruch własny ponad 3000 gwiazd,
Maciej Kozłowski - astronom, astrofizyk, teoria ewolucji gwiazd, podłączył polskie uczelnie do internetu,

[...]
Macieju Koneckim - astronom, odkrył pierwszą planetę krążącą w potrójnym układzie gwiazd,
Andrzej Niedzielski - odkrywca planet pozasłonecznych: HD 17092 b, HD 102272 b, HD 102272 c.


Szczepan Pieniążek - sadownik, pomolog,
To gdzie ten wkład w rozwój nauki, bo tych konkretów to jakoś nie widzę?
Podłączenie polskich uczelni do internetu trudno nazwać wkładem w rozwój nauki, chyba że akurat wskutek tego nastąpił jakiś postęp? Gdzie?
O ile Wolszczana mozna gratyfikować za pierwsze odkrycie innego układu planetarnego, to pozostali to już odcinanie kuponów - odkrywcę pierwszej różowej planety też będziemy gratyfikować, bo dotychczas odkrywano inno-kolorowe?

QUOTE
Był jednym z największych inżynierów w ówczesnym świecie,wprowadzenie pionierskich technologii w dziedzinie budowy mostów i przebijania tuneli, budowniczy kolei transandyjskiej, prof. topografii.
Jakich konkretnie pionierskich technologii?



Astronomia była niegdyś moją pasją. Niegdyś, po latach niewiele pamiętam, nie chcę popełnić rażącego błędu książki są w pudłach na strychu więc posłużę się wikpedią.
I tak
"Praca naukowa Michała Kamieńskiego polegała na prowadzeniu rachunków kometarnych i wyliczaniu wpływu perturbacji planet gazowych na trajektorię komet, w tym przede wszystkim: 14P/Wolf, Halleya i Enckego. Zajmował się też wyliczaniem orbit komet wstecz przed ich odkryciem. W uznaniu jego zasług na tym polu w 1927 roku został członkiem Royal Astronomical Society w Londynie"

Marian Kowalski
"Jego najważniejszym dorobkiem jest zbadanie ruchu własnego 3136 gwiazd z katalogu angielskiego astronoma Jamesa Bradleya (1693–1762), co ustanowiło pierwszą użyteczną metodę wydedukowania obrotu Drogi Mlecznej. W oparciu o tą pracę, dowiódł, że nie jest to możliwe, aby jedno masywne ciało usytuowane w centrum naszej galaktyki mogło być odpowiedzialnym za ruch gwiazd."

Maciej Kozłowski
"Prowadził badania naukowe w dziedzinach teorii ewolucji gwiazd oraz teorii dysków akrecyjnych wokół gwiazd i wokół masywnych czarnych dziur."

Moim zdaniem tak. Te odkrycia są cenne, wnoszą coś nowego do nauki. Gdzieś w pudle mam broszurkę z lat 60., Autor jakiś znany naukowiec twierdzi iż nasz układ planetarny jest jedyny we wszechświecie. Wolszan dowiódł iż jest inaczej, a pozostali astronomowie nie dość, że potwierdzili jego odkrycie to jeszcze znacznie poszerzyli zakres badań. Dla mnie osobiście te odkrycia są na miarę odkryć Kopernika albowiem zrewolucjonizowały nasza wiedzę o wszechświecie.

Prof Pieniążek dokonał rewolucji w sadownictwie, wyhodował niskopienne jabłonie, przyspieszył ich owocowanie.

O Malinowskiego nie będę się sprzeczać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 29/11/2011, 8:48 Quote Post

QUOTE(lucyna beata)
Astronomia była niegdyś moją pasją. Niegdyś, po latach niewiele pamiętam, nie chcę popełnić rażącego błędu książki są w pudłach na strychu więc posłużę się wikpedią.
Może być nawet broszurka Społem, byleby miała odnośniki źródłowe.

I tak:
QUOTE
I tak
"Praca naukowa Michała Kamieńskiego polegała na prowadzeniu rachunków kometarnych i wyliczaniu wpływu perturbacji planet gazowych na trajektorię komet, w tym przede wszystkim: 14P/Wolf, Halleya i Enckego. Zajmował się też wyliczaniem orbit komet wstecz przed ich odkryciem. W uznaniu jego zasług na tym polu w 1927 roku został członkiem Royal Astronomical Society w Londynie"
Hasło nieuźródłowione, brak konkretnych odniesień do wpływu na rozwój nauki.

QUOTE
Marian Kowalski
"Jego najważniejszym dorobkiem jest zbadanie ruchu własnego 3136 gwiazd z katalogu angielskiego astronoma Jamesa Bradleya (1693–1762), co ustanowiło pierwszą użyteczną metodę wydedukowania obrotu Drogi Mlecznej. W oparciu o tą pracę, dowiódł, że nie jest to możliwe, aby jedno masywne ciało usytuowane w centrum naszej galaktyki mogło być odpowiedzialnym za ruch gwiazd."
OK.

QUOTE
Maciej Kozłowski
"Prowadził badania naukowe w dziedzinach teorii ewolucji gwiazd oraz teorii dysków akrecyjnych wokół gwiazd i wokół masywnych czarnych dziur."
Uźródłowienie ujdzie, ale tu też brak konkretnych odniesień do wpływu na rozwój nauki.
Może coś więcej?

QUOTE
Moim zdaniem tak. Te odkrycia są cenne, wnoszą coś nowego do nauki. Gdzieś w pudle mam broszurkę z lat 60., Autor jakiś znany naukowiec twierdzi iż nasz układ planetarny jest jedyny we wszechświecie. Wolszan dowiódł iż jest inaczej, a pozostali astronomowie nie dość, że potwierdzili jego odkrycie to jeszcze znacznie poszerzyli zakres badań. Dla mnie osobiście te odkrycia są na miarę odkryć Kopernika albowiem zrewolucjonizowały nasza wiedzę o wszechświecie.
Jasne "gdzieś w pudle"... rolleyes.gif
No to gratyfikujmy Wolszczana, OK. Ale w jaki sposób odkrywanie kolejnych układów planetarnych miałby być porównywane z rewolucją kopernikańską? Na czym polegała owa rewolucja w wiedzy o Wszechświecie która miała miejsce przy odkryciach Koneckiego i Niedzielskiego?
KONKRETNIE, które ich odkrycie i do jakiej to rewolucji doprowadziło. Na źródłach. Jak na razie są ogólniki.

QUOTE
Prof Pieniążek dokonał rewolucji w sadownictwie, wyhodował niskopienne jabłonie, przyspieszył ich owocowanie.
Brak źródła.
Na czym polegała ta rewolucja? Na wyhodowaniu odmiany jabłoni?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 29/11/2011, 9:08 Quote Post

QUOTE
Na czym polegała ta rewolucja? Na wyhodowaniu odmiany jabłoni?

Niskopiennej jabłoni! - wcześniej jabłka się trudno zrywało bo były wysoko. Od tego czasu nastapiła rewolucja bo dzieci wreszcie mogły zrywać jabłka same (i nie trzeba "trząchać" drzewem aby coś spadło) biggrin.gif
A na poważnie to jakieś implikacje dla rozwoju życia ma, ale tak ogólnie to świata za mocno nie zmienia.
Na obecną technike najsilniej z polskich osiągnięć oddziałuje metoda Czochralskiego (nie zgodzę sie że nikt go nie zna - to podstawowa ikona polskiej elektroniki i materiałoznawstwa) - ale też świat by sobie poradził bez tej metody (tymbardziej bez niskopiennych jabłoni). Natomiast bez odkryć Kopernika czy Skłodowskiej trudno sobie wyobrazić obecny rozwój techniczny czy naukowy - dlatego o nich wzmiankowałem wcześniej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 29/11/2011, 9:34 Quote Post

QUOTE(Chris_w @ 29/11/2011, 9:08)
Natomiast bez odkryć Kopernika czy Skłodowskiej trudno sobie wyobrazić obecny rozwój techniczny czy naukowy - dlatego o nich wzmiankowałem wcześniej.

Oczywiście, że w całej historii nauki i techniki mamy do czynienia z odkryciami ważniejszymi i tymi mniej ważnymi. Niniejszy wątek nie ma w tytule słowa "rewolucja" lecz jedynie "polski wkład", dlatego nie bardzo rozumiem, czemu przytaczana przez Lucynę Beatę przykłady z dziedziny astronomii miałyby zostać poddane w wątpliwość confused1.gif Przecież stanowią one pewien wkład w ogólną wiedzę ludzkości.

Ze swej strony dodałbym jeszcze Tadeusza Banachiewicza i opracowany przez niego tzw. rachunek krakowianowy (1925r.), który wybitnie uprościł wiele rachunków astronomicznych, co miało ogromne znaczenie w dobie "przedkomputerowej".

Może już było, ale dodać też trzeba Jacka Karpińskiego - konstruktora oryginalnych maszyn cyfrowych, a przede wszystkim pomysłodawcę udoskonalenia stronicowania pamięci RAM, co kolosalnie powiększyło przestrzeń adresową możliwą do obsłużenia przez procesor oraz skróciło czas dostępu do danych.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 29/11/2011, 9:42 Quote Post

@ Moderator
Hmm, jeżeli można na Forum powoływać się na "Fakty i mity" to można także na wikiedię. Nie chce mi się ściągać książek, nie chcę mi się szperać w książkach, skórka nie warta wyprawy i niewiele mnie obchodzi dalsza dyskusja. Obok siebie mam tylko "Astronomię ogólną" więc do niej sięgnę.
"Ruch komet krótkookresowych był również szczegółowo badany. Spośród nich dwie komety były opracowane w Polsce, a mianowicie kometa Wolfa I przez M. Kamieńskiego (1879-1973) kometa Kopffa przez F. Kępińskiego (1885-1966)"
"Astronomia ogólna" Eugniusz Rybka str, 324

Pieniążek zapraszam do filii arboretum w Bolestraszycach mieszczącą się w Cisowej. Tam znajduje się "pula genowa" starych odmian jabłoni zebranych w naszym kraju. W chwili obecnej są już są taką rzadkością iż należy je chronić. W Cisowej są sady, wysokie, potężne jabłonie, które rodziły jabłka co drugi rok, a ich walory smakowe nie zawsze były zadowalające. Zbiór jabłek był dużym wysiłkiem nawet biorąc pod uwagę to, że rodziły niewiele. Zapraszam też do Albigowej, do Sadowniczo-Doświadczalnego Zakładu Doświadczalnego tu są odmiany niskopienne, wydajne, rodzące corocznie. Sady ten stary i te nowoczesne różnią się na pierwszy rzut oka, to wynik prac m.in. prof. Pieniążka. Wdrożył wyniki swoich badań do praktyki przemysłowej. To, że mamy na stole tanie jabłka, nasz kraj przoduje w ich produkcji zawdzięczamy jego staraniom, prof spełnił swoje marzenie. To był też prawy człowiek broniący studentów przed wyrzuceniem z uczelni za działalność polityczną. Był doceniany przez środowisko m.in. otrzymał Medal Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. Ja zaś jako przewodnik oprowadzający gości, wśród nich naukowców mogę z dumą mówić o polskim sadownictwie. Mam też możliwość zaskoczyć gości np. z Wielkiej Brytanii, którzy chwalą się, że mają aż trzy gatunki jabłek: zielone, żółte i czerwone i zabrać ich na rynek, gdzie na stoisku jest kilkanaście odmian jabłek różniących się nie tylko kolorem ale i np. walorami smakowymi, a które są znacznie tańsze niż w innych krajach unijnych.

Kilka słów o Profesorze.
http://www.insad.pl/wspomnienia_2.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 29/11/2011, 12:22 Quote Post

QUOTE(memex @ 29/11/2011, 9:34)
Oczywiście, że w całej historii nauki i techniki mamy do czynienia z odkryciami ważniejszymi i tymi mniej ważnymi. Niniejszy wątek nie ma w tytule słowa "rewolucja" lecz jedynie "polski wkład", dlatego nie bardzo rozumiem, czemu przytaczana przez Lucynę Beatę przykłady z dziedziny astronomii miałyby zostać poddane w wątpliwość confused1.gif Przecież stanowią one pewien wkład w ogólną wiedzę ludzkości.

Jeśli podajemy wkład bezwzględny - to każda publikacja naukowa tu winna sie znaleźć - ale zabraknie nam miejsca - jeśli szacujemy wkład względny (względem np. innych narodów) to najlepiej byłoby podać coś co od innych odróżnia lub jest na tyle nowatorskie że bije osiągnięcia innych nacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 29/11/2011, 12:55 Quote Post

QUOTE(memex)
Niniejszy wątek nie ma w tytule słowa "rewolucja" lecz jedynie "polski wkład"
Wkład w rozwój.
Ja bym raczej rozpatrywał kandydatów pod kątem jakościowym. Odkrywanie kolejnych planet poza Układem Słonecznym czy ogólnie ujęte badanie "ruchu komet krótkookresowych" to kwestia ilościowa. Innymi słowy, sam fakt, ze odkryto 50 planet pozaslonecznych nie posunie nauki bardziej do przodu niż gdyby odkryto ich 100. Chyba, ze jakieś cechy/ warunki itp. związane z owymi kolejnymi planetami albo badaniami ruchu komet krótkookresowych okażą się w pewien sposób ważne dla rozwoju nauki.

A co do rewolucji, to ja nie będę wskazywał kto się do niej odwołał w tym wątku jako pierwszy(a) smile.gif


QUOTE(lucyna beata)
@ Moderator
Hmm, jeżeli można na Forum powoływać się na "Fakty i mity" to można także na wikiedię.
To jako Moderator odpowiadam, ze w działach merytorycznych nie można się powoływać na Fakty i Mity i jeśli gdzieś takie coś ktos zauwazył, to może to zgłosić (chyba, ze akurat w danym przypadku w FiM było konkretne odwołanie do naukowego czasopisma, książki itp.) Za "tworzenie i popieranie tematów i postów w oczywisty sposób nieprawdziwych lub nieweryfikowalnych" zgodnie z Regulaminem Sankcji Art. 5 pkt. 1 można otrzymać ostrzeżenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 29/11/2011, 13:20 Quote Post

QUOTE(Chris_w @ 29/11/2011, 12:22)
Jeśli podajemy wkład bezwzględny - to każda publikacja naukowa tu winna sie znaleźć - ale zabraknie nam miejsca - jeśli szacujemy wkład względny (względem np. innych narodów) to najlepiej byłoby podać coś co od innych odróżnia lub jest na tyle nowatorskie że bije osiągnięcia innych nacji.

OK. Zapomniałeś tylko załączyć odpowiednio wyskalowany miernik siły tegoż "bicia" wink.gif
Poza tym, przy zbyt wysoko ustawionym wymagalnym progu, niniejszy wątek mógłby właściwie pozostać prawie pustym - wszak względny nasz wkład jest raczej skromny.
Ja wartość tego wątku upatruję właśnie w tym, że mogę się z niego dowiedzieć, iż tacy a tacy naukowcy w ogóle istnieli i coś tam do skarbnicy wiedzy wnieśli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
meteo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 76.560

Zawód: in¿ynier
 
 
post 1/02/2012, 22:31 Quote Post

Witelon zwany również Erazmem Ciołkiem ( ur. ok. 1230 – zm. między 1280 a 1314) fizyk, filozof autor dzieła o optyce i fizjologii widzenia Perspectivorum libri decem oraz "Tractatus de primaria causa poenitentiae et de natura daemonum" opisywał zjawiska optyczne w atmosferze, a również był autorem teorii widzenia i psychofizjologii widzenia. Cytowany przez Keplera, Leonarda da Vinci, Kopernika. Jego dzieła były wielokrotnie wznawiane. Optyka witelońska była wykładana na Akademii Krakowskiej w XV wieku

Antoni Bolesław Dobrowolski geofizyk, meteorolog polarnik - pierwsze w dziejach zimowanie w Antarktyce (razem z Arctowskim na Belgice)autor monografii Historia naturalna lodu (1923), autor teorii symetrii krystalograficznej kryształków lodu (wykorzystane w fizyce chmur). Inicjator organizacji obserwatorium sejsmologicznego w Warszawie, organizator wyprawy polarnej na Wyspę Niedźwiedzią - II rok polarny (1932-1933)

Ignacy Łukasiewicz twórca metody otrzymywania nafty poprzez frakcjonowaną destylacje ropy naftowej. konstruktor pierwszej w dziejach lampy naftowej. Twórca przemysłu naftowego - w 1884 założył pierwszą w świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna

http://bobrka.pl/pl/ignacy_lukasiewicz/

Łączenie postów.
Proszę nie pisać kilku postów pod rząd bez powodu - w prawym górnym rogu postu znajduje się opcja Edytuj, aktywna 24h od napisania postu.
Moderator


Ten post był edytowany przez sargon: 2/02/2012, 9:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej