Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mundury NRD
     
Iustinianus Flavius
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 42.822

Christopheros K
Zawód: uczen
 
 
post 23/06/2008, 18:08 Quote Post

Mundury NRD, jak one wyglądały, czy przypominały mundury wermachtu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
von Munchhausen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 1.307

Stopień akademicki: Dywersant
Zawód: Provocator
 
 
post 23/06/2008, 18:16 Quote Post

Czytałem (niestety, w Polityce i to ze dwa-trzy lata temu więc z wiarygodnością bym nie przesadzał ) że w początkowym okresie były niemal identyczne, z bardzo prostego powodu: po zakończeniu wojny w Niemczech Wschodnich pozostały magazyny z olbrzymią ilością nowiutkich mundurów, których już nie wykorzystano i decydenci uznali, że ich wykorzystanie będzie dużą oszczędnością.

Z drugiej strony, wg niemieckiej Wikipedii do 1950 używano mundurów przypominających policyjne, korzystano też z mundurów przypominających te radzieckie. Po 1951 wprowadzono nowe uniformy, bazujące na ostatnich wersjach mundurów z II wojny - nie znalazłem informacji o starych sortach mundurowych, przynajmniej na razie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
gumis107
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 452
Nr użytkownika: 50.573

Piotr Wnuk
Zawód: wolny
 
 
post 22/11/2008, 20:27 Quote Post

Witam.Sa prawie identyczne (mam ich klikadzisiat), ogolnie po zakupie kilku gazdzetow ze swastyka sa uzywane przez tzw:grupy rekonstrukcyjne.Ogolnie taka przerobka wychodzi klika razy taniej niz zakup gotowca do rekonstukcji(ludzie handlujacy nimi na gieldach antykow uzywaja wlasnie mundorow DDR).Pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 1/04/2009, 23:47 Quote Post

Mnie zastanawia forma DDRowskich hełmów.
Skąd sie wzieły te straszydła? NIe ukrywam, że bardzo mi się nie podobają i wydaje mi się że są niepraktyczne.
Jeszcze a propos. Kupiłam sobie kiedys na allegro plecak NRD z konca lat 60., ichnia kostkę, w kamuflażu "deszczyk". Nosiłam ją jakiś czas. Razu pewnego ktoś zwrócił mi uwagę, że plecak ten przypomina bardzo te zywane przez Wehrmacht. Zdziwiłam sie, bo niemieckie drugowojenne plecaki kojarza mi sie jednoznacznie z siersciuchami, od których mój bardzo odbiega wyglądem. NIestety, nie udało mi sie znaleźć wiadomości na temat innych modeli uzywanych przez wojska niemieckie ( z wyj. modelu "gruszka z kieszeniami" uzywanego przez strzelców alpejskich, ale to zupełnie inna rzecz).
MOze ktoś to wyjaśni?
Dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
tuliusz1971
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 408
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/04/2009, 3:51 Quote Post

Rzecz wynika po prostu z ekonomii.Te wykonywane ze skóry cielecej są znacznie droższe,niż brezentowe.Takie substytuty były powszechnie stosowane pod koniec wojny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 21/06/2009, 21:38 Quote Post

Dwie ilustracje:

1. Żołnierze NRD
Załączony obrazek

2. Żołnierze współczesnych Niemiec
Załączony obrazek


Ci współcześni paradni żołnierze Bundeswehry mają nawet lepsze uniformy, niż mieli żołnierze Wermahtu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 1/10/2009, 23:35 Quote Post

Dwa zdjecia z 1956 roku (widoczny wehrmachtowski sort mundnurowy):
Załączony obrazek
Załączony obrazek

Mundury polowe w 1968 (wojska wschodnioniemieckie w gotowości, w lasach pod granicą czechosłowacką):
Załączony obrazek

Mundur polowy -1984
Załączony obrazek

Mundur wyjściowy - 1973 (wciąż przypomina Wehrmacht):
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/01/2010, 22:29 Quote Post

NRD odbyła się szeroka dyskusja jak mają wyglądać mundury NVA. Brali w niej udział historycy, artyści i wojskowi. Argumentowano że skoszarowane VP w radzieckich hełmach wygląda zbyt radziecko. smile.gif Dlatego przyjęto że będzie obowiązywał krój "narodowy" co miało podkreślić odrębność NVA od CA i jej narodowość. Takim wzorem określono ostatnie mundury RW za nim stała się WH z gapą na czapce i na piersi. Jako że te mundury nie nadawały się na polowe wymyślono wielobarwny kombinezon z kapturem nakładany na mundur garnizonowy (w lato chyba bezpośrednio na bieliznę bo byłoby im za gorąco). Kombinezony te zaczęto wycofywać od 1965 a wprowadzać deszczyk. Jednocześnie (jest na You Tube) zorganizowano kampanie PR przeciwko BW w mediach w tym w telewizji gdzie np niemiecki artysta/projektant z DDR porównywał krój mundurów BW i NVA. Oczywiście mundur wyjściowy BW był be bo przypominał amerykańską olimpijke a NVA miał narodowy republikański krój. Miało to sugerować że BW to przybudówka USArmy a NVA to wojska narodowe. W latach 70-tych wycofano te kurtki garnizonowe które różniły się od kurtek WH tym że miały na plecach po środku szew. (to widać np u Klossa). W ich miejsce wprowadzono kurtki z kołnierzem wykładanym oraz koszule z krawatem pod nie. I z tymi mundurami dojechali do 1990 roku.

Istniała jeszcze spadochronowa wersja deszczyku. Zamiast kołnierza wykładanego był kołnierzyk elastyczny a'la szwedka. Widać to na jednym z zdjęć.

Pierwsza wersja hełmu NVA to uproszczona wersja wz 35 mającego ponoć wejść do służby już w 1945. Pierwsze regimenty nawet składały w nich przysięgę. Nakarczek nie był wygięty na bok tylko stanowił integralną część czerepu. Oczywiście koło ucha użytkownika charakterystyczne załamanie w dół nakarczka. Jednak wyglądał on z byt hitlerowsko więc wymyślili M55 nawiązujący swym czerep do hełmów brytyjskich i kanadyjskich (chyba to się nazywało mkIII czy mkIV) które przypominały hełmy ciężkozbrojnej piechoty angielskiej z średniowiecza. Niemcy zamiast falistej krawędzi czerepu dali mu charakterystyczny niemiecki kształt a więc załamanie się w dół krawędzi czerepu przez co powstawał nakarczek. Hełm miał stabilizacje trójpunktową co było wtedy rzadkością, miał pokrowiec typu deszczyk (od 1965), lub siatkę. Myślę że kształt czerepu który był bardzo pochylony musiał dawać doskonałą ochronę przeciwbalistyczną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 10/01/2010, 21:22 Quote Post

Do użytkownika orkan:

Co to jest:
NVA?
VP?
CA?
RW?
WH?
BW?

To jest portal ogólno-historyczny i nie każdy jest ekspertem. Proszę więc podziel się z nami swoją wiedzą tajemną i rozszyfruj te skróty...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 10/01/2010, 22:06 Quote Post

QUOTE("Arbago")
Co to jest:
NVA?
VP?
CA?
RW?
WH?
BW?

No wiesz... to wszytsko można wygooglować, ale dla leniwych podaję rozwinięcia:

NVA - Nationale Volksarmee (Narodowa Armia Ludowa) - siły zbrojne NRD
VP - Volkspolizei (Policja Ludowa) - formacja policyjna NRD
CA - rosyjski skrót (cyrylicą) nazwy Sowietskaja Armija - siły zbrojne ZSRR
RW - Reichswehr (siły obronne Rzeszy) - armia Niemiec w okresie Republiki Weimarskiej.
WH - Wehrmacht (siły obronne/zbrojne) - siły zbrojne Niemiec w okresie III Rzeszy
BW - Bundeswehr (Federalne Siły Obronne) - siły zbrojne RFN i zjednoczonych Niemiec od 1991 roku.
 
Post #10

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 25/08/2012, 1:54 Quote Post

Postanowiłem odkopać temat, gdyż zainteresowała mnie pewna rzecz dosyć mocno luźno związana z tematem - otóż niemiecka Bundesgrenzschutz przez bardzo wiele lat nosiła nie tylko mundury, ale i hełmy wzorowane na tych z II wojny!
Tu nagranie z 1951 (jest kilka części) http://www.youtube.com/watch?v=X61LoWnymVw
Tu perełka - 1971 rok! http://www.youtube.com/watch?v=63cfzA4NQ3Y&feature=related
Tu zdjęcie bodaj z lat 60-tych user posted image
To udowadnia, że nie tylko NRD kontynuowała styl mundurów. Ciekawi mnie, czemu stahlhelmu nie używano w Bundeswehrze, tylko w formacji straży granicznej.
Czy ktoś z Was zdawał sobie sprawę o takich tradycjach w RFN?

Ten post był edytowany przez Roofix: 25/08/2012, 2:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/08/2012, 2:57 Quote Post

BGS była kontynuatorką przedwojennego GS Ost. Hełmy wz 35 widać na filmach z 74 roku. BW nie mogła przejąć tego wzoru gdyż miała być antytezą WH. Tam nawet stopnie zmieniono. Co innego BGS. Stopnie były przedwojenne ale policyjne. Utrzymało się to do 2005 kiedy powstał BPOL.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Glasisch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 920
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista
 
 
post 25/08/2012, 7:31 Quote Post

Cześć,
bardzo się cieszę, że pojawił się tutaj taki temat. Dorzucam coś z Volksmarine.

I oczywiście okręty, tutaj szkice pochodzące z zachodnioniemieckiego Marine - Rundschau

user posted image user posted image

user posted image

user posted image user posted image

Ten post był edytowany przez Glasisch: 25/08/2012, 7:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 25/08/2012, 11:20 Quote Post

Ciekawe jednak, że BGS kontynuowała tradycje mundurowe, z których w BW zrezygnowała. Czemu w Bundeswehrze zrezygnowano choćby z stahlhelmów, które utrzymały się przecież tyle lat w straży granicznej i nikt z tego problemów nie robił?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/08/2012, 17:58 Quote Post

Jak już wspominałem polityka. BW miała być antytezą WH. Pierwsze mundury były wzorowane na amerykańskich (olimpijki, kurtki wyjściowe czy płaszcze) no i hełm był wzorowany na amerykańskim. Z drugiej strony mając pokaźną "rezerwę" wz 35 i jego modernizacji hełmy te oddano formacji która na codzień nie wspópracowała z NATO. Dawni Alianci mogli być niezadowoleni że BW wyglądała by jak WH. Po za tym BGS nie była formacja militarną (oficjalnie) tylko policyjną. A w Niemczech oprócz BGS w ramac tego samego ministerstwa hełmy te (w strażackiej wersji) używają do dziś oddziały gaśnicze i ratownicze FW.

Stahlhelm to jednak wz 16 . wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej