Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największe dzieło budowlane w starożytności,
     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 14/10/2004, 20:58 Quote Post

QUOTE(TKM @ Aug 9 2004, 08:58 AM)
Ale stał ledwo ok. 80 lat. (304-225 p.n.e.). Bardzo krótkotrwały, jak na cud świata. Generalnie przez ileś wieków (ponoć do czasów arabskich) leżały tylko jego szczątki. Ja bym to nazwał symbolem klęski myśli ludzkiej w walce z siłami natury.


Wszystko co piękne szybko się kończy sad.gif

Ale prawdę mówiąc, czy istniała w starożytności budowla, która była w stanie przetrzymać w całości silne trzęsienie ziemi? Do dzisiaj nie jest to łatwym zadaniem, więc czemu wykreślać Kolosa Rodyjskiego tylko dlatego, że stanął w miejscu, które nie było dla niego łaskawe?
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 15/10/2004, 9:47 Quote Post

QUOTE
Ale prawdę mówiąc, czy istniała w starożytności budowla, która była w stanie przetrzymać w całości silne trzęsienie ziemi? Do dzisiaj nie jest to łatwym zadaniem, więc czemu wykreślać Kolosa Rodyjskiego tylko dlatego, że stanął w miejscu, które nie było dla niego łaskawe?

Jednak to jest b. spektakularny przykład - bo zaliczony do cudów świata. Nie wykreślam go, nie, ale dla mnie to symbol klęski, a nie sukcesu. No w sumie także pychy - Rodyjczycy postawili go by światu dać znać o swojej potędze czy zamożności (ew. w podziękowaniu za to że Demetrios, nomen omen Poliorketes, nie zdobył ich wyspy), a tu paredziesiąt lat później ciach i kolosa nie ma.
Sądzę, że zapewne niektóre piramidy przetrwałyby trzęsienie ziemi - były dosyć stabilne smile.gif Zigguraty raczej nie, gdyż były postawione z cegieł. Pewnie z tymi wyjątkami, rzeczywiście mało która budowla mogła by się oprzeć takiemu żywiołowi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 16/10/2004, 21:55 Quote Post

Stawiam na piramidy, mur chiński i Babilon.
Warto zwrócić uwagę na Koloseum ze względu na oryginalność.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 4/11/2004, 23:48 Quote Post

Ja mimo wszystko postawilbym na Kolosa z Rodos. Co prawda nie wiadomo w sumie czy istnial, ale jesli rzeczywscie go zbudowano i byl tak gigantycznych rozmiarow, a do tego stal przy wejsciu do portu z rostawionymi nogami, jest to zdecydowanie najwieksze "budowlane" osiagniecie swiata starozytnego.
Bo z calym szacunkiem dla majestatycznych piramid, czy muru chinskiego, budowle te stowrzyc bylo mimo wszystko o wiele latiej niz ta wielka rzezbe. Wyrzezbic to wszystko, wyszlifowac, postawic i to przy wejsciu do portu, z rozstawionyminogami... to dopiero na tamte czasy byla sztuka smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 12/11/2004, 16:55 Quote Post

Hmmm...uważam, że Kolos z Rodos, jest ciekawą "budowlą"...no sami powiedzcie, czy nie jest czymś dziwnym, niesamoiwtym, i pełnym podziwu, przepłynąc pod kroczem pana z Rodos ?? biggrin.gif Nie, no żartuję biggrin.gif Ale tak na serio, moim zdaniem największym osiągnięciem w dziedzinie architektury starożytnej są piramidy (to niesamoiwte !) i Mur Chiński. W końcu było - nie było, nikt do tej pory nie zbudował innej konstrukcji, która była by widziana z kosmosu !!
Pozdrawiam smile.gif
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 14/11/2004, 17:37 Quote Post

Oj Mariko skarbie, Twoje trzymanie sie tego ze Wielki Mur widac z kosmosu moze zrujnowac nasza milosc mad.gif tongue.gif

Mur Chinski wcale nie jest widoczny z kosmosu!!!!!!!!!

To jest absurdalne stwierdzenie, ktorego wszyscy nie wiadomo dlaczego sie go trzymaja wacko.gif Na logike... prawda, ze Wielki Mur ma sobie paaaaare tysiecy kilometrow dlugosci, ...ale najwieksze znaczenie ma tu szerokosc!!! On ma zaledwie pare metrow szerokosci, to cieniutka nitka nie cuma portowa!
Gdyby widac bylo Mur to musialaby byc widoczna byle jaka ciezarowka, dom, most, miasto, autostrady itp a podobno nie sa dry.gif
Poza tym nie zapominajmy, ze wiekszosc Muru biegnie po wielkich lancuchach gorskich a to tez ma tu znaczenie.

Poza tym nie sprecyzowano chyba nigdy dokladnie co to znaczy "widoczne z kosmosu". Z kosmosu to rownie dobrze moze byc z amerykanskiego wahadlowca, ze stacji Mir, z Ksiezyca, a zawsze mozna tez sobie jakas lunetka obraz ziemi stamtad przyblizyc. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 14/11/2004, 17:57 Quote Post

Tzn. ... no cóż... tongue.gif Co do tej miłości, to myślę, że chyba aż tak źle nie jest ?? biggrin.gif
A ja naprawdę słyszałam o tym Murze. Kiedyś nawet w TV był taki program wink.gif A to co powiedziałeś, to prawda, i zaczynam powątpiewać co do wiarygodności programów na TVP 2 biggrin.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 14/11/2004, 18:27 Quote Post

No wreszcie ktos przyznal mi racje w tej "kontrowersyjnej" tezie biggrin.gif A moja mama jak uslyszala, ze z kosmosu widac to musi tak byc i tlumaczysz tlumaczysz a nie wytlumaczysz... wacko.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Apsu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 2.226

 
 
post 15/11/2004, 13:54 Quote Post

Największe budowle to:
- Piramida Słońca w Teotihuacan
- Piramida Cheopsa
- Mur Chiński
Wymieniłem te najsłynniejsze, które jeszcze istnieją. Bo podobno to co najpiękniejsze zostało zniszczone...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Lemuria
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 2.213

 
 
post 15/11/2004, 16:19 Quote Post

QUOTE
Bo podobno to co najpiękniejsze zostało zniszczone...


No właśnie na przykład taka Lemuria. Ważne, że przynajmniej pamięć się o niej zachowała, bo ja też bym przestałą istnieć biggrin.gif tongue.gif ohmy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Apsu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 2.226

 
 
post 15/11/2004, 21:47 Quote Post

QUOTE(Lemuria @ Nov 15 2004, 05:19 PM)
QUOTE
Bo podobno to co najpiękniejsze zostało zniszczone...


No właśnie na przykład taka Lemuria.
*



the dream of Lemuria is true smile.gif Lemurii nie ma , dobrze, że chociaż Therion jest smile.gif

Taki mały offtopic smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 26/11/2004, 23:27 Quote Post

Chyba jednak piramidy egipskie... Mur chiński to budowla dużo późniejsza. Warto o tym pamiętać.

Odnosząc się do ciekawej dyskusji Maćka i TKM'a chcę powiedzieć, że niewątpliwie zespół świątyń Karnaku jest największą budowlą sakralną na świecie.
Ch.Jacq jest wprawdzie egiptologiem, ale pisze powieści, których on sam nie zalicza do miana "literatury fachowej"
Niewątpliwie większą od świątyni Amona w Karnaku była wówczas (podkreślam to słowo - w ów czas) świątynia Atona, z której jednak nie pozostało niemal nic. Należy też wziąć pod uwagę to, że światynia w Karnaku została naprawdę rozbudowana dopiero w okresie XIX dynastii. Patrz: Wielki Hypostyl.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Werkemet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 2.439

 
 
post 14/12/2004, 16:37 Quote Post

Świątynia Atona była większa od świątyni Amona w Karnaku w okresie panowania Echnatona, jedynie pod względem zajmowanego obszaru, ilość budulca wykorzystana do jej wzniesienia jak i trudność wzniesienia z uwagi na specyficzną architekturę tej budowli była niewielka w porównaniu z całym kompleksem Amona w Karanaku (w chwili śmierci Amenhotepa III).

Moje typy:
Piramidy (szczególnie): piramida Dzosera (z uwagi na przełom jaki stanowiła),piramidy Snofru w Dahszur, Chufu, Chefrena.
Świątynie: Amona-Re w Karnaku
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 11/01/2005, 20:01 Quote Post

Ja bym chciała dorzucic do listy całą Aleksandrię,chociażby ze względu na to, jak potężnym przedsięwzięciem inżynieryjnym było jej wzniesienie. Po za tym wywarła ogromny wpływ na kulturę swoich czasów.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Proatlantis
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 4.437

 
 
post 16/03/2005, 22:37 Quote Post

Największym osiągnięciem starożytnych było jezioro Mojrisa i do dziś nieodnaleziony egipski labirynt.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej