Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Imre Nagy i inni, Komuniści w walce z neostalinizmem
     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 2/09/2008, 19:50 Quote Post

A ja widzę jeszcze inną różnicę - Imre Nagy był czerwony do szpiku kości i próbował tę czerwień ratować za wszelką cenę (nawet obierając "liberalny" kurs), podczas gdy Gomułka to nikt inny, jak li tylko aparatczyk i oportunista... Ot, cała tajemnica, a z Nagy' ego chyba niesłusznie robi się wielkiego bohatera - zdanie samych Węgrów w tej kwestii jest diametralnie różne od ocen, jakie zwykło się powszechnie wydawać na jego temat...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Monteregnum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 993
Nr użytkownika: 46.376

 
 
post 10/09/2008, 14:25 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 2/09/2008, 20:50)
A ja widzę jeszcze inną różnicę - Imre Nagy był czerwony do szpiku kości i próbował tę czerwień ratować za wszelką cenę (nawet obierając "liberalny" kurs), podczas gdy Gomułka to nikt inny, jak li tylko aparatczyk i oportunista... Ot, cała tajemnica, a z Nagy' ego chyba niesłusznie robi się wielkiego bohatera - zdanie samych Węgrów w tej kwestii jest diametralnie różne od ocen, jakie zwykło się powszechnie wydawać na jego temat...
*



Zdania samych Węgrów w tej kwestii są bardzo podzielone. Przynajmniej tych, których znam. Wszyscy odczuwają pewien niedosyt świętych: Nagy jako patriota i przywódca rewolucji oraz męczennik, ale też współtwórca komunizmu. Kiedy parę lat temu wyszła na jaw sprawa współpracy Nagy'ego z NKWD w latach 1930. wywołało to bardzo duże poruszenie - i sprawiło, że postać jest kontrowersyjna.

Midszenty'ego z kolei ceni się za siłę woli, hart ducha i niezłomność, ale - co do Polski nie trafia - z dużą niechęcią patrzy się na jego ultrakonserwatyzm i archaiczne poglądy.

No, ale kogo mają uważać za bohatera? Paradoksalnie Kadara by lubili (sic, sic!) (w latach 1970. był superpopularny), gdyby jego reformy gospodarcze zakończyły się sukcesem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 10/09/2008, 14:40 Quote Post

QUOTE
No, ale kogo mają uważać za bohatera?

Horthy Miklósa, Teleki Pála lub Prónay Pála? tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Martinezz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 58.472

Tolo
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/09/2009, 15:23 Quote Post

Odświerzam ten temat bo mam ważne pytanie dot. Imare Nagy'ego.
Czy mógłby ktoś z was dokładnie napisać co działo się z Nagym po jego ucieczce do ambasady jugosłowiańskiej?
Jak dostał się do Jugosławi?
Kiedy go Jugusłowianie wydali Rosjanom?
Czy Rosjanie przewieźli go od razu na Węgry? (słyszałem że spędził zimę w ZSRR w więzieniu tylko nie wiem gdzie).
W jakich więzieniach go przetrzymywali?
To w sumie dwa lata a nigdzie o tym okresie nic nie można znaleźć.
Pozdrawiam i dzięki.

Dodatkowe pytanie na które odpowiedzi nie da się znaleźć w książkach - jakie temperatury były na przełomie października i listopada 56 w Budapeszcie? To w sumie listopad i klimat kontynentalny ale na zdjęciach widać ludzi w płaszczykach i kapeluszach więc... Było tylko lekko chłodno czy jednak dawał ziąb? Chodzi mi o rzetelną informację a nie domysły. Potrzebne mi jest to do prozy którą piszę.
Dzięki!

"ruskie" - to sa pierogi.
N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 14/09/2009, 23:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 14/09/2009, 16:20 Quote Post

QUOTE(Martinezz @ 14/09/2009, 15:23)
Odświerzam ten temat bo mam ważne pytanie dot. Imare Nagy'ego.
Czy mógłby ktoś z was dokładnie napisać co działo się z Nagym po jego ucieczce do ambasady jugosłowiańskiej?
Jak dostał się do Jugosławi?.

Nigdy się tam nie dostał.

QUOTE(Martinezz @ 14/09/2009, 15:23)
Kiedy go Jugusłowianie wydali Rosjanom?.

Aresztowano go jak opuścił ambasadę.

QUOTE(Martinezz @ 14/09/2009, 15:23)
Czy Rosjanie przewieźli go od razu na węgry? (słyszałem że spędził zimę w ZSRR w więzieniu tylko nie wiem gdzie).

Nie. Gdy go aresztowano w Budapeszcie, to przewieziono go do miejscowości Snagov koło Bukaresztu w Rumunii. Pilnowali go tam Rumuni.

QUOTE(Martinezz @ 14/09/2009, 15:23)
aha i jeszcze dodatkowe pytanie na które odpowiedzi nie da się znaleźć w książkach - jakie temperatury były na przełomie października i listopada 56 w Budapeszcie? To w sumie listopad i klimat kontynentalny ale na zdjęciach widać ludzi w płaszczykach i kapeluszach więc... Było tylko lekko chłodno czy jednak dawał ziąb? Chodzi mi o rzetelną informację a nie domysły..

http://weather.org/weatherorg_records_and_averages.htm

Wpisujesz lokalizację, wybierasz datę i masz temperaturę.

QUOTE(Martinezz @ 14/09/2009, 15:23)
Potrzebne mi jest to do prozy którą piszę.

Będzie można ją nabyć? Jaki tytuł? dry.gif

Pozdrawiam.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 14/09/2009, 23:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Martinezz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 58.472

Tolo
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/09/2009, 19:11 Quote Post

Tytuł narazie jest roboczy "prywatna historia multimediów".
Dzęki za ten link z pogodą - świetny.
NIESTETY JESLI CHODZI O BUDAPESZT DANE SA TYLKO DO 96 ROKU!!!

Czy Nagy był trzymany w tym więzieniu w Snagov do egzekucji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 16/09/2009, 15:45 Quote Post

QUOTE(Martinezz @ 14/09/2009, 19:11)
Dzęki za ten link z pogodą - świetny.
NIESTETY JESLI CHODZI O BUDAPESZT DANE SA TYLKO DO 96 ROKU!!!

Nie sprawdzałem, ale 1956 rok jest. dry.gif

QUOTE(Martinezz @ 14/09/2009, 19:11)
Czy Nagy był trzymany w tym więzieniu w Snagov do egzekucji?

Nie. W Rumunii przebywał od końca listopada 1956 do kwietnia 1957 roku (było to coś w rodzaju aresztu domowego, a nie więzienia). Później został przewieziony na Węgry.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Martinezz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 58.472

Tolo
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 16/09/2009, 16:20 Quote Post

Możesz wpisać 56 rok ale pokaże ci i tak 2008. Potem jak wejdziesz w daty to masz już tylko od 96go.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 16/09/2009, 16:36 Quote Post

Rzeczywiście, teraz dopiero sprawdziłem sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
dim
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 473
Nr użytkownika: 58.772

Dimitris K.
Stopień akademicki: cos... studiowal...
Zawód: wolny nie-najmita
 
 
post 12/10/2009, 13:08 Quote Post

Węgry/Polska:
Stalinizm, był to podobny faszyzm, jak ten w Grecji, tyle, że ukryty za innymi hasłami. Tzn. stosował podobne metody, korzystał z usług takich samych zbrodniarzy, często wcześniej zdrajców i z podobnie zdeteriowanego sądownictwa. Czy porządny człowiek mógł to popierać ?
Dzięki wyzwaniu, płynącym z istnienia takich reformatorów - konkurentów władzy na Węgrzech, Kadar zapełnił sklepy towarem, w dobrej jakości i po przyzwoitych cenach, co już pamiętam. Miał bowiem argument, wobec Rosjan, że reformy są potrzebne.
Komunistyczni opozycjoniści przydali się więc Węgrom, nawet jeśli zostali za to aresztowani i uwięzieni.

Dzięki za polemikę smile.gif

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 14/10/2009, 0:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 15/10/2009, 10:12 Quote Post

QUOTE
Dzięki wyzwaniu, płynącym z istnienia takich reformatorów - konkurentów władzy na Węgrzech, Kadar zapełnił sklepy towarem, w dobrej jakości i po przyzwoitych cenach, co już pamiętam. Miał bowiem argument, wobec Rosjan, że reformy są potrzebne.

czyli wprowadził elementy kapitalizmu, podobnie jak NEP w Rosji. A w takim razie po co było jedzenie tej czerwonej żaby?

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 16/10/2009, 0:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
dim
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 473
Nr użytkownika: 58.772

Dimitris K.
Stopień akademicki: cos... studiowal...
Zawód: wolny nie-najmita
 
 
post 15/10/2009, 14:16 Quote Post

Co do komunistów-reformistów na Węgrzech, ja także nie ciągnę dłużej tematu. Zresztą nie mieliśmy chyba dość wiedzy o Węgrzech.

Pozdrawiam

Bardzo celna obserwacja.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 16/10/2009, 0:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Kekes
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 58.755

Zawód: wolny
 
 
post 23/10/2009, 15:10 Quote Post

QUOTE(Martinezz @ 14/09/2009, 15:23)
Dodatkowe pytanie na które odpowiedzi nie da się znaleźć w książkach - jakie temperatury były na przełomie października i listopada 56 w Budapeszcie? To w sumie listopad i klimat kontynentalny ale na zdjęciach widać ludzi w płaszczykach i kapeluszach więc...



Nie mam dokładnych danych odnośnie całego okresu, ale na stronie index.hu był wczoraj test z wiedzy o Powstaniu 1956 i jedno z pytań dotyczyło właśnie pogody jaka była 23 października.

Prawidłowa odpowiedź: Słoneczna jesienna pogoda, temperatura ok. 20 stopni.

Mam nadzieję, że chociaż trochę Ci pomogłem smile.gif

Tu jest link do owego testu, jakby ktoś był ciekaw (w języku węgierskim): http://index.hu/belfold/2009/10/23/zarthelyi_1956/


PS. Witam wszystkich Forumowiczów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 20/11/2009, 8:50 Quote Post

Czytałem, że CIA także maczało paluszki w popchnięciu Węgrów do buntu. Potem jak wiadomo zostawiono ich samych sobie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
dim
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 473
Nr użytkownika: 58.772

Dimitris K.
Stopień akademicki: cos... studiowal...
Zawód: wolny nie-najmita
 
 
post 24/11/2009, 8:56 Quote Post

QUOTE(Cartaphilus @ 20/11/2009, 9:50)
Czytałem, że CIA także maczało paluszki w popchnięciu Węgrów do buntu. Potem jak wiadomo zostawiono ich samych sobie.
*

Węgry - sprawa daaaawno miniona... Ale Tybet ? A powstanie tybetańskie także przygotowywano z udziałem i bronią CIA.

BO ZANIM POSŁUCHA SIĘ SERCA, TRZEBA JESZCZE TRZY RAZY POMYŚLEĆ !

Z tym, że to nie jest do końca uczciwe, co napisałem powyżej. Ponieważ ani większość Tybetańczyków, ani mój tata i stryj, walczący w Grecji, nie znali przecież rzeczywistej sytuacji m/narodowej.
Np. tata i stryj nie widzieli tego, jak w lutym 1945 Churchill, przed kamerą, wylewnie podziękował Stalinowi w Jałcie, za pełne zrozumienie i poparcie ZSRR, w sprawie tłumienia buntu lewicy w Atenach, w grudniu 1944... Gdyby takie rzeczy wiedzieli Grecy, nie rozpoczynaliby zapewne wojny domowej, pod koniec roku 1946.

Zatem co wiedzieli Węgrzy ? - Ależ prawie wszystko wiedzieli !
Więc czy nie pozwolili, z tym co już wiedzieli, zbyt daleko uciekać emocjom ? - Chyba pozwolili...

Niegdyś (ze 30 lat temu ?) oglądałem propagandowy film komunistyczny o procesie Imrego Nagy'a
Wyświetlano fragmenty mowy oskarżyciela czy tez uzasadnienia wyroku...
I musiałem się z nimi zgodzić. Wskazywano, że Nagy MÓGŁ udzielić pomocy oblężonym przez tłum pracownikom instytucji bezpieczeństwa czy innych, znienawidzonych (wśród których znajdowali się nie tylko kaci). Ale nie udzielił im takiej pomocy, dla ratowania życia pracowników. A obowiązkiem rządzącego, bez względu na jego przekonania polityczne, było unikanie rozlewu krwi i ochrona obywateli przed samosądami. Podkreślano, że zagrożony był cały personel tych budynków, a nie tylko kaci stalinowscy. Zdaje się, ze nastąpiły wtedy przypadki linczu także na osobach z najniższego i nie związanego z represjami personelu. Jakkolwiek przewrotne nie było to oskarżenie, w ustach komuny, to jedak wydaje się słusznie i wystarczające do skazania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej