Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
21 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Abdykacja Benedykta XVI
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 11/02/2013, 12:09 Quote Post

Akurat podano wiadomość, iż papież Benedykt XVI ogłosił, że abdykuje 28 lutego bieżącego roku. Zastanawia mnie, jakich zmian możemy się spodziewać w KK? Czy górę wezmą tradycjonaliści czy progresiści?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 11/02/2013, 12:17 Quote Post

Czyżby nadchodził czas czarnoskórego papieża o imieniu Piotr? wink.gif

A mówiąc serio, Benedykt w trakcie swego 8-letniego pontyfikatu znacząco wzmocnił wpływy konserwatystów w Watykanie. Tak obrany kierunek dalszego rozwoju może zaowocować wyborem kolejnego kandydata o dość zachowawczych poglądach. Paradoksalnie wybór przez konklawe kogoś kto łączyłby pochodzenie etniczne z konserwatyzmem wyznawanych wartości mogłoby sie okazać strzałem w 10-tke dla Papiestwa - ot łatwiej byłoby odpierać zarzuty szeroko pojmowanej lewicy o wstecznictwo (w 2005r. był już taki afrokonserwatywny kandydat bodajże z Nigerii). Jeśli mam się zabawić w prorokowanie, to tak bym to właśnie widział - jakiś Afrykanin lub Latynos o "progresywnym" kolorze skóry i "wstecznych" poglądach.

Ten post był edytowany przez Travis: 11/02/2013, 12:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 11/02/2013, 12:20 Quote Post

Mi też wydaje się, że przeważy konserwatyzm. I to tak silny, że nie wybierze się czarnoskórego smile.gif Jak coś - Latynos. Choć może i Azjata. A na stolcu piotrowym zasiędzie jak zwykle Europejczyk wink.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 11/02/2013, 12:24 Quote Post

Trudno powiedzieć. Być może zostanie przeprowadzony taki "kompromisowy" zabieg, że kardynałowie wybiorą papieża może nie tradycjonalistycznego ale centrowo-konserwatywnego (typu JPII), który będzie otwarty na ekumenizm ale w pewnych sprawach jak środki antykoncepcyjne itp. będzie zachowywał twarde, konserwatywne stanowisko. Kompromis będzie polegał na tym, że papież ten będzie pochodził z Afryki.
Ale coś więcej będziemy mogli powiedzieć, gdy ruszy giełda nazwisk bo w tej chwili nie mam pojęcia kto jest faworytem do objęcia tronu po BXIV.

Edit: Pisząć ten post nie widziałem postu Travisa, ale rozumujemy podobnie smile.gif

Ten post był edytowany przez karolz77: 11/02/2013, 12:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 11/02/2013, 12:26 Quote Post

CODE
- Brak mi sił do odpowiedniego sprawowania urzędu - miał powiedzieć Benedykt XVI po łacinie podczas konsystorza. Benedykt XVI ma zakończyć pontyfikat 28 lutego tego roku.


Szczerze, jestem zaskoczony.

Wiadomo kiedy odbędzie się konklawe?

Ten post był edytowany przez Ossee: 11/02/2013, 12:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 11/02/2013, 12:32 Quote Post

Do 20 dni po rezygnacji a więc mniej więcej w połowie marca.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 11/02/2013, 12:53 Quote Post

A czy czasem papież może abdykować jedynie wtedy gdy jego zdrowie psychiczne bądź też fizyczne mu nie pozwala na sprawowanie pontyfikatu ? Benedykt nie wygląda na obłożnie chorego, w takim wypadku zdaje się, że papież to funkcja dożywotnia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 11/02/2013, 12:54 Quote Post

A tak w ogóle, jakie tytuły będzie nosił po abdykacji? Czy "Ojciec Święty" mu będzie ciągle przysługiwał? Do jakich strojów będzie miał prawo? Czy będzie ciągle nazywał się Benedykt XVI, czy wróci do Joseph Ratzinger?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 11/02/2013, 12:56 Quote Post

QUOTE(Magnat Kresowy @ 11/02/2013, 12:53)
A czy czasem papież może abdykować jedynie wtedy gdy jego zdrowie psychiczne bądź też fizyczne mu nie pozwala na sprawowanie pontyfikatu ? Benedykt nie wygląda na obłożnie chorego, w takim wypadku zdaje się, że papież to funkcja dożywotnia.
*



Jeśli sam uznał, że jego zdrowie mu na to nie pozwala, to nie wypada się z nim kłócić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 11/02/2013, 13:02 Quote Post

Zdrowie ? Jan Paweł II z parkinsonem i na wózku trwał do końca. Z tego co mi wiadomo to skarżył się on na, że przytoczę cytat: "Aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię (...) niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi.[...]" więc uważa, że nie jest duchowo mocny na sprawowanie tej funkcji, więc na zdrowie cielesne nie narzeka.

Co do twojego poprzedniego pytania to do prymasa, premiera czy prezydenta po zrzeczeniu się funkcji/wygaśnięcia kadencji nadal zwracamy się tym tytułem. Z imieniem jednak nie wiem jak będzie i ze strojem też. No chyba, że Benedykt planuje podzielić los Magika tego 28 lutego, to takiego problemu wtedy nie będzie.

Ten post był edytowany przez Magnat Kresowy: 11/02/2013, 13:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 11/02/2013, 13:11 Quote Post

QUOTE(Magnat Kresowy @ 11/02/2013, 13:02)
Zdrowie ? Jan Paweł II z parkinsonem i na wózku trwał do końca. Z tego co mi wiadomo to skarżył się on na, że przytoczę cytat: "Aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię (...) niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi.[...]" więc uważa, że nie jest duchowo mocny na sprawowanie tej funkcji, więc na zdrowie cielesne nie narzeka.

Co do twojego poprzedniego pytania to do prymasa, premiera czy prezydenta po zrzeczeniu się funkcji/wygaśnięcia kadencji nadal zwracamy się tym tytułem. Z imieniem jednak nie wiem jak będzie i ze strojem też. No chyba, że Benedykt planuje podzielić los Magika tego 28 lutego, to takiego problemu wtedy nie będzie.
*



Wynika z tego, że JP2 mimo możliwości abdykacji męczył się do końca. Widać Benedykt podjął inną decyzję. W Polsce jest przyjęte zwracanie się do osoby najwyższym tytułem, jaki piastowała, nie wiem, czy w strukturach kościelnych też tak jest, choć do kard. Glempa chyba do końca zwracano się "prymasie'.
Wstawka z Magikiem lekko poniżej krytyki...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 11/02/2013, 13:15 Quote Post

Również jestem bardzo ciekawy jaka będzie rola i funkcja Benedykta XVI po abdykacji?
Analogia z kardynałem Glempem jest o tyle niesłuszna, że on istotnie w dalszym ciągu był Prymasem seniorem, tak jak metropolita, który przechodzi na emeryturę w dalszym ciągu jest arcybiskupem seniorem. O tytule papieża seniora nie słyszałem smile.gif Rzeczywiście bardzo ciekawa sprawa czy w dalszym ciągu będzie przysługiwała mu pełna tytulatura, prawo noszenia białego stroju czy wreszcie pozostanie przy swoim pontyfikalnym imieniu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
vercyngetoryx
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 81.129

Robert
Zawód: akademik
 
 
post 11/02/2013, 13:17 Quote Post

QUOTE
A mówiąc serio, Benedykt w trakcie swego 8-letniego pontyfikatu znacząco wzmocnił wpływy konserwatystów w Watykanie.


No dobra, a czy nie sądzicie aby, że już sam fakt abdykacji papieża jest mocno niekonserwatywny? Nie znam się na sprawach wewnętrznych Watykanu, ale skoro Travis pisze, że wzmocnił konserwatyzm, a nikt nie protestuje, to zapewne ma rację. Może zatem teraz chce [Benedykt XVI, nie Travis;)]pokazać, że nie był to najlepszy krok i daje sygnał takim niekonserwatywnym zagraniem. Co Wy na to?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 11/02/2013, 13:17 Quote Post

QUOTE(Magnat Kresowy @ 11/02/2013, 12:53)
A czy czasem papież może abdykować jedynie wtedy gdy jego zdrowie psychiczne bądź też fizyczne mu nie pozwala na sprawowanie pontyfikatu ? Benedykt nie wygląda na obłożnie chorego, w takim wypadku zdaje się, że papież to funkcja dożywotnia.
*


Zdecydowanie nie, patrząc na to z perspektywy historycznej, abdykacja zdarzyła się bodajże raz - Celestyn V w 1294 r. Częściej zdarzały się depozycje. Natomiast z perspektywy prawa koanonicznego - nastąpiły zmiany w ciągi okresu po Vaticanum II, że dożywotni urząd jednak w Kościele Katolickim ograniczono, biskup nominalnie przechodzi w stan spoczynku w wieku 75 lat, chyba że inaczej zadecyduje papież. W końcu papieże to też biskupi...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 11/02/2013, 13:20 Quote Post

Z tym Magikiem to tak dla żartu, bo na prawdę sytuacja, o której tu mowa jest trochę absurdalna i na prawdę nie rozumiem decyzji Ojca Świętego. Na szczęście w Watykanie nie ma tak wysokich budynków, z tego co mi się wydaje. Podejrzewam, wracając jeszcze do tytułów itp. myślę, że do papieża po jego abdykacji, może nie będzie się nikt zwracał "Ojcze Święty" ale może jego świętobliwość albo coś podobnego, bo to już inaczej brzmi. Podejrzewam, że papież powróci do funkcji kardynała albo po prostu przejdzie na emeryturę i powróci do dawnego imienia. Mam jednak pytanie czy ktoś z was się orientuje, czy to pierwszy taki przypadek w historii, czy kiedyś było coś podobnego ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

21 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej