Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak Gomułka postrzegał historię Polski?
     
abdullah
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 73.571

adam rajewski
Zawód: student
 
 
post 6/07/2011, 12:19 Quote Post

Hey.
szukam jakiś informacji o tym, jak Gomułka postrzegał historię Polski. Pomożecie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 15/01/2013, 3:59 Quote Post

Kilka cytatów Władysława Gomułki (źródło: Wikicytaty)

- "Nikt i nic nie może przekreślić tego faktu, że przed wiekami zamieszkiwał tutaj polski piastowski szczep słowiański. Nikt i nic nie może przekreślić tego faktu, że nasi przodkowie, gospodarze tej ziemi, bronili jej przed przemocą najeźdźców germańskich pod Głogowem czy Wrocławiem." - o ziemiach zachodnich;

- "Wilcza natura imperializmu niemieckiego nie zmieniła się od czasów Ulricha von Jungingena do czasów Konrada Adenauera." - podczas odsłonięcia pomnika grunwaldzkiego;

- "W ciągu ubiegłych lat nagromadziło się w życiu Polski wiele zła, wiele nieprawości i bolesnych rozczarowań. Idee socjalizmu, przeniknięte duchem wolności człowieka i poszanowania praw obywatela, w praktyce ulegały głębokim wypaczeniom. Słowa nie znajdowały pokrycia w rzeczywistości. Ciężki trud klasy robotniczej i całego narodu nie dawał nam oczekiwanych owoców. Wierzę, towarzysze i obywatele głęboko, że te lata minęły bezpowrotnie w przeszłość." - uspokajające przemówienie z 1956 roku;

to jest mój ulubiony cytat towarzysza "Wiesława", może nie traktujący o historii ale jakże zabawny:

- "Przecież wiem, że jest podsłuch, ale niech to sowieckie bydło, ci skurwysyni, wiedzą, co o nich myślę! Z nimi tylko tak trzeba rozmawiać." - podczas wizyty w Moskwie.

Ten post był edytowany przez Arbago: 15/01/2013, 4:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 15/01/2013, 17:43 Quote Post

Polityka historyczna to instrumentalne i wybiórcze traktowanie historii w celu uzyskania doraźnych korzyści politycznych.
Tak czynił Gomułka. i tak czynią obecnie fani uprawiania polityki historycznej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Lugal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 824
Nr użytkownika: 58.985

Marcin
Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/02/2013, 20:01 Quote Post

Cóż, Gomułka łączył ideologię komunistyczną z nacjonalizmem. Oczywiście był to nacjonalizm wybiórczy - odwiecznym wrogiem Polski były tylko Niemcy (choć bądźmy sprawiedliwi - na publiczne wypominanie władzom radzieckim pewnych "trudnych spraw" w ówczesnych realiach sobie nie mógł pozwolić...).
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 23/02/2013, 22:16 Quote Post




Co do meritum dyskusji, antyniemiecka retoryka Gomułki nie była tak absurdalna jak by się to mogło wydawać. Bodajże Ironside kiedyś przybliżał na tym forum jak powszechnym i ogólnie popieranym zjawiskiem w RFN lat 60-tych była rewizjonistyczna chęć powrotu do granic z (co najmniej) 1937r. To nie były czcze obawy...akurat w tej sprawie rządzący Polską komuniści mieli (jak rzadko kiedy) rację.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Bolesław Zapomniany
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 126
Nr użytkownika: 46.826

Marek
Stopień akademicki: Student historii
Zawód: student
 
 
post 26/03/2013, 21:38 Quote Post

Jeśli mogę wrócić do zasadniczego tematu. W dniu 21 VII 1966 roku, podczas nadzwyczajnej sesji parlamentu (w związku z obchodami 1000-lecia państwa polskiego) Władysław Gomółka wygłosił mowę w której stwierdzał, iż:
1. polska ekspansja na wschód była "zgubna",
2. przyczyną odzyskania niepodległości w 1918 roku była walka rewolucyjna,
3. klęska wrześniowa była wynikiem "niewyciągnięcia wniosków z historii"
4. w swoim wywodzie nie wspomniał ani słowem o chrzcie Polski (element walki z Kościołem, a właściwie rocznica tego wydarzenia to data, od której liczy się Polska.


Tyle, ile sam wiedziałem, w tym poście przekazałem!

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
szampon111
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 83.332

Daid
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Student
 
 
post 2/08/2013, 15:42 Quote Post

czy można to nazwać koncepcją piastowską Historii Polski? jak społeczeństwo reagowało na nią?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 2/08/2013, 21:26 Quote Post

Ponieważ byłem częścią tego "społeczeństwa", więc odpowiem:
Tą "piastowskość" polskich ziem i wątek "Niemca-odwetowca"...nawet w postaci Zakonu Krzyżowego, to przewijał się na każdym kroku. Wkładano nam to do głów każdego dnia w szkołach, słyszało się to w radio, w raczkującej wtedy w Polsce TV i oczywiście czytało się o tym "odwiecznym piastowskim Szczecinie" i innych odwiecznych ziemiach Piastów w podręcznikach szkolnych, słyszało na akademiach i innych uroczystościach.
Ja będąc osobiście wychowany w tamtym okresie czasu, brałem to jako rzecz oczywistą i jak najbardziej normalną, iż dajmy na to Szczecin był zawsze polski, bo polski i piastowski, to było więcej niż synonimy, a wręcz znaczyło dla nas to samo. Oczywiście tą samą metodą, to ten uciskany chłop pańszczyźniany był już w XIV wieku zaawansowanym i uświadomionym bojownikiem w walce klasowej i oczywiście był w pełni uświadomionym piewcą polskości. Chociaż przyznawano, iż nie należał on jeszcze wtedy do PPR, czy też do ZSL. (Tu oczywiście trochę problem wulgaryzuję i przedstawiam go z pewnym przymrużeniem oka). Ot, siła propagandy wbijana młodym ludziom do mózgów wręcz od urodzenia.
Starsze pokolenie wprawdzie coś tam mruczało pod nosem, ale po prostu nie było można zdobyć informacji na ten temat! Przecież internet wtedy nie istniał i zdobycie pewnych "niepoprawnych" politycznie informacji, było dla młodego człowieka wręcz niemożliwe. Nawet na studiach (początek lat 70-tych), to pewne materiały historyczne można było wypożyczyć z biblioteki uniwersyteckiej tylko "za pozwoleniem", ponieważ nie były one dostępne dla ogółu studentów. Ja, jako student PW, nie miałem czego szukać, dajmy na to na UW w ich księgozbiorze historycznym, bo by mi nigdy tych "tylko za pozwoleniem" materiałów historycznych nie dali do ręki.
Dzisiaj muszę przyznać, iż propagandowo, to wtedy w sumie zrobiono dobrą robotę, "przemalowując historię". Ale to takie były czasy, gdzie władze miały monopal na wszystko, a jeżeli ktoś miał odwagę oponować, to istniała cała gama represji, od bardzo małych (nauczyciel stawiał w dzienniczku lufę i kazał przyjść z rodzicami), do bardzo poważnych...patrz sprawa Dziadów Mickiewicza w reżyserii Dejmka.

Ten post był edytowany przez Phouty: 2/08/2013, 21:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 3/10/2014, 21:04 Quote Post

Podam następująca ciekawostkę.
Gomułka tu po II Wojnie Światowej zajmował się zagospodarowywaniem Ziem Zachodnich. Z kolei od strony kościelnej, tworzenie nowych diecezji przeprowadzał kardynał Hlond. Dyplomatyczna osłonę zapewniał w Watykanie kardynał książę Sapieha. Współpraca układała się znakomicie, czego efektem było to ze zlikwidowano gruntownie aparat niemiecki cywilny i kościelny.Opisane to zostało w książce T.Urban "Von Krakau bis Danzig". Autor książki mocno pomstował w niej zarówno na władze polskie cywilne jak i na kościelne.

Ten post był edytowany przez szuba44: 3/10/2014, 21:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Peterus99
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 83.466

 
 
post 11/01/2020, 12:04 Quote Post

QUOTE(szampon111 @ 2/08/2013, 16:42)
czy można to nazwać koncepcją piastowską Historii Polski? jak społeczeństwo reagowało na nią?
*


Myślę, że śmiało można tak powiedzieć. Komuniści już od czasu późnego Bieruta zaczęli przejmować endeckie idee, zarówno antyniemieckie, jak i "Polskę Piastowską". Bardzo szybko zdano sobie sprawę, że samym komunizmem Polaków nie przekonają i starali się stanąć po konkretnej stronie wcześniejszych sporów politycznych. Bardzo ciekawa synteza, która właśnie w czasie rządów Gomułki osiągnęła swoje apogeum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
dammy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.384
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow
 
 
post 11/01/2020, 15:10 Quote Post

Gomułka już wcześniej (w trakcie DWS) przejawiał inklinacje w tym kierunku natomiast takie ujęcie historii było za późnego Bieruta jednym z punktów ideologicznych sporów na łonie "przodującej" partii-sporów, które nie rzadko przykrywały bardziej przyziemny charakter konfrontacji wewnątrz PPR-u czy PPS-u. Po zjednoczeniu potrzebna była jednak zmiana warty u steru władzy by ten kierunek polityki historycznej zaczął być mocniej promowany.

Ten post był edytowany przez dammy: 11/01/2020, 15:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 11/01/2020, 19:44 Quote Post

QUOTE(dammy @ 11/01/2020, 16:10)
Gomułka już wcześniej (w trakcie DWS) przejawiał inklinacje w tym kierunku natomiast takie ujęcie historii było za późnego Bieruta jednym z punktów ideologicznych sporów na łonie "przodującej" partii-sporów, które nie rzadko przykrywały bardziej przyziemny charakter konfrontacji wewnątrz PPR-u czy PPS-u. Po zjednoczeniu potrzebna była jednak zmiana warty u steru władzy by ten kierunek polityki historycznej zaczął być mocniej promowany.
*


Sądzę, że pisząc o "późnym Bierucie" Peterus 99 miał na myśli ostatnie lata jego rządów, po śmierci Stalina.
Więcej na ten temat w tej książce:
Komunizm, legitymizacja, nacjonalizm. Nacjonalistyczna legitymizacja władzy komunistycznej w Polsce
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Gaweł II
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 860
Nr użytkownika: 22.080

 
 
post 11/01/2020, 23:44 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 15/01/2013, 3:59)
Kilka cytatów Władysława Gomułki (źródło: Wikicytaty)

to jest mój ulubiony cytat towarzysza "Wiesława", może nie traktujący o historii ale jakże zabawny:

- "Przecież wiem, że jest podsłuch, ale niech to sowieckie bydło, ci skurwysyni, wiedzą, co o nich myślę! Z nimi tylko tak trzeba rozmawiać." - podczas wizyty w Moskwie.
*


Jesteś pewny, że coś takiego powiedział tow. Wiesław?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 12/01/2020, 8:54 Quote Post

QUOTE(Gaweł II @ 12/01/2020, 0:44)
QUOTE(Arbago @ 15/01/2013, 3:59)
Kilka cytatów Władysława Gomułki (źródło: Wikicytaty)

to jest mój ulubiony cytat towarzysza "Wiesława", może nie traktujący o historii ale jakże zabawny:

- "Przecież wiem, że jest podsłuch, ale niech to sowieckie bydło, ci skurwysyni, wiedzą, co o nich myślę! Z nimi tylko tak trzeba rozmawiać." - podczas wizyty w Moskwie.
*


Jesteś pewny, że coś takiego powiedział tow. Wiesław?
*


Tak twierdził prof. Wieczorkiewicz. Nie znam żadnego źródła potwierdzającego, że taka wypowiedź kiedykolwiek padła.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 12/01/2020, 9:21 Quote Post

QUOTE(Peterus99 @ 11/01/2020, 12:04)
QUOTE(szampon111 @ 2/08/2013, 16:42)
czy można to nazwać koncepcją piastowską Historii Polski? jak społeczeństwo reagowało na nią?
*


Myślę, że śmiało można tak powiedzieć. Komuniści już od czasu późnego Bieruta zaczęli przejmować endeckie idee, zarówno antyniemieckie, jak i "Polskę Piastowską". Bardzo szybko zdano sobie sprawę, że samym komunizmem Polaków nie przekonają i starali się stanąć po konkretnej stronie wcześniejszych sporów politycznych. Bardzo ciekawa synteza, która właśnie w czasie rządów Gomułki osiągnęła swoje apogeum.
*


Polacy że względu na położenie geograficzne i historię mogą być antyrosyjska lub (alternatywa logiczna) antyniemieccy. W tamtych realiach oficjalnie nie można było być antyrosyjskim, więc zostawał jeden kierunek. Antyamerykańskość nie miała szans się przyjąć. Systemy totalitarne potrzebują wroga, nawet urojonego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej