Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Prace Heraklesa - nowe spojrzenie, Miejsce Hery i Zeusa w kulcie mykeńskim
     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 2/05/2016, 15:02 Quote Post

No tak: trójdzielność zapomniana. Najlepiej odświeżyć poprzez antyczną filozofię. Duch Oriona to ten gwiazdozbiór - część Kosmicznego Ducha. Dusza właściwie powinna już dawno zaniknąć, przekazując doświadczenia do kosmicznej kroniki. Ta rozbiórka jest tym bardziej bolesna, im bardziej była przywiązana do swojego ego. Resztka duszy - kilka atomów, wsiąka w ducha i ten decyduje co dalej z tą metempsychozą albo inną filozofią.

P.S. Nie sprawdzałem, czy Orion zachodzi za horyzont, polując w Podziemiu, czy też jest to tylko figura retoryczna?

Z tą przebitą piersią Hery w Pylos nie mogę jakoś się usamodzielnić od Uprowadzenia Stad Geryona, którego jest chyba ostatnim aktem. Czy można założyć, że Heraklesowi w drodze powrotnej nie kradziono krów, tylko je dobrodusznie rozdawał wg. rozdzielnika lokalnym władczyniom lub ich partnerom!?

Ten post był edytowany przez cafelatte: 2/05/2016, 17:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 2/05/2016, 18:50 Quote Post

Wreszcie sięgnąłem po książkę Amerykanów - Carl A.P.Ruck, Danny Staples -The World of Classical Myth: Gods and Goddesses, Heroines and Heroes", wyd. Carolina Academic Press, Durham, North Carolina, 1994. Kupiłem ją na jakiejś przecenie i leżała po prostu na półce. To są badacze kultury i religii Majów i twierdzą, że wszystkie "prawdziwe" mity greckie dotyczą podróży w Zaświaty pod działaniem entheogenów.

Be it as it may. Amerykańska prostota i klarowność tekstu wcale mi nie imponuje. Jednak w jednym mi pomogli. Otóż twierdzą, że Prace Heraklesa na Peloponezie dotyczą zawsze ściśle określonego Wejścia i Wyjścia z Podziemi.

A więc mamy taką kolekcję : -

1.Lew Nemejski - jaskinia między Kleonai i Nemeią
2.Hydra Lernejska -bezdenne jezioro - potem bagno, przy brzegu morza
3.Łania Kyrenejska -Góra Kyrene w Arkadii
4.Dzik Erymantyjski,jaskinia w paśmie Erymanthos;niezydentyfikowana.
5.Stajnie Augiasza -Elida; tam, gdzie rzeki Peneios i Alfeios biegną blisko siebie!? Gnój bydlęcy to jakość odpowiadająca Zaświatom.
6.Ptaki Stymfalskie - bezdenne (?) jezioro Stymfalos.
7.Trzoda Geriona (ostatni epizod) - Starcie Heraklesa z bogami w Bramie do Podziemi (Pylos znaczy Brama)
8.Jabłka Hesperyd. Łania szuka tam schronienia - nad rzeką Ladon w Arkadii. Brak identyfikacji.
9.Pojmanie Cerbera. Wejście na półwyspie Tainaron lecz nie na samym cyplu a chyba dalej ku północy (nowe wykopaliska).Wyjście z Podziemi w Hermione lub Trojzenie
10.Pogrom centaurów w jaskini Pholoe. Teren eksploatowany turystycznie. Drogie pensjonaty i przewodnicy do jaskini - tak było kilka lat temu.

A Zeusa ani śladu. Czy to datuje za-
chowane mityczne relacje? Hmm... jednak tabliczki z Pylos może mówią co innego?

P.S. Nie mogę znaleźć Góry Kyrene -macierzystej dla Łani Kyrenejskiej. Podejrzewam, że to stara nazwa Góry Kyllene, której opiekunem był tytan Atlas. Hermes urodził się tam w jaskini jego córki Mai. Miejsce często odwiedzane przez turystów. Może pierwotnie Herakles tutaj pertraktował z Atlasem odnośnie podtrzymywania niebios?

Na tym chyba zakończę ten wątek. Dalszy ciąg, czyli ustalenie właściwej topografii tych przeżyć Heraklesa wymagałoby wizji lokalnej na Peloponezie.

Ten post był edytowany przez cafelatte: 2/05/2016, 19:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 3/05/2016, 9:13 Quote Post

Żeby nie było nieporozumień; ja osobiście nie wierzę w żadne entheogeny i nigdy ich nie używałem. Sadzę, że wyrzucają one naszą psychikę poza kontakt z niewyobrażalnie bogatą Naturą,która o wiele więcej ma nam do zaoferowania niż wyobcowane iluzje. Równie dobrze można osiągać szerszą "wiedzę", wchodząc w różne sytuacje liminalne z pogodnym, w pełni świadomym i akceptującym umysłem. Żaden guru czy inny "przewodnik" duchowy nie zastąpi człowiekowi własnej uważności i wyciągania wniosków z własnych doświadczeń.

"Gnothi seauton" - "Poznaj samego siebie" - "Know thyself"(wiki) - to hasło filozoficzne jest może jedynym godnym uwagi dorobkiem wyroczni w Delfach?... No może jeszcze kilka niezwykłych eksponatów w muzeum, wyrzucających nas z nawykłego toku myślenia!? Czy opowieści o przeżyciach Heraklesa mamy traktować jako prawdziwe!? Nie są oczywiście prawdziwe według naszego nowożytnego opisu Natury. Winniśmy jednak przyjąć do wiadomości, że były chyba prawdziwe według wizji świata ogólnie akceptowanej w czasach mykeńskich lub nieco późniejszych; tak sądzę i basta.

Przełom nadszedł z epoką Wielkiej Kolonizacji i orientalizacji kultury.
Każde greckie miasto w basenie Śródziemnomorza chciało mieć swoją "przygodę" Heraklesa Alexikakos (Obrońca od Zła). Zeus z Boga Światła Dziennego - przemykającego gdzieś po szczytach, stał się uniwersalnym władcą na wzór królów Bliskiego Wschodu. Jego kapłani zabrali się ochoczo za likwidację kultu tytanów. Prometeusz - tytan-opiekun masywu Parnasu, który miał stworzyć ludzi ze skał koło Panopeios - pachnących jeszcze teraz ludzkimi ciałami, został odesłany na wschodni skraj horyzontu kolonizatorów -na Kaukaz.

Tytan Atlas - opiekun masywu Kyllene i Drzewa Świata w Ogrodzie Hesperyd nad arkadyjskim Ladonem, oskarżony został o przewodzenie buntowi Tytanów (czyli miejscowej zasiedziałej ludności) przeciw Zeusowi i odesłany na zachodni skraj świata. Całe potomstwo Atlasa pozostawiono jednak w spokoju na górze Kyllene, na czele z Hermesem Atlantiosem. Świadczą oni o przed-zeusowych czasach.

Odrzucone przez mnie Prace Heraklesa, które uznałem za fabrykacje późnych czasów są następujące :
7.Byk Kreteński (pozbawiony elementów mitotopograficznych w toku dziejów)
8.Klacze Diomedesa
9.Przepaska Hippolity
10.Trzoda Geriona (epizod w Pylos uznałem za przed-olimpijski i autentycznie peloponeski)
11.Jabłka Hesperyd. Wskazałem na ich peloponeski rodowód ze względu na - meandrującą jak wąż - rzekę Ladon w Arkadii oraz Atlasa, którego pierwotną siedzibą była Góra Kyllene na granicy Arkadii i Achai.

W ten sposób zakończyłem moje rozmyślania nad pierwotnymi wersjami Prac Heraklesa i pokazałem brzydki gest dawnemu procesowi globalizacji.

Ten post był edytowany przez cafelatte: 3/05/2016, 20:19
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 7/05/2016, 21:38 Quote Post

Ten excerpt z Pauzaniasza wziąłem z Theoi Project. Potwierdza on moje doniemania o wzorowaniu się tych dziewcząt (nimf Artemidy) na czaplach, które gromadnie zaludniają brzegi jeziora Stymfalos :

Pausanias, Description of Greece 8. 22. 4 (trans. Jones) (Greek travelogue C2nd A.D.) :
"In Stymphalos [Arkadia] there is also an old sanctuary of Stymphalian Artemis . . . Near the roof of the temple have been carved, among other things, the Stymphalian birds . . . There are here also maidens of white marble, with the legs of birds, and they stand behind the temple."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 8/05/2016, 8:33 Quote Post

A oto wzmianka Homera o walce Heraklesa z bogami w messeńskim Pylos. Wziąłem ją ze wspaniałego tłumaczenia Ignacego Wieniewskiego: "Iliada",księga V,384, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1984.

"...Również Hera cierpiała, gdy syn Amfitriona mocarny w prawą pierś ją dosięgnął strzałą o grocie trójdzielnym. Nie do zniesienia katusze zadał jej wtedy Herakles. Takoż od ostrej strzały i Hades cierpiał straszliwy, kiedy ten sam go mąż, syn Dzeusa Egidodzierżcy, w Pylos ugodził, wśród zmarłych, na pastwę mąk go wydając..."

Dlaczego chciałbym zaliczyć te wydarzenia do "Prac Heraklesa"!? Otóż; po pierwsze wspiera go w tej walce z bogami Atena a więc jest w niej jakiś wyższy, niepojęty dla nas zamysł. Po drugie; przebicie piersi Hery strzałą ma swą analogię w ugryzieniu jej w pierś przez Heraklesa-niemowlaka. "Mleko Hery" to uniwersalne pra-tworzywo świata. Wtedy powstała z niego Droga Mleczna ale na codzień może również jest niezbędne dla podtrzymywania istnienia świata materialnego!?

Po trzecie, Herakles powstrzymuje w Pylos Hadesa "pośród zmarłych", ciężko raniąc go kilka razy. Rana zadana w udo to znany eufemizm na ranienie w genitalia. Czyżby Hades - przynajmniej na pewien czas,przestał "wytwarzać" śmierć!? A więc bilans tej "walki z bogami" w Pylos jest chyba w sumie dodatni dla Messenii a może i całej federacji mykeńskiej, z punktu widzenia magii płodności!? Heraklesowy szał herosa daje jednak ambiwalentne efekty, jak to często u niego bywa.

Ten post był edytowany przez cafelatte: 8/05/2016, 9:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 8/05/2016, 9:47 Quote Post

Dodatek do Pracy Trzeciej - Łania Kerynejska"

Moje domniemanie, iż nazwa Łani pochodzi od zniekształconego miana Góry Kyllene, BYŁO MYLNE!! Oto skąd ona w rzeczywistości się wywodzi. Jest to mała wioska Keryneia w Achai na północnym Peloponezie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Keryneia,_Greece

Na necie jest dostęp do mapy, na której zaznaczono położenie góry Keryneia, zgodnie z opisem lokalizacji wsi Keryneia na wiki. A więc tutaj ukrywał się orszak Łani Kerynejskiej po swoich rajdach rabunkowych!? (Wybrać "satellite", powiększyć i szukać na zachód od Diakofto nad Zatoką Koryncką.)
http://www.trailforks.com/region/achaia-13562/map/

Dodatek do "Jabłka Hesperyd"

Już uprzednio zlokalizowałem z pomocą analizy genealogicznej prawdopodobną pierwotną siedzibę tytana Atlasa na Górze Kyllene na północnym krańcu Arkadii. Rzeka Ladon na zachód od tej góry wpasowuje się dobrze w rolę fizycznego odpowiednika idei węża Ladona. Mamy do czynienia z kultem chtonicznym a więc bardzo możliwe, że Ogród Hesperyd leżał u źródła tej rzeki. Ma ono formę wywierzyska podziemnych strumieni z kotliny Feneos. (Patrz zdjęcie; poniżej)
https://www.flickr.com/photos/nizz7/5344383080
Całkiem dużo szczegółów odnośnie do rzeki Ladon można znaleźć u Pauzaniasza; łącznie z lokalizacją źródła ("Ladon spring" w indeksie)

Ten post był edytowany przez cafelatte: 9/05/2016, 9:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 9/05/2016, 17:15 Quote Post

ZAKOŃCZENIE PRAC HERAKLESA
na Peloponezie

W toku swoich przygód, Herakles często przemykał obok kotliny Feneos a chyba nawet przemieszkiwał tam, prowadząc w okolicy prace melioracyjne. Byłoby to zadanie odwrotne do zalania przez niego urodzajnej niecki Kopais, należącej do Orchomenos. Tam zatykał podziemne spływy wody (katavothres) a tutaj wręcz przeciwnie.

Sprawa walki z Apollem o trójnóg delficki to chyba w dużej mierze poetyckie zmyślenie. Chyba prawdziwa jest jednak intencja Heraklesa, by umieścić w kotlinie Feneos ośrodek kultowy i wróżbiarski o randze podobnej do delfickiego. Odbywało się to już po zakończeniu współpracy Heraklesa z Eurysteuszem.

A więc marzyło mu się małe przytulne księstewko, gdzie mógłby odpocząć po trudach swoich prac? Interwencja (kapłanów) Zeusa (piorun) przekreśliła te plany. Delfy miały pozostać unikalnym "pępkiem" Grecji, zachowując swój trójnóg wróżebny. Jednak kotlina Feneos musiała mieć jakieś specjalne cechy, które dawały jej tą szansę?

Kto chce się poważnie wgłębiać w ten temat, temu polecam unikalną książkę "Sacred Geography of the Ancient Greeks",s.320, Jean Richer, SUNY Press 1994. Omawia ona zasady lokalizacji świątyń greckich na tle obserwacji astronomicznych i symbolizmu przedstawień bóstw w tych świątyniach... Sądząc po istnieniu świątyni Demeter Eleuzyjskiej, kotlina Feneos miała warunki lokalizacyjne zbliżone raczej do Eleuzis a nie Delf.

Ten post był edytowany przez cafelatte: 10/05/2016, 7:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej