Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Slobodan Milošević, 1941 - 2006
     
Premagape
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 12.316

Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/03/2006, 13:28 Quote Post

A ja polecam prace prof. Marka Waldenberga dotyczące Jugosławii i w ogóle konfliktów narodowościowych. Miałem przyjemność słuchać jego wykładów i mogę powiedzieć tyle, że wbrew temu, co czasem się o nim słyszy, jest on osobą kompetentną i starającą się w sposób wyważony, w miarę obiektywny mówić o tych sprawach. Dobrze, że jeszcze są tacy ludzie, którzy nie dają się zmanipulować propagandzie i mają odwagę głośno wytykać kłamstwa i manipulacje polityków oraz mediów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 3/03/2006, 14:00 Quote Post

QUOTE(Premagape @ 3/03/2006, 14:28)
A ja polecam prace prof. Marka Waldenberga dotyczące Jugosławii

A ja polecam te prace pana "profesora" prościutko do kubelka na smieci - bez zbędnego tracenia czasu na "zglębianie" zawartości...

Co nieco na temat czym się Pan Prof para
Jeszcze niedawno zapewnial "skutecznie" przewody doktorskie...

Jeszcze parę publikacji i może Pan Prof zalapie się na Order Lenina? wink.gif

Nie znoszę (jako żywo!) lewicowej propagandy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Ludwik Götten
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 8.605

 
 
post 3/03/2006, 18:18 Quote Post

Prof. Marek Waldenberg jest serbofilem i nawet specjalnie tego nie ukrywa, jeśli dla kogoś jego ksiązki są jedynym źródłem wiedzy o współczesnej Jugosławii i jej problemach to niedobrze, natomiast jeśli ktoś chce je wyrzucać do kosza bez ich czytania to jeszcze gorzej. Warto traktować jego prace jako proserbski głos w dyskusji zdominowanej w polsce raczej przez opcję prochorwacką (oczywiście upraszczam).
Czytałem jego "Rozbicie Jugosławii" i wcale nie uważam aby czas poświęcony tej lekturze był czasem straconym. Z chęcią podyskutuje na temat niektórych tez zawartych w tej książce, natomiast z polowania na czarownice w duchu jedynie słusznej propagandy się wypisuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 3/03/2006, 18:36 Quote Post

QUOTE(Ludwik Götten @ 3/03/2006, 19:18)
Prof. Marek Waldenberg jest serbofilem i nawet specjalnie tego nie ukrywa, jeśli dla kogoś jego ksiązki są jedynym źródłem wiedzy o współczesnej Jugosławii i jej problemach to niedobrze, natomiast jeśli ktoś chce je wyrzucać do kosza bez ich czytania to jeszcze gorzej. Warto traktować jego prace jako proserbski głos w dyskusji zdominowanej w polsce raczej przez opcję prochorwacką (oczywiście upraszczam).
Czytałem jego "Rozbicie Jugosławii" i wcale nie uważam aby czas poświęcony tej lekturze był czasem straconym. Z chęcią podyskutuje na temat niektórych tez zawartych w tej książce, natomiast z polowania na czarownice w duchu jedynie słusznej propagandy się wypisuje.

No popatrz - trzeba to kredą w kominie - po raz DRUGI zgadzam się z Gottenem (pierwszy raz dotyczył hamburgerów wink.gif ).
Polowania na czarownice nie urządzam - wręcz przeciwnie - jestem przeciwny i mam wiele na przeciwko...
Wiesz - to CO czytamy, CZEGO słuchamy, CO oglądamy wreszcie - to osobisty i jak najbardziej subiektywny wybór każdego z nas. Każdy z nas ma też prawo coś polecić lub coś "wyrzucić do kosza" - jak najbardziej w subiektywny sposób.
Zachęcasz do przeczytania jego książki "Rozbicie Jugosławii" bo... jest spisem jego subiektywnych opinii? Czy tez rzetelnym opracowaniem historycznym faktycznych wydarzeń które miały miejsce w byłej Jugosławi?
To tak samo jak np. prasą. Jedni wolą spędzać czas zgłębiając "Gazetę Wyborczą" - inni (jak na bibułę podziemną) czekają każdej środy na "Gazetę Polską"...
Jak najbardziej subiektywny wybór - ALE Z HISTORIĄ nie mający nazbyt wiele wspólnego...

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Ludwik Götten
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 8.605

 
 
post 3/03/2006, 20:08 Quote Post

Tuxmanie nie zaznaczyłeś nigdzie, że tą lub inną książke prof. Waldenberga czytałeś. Jeśli tak i nadal uważasz, że ich miejsce jest w koszu to ok (ale nawet wtedy warto uzasadnić głębiej swoją teze), jeśli nie to może warto zrezygnować z tak kategorycznych ocen.

"Zachęcasz do przeczytania jego książki "Rozbicie Jugosławii" bo... jest spisem jego subiektywnych opinii ? Czy tez rzetelnym opracowaniem historycznym faktycznych wydarzeń które miały miejsce w byłej Jugosławii ?"

Nie dokonam chyba żadnego przełomu stwierdzając, że książki historyczne mogą różnić się co do oceny i interpretacji niektórych faktów nie przestając być "rzetelnym opracowaniem historycznym faktycznych wydarzeń". Uważam, że Waldenberg sprzyja serbom i czytając tą książkę warto o tym pamiętać, ale dla kogoś interesującego się byłą Jugosławią jej lektura nie bedzie stratą czasu i tyle.

Trochę odbiegamy od tematu, który nie brzmi Prof. Waldenberg - kłamca czy historyk ?, ale dotyczy oceny Slobodana Milosevica, zakończę więc tutaj mój dział w dyskusji na temat autora "Rozbicia Jugosławii" szanując oczywiście Twoje prawo do odpowiedzi, którą jeśli nastąpi chętnie przeczytam.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Premagape
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 12.316

Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/03/2006, 7:58 Quote Post

Nie wiem czy wiecie, ale jest nowe wydanie "Rozbicia Jugosławii" Waldenberga. Składa się z dwóch tomów w jednej książce. Piewszy tom to w całości stare wydanie. Drugi tom to zupełnie nowy tekst.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 11/03/2006, 14:27 Quote Post

Co do postaci Slobodana Milosevicia, to oficjalnie ogłaszam, że właśnie zmarł. Tak podaje onet.pl .
Poniższy tekst skopiowałem z : http://wiadomosci.onet.pl/1276623,12,item.html

Slobodan Miloszević zmarł w więzieniu w Hadze


Slobodan Miloszević fot. AFP


Były prezydent Jugosławii Slobodan Miloszević zmarł w celi w więzieniu w Hadze - podało belgradzkie niezależne radio B-92. Doniesienie o jego śmierci potwierdził ONZ-owski trybunał ds. zbrodni w byłej Jugosławii. Miloszević miał 64 lata.
Miloszević został znaleziony martwy w swej celi w więzieniu w Hadze - podał przedstawiciel haskiego trybunału.

Według stacji CNN Milosević zmarł kilka godzin wcześniej. Miloszević odpowiadał przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze za ludobójstwo i zbrodnie w czasie wojny w byłej Jugosławii. Od kilku lat Miloszević przebywał w więzieniu w Scheveningen, tak jak inni oskarżeni trybunału. Były prezydent Jugosławii chorował na serce.

Miloszević znany jest przede wszystkim jako dyktator z czasów rozpadu Jugosławii oraz osoba odpowiedzialna za wybuch konfliktu serbsko-albańskiego w Kosowie. W 1997 roku Senat amerykański jednogłośnie uznał go za zbrodniarza wojennego. Uważa się, że jest odpowiedzialny za śmierć ponad 250 tysięcy ludzi w wojnach w Bośni i Chorwacji oraz za czystki etniczne i cierpienia milionów uchodźców.

W 1987 roku Miloszević, z wykształcenia prawnik, został szefem Komunistycznej Partii Serbii. W latach 1990-2000 był prezydentem Jugosławii. Wykorzystując armię federalną, zdominowaną przez Serbów, przeciwstawiał się secesji dawnych republik jugosłowiańskich: Chorwacji, Słowenii, później Bośni i Hercegowiny. Popierał bośniackich Serbów, którzy na zajętych przez siebie obszarach Bośni utworzyli samozwańcze państwo, deklarując chęć połączenia się z Serbią.

W marcu 2001 roku został aresztowany przez władze Jugosławii, a trzy miesiące później przekazano go do haskiego trybunału, który żądał jego ekstradycji od 1999 roku.

Miloszević przebywał w areszcie w Hadze od czerwca 2001 roku - stamtąd był doprowadzany na proces. Podczas przesłuchań konsekwentnie odmawiał odpowiedzi na postawione mu zarzuty, nie uznając jurysdykcji Trybunału. Sam proces Miloszević nazwał "linczem" skierowanym w jego osobę. Wielokrotnie wnosił o przerwanie procesu ze względów zdrowotnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Natio
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 14.779

 
 
post 11/03/2006, 16:48 Quote Post

Cóż "Slobo" nie zdązył odpowiedziec za swoje zbrodnie..Moim zdaniem był przedstawiecielem niebezpiecznej mieszanki czyli połączenia faszyzmu czarnego z faszyzmem czerwonym a mianowcie nacjonalizmu z komunizmem. Wyzwolił u Serbów ich władcze skłonności co do całej Jugosławii.Ciekaw jestem tylko czy naprawde zmarł śmiercią naturalną...
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Premagape
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 12.316

Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/03/2006, 20:56 Quote Post

QUOTE(Natio @ 11/03/2006, 17:48)
Ciekaw jestem tylko czy naprawde zmarł śmiercią naturalną...
*


Też jestem tego ciekaw. Podobno cierpiał na poważne schorzenia serca. Trybunał Haski odrzucił jego prośbę o umożliwienie mu wyjazdu do Rosji na leczenie na jakiś czas.
Jak znam życie, to ktoś mógł mu pomóc w odejściu z tego świata, ale kto to wie. Był w każdym razie postacią, której śmierć była wygodna dla wielu wpływowych ludzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Premagape
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 12.316

Stopień akademicki: magister
 
 
post 12/03/2006, 22:20 Quote Post

"Nietypowe" substancje w próbkach krwi Miloszevicia
Holenderska telewizja publiczna NOS podała na swojej stronie internetowej informację o "nietypowych" substancjach chemicznych wykrytych w próbkach krwi byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia w okresie między listopadem a styczniem.
Według telewizji NOS lekarze starali się wyjaśnić, dlaczego podawane Miloszeviciowi leki przeciwko nadciśnieniu tętniczemu nie były skuteczne. Telewizja podała, że specjaliści odkryli w próbkach krwi Miloszevicia substancje chemiczne występujące w lekach stosowanych w walce z trądem i gruźlicą. Leki te uniemożliwiają skuteczne działanie medykamentom przeciwko nadciśnieniu.

Według adwokata Miloszevicia, Zdenko Tomanovicia, jeszcze w piątek, na dzień przed swoją śmiercią więzieniu ONZ, Miloszević skarżył się w liście wysłanym do Rosji, że podawane mu są złe leki i że może zostać nimi otruty.
REKLAMA Czytaj dalej

Prokurator generalna trybunału ONZ ds. zbrodni w byłej Jugosławii Carla Del Ponte poinformowała, że wstępne wyniki sekcji zwłok i badań toksykologicznych zmarłego w sobotę Slobodana Miloszevicia będą podane do wiadomości publicznej najwcześniej w poniedziałek.

Pani Del Ponte wcześniej mówiła o możliwości podania wyników sekcji zwłok i badań toksykologicznych Miloszevicia jeszcze w niedzielę. Okazało się jednak, że holenderscy naukowcy potrzebują więcej czasu na uzyskanie wyników testów toksykologicznych - oświadczyła prokurator, której zdaniem nie można wykluczyć, że były prezydent Jugosławii popełnił samobójstwo.

Del Ponte stanowczo odrzuciła zarzuty ze strony rodziny Miloszevicia, że został on zabity w celi, na przykład otruty.

Przewodniczący trybunału Fausto Pocar wyjaśnił, że holenderscy specjaliści medycyny sądowej nie byli w stanie w sobotę określić przyczyny śmierci Miloszevicia i dlatego zlecono sekcję zwłok.

Miloszević, oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości, został znaleziony martwy w celi w więzieniu ONZ pod Hagą w sobotę rano.
[COLOR=blue]


Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1276936,12,item.html

Ciekawe, co powiedzą po tej sekcji? Pewnie coś w stylu, że: sekcja zwłok ponad wszelką wątpliwość wykazała, iż Slobodan Miloszević zmarł z przyczyn naturalnych.Teraz pewnie potrzebują trochę czasu, by poukrywać niewygodne fakty, zamknąć niewygodnym ludziom usta i na nowo wszcząć operacje propagandowe. Pewnie też znowu w prasie pojawią się komentarze "wybitnych i renomowanych dziennikarzy i publicystów" klasyfikujące tezę o otruciu Miloszevicia do tzw. spiskowej teorii dziejów i ośmieszające ją. Pewnie też ludzi, którzy będą o niej mówić będzie się teraz nazywać serbofilami itp.
Wiecie, że Miloszević pisał w celi książkę o rozpadzie Jugosławii i o tym, jak zachodnie mocarstwa podsycały ten rozpad?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 31/03/2006, 11:30 Quote Post

Eh, i Slobodan i trybunał grali w niebezpieczną grę. Slobo chciał swoim stanem zdrowia wpłynać na trybunał... a trybunał, chciał uzmysłowić Miloseviciovi, że nie ma taryfy ulgowej i złamać Go fizycznie.

Premagape masz rację - już Nas od komunistów i czerwonych wyzywają. jestem srbofilem... panslavistą i jestem z tego dumny. Przynajmniej rozumiem moją przynależność etniczną.

Za Slobodana Milosevicia zapalę świeczkę i pomilczę Go wspominając... był bohaterem swoich czasów, cóż przegrani i uznani za oprawców nie mają prawa mieć bohaterów.

Szkoda tej krwi słowiańskiej przelanej podczas wojny... cześć i chwała poległym wszystkich stron... wybaczcie.

Slobo nie zapomnimy o Tobie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Roki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 5.264

 
 
post 1/04/2006, 19:23 Quote Post

Prawda, szkoda krwi słowiańskiej i poległych...ale nie szkoda mi Slobodana, a czy dobrze, że umarł w taki sposób? Moim zdaniem powinien umrzeć w męczarniach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Ralf Vasco
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 14.538

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 1/04/2006, 21:11 Quote Post

A ja odaję mu cześć i zazdroszczę Serbii, że miał takiego męża stanu. My możemy tylko pomarzyć o takim polityku. Polityku, który dba o interes narodowy i nie boi się użyć twardych metod. Oczywiście nie popieram ludobójstwa, jako metody do osiągnięcia jakichkolwiek celów, nawet tych najwyższych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Roki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 5.264

 
 
post 1/04/2006, 22:38 Quote Post

Zazdrościsz go serbom, ale nie popierasz ludobójstwa. To sie zdecyduj sleep.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Natio
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 14.779

 
 
post 2/04/2006, 9:39 Quote Post

QUOTE
jestem srbofilem... panslavistą i jestem z tego dumny. Przynajmniej rozumiem moją przynależność etniczną


Ja również rozumiem swoją przynależność etniczną,jestem Polakiem a Polacy to naród słowiański.Ale nigdy nie popierałem(i nie bede popierał panslawistów)To idea zrodzona w Rosji mająca na celu zjednoczenie ludów słowiańskich pod przewodnictwem cara i prawosławia. Polakow jako naród katolicki uznawano za "niewiernych" smile.gif Do dziś kongresy wszechsłowiańskie odbywają sie albo na Białorusi albo w Rosji.Poza tym panslawizm jest tak samo idiotyczny jak pangermanizm. Co jednoczy Słowian?Chyba tylko przynależność do tej samej grupy etnicznej i nic wiecej.Kazdy naród słowiański jest inny,jedne są katolickie inne prawosławne,różna kultura,a najlepiej oddaje "jedność" Słowian I Kongres Panslawistyczny w Pradze.Uczestnicy zjazdu z wszystkich słowiańskich krajów mówili na kongresie ....po niemiecku!! smile.gif Tyle własnie łaczy wszystkich Słowian czyli niewiele.I wydaje mi sie że panslawista z reguły jest rusofilem a to już nie bardzo sie godzi z poczuciem patriotyzmu polskiego. A co do Slobo..był zbrodniarzem i nic wiecej kazde inne słowo w stosunku do niego typu(patriota!) uwlacza tysiącom pomordowanym Chorwatom,Albańczykom czy Bośniakom. I nie dbał o jedność Jugosławii tylko o prymat Serbów w "wielkiej Jugosławii").Nie potrafił zrozumieć ze inne narody Jugosławii też chcą upragnionej niepodłegłości i pewnie nie rozumiał tego nawet w momencie śmierci..
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej