Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
22 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ernesto Che Guevara, 1928 - 1967
     
CHUFU
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 74
Nr użytkownika: 62

 
 
post 2/07/2003, 20:35 Quote Post

Właśnie...
Kim od właściwie był ?? Wielkim człowiekiem z ideami walczącym w słusznej sprawie czy okrutnym lewakiem-populistą któremu walka sprawiała radość??Dlaczego został patronem antyglobalistów ?? Czy jego miłość do komunizmu była tęsknotą za ideałami czy zwykłą chęcia dojścia do władzy? Czekam na Wasze opinie smile.gif

pozdrawiam
CHUFU
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
marcinucha
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 69

 
 
post 12/07/2003, 14:42 Quote Post

che guevara był zdecydowanie idealistą. To, że komunizm to totalna utopia i głupota to na marginesie. Zdaje się , że dostałó tam jakąś posadę na Kubie- prezes banku centralnego i jakieś ministerstwo, ale gdyby zależało mu na władzy to na pewno osiągnął by coś więcej. A walcząc o swoje "ideały" bywał na Kubie, w Boliwii, Chile, ZSRR, Afryce, oczywiście w Argentynie...

Mnie zastanawia tylko, to dlaczego jest on teraz taki popularny. Walczył z każdym przejawem kapitalizmu i korporacjonizmu, a teraz te korporacje wykorzystują wizerunek Che dla promowania swojego wizerunku, np. sieć sklepów z materiałami budowlanymi, operator GSM, koncern płytowy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 14/07/2003, 8:11 Quote Post

QUOTE
Mnie zastanawia tylko, to dlaczego jest on teraz taki popularny. Walczył z każdym przejawem kapitalizmu i korporacjonizmu, a teraz te korporacje wykorzystują wizerunek Che dla promowania swojego wizerunku, np. sieć sklepów z materiałami budowlanymi, operator GSM, koncern płytowy

Każdy sposób w marketingu jest dobry, by sprzedać swój towar. Może także liczą, że ze swoimi produktami trafią do ludzi młodych, 'zbuntowanych' i innych antyglobalistów smile.gif
pozdr. Tytus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ola
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 21

 
 
post 16/07/2003, 8:59 Quote Post

Przesylam aders strony poświęconej Che, może się przyda smile.gif http://www.cheguevara.silken.art.pl/txt13.html
a także polecam jego biografię autorstwa Andrew Sinclaira, Che Guewara
pozdrawiam Ola
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Jendyk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 59

 
 
post 31/07/2003, 20:46 Quote Post

Podzielam zdanie marcinucha, Che Guevara był zdecydowanie idealistą, który walczył do końca (pojamny żywcem po tym jak skończyły się mu naboje w karabinie) o swoje idee. Prawda, odrzucił apteczkę (miał być lekarzem) wybierając broń i był zdolny zabić zdrajcę natychmiast, jednak pomimo tego wszystkiego był człowiekiem, który poświęcił swoje życie walcząc w imie swoich ideałów, za co należy mu się miejsce w historii Gwatemali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
NEL
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 91

 
 
post 6/08/2003, 23:50 Quote Post

Wydaje mi sie ze historia okrutnie zakpila z Che Guevary.Jego wizerunek jest obecnie bardzo popularny, nosza go na koszulkach nawet malolatki , mozna powiedziec ze jest to nawet trendy...Jednak malo kto ze spotkanych osob wie kim on byl, a juz tym bardziej czym zasluzyl sobie na miejsce w historii.Wydaje mi sie ze ruchem antyglobalistycznym jest on kojarzony raczej pobierznie...
Ale juz np. z zegarkami Swatch ,czekoladkami,popem ohmy.gif itd. Biznes to biznes tu nie licza sie idealy.

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ulrika
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 127

 
 
post 8/09/2003, 10:29 Quote Post

Ideą Che była rewolucja dla samej rewolucji.Gdy był już na Kubie w Sierra Maestra pytał się Celii Sanchez kim jest Batista i co takiego zrobił. Nie miał pojęcia przeciwko komu walczy pomimo ,że rewolucja była w toku. Idealistami to tam byli tylko Kubańczycy, których ta rewolucja dotyczyła. Polecam biografie Che autorstwa Jeana Cormiera.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 14/05/2004, 21:43 Quote Post

Nie ma się co chyba na poważnie zastanawiać czemu ludzie noszą podobizny z Che. To tylko zasada stada owiec. A dlaczego noszą koszulki ze stalinem, sierpem i młotem, czy ZSRR?

Myślą, że to jest trendy - tylko nie za bardzo wiedzą co to moze za sobą kryć.

Oczywiście to moje zdanie - może trochę za surowe, ale cóż...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Yossarian
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 1.043

 
 
post 14/05/2004, 21:58 Quote Post

Che Guevara jest moim wielkim idolem, jednak potrafię dostrzec ambiwalencję tej postaci. Bo z jednej strony był na pewno fanatycznym komunistą(tu się zasadniczo nie zgadzam z jego poglądami), ale z drugiej strony był człowiekiem gotowym do największym poświęceń w imię pewnych idei. I za to cenię Che. I myślę, że nie tylko ja. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 15/05/2004, 15:17 Quote Post

Jego wizerunek ( a tu chodzi mi o wyraz twarzy, wlosy, okulary) stał się charakterystycznym symbolem. To własnie on jest używany za logo a egzotycznie brzmiące imie dopelnia wszytskiego....
Tak to ostatnio jest ze nawet w podobiznie coraz mniej człowieka..., jakimkolwiek by nie byl.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 10/04/2010, 0:15
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Mero
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 1.047

 
 
post 16/05/2004, 14:51 Quote Post

Moim jakże skromnym zdaniem Che Guevara byl zarowno zapalonym komuchem(nad czym bardzo ubolewam tongue.gif -bo ja się z TĄ ideologią nie zgadzam)jak i idealistą-jedynym w swoim rodzaju.Ktoś moze powiedziec ze tak samo jak Hitler dążył do obranego przez siebie celu za wszelką cenę.Oczywiście bedzie miał rację-nie sposób zaprzeczyć...Myślę jednak, że jego ideały nie były zbytnio podobne do ideałów Hitlera.Zresztą nieważne...wg mnie Che zasługuje na miano wzorca...chciał pomóc ludziom zarówno w Środkowej Ameryce jak i na całym świece.Walczył o lepszy byt dla wszystkich....nie dla siebie(choć zapewne jemu się tesh 'polepszyło')ale najwazniejszych funkcji nie chciał przyjmować...On chciał walczyć po prostu....Oddał życie za rewolucję...Rewolucję dla rewolucji...to chyba wystarczy biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 16/05/2004, 20:56 Quote Post

Wiesz Mero, niemal wszyscy ludzie, którzy przyczynili się do rozwoju ruchu komunistycznego to byli idealiści (za to im chwała), ale czy dlatego mamy ich wywchwalać? Czy jest to symbol z którym ludzie POWINNI się identyfikować?

Chyba nie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Mero
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 1.047

 
 
post 18/05/2004, 15:56 Quote Post

To czy ktoś się z Che identyfikuje to jest jego prywatna sprawa.Ja po prostu cenię Go za to jak i po co żył.Ale nie wymagam by inni uważali tak jak ja.Każdy ma swoje zdanie ale bardzo by fajnie było jezeli ktoś by sie do CHE przekonał ... tyle
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 19/05/2004, 14:12 Quote Post

Myślę jednak, że jego ideały nie były zbytnio podobne do ideałów Hitlera.Zresztą nieważne...wg mnie Che zasługuje na miano wzorca...chciał pomóc ludziom zarówno w Środkowej Ameryce jak i na całym świece.Mero
No cóż...tylko jedno pytanie cisnie się na usta - jesli był taki dobry to po co zakładał obozy koncentracyjne /nazywane "obozami reedukacji przez pracę"/ na Kubie?
Jakoś mi taki obóz nie za bardzo pasuje do wizerunku uszęśliwiacza.... inaczej; ja bym nie chcial być tak uszczęśliwiony- ale może ja jakiś dziwny jestem? Sam nie wiem sad.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
łysyh
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 1.091

 
 
post 9/06/2004, 23:44 Quote Post

QUOTE(marcinucha @ Jul 12 2003, 03:42 PM)
A walcząc(...) bywał(...) w Argentynie...


Che po opuszczeniu Argentyny w młodości ,nigdy do niej nie powrócił
Jakiś czas temu Ernesto de la Serna Guevara zwany Che był moim wielkim idolem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

22 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej