Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Centralne Archiwum Wojskowe, czyli nowe czasy...
     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 4/01/2016, 15:43 Quote Post

Znany news, niektórym dawno znany wink.gif

Miotła zacznie wymiatać! Oby najstaranniej! Tam trzeba poruszyć górę "śmieci"!

OT
W necie namnożyło się speców do sprawy CAWiarni, oceniających "stajnię" od strony Pracowni.
Metryczki przepychanek z "instytucją" mają zaś niedługie.
Spędziłem tam od 2007 r. 48 miesięcy, ponad 1000 dni roboczych, czego wynikiem jest ponad 5000 teczek na koncie.
Wcześniejszych pobytów, od 2 stycznia 1995 r. nie mam precyzyjnie opisanych.
Sąd tu chyba wydać mogę najlepszy. Podtrzymuję to co napisałem wcześniej.
Czy znów pewna Pani wzywać mnie będzie "na dywanik" jak to miało miejsce w listopadzie 2015 r.?
Czy znów odbierać mi będzie szafkę na akta jak to było na wiosnę 2011 r.?
Pamiętam to, pamiętam wszystko. Dziś jej uśmiechy i sztuczne zabiegi sensu nie mają.

Posty ne 1-4 zostały przeniesione z tematu: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=133593&hl=


Ten post był edytowany przez wysoki: 15/01/2016, 21:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 5/01/2016, 8:11 Quote Post

QUOTE(dwójkarz @ 5/01/2016, 7:12)
OT
Spędziłem tam od 2007 r. 48 miesięcy, ponad 1000 dni roboczych, czego wynikiem jest ponad 5000 teczek na koncie.
*


To znaczy, siedziałeś w zasadzie codziennie? Jestem pod wrażeniem! Ja w CAWie bywałem stosunkowo niewiele, ale dla mnie to drugorzędne archiwum. Ale we Freiburgu nawet nie mam tylu teczek. Tak na oko jakoś od 2006 r. by się z 1000 uzbierało...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Krzysztof Drozdowski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 112
Nr użytkownika: 84.334

Krzysztof Drozdowski
 
 
post 15/01/2016, 14:01 Quote Post

Zmiana regulaminu i już 6 zamiast dotychczasowych 5 teczek dziennie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 15/01/2016, 14:54 Quote Post

Można? Można!
Wystarczyło zmienić prezydenta, partię rządzącą oraz dyrektora CAWu.
Można także fotografować zawartość akt personalnych!!!

Poza tym "coś" się dzieje na korytarzu. Już jest nowe pomieszczenie, opukiwane są ściany (będą burzyć?), jest ruch i to na lepsze. Może i nowa pracownia w granicach wyznaczonych remontem? Tam można było znacznie lepiej rozplanować układ etc. Chcieć! Ale im się nie chciało!
Niektórych już nie ma! A każdy kto utrudniał tam pracę i poniżając zmuszał do wielogodzinnego oczekiwania i marnotrawienia czasu powinien odejść! Raz i na zawsze!

Wreszcie! Koniec "układu Żaka", gdy użytkownik był "śmieciem", "gorszym" i do wykopania za drzwi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/01/2016, 15:26 Quote Post

Jako, że temat dla historyków jest bardzio ważny i już pojawili się świadkowie pierwszych zmian w funkcjonowaniu CAWu (tu prośba do modów o przerzucenie tutaj postów dotyczących tej sprawy z tematu o między wojennej Dwójce - http://www.historycy.org/index.php?showtopic=133593&hl= do tego tematu ) dobrze będzie według mnie zamieszczać w jednym temacie informacje i dzielić sie wrażeniami z funkcjonowania CAWu po nowemu. Może to być także miejsce do dzielenia sie opinią o zbiorach lub do pochwalenia sie jakimś odkryciem czyli wprowadzeniem w obieg naukowy jakiegoś dokumentu. Ogłoszenia dyrekcji oraz oficjalne i nieoficjalne wypowiedzi dyr. i załogi też oczywiście mile widziane. I od takiegoż (ogłoszenia dyrektora) zacznijmy:
http://caw.wp.mil.pl/pl/67_440.html
Zapraszam do udziału w temacie.

Nie mam tam uprawnień, więc poproszę wieczorkiem Neta, teraz wpadłem tylko na chwilę.

EDIT.
Woj był na tyle miły, że sprawę już załatwił. Gdyby były jakieś uwagi proszę o info na PW.


Ten post był edytowany przez wysoki: 15/01/2016, 21:43
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 15/01/2016, 16:05 Quote Post

Cóż, swego czasu moje oświadczenie, że od tej pory pisać o CAWie będę tylko dobrze, pewna osoba "dywanikująca" mnie jeszcze w listopadzie 2015 r. za prawdę, odebrała jako sarkazm z mej strony. I słusznie, bo od tego czasu wylałem wiele pomyj na ten "nieszacowny" przybytek i niektórych jego pracowników, przede wszystkim na tych zajmujących ponad przeciętne, nie szeregowe stanowiska. To oni byli motorem "złego". Ale już dość w ten deseń. Bez sarkazmu tym razem.

Od dziś to jest moje Archiwum. Na tym etapie tyle winno wystarczyć. Aż tyle.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 18/01/2016, 13:33 Quote Post

TW czy też OZI informuje, że Pracownia Udostępniania Akt zostanie poszerzona. Można? Można! Trzeba tylko chcieć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 18/01/2016, 22:26 Quote Post

II RP interesuję się czysto hobbystycznie, ale akurat w ramach tego hobbystycznego zainteresowania wojsko międzywojenne jest tym zagadnieniem, które fascynuje mnie najbardziej. Oczywiście nigdy nie na tyle, aby prowadzić własną kwerendę w CAW, ale czytając tutejsze opisy a także wskazówki do rozpoczęcia kwerendy w samym CAW tak się zastanawiam dlaczego musi być to tak zbiurokratyzowane i rzucające kłody pod nogi badaczom? Szkoda także, że w dalszym ciągu nie ma bardziej precyzyjnego katalogu elektronicznego, że już o bardziej zaawansowanej digitalizacji zbiorów nie mówię. Myślę, że przekazanie odpowiednich środków (biorąc pod uwagę skalę budżetu MON to byłyby pewnie grosze) tak aby zespół kilku-kilkunastu osób zajął się digitalizacją zasobów byłby z pożytkiem dla absolutnie wszystkich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
jw_pl
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 98.882

 
 
post 19/01/2016, 8:26 Quote Post

Mam pytanie do Pana "dwójkarza".

Ja użytkownikiem CAW jestem od zeszłego roku, poprzednio kilka lat regularnie korzystałem z AW w Oleśnicy, gdzie jest troszkę przyjemniej niż w Warszawie (po 1-sze nie ma kolejek, wizytę praktycznie można umówić z marszu).

Moje pytanie jest następujące: czy wie Pan może czy jest szansa otrzymać teczkę jeśli znam jej numer zdawczo-odbiorczy, chodzi tu głównie o teczki po 1956 roku, które w interesującym mnie zakresie badawczym nie są po prostu opracowane i nie mają prawdopodobnie nadanych sygnatur.

Jednak musi być chyba to możliwe bo czytałem kilku publikacji, gdzie właśnie w przypisie do danego rozkazu podawano numer zdawczo-odbiorczy teczki.

Miał Pan może okazję czy sytuację by korzystać z takich teczek ??

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 19/01/2016, 17:22 Quote Post

@jw_pl

Proszę o przesłanie numerów teczek na moją prywatną pocztę. Będę jutro w CAWiarni, dowiem się co można z tym zrobić.
Z sygn ze spisów zdawczo - odbiorczych ostatni raz korzystałem w 1999 r.

@Marthinus
Bo wiedza=kasa. A nie daj Bóg jeszcze ktoś przyjdzie i przejrzy 5000 teczek i będzie poziom wyciągał w górę. I wtedy... A nie będę rozwijał.

Ale to się skończyło. Raz i na zawsze.
Akcja w CAWiarni trwa. Zapowiedziane już są dalsze zmiany, a w kontekście piątkowej rewolucji, nie mam powodów wątpić w ich realizację.

CAW ma zeskanowany zespół akt pers generałów i sumę wniosków VM. Dlaczego tego jeszcze nie ma w necie?
Legiony Legionami, też ważne, ale te dwa zespoły wzięcie miały by stokroć większe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 19/01/2016, 18:59 Quote Post

QUOTE
Bo wiedza=kasa. A nie daj Bóg jeszcze ktoś przyjdzie i przejrzy 5000 teczek i będzie poziom wyciągał w górę. I wtedy... A nie będę rozwijał.


A czy, że tak z ciekawości zapytam pewien płk-absolwent Wojskowej Akademii Politycznej im. F. Dzierżyńskiego a przy okazji autor słynący z wydawania książek o wątpliwej jakości w tempie jednej książki na rok w dalszym ciągu jest aktywny?

QUOTE
CAW ma zeskanowany zespół akt pers generałów i sumę wniosków VM. Dlaczego tego jeszcze nie ma w necie?


Chodzi o kolekcję generałów i osobistości do 39 roku? Jeśli tak to jest jakaś szansa na en bloc dostęp do tego? Nie ukrywam, że to by mnie z całego zasobu zdecydowanie najbardziej interesowało.
A tak swoją drogą tak sobie pomyślałem, że gdyby w końcu znalazły się na to pieniądze i powstał zespół do digitalizacji tego to chyba nawet warto byłoby zacząć od archiwów zagranicą - Instytut Sikorskiego w Londynie czy Piłsudskiego w Nowym Jorku. Po pierwsze są tam jednak dużo mniej liczne zbiory, równie istotne a biorąc pod uwagę koszty kwerendy dla naszych badaczy są one pewnie wyższe (?) i co za tym idzie mniej dostępne niż kwerenda w CAW.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 19/01/2016, 19:09 Quote Post

Widziałem go w zeszłym roku. Oczywiście nie był w Pracowni, wchodził na zaplecze do ppłk AW.

Zacznijmy od generałów i VM. To byłby hit! Legiony... jak pisałem. Te zbiory zainteresują znacznie szerszy krąg odbiorców.
O ile wiem, to w CAWie mają tysiące stron z Londynu w formie skanów. Widziałem fragmenty już u ppłk AW w 2009 r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 19/01/2016, 19:20 Quote Post

To w takim razie jak to jest możliwe, że nie jest to zamieszczane jak w cywilizowanych krajach jest robione na stronie internetowej? Rozumiem, że nie ma możliwości, aby CAW tymi zeskanowanymi zespołami dot. międzywojennej generalicji się podzieliło?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 19/01/2016, 21:58 Quote Post

Możliwość jest. I przypuszczam, że dopniemy celu. Dyrektor jest nowy. I zmienia. I otwiera. I udostępnia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 27/01/2016, 16:42 Quote Post

Idzie ku dobremu wink.gif

Ten post był edytowany przez dwójkarz: 27/01/2016, 18:08

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej