Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czyszczenie i konserwacja: jak ? czym ?,
     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 2/06/2004, 20:02 Quote Post

jak, że Coobek jest moderem tego działu to pytanie jest kierowane przede wsystkim do niego, co nie oznacza, że tylko i wyłącznie smile.gif.
Do rzeczy: mam medal niemiecki z drugiej wojny - Winterschlaht im osten, ale jego stan nie należy do zadowalających, jest pokryty śniedzią. medal jest wykonany ze stopu cyny i coś tam jeszcze ... i w takiej sytuacji potrzebuje informacji jak go oczyścić oraz zakonserwować. HELP !! ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
marcin266
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 1.142

 
 
post 4/06/2004, 10:24 Quote Post

Witam
Przedmioty z aluminium i cyny łatwo dostają tzw. „trądu" zwanego inaczej „zarazą cynową", czy „zarazą aluminiową". Czyści się je w roztworze 5% kwasu cytrynowego, względnie 50°% amoniaku. Kąpiel w jednym z wyżej wymienionych roztworów winna trwać kilka minut.
Natomiast przeprowadzając wszelkiego rodzaju czyszczenia przedmiotów z "czystej" cyny musimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ metal ten może przy niektórych procesach chemicznych zmienić swą strukturę. Nieumiejętne stosowanie chemikaliów może po prostu zniszczyć fanta. Przedmioty zaatakowane „chorobą cynawą", tzw. „cynową zarazą", czyści się przez ich gotowanie w 2-5% roztworze kwasu siarkowego lub w 5% ługu sodowym. Czas gotowania od 60 do 80 minut. Po tym zabiegu płuczemy przedmioty w ciepłej bieżącej wodzie i suszymy.
Po przeprowadzonym zabiegu, wypłukaniu i wysuszeniu pokrywamy przedmioty saponem celulozowym, olejem kostnym lub masą plastyczną, trwale chroniącą przed dalszymi wżerami i zniszczeniami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 4/06/2004, 10:41 Quote Post

Vitam
Widzę, że korzystamy chyba z tych samych źródeł ;-)

M. Kowalski, Vademecum kolekcjonera monet i banknotów

CZYSZCZENIE MONET CYNOWYCH
Przeprowadzając wszelkiego rodzaju czyszczenia monet z cyny musimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ metal ten może przy niektórych procesach chemicznych zmienić swą strukturę. Nieumiejętne stosowanie chemikaliów może po prostu zniszczyć monetę.
Monety zaatakowane "chorobą cynową", tzw. "cynową zarazą", czyści się przez gotowanie monet w 2-5% roztworze kwasu siarkowego lub w 5% ługu sodowym. Czas gotowania od 60 do 80 minut. Po tym zabiegu płuczemy monety w cieplej bieżącej wodzie i suszymy w sposób podany wyżej. Następnie, by je zakonserwować, pokrywamy powierzchnię olejem kostnym albo powlekamy saponem celulozowym lub masą plastyczną.

CZYSZCZENIE MONET ALUMINIOWYCH I CYNOWYCH
Monety z tych metali łatwo dostają tzw. "trądu", zwanego inaczej "zarazą cynową" czy "zarazą aluminową". Czyści się je w roztworze 5% kwasu cytrynowego lub też 50% amoniaku. Kąpiel monet w jednym z wyżej wymienionych roztworów winna trwać kilka minut. Po przeprowadzonym zabiegu, wypłukaniu i wysuszeniu pokrywamy je saponem celulozowym lub masą plastyczną, trwale chroniącą przed dalszymi wżerami i zniszczeniami.

KONSERWACJA MONET PRZEZ LAKIEROWANIE
Obok zasad czyszczenia monet i przechowywania bardzo ważną role odgrywa ich konserwacja. Głównym jej zadaniem jest ochrona monet przed dalszym utlenianiem się i pokrywaniem ich powierzchni innymi pierwiastkami.
W tym też celu konieczne staje się pokrywanie monet środkami, które nie pozwolą na utlenianie się metalu oraz zabezpieczą go przed działaniami zewnętrznymi. Do znanych lakierów i najczęściej do konserwacji monet używanych zaliczyć należy bezbarwne lakiery zwane saponami. Wykonanie tych lakierów jest proste i nie nastręcza specjalnych trudności, wykonać je więc możemy we własnym zakresie.
Oto recepty:
1. 20 g celulozy rozpuszczamy w 780 g acetonu anylu i w 200 g acetonu.
2. 20 g bawełny strzelniczej rozpuszczamy w 400 g acetonu anylu i benzylu z dodatkiem 200 g acetonu.
3. 1000 g odpadków celuloidowych rozpuszczamy w 2000 g acetonu etylu, dodając 250 g eteru, 200 g octu stołowego i olejku terpentynowego, 100 g octanu anylu, 50 g rycynusu, 7500 g spirytusu denaturowego.
Jednym z wyżej wymienionych preparatów powierzchnie konserwowanych monet pokrywamy cieniutką warstewką i powoli suszymy na słońcu, układając monety ukośnie, by ze wszystkich stron umożliwić dopływ powietrza.

MÓJ KOMENTARZ:
1. Nigdy do tej pory nie musiałem stosować żadnej z podanych powyżej metod, przeto nie daję osobistej gwarancji na ich skuteczność.
2. Nie wiem, dlaczego monety cynowe raz są wymienione osobno a raz z aluminiowymi i dlaczego podane są dwie zupełnie różne metody leczenia. Osobiście rozpocząłbym od mniej drastycznego kwasku cytrynowego.
3. Cześć ortodoksyjnych numizmatyków uważa malowanie monet lakierami za niedopuszczalne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
marcin266
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 1.142

 
 
post 4/06/2004, 14:40 Quote Post

Zamiast lakierowania można monetkę pokryć Paraloidem B44. Paraloid nie błyszczy się jak lakier, więc jest prawie niewidoczny, a całkowicie odcina dostęp czynników atmosferycznych Dopóki Paraloid się nie zestarzeje to mamy 100% gwarancji na zachowanie się monety. Praloid można w każdej chwili zmyć Ksylenem z monety, nie niszcząc jej. Paraloid rozpuszcza się w Ksylenie (najczęściej) tworząć 10% roztwór.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Kilo
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 335

 
 
post 24/06/2004, 20:40 Quote Post

Czasami kwasek cytrynowy może być za ostry, ja osobiście jak wielu kolekcjonerów używam Coca-Coli. Zawiera ona śladowe ilości kwasu fosforowego. Oczyszczanie trwa powoli ale mam przynajmniej cały czas kontrolę nad procesem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 25/06/2004, 16:33 Quote Post

dzięki za wszyskie odpowiedzi smile.gif, ale mam jeszcze kilka pytań.
Jakoże nie zajmowałem się takimi rzeczami nie wiem, gdzie mogę takie związki ch. dostać, pomijając szkolną pracownię chemiczną wink.gif, gdzie kupić jak zmieszczać ...
i druga sprawa: mam monety ( a tak na prawdę to mój tata laugh.gif ) rosyjskie: jedna z 1794 r. (tata mówił, że to 5 kopiejek), druga to 5 kopiejek z 1876r. Zapewne są to monety miedziane. Pytanie: jak takie cóś konserwować ??
Z góry dziękuję. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 2/07/2004, 11:02 Quote Post

Vitam
Sorki, nie zauważyłem wcześniej Twojego pytania.

M. Kowalski, Vademecum kolekcjonera monet i banknotów
CZYSZCZENIE MONET MIEDZIANYCH, BRĄZOWYCH I MOSIĘŻNYCH
Metale - miedź, brąz właściwy (miedź + cyna) oraz trójstopowy (miedź + cyna + cynk) i mosiądz (miedź + cynk) są metalami nieszlachetnymi, wchodzą bardzo łatwo w związki chemiczne, pozostawiając na powierzchni monety tzw. "wżery".
Czyszcząc monety wykonane z tych metali środkami chemicznymi musimy zachować jak największą ostrożność, by nie uszkodzić cennej patyny - tego szlachetnego nalotu różnej barwy, który osiadł na monecie w ciągu wielu dziesiątków czy setek lat. Pamiętamy, że patyna wzbogacając monetę tym swoistym urokiem wpływa na jej wyższą cenę. Niższa będzie cena monety, chociaż dobrze zachowanej, ale bez patyny, od tej w gorszym nawet stanie, lecz z piękną patyną.
Tak więc zniszczenie podczas czyszczenia patyny osiadłej na monetach miedzianych, z brązu czy mosiężnych byłoby ich zubożeniem i zeszpeceniem. Kolor patyny w zależności od stopu metali jest różny - bywa jasno- lub ciemnozielony, czarny, jasno- lub ciemnobrązowy oraz brązowy z odcieniem czerwonego. W dużej mierze kolor jej zależy także od warunków atmosferycznych i od warunków przechowywania.
Konieczne jest usunięcie z monet wżer i śniedzi, zwanej także "rdzą miedzi" albo niewłaściwie grynszpanem. powodującej rozkład metalu, a w konsekwencji zniszczenie monety.
Najczęściej na monetach miedzianych spotykana jest śniedź koloru zielonego. Stanowi ona mieszaninę zasadowych węglanów miedzi i różnych tlenków miedzi. Tak zwane strącenie śniedzi przeprowadzamy w różny sposób, a więc za pomocą metody suchej, gdzie przy nagrzaniu monety palnikiem Bunsena uzyskujemy rozkład węglanu miedzi i kolor zielony szybko znika z jej powierzchni. Pozostałe sproszkowane (spalone) tlenki miedzi usuwamy mechanicznie przez czyszczenie twardą szczoteczką włosianą.
Ten sposób usuwania śniedzi jest łatwy i zawsze daje dobre wyniki. Patyna pozostaje na monecie prawie nietknięta, a na tym na n przecież szczególnie zależy.
Stosując metodę mokrą nakładamy na miejsce zaatakowane śniedzią 5% roztwór ługu sodowego, a do monet bardziej zniszczonych używamy 5% kwasu solnego lub stosujemy w formie kąpieli 8-10% amoniaku. Czas kąpieli uzależniamy od stopnia zachodzących procesów i zanikania zanieczyszczeń.
Po zakończeniu tych czynności monety, jak i w poprzednich przypadkach, należy dokładnie wypłukać i starannie wysuszyć.
Monety mało zniszczone, ale zabrudzone tłuszczem, potem, ziemią itp, myjemy w letniej wodzie z dodatkiem mydła, używając do tego celu włosianej twardej szczoteczki. Zabrudzeń nie należy zeskrobywać z miedzi ostrymi narzędziami, nożem, scyzorykiem, szkłem itp., ponieważ bardzo łatwo uszkodzić można powierzchnię monety i znajdującą się na niej patynę.
W wypadku, gdy mamy do czynienia z monetą nie tak bardzo zabrudzoną, lecz jedynie zakurzoną, przecieramy ją czystą wazeliną i wycieramy miękką białą flanelą. Nie należy nakładać wazeliny zbyt dużo i nie pozostawiać jej na monecie zbyt długo, gdyż bardzo często nie jest ona idealnie czysta i różne znajdujące się w niej substancje zaczynają się z czasem psuć, działając na monetę niekorzystnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
marcin266
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 1.142

 
 
post 3/07/2004, 10:01 Quote Post

No tak, tyle o czyszczeniu mówią mądre książki, a gdzie praktyka i realne możliwości bawienia się w "chemika"? Nagrzewanie monet stanowczo odradzam, próbowałem kilka razy tych sposobów i tylko straciłem monety.
Kolego Sokal wrzuć na początek swoje kopiejki do zwyczajnej oliwy z oliwek na kilka lub kilkanaście godzin powinno znacznie pomóc. Jeśli po tym zabiegu nadal będą "zabrudzone", proponuję zastosować tzw. Sól Seigneta. Dostaniesz to w większości sklepów z odczynnikami chemicznymi. Sól Seigneta to 10% roztwór winianu sodowo - potasowego z 10% NAOH. Możesz też kupić osobno winian ( sprzedają na gramy), rozpuścić go w wodzie destylowanej i dodać NAOH. Winian sam w sobie nie jest "żrący" musi zachodzić w reakcje z NAOH. Nadaje się do czyszczenia wszelkiego rodzaju monet, jest bardzo delikatny. Kąpiel w takim roztworze powinna trwać od 15 - 45 minut, trzeba pilnować, co jakiś czas przemywać monetę wodą aby nie przesadzić.
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 5/05/2005, 18:23 Quote Post

A jak dbać o rzeczy starsze ? Sredniowiecze,starozytnosc... Czy trzeba zachowac jakieś szczególne środki ostrożności ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
MatiBenio
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 48.886

Mateusz Bednarski
Zawód: uczeñ
 
 
post 2/10/2008, 18:20 Quote Post

jak dokładnie rozpoznać z czego zrobiona jest konkretna moneta??
mam kilka starszych monet a oto one
1. funt angielski rok 1983
2. 2 złote rok 1989
3. 10 pennig(?) - Bundesrepublik Deutschland rok 1978
4. 10 kopiejek rok nieznany ( zaśniedzony kawałek)
5. 20 centów (francuska moneta) 1967 laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Eligia Aver
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 96.286

Eligia Aver
Zawód: uczen liceum
 
 
post 24/01/2015, 13:39 Quote Post

Witam.Interesuję się numizmatyką. Na targu na warszawskim Kole zakupiłam monetę; 1 Pfennig Deutsches Reich, rocznik 1876. Chciałbym ją wyczyścić, jednak jestem zupełną nowicjuszką, jeśli chodzi o prace konserwacyjne, boję się używać takich środków jak coca cola - do tej monety. To mój nastarszy numizmat, nie chciałabym go zniszczyć...Oprócz tego, że moneta jest brudna,na powierzchni godła znajduje się zielony nalot, prawdopodobnie patyna. Wolę sama zadać pytanie, bo nie wiem nawet,z jakiego stopu jest ten okaz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Eligia Aver
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 96.286

Eligia Aver
Zawód: uczen liceum
 
 
post 24/01/2015, 13:39 Quote Post

Witam.Interesuję się numizmatyką. Na targu na warszawskim Kole zakupiłam monetę; 1 Pfennig Deutsches Reich, rocznik 1876. Chciałbym ją wyczyścić, jednak jestem zupełną nowicjuszką, jeśli chodzi o prace konserwacyjne, boję się używać takich środków jak coca cola - do tej monety. To mój nastarszy numizmat, nie chciałabym go zniszczyć...Oprócz tego, że moneta jest brudna,na powierzchni godła znajduje się zielony nalot, prawdopodobnie patyna. Wolę sama zadać pytanie, bo nie wiem nawet,z jakiego stopu jest ten okaz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Eligia Aver
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 96.286

Eligia Aver
Zawód: uczen liceum
 
 
post 24/01/2015, 13:39 Quote Post

Witam.Interesuję się numizmatyką. Na targu na warszawskim Kole zakupiłam monetę; 1 Pfennig Deutsches Reich, rocznik 1876. Chciałbym ją wyczyścić, jednak jestem zupełną nowicjuszką, jeśli chodzi o prace konserwacyjne, boję się używać takich środków jak coca cola - do tej monety. To mój nastarszy numizmat, nie chciałabym go zniszczyć...Oprócz tego, że moneta jest brudna,na powierzchni godła znajduje się zielony nalot, prawdopodobnie patyna. Wolę sama zadać pytanie, bo nie wiem nawet,z jakiego stopu jest ten okaz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Eligia Aver
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 96.286

Eligia Aver
Zawód: uczen liceum
 
 
post 24/01/2015, 13:39 Quote Post

Witam.Interesuję się numizmatyką. Na targu na warszawskim Kole zakupiłam monetę; 1 Pfennig Deutsches Reich, rocznik 1876. Chciałbym ją wyczyścić, jednak jestem zupełną nowicjuszką, jeśli chodzi o prace konserwacyjne, boję się używać takich środków jak coca cola - do tej monety. To mój nastarszy numizmat, nie chciałabym go zniszczyć...Oprócz tego, że moneta jest brudna,na powierzchni godła znajduje się zielony nalot, prawdopodobnie patyna. Wolę sama zadać pytanie, bo nie wiem nawet,z jakiego stopu jest ten okaz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Eligia Aver
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 96.286

Eligia Aver
Zawód: uczen liceum
 
 
post 24/01/2015, 13:40 Quote Post

Witam.Interesuję się numizmatyką. Na targu na warszawskim Kole zakupiłam monetę; 1 Pfennig Deutsches Reich, rocznik 1876. Chciałbym ją wyczyścić, jednak jestem zupełną nowicjuszką, jeśli chodzi o prace konserwacyjne, boję się używać takich środków jak coca cola - do tej monety. To mój nastarszy numizmat, nie chciałabym go zniszczyć...Oprócz tego, że moneta jest brudna,na powierzchni godła znajduje się zielony nalot, prawdopodobnie patyna. Wolę sama zadać pytanie, bo nie wiem nawet,z jakiego stopu jest ten okaz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej