Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Królik po berlińsku
     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 3/02/2015, 21:05 Quote Post

Co sądzicie o filmie "Królik po berlińsku"? Jak się Wam podoba ukazana w nim w sposób metaforyczny historia podzielonego Berlina?

Ja osobiście jestem fanem tego filmu, pomysł uważam za świetny, a do tego ten humor ("Aby króliki czuły się jeszcze bezpieczniej, postanowiono wybudować mur..." wink.gif ).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
polski ułan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 76.573

 
 
post 3/02/2015, 21:29 Quote Post

Witam

Trzeba przyznać, że Królik po berlińsku nie jest sztampowym filmem dokumentalnym. Nie ma tu dat ani nazwisk (no chyba, że skandowane w tle Ho-ne-cker! Ho-ne-cker!), za to Królik… jest jedną wielką aluzją, czy to do polityki reżimu komunistycznego, czy to do berlińczyków. Nie spodziewałem się, że z tak (zdawałoby się) błahego tematu można wycisnąć tak wiele…

Zgadzam się, że humor w filmie jest świetny (szczególnie duże jego ilości są przy fragmencie o Honeckerze).

PS. Czy wie ktoś, jak nazywa się ten enerdowski wojskowy bigbit? Bardzo mi się spodobał smile.gif

Ten post był edytowany przez polski ułan: 3/02/2015, 21:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
kontousuniete170817
 

Unregistered

 
 
post 3/02/2015, 21:57 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 3/02/2015, 21:05)
("Aby króliki czuły się jeszcze bezpieczniej, postanowiono wybudować mur..." wink.gif ).
*



No i co by nie rzec symbol Playboya przez tyle lat miał tam sielankę. Zieleni tyle, ochronę przed drapieżnikami.. a gdy mur upadł, zgodnie z tym dokumentem, potrawka królik à la Berlin gościła na stołach wielu berlińczyków.

W istocie, kapitalna produkcja.

Ten post był edytowany przez vyss: 3/02/2015, 21:59
 
Post #3

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 3/02/2015, 23:38 Quote Post

QUOTE(vyss @ 3/02/2015, 21:57)
QUOTE(elchullogrande @ 3/02/2015, 21:05)
("Aby króliki czuły się jeszcze bezpieczniej, postanowiono wybudować mur..." wink.gif ).
*



No i co by nie rzec symbol Playboya przez tyle lat miał tam sielankę. Zieleni tyle, ochronę przed drapieżnikami.. a gdy mur upadł, zgodnie z tym dokumentem, potrawka królik à la Berlin gościła na stołach wielu berlińczyków.

W istocie, kapitalna produkcja.
*



No nie przed wszystkimi wink.gif Żołnierze jednak do nich strzelali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
kontousuniete170817
 

Unregistered

 
 
post 4/02/2015, 16:17 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 3/02/2015, 23:38)
No nie przed wszystkimi wink.gif Żołnierze jednak do nich strzelali.
*



To prawda; ale tu mnie Szanowny podpuścił zdaniem: "Aby króliki czuły się jeszcze bezpieczniej, postanowiono wybudować mur..." że aż zapomniałem o wartownikach wink.gif

Muszę sobie odświeżyć pamięć i obaczyć ten dokument raz jeszcze.

Ten post był edytowany przez vyss: 4/02/2015, 16:32
 
Post #5

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 4/02/2015, 17:12 Quote Post

QUOTE(vyss @ 4/02/2015, 16:17)
QUOTE(elchullogrande @ 3/02/2015, 23:38)
No nie przed wszystkimi wink.gif Żołnierze jednak do nich strzelali.
*



To prawda; ale tu mnie Szanowny podpuścił zdaniem: "Aby króliki czuły się jeszcze bezpieczniej, postanowiono wybudować mur..." że aż zapomniałem o wartownikach wink.gif

Muszę sobie odświeżyć pamięć i obaczyć ten dokument raz jeszcze.
*



No właśnie też go odszperałem na dysku wink.gif

Warto zaznaczyć, że film dostał oskarową nominację. A to już zawsze jakieś wyróżnienie (no i teraz ktoś mi wyskoczy, że "Ida" też ma nominację a jest złem).

Ciekawi mnie też, jak ludziom żyłoby się w takim idealnym komunistycznym świecie - mamy zapewnione: żywność i wszystkie warunki bytowe, jest spokojnie, nie ma zagrożenia (poza tymi wartownikami, którzy po pewnym czasie mogli strzelać wink.gif )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
kontousuniete170817
 

Unregistered

 
 
post 8/02/2015, 14:12 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 4/02/2015, 17:12)
Ciekawi mnie też, jak ludziom żyłoby się w takim idealnym komunistycznym świecie - mamy zapewnione: żywność i wszystkie warunki bytowe, jest spokojnie, nie ma zagrożenia (poza tymi wartownikami, którzy po pewnym czasie mogli strzelać wink.gif )
*



Wychodzi na to że tylko Króliki doceniły idee Marksa, Engelsa oraz elaboraty Uljanowa czy Trockiego o "równości".

Człowiek to istota, która lubi się nie zgadzać no i zadawać pytania.

Świat Lenina rozprysnął się gdy na gwałt potrzeba było formować armię do walki z kontrrewolucją.
Szybko się okazało iż "Pany Oficerowie" występowali pod eufemizmami typu "Kombrygi, Komkory itp."

Kto jak kto ale politruk Stalin, "prawa ręka" Jegorowa w Froncie Południowo-Zachodnim roku 20.tego był bardziej praktyczny w swym oglądzie rzeczy.
Przyszły Generalissimus nie bez racji stwierdził że narody o "rozwiniętej kulturze i ogromnym ciężarze historycznych zdarzeń" jak Polska, Niemcy, Austria, Węgry etc. nie zjednoczą się pod wspólną "granicą" wielkiego ZSRR -> to natomiast stało w sprzeczności z tezami głównego piewcy, Trockiego.

Ten post był edytowany przez vyss: 8/02/2015, 21:39
 
Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 8/02/2015, 22:29 Quote Post

vyss
QUOTE
Wychodzi na to że tylko Króliki doceniły idee Marksa, Engelsa oraz elaboraty Uljanowa czy Trockiego o "równości".

Człowiek to istota, która lubi się nie zgadzać no i zadawać pytania.

W sumie temat jest o królikach, więc się włączę pisząc o nich wink.gif.
Królikom (oprócz tych strażnikom) urządzono "raj". Duży, w miarę bezpieczny teren, gdzie nie odczuwa się zamknięcia a świat za murem nie jest lepszy ale gorszy.


elchullogrande
QUOTE
Ciekawi mnie też, jak ludziom żyłoby się w takim idealnym komunistycznym świecie - mamy zapewnione: żywność i wszystkie warunki bytowe, jest spokojnie, nie ma zagrożenia (poza tymi wartownikami, którzy po pewnym czasie mogli strzelać wink.gif

Zapewne prawie nikt by nie uciekał. Masz wikt, bezpieczeństwo i na ogrodzonym terenie możesz robić co chcesz. Świat za murem jest niebezpieczny i niesie ze sobą mnóstwo ograniczeń. Po co porzucać taką idyllę? Robili by to generalnie tylko ci, którzy nie wiedzieli by, jak ten świat za murem naprawdę wygląda...
Tylko nigdy taki kraj nie istniał, trudno na 100% przewidzieć, jak ludzie by się tam zachowywali wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.936
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 15/02/2015, 23:25 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 4/02/2015, 17:12)
Ciekawi mnie też, jak ludziom żyłoby się w takim idealnym komunistycznym świecie - mamy zapewnione: żywność i wszystkie warunki bytowe, jest spokojnie, nie ma zagrożenia (poza tymi wartownikami, którzy po pewnym czasie mogli strzelać wink.gif )
*



Odpowiedź znajdziesz pytając się jak się żyje w więzieniu. Jest tam spokojnie, zapewnione bezpieczeństwo, darmowe żarcie, darmowy prąd i woda, darmowa opieka zdrowotna, darmowe ubranie, myślą za ciebie i rozwiązują problemu inni, wszyscy są równi, nikt nie jest dyskryminowany, jak nie będziesz chciał uciekać to wartownicy nie będą do ciebie strzelać. Idealny komunizm, żyć nie umierać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/02/2015, 23:31 Quote Post

QUOTE(asceta @ 16/02/2015, 0:25)
QUOTE(elchullogrande @ 4/02/2015, 17:12)
Ciekawi mnie też, jak ludziom żyłoby się w takim idealnym komunistycznym świecie - mamy zapewnione: żywność i wszystkie warunki bytowe, jest spokojnie, nie ma zagrożenia (poza tymi wartownikami, którzy po pewnym czasie mogli strzelać wink.gif )
*



Odpowiedź znajdziesz pytając się jak się żyje w więzieniu. Jest tam spokojnie, zapewnione bezpieczeństwo, darmowe żarcie, darmowy prąd i woda, darmowa opieka zdrowotna, darmowe ubranie, myślą za ciebie i rozwiązują problemu inni, wszyscy są równi, nikt nie jest dyskryminowany, jak nie będziesz chciał uciekać to wartownicy nie będą do ciebie strzelać. Idealny komunizm, żyć nie umierać.
*


Tylko to by musiało być takie "lepsiejsze" więzienie, gdzie po pierwsze nie masz aż tak wielkich ograniczeń w poruszaniu się, a po drugie możesz przebywać z rodziną i znajomymi smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 16/02/2015, 0:08 Quote Post

QUOTE(asceta @ 15/02/2015, 23:25)
QUOTE(elchullogrande @ 4/02/2015, 17:12)
Ciekawi mnie też, jak ludziom żyłoby się w takim idealnym komunistycznym świecie - mamy zapewnione: żywność i wszystkie warunki bytowe, jest spokojnie, nie ma zagrożenia (poza tymi wartownikami, którzy po pewnym czasie mogli strzelać wink.gif )
*



Odpowiedź znajdziesz pytając się jak się żyje w więzieniu. Jest tam spokojnie, zapewnione bezpieczeństwo, darmowe żarcie, darmowy prąd i woda, darmowa opieka zdrowotna, darmowe ubranie, myślą za ciebie i rozwiązują problemu inni, wszyscy są równi, nikt nie jest dyskryminowany, jak nie będziesz chciał uciekać to wartownicy nie będą do ciebie strzelać. Idealny komunizm, żyć nie umierać.
*



Absurd. Życie więzienne jest właśnie kompletnym zaprzeczeniem komunizmu, a i króliki z filmu nie były więźniami, ich swoboda ruchu nie była ograniczana - nie w sposób uciążliwy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.936
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 16/02/2015, 0:57 Quote Post

Nie, nie absurd. Im więcej komunizmu tym, mniej wolności. Za każdym razem gdy wcielano komunizm w życie, ograniczano wolność ludzi. Im kraj bardziej zbliżał się do idealnego komunizmu tym mniej było w nim wolności. Najbardziej się chyba zbliżył w Korei Północnej. Jeśli chce się na siłę odgórnie ustanowić "system sprawiedliwości społecznej" to trzeba zabrać ludziom wolność. Jeśli się nie zabierze zawsze będą powstawać nierówności, które będą odbierane jako niesprawiedliwość.

Komunizm idealny zakłada, że nie będzie prywatnych pracodawców, nie będzie w ogóle prywatnej własności (poza rzeczami osobistymi), gospodarka jest centralnie i totalnie sterowana, nie będzie nawet pieniędzy, gdyż państwo będzie zaspokajać potrzeby "obywatela". Co to oznacza? Że człowiek będzie pracował tam gdzie mu państwo każe, mieszkał tam gdzie dostanie lokum, a za pracę otrzymywał to co mu państwo da.
Porównanie do królików jest o tyle nietrafne, że króliki nie żyły w żadnej odgórnie sterowanej społeczności.

QUOTE(wysoki)


Tylko to by musiało być takie "lepsiejsze" więzienie, gdzie po pierwsze nie masz aż tak wielkich ograniczeń w poruszaniu się, a po drugie możesz przebywać z rodziną i znajomymi smile.gif.


Jak więzienie nie pasuje, to spróbuj z Koreą Północną. Tam jest nieco większa swoboda poruszania się i można żyć z rodziną. Ale jednak w więzieniu jest większa równość smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 16/02/2015, 11:32 Quote Post

asceta
QUOTE
Jak więzienie nie pasuje, to spróbuj z Koreą Północną. Tam jest nieco większa swoboda poruszania się i można żyć z rodziną. Ale jednak w więzieniu jest większa równość smile.gif.

I tu się robi ciekawie, bo niby wielu stamtąd ucieka (lub przynajmniej próbuje), ale podobno także wielu po tej ucieczce chce wracać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.936
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 16/02/2015, 17:22 Quote Post

Wierz mi, do więzienia też niektórzy chcieli wrócić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.556
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 16/02/2015, 18:50 Quote Post

QUOTE(polski ułan @ 3/02/2015, 21:29)


Nordpol - ein Lied. Po tekście udało mi się znaleźć tekst na jakimś niemieckim forum, ale muzyki niestety nie.

http://www.forum-ddr-grenze.de/t3684f2-lie...kompanie-2.html

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej