Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Organizacja najemników
     
HEMI
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 79.255

Aleksander Wedrychowski
Zawód: student/odworca
 
 
post 10/09/2012, 15:54 Quote Post

Witam
Szukam informacji oraz źródeł dotyczących sposobu wewnętrznej organizacji kompanii najemnych wg. modły zachodnioeuropejskiej w okolicach późnego średniowiecza. Prawdziwym okresem ich (najemników) rozkwitu była wojna stuletnia, więc domyślam się, że właśnie z tego okresu i regionu coś powinno się znaleźć.
Pozdrawiam wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 10/09/2012, 16:56 Quote Post

QUOTE(HEMI @ 10/09/2012, 15:54)
Witam
Szukam informacji oraz źródeł dotyczących sposobu wewnętrznej organizacji kompanii najemnych wg. modły zachodnioeuropejskiej w okolicach późnego średniowiecza. Prawdziwym okresem ich (najemników) rozkwitu była wojna stuletnia, więc domyślam się, że właśnie z tego okresu i regionu coś powinno się znaleźć.
Pozdrawiam wink.gif
*



Być może coś będzie u W. Urbana: Średniowieczni najemnicy. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 10/09/2012, 17:11 Quote Post

Zajrzyj też do Plewczyńskiego: Daj nam Boże 100 lat wojny. Acz nie gwarantuję, ponadto dotyczy to w najlepszym razie samego końca średniowiecza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
HEMI
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 79.255

Aleksander Wedrychowski
Zawód: student/odworca
 
 
post 10/09/2012, 20:22 Quote Post

Znalazłem takie opracowanie: http://www.scribd.com/doc/29854877/Armies-...e-Middle-Ages-1 i musze powiedzieć, że bardzo mi ono pasuje. Ponadto okazało się, że najlepszym pomysłem jest dla mnie szukanie źródeł i opracowań dotyczących włoskich najemników np. Wielkiej Kompanii, Białej Kompanii. Przychodzą Wam na myśl jakieś opracowania albo źródła poruszające te tematy (najlepiej nie o zabarwieniu militarnym, tylko organizacyjnym, kronikarskim i obozowym)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 10/09/2012, 20:31 Quote Post

Tu może być ciężko, nie wiem np. czy taki John Hawkwood utrzymywał przy sobie kronikarza ale w jego haśle w angielskiej wiki jakaś tam bibliografia jest, o nim samym masz np tu: http://www.colnestour.org/NewsletterArchiv...hnHawkwood.aspx
I osobne opracowanie tu: http://www.amazon.co.uk/Sir-John-Hawkwood-...t/dp/1844157520
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Rauss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 587
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/09/2012, 13:09 Quote Post

QUOTE
Znalazłem takie opracowanie: http://www.scribd.com/doc/29854877/Armies-...e-Middle-Ages-1 i musze powiedzieć, że bardzo mi ono pasuje. Ponadto okazało się, że najlepszym pomysłem jest dla mnie szukanie źródeł i opracowań dotyczących włoskich najemników np. Wielkiej Kompanii, Białej Kompanii. Przychodzą Wam na myśl jakieś opracowania albo źródła poruszające te tematy (najlepiej nie o zabarwieniu militarnym, tylko organizacyjnym, kronikarskim i obozowym)?
Tylko dotyczy to ogólnie armii Burgundzkich, niekoniecznie najemników.

Machiavelli - "O Sztuce Wojny" jeśli interesują cię Włochy i źródła. Nawet jakieś schematy tam widziałem, choć przyznam się, przeglądałem baardzo pobieżnie.

Ten post był edytowany przez Rauss: 11/09/2012, 13:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
noniewiem
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 64.493

Lukasz Kos
Zawód: Student
 
 
post 12/09/2012, 16:21 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 10/09/2012, 17:56)
Być może coś będzie u W. Urbana: Średniowieczni najemnicy. smile.gif
*


Nie polecam tej książki, jeśli potrzebujesz szybkich, konkretnych informacji. Sama książka się wlecze, a konkretów tam tyle co kot napłakał. Lepiej przeczytać całego Froissarta.

Ale jeśli będziesz miał dostęp to skorzystaj śmiało, na pewno coś z tej książki wyciągniesz. Po prostu nie spodziewaj się cudów.

Ten post był edytowany przez noniewiem: 12/09/2012, 16:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 12/09/2012, 21:31 Quote Post

Coś w temacie znajdziesz tu (trop dla poszukiwań): http://www.historycy.org/index.php?showtopic=45481 , masz tam trochę literatury a także opis przypadku, który podaję (wraz ze sprostowaniem), dość znamienny dla ukazania, co było ważne w owych kompaniach ery średniowiecza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej