Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Slobodan Milošević, 1941 - 2006
     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 3/09/2005, 1:58 Quote Post

Właśnie trwa proces Slobodana Miloszewicza. Chociaż zachód właściwie juz skazał tego człowieka (winny morderca) to w Serbii i Serbskiej Republice wciąż przez wielu jest uważany za bohatera.

Pragnłbym wiedzieć co uczestnicy forum myślą na jego temat. Bardzo proszę uzasadniajcie wasze wypowiedzi...

Wierzę, że Slobodan nie jest jednoznaczą postacią. ICTY sądzi go teraz lecz na prawdę osądzi go historia...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 3/09/2005, 17:55 Quote Post

Moim zdaniem karanie bohaterów narodowych, jakkolwiek ocenia ich świat, jest karygodne dla świata, w szczególności jeżeli chodzi o pokój. W przypadku Serbii, czy Iraku, ludzie, wierzący w tych krajach w wielkość swych przywódców, znienawidzą tylko "świat" (mam na myśli "wyzwolicieli") i zradykalizują tych, którzy i tak są tem u wszystkiemu przeciwni.
Ludzie, nawet Ci odpowiedzialni za śmierć milionów, ale będący u władzy, winni być oskarżeni i osądzeni, ale nie przez skorumpowane, czy działające pod presją (czyli nie NIEZAWISŁE, więc godzące w sprawiedliwy i cywilizowany wyrok) sądy, a przez HISTORIĘ i LUDZI, aby ich obywatelom nie narzucać oceny (czego nikt nie lubi), a uzmysłowić im błędne rozumowanie.
Uważam, że ze wszystkimi "bohaterami" z rodzaju Milosevic'a oraz Husajna, winno się postąpić, tak jak Chile postąpiło z generałem Augusto Pinochetem Ugarte- osadzponym (najprawdopodobniej dozywotnio) w areszcie domowym z zakazem aktywnego uczestniczenia w życiu publicznym. Dzięki temu, opinia światowa nie ma narzuconego obrazu "zbira" z rodzaju Hitlera. I dobrze, bo na przykład w tym przypadku, gdyby nie Ugarte większość obywateli jego kraju umarłaby z głodu.
Hmm... oczywiście co do Milosevic'a ocena jest jednoznaczna, jednak nie powinna być "narzucona", przez upolitycznione trybunały, na których wyrok zapadł zanim proces się zaczął. Nawet najgorsi przestępcy nie są oceniani zanim wyrok zapadnie. Ale media bez kagańca są okrutne...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 4/09/2005, 13:14 Quote Post

Egzeginum, to jest wypowiedź godna historyka:)

Heh, zgadzam się bezgranicznie biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Stefano
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 8.166

 
 
post 4/09/2005, 13:22 Quote Post

Slobodan-Ubica wink.gif Ubicą to chyba była Mirjana Marković jego żona a on to był UBU REX
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 4/09/2005, 13:37 Quote Post

QUOTE(Stefano @ 4/09/2005, 15:22)
Slobodan-Ubica wink.gif Ubicą to chyba była Mirjana Marković jego żona a on to był UBU REX
*



Heh, "ubica" to po Serbsku "morderca" smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Henry Miller
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 320
Nr użytkownika: 2.745

 
 
post 2/11/2005, 13:26 Quote Post

A ja sie nie zgadzam. Zasada, ze bohaterów narodowych danego kraju, za zbrodnie jakich sie dopuscili na innych narodach, sie nie sadzi, jest dla mnie nie do przyjecia. Hitlera tez nie moglibysmy z tego powodu osadzic, ani praktycznie zadnego innego szalenca ktory dorwal sie do wladzy i powiódl swój naród przeciwko drugiemu narodowi. I co by nas wtedy chronilo przed tego wypu sytuacjami? Jezeli Milosevic jest osobiscie odpowiedzialny za masakry ludnosci cywilnej w czasie wojny jugoslowianskiej, to powinien byc osadzony, niezaleznie od tego co o nim mysla sami Serbowie. Oczywiscie w przypadku tego typu konfliktu obie strony sa winne morderstw i okrucienstw, wiec skazanie Milosevica nie wyczerpuje listy tego, co nalezy w tej mierze uczynic. Kazdy jednak, niezaleznie od okolicznosci i tego co nim powoduje, który dokonuje masakr i czystek etnicznych, powinien zostac za to osadzony. A jezeli waszym zdaniem trybunal miedzynarodowy nie jest obiektywny do wydania wyroku, to w zasadzie kto jest? Z pewnoscia nie sami Serbowie. A wydanie go Chorwatom chyba nie byloby zbyt humanitarne, mimo wszystko.

Tez nie przesadzalbym z tym, ze w przypadku Milosevica czy Husajna wyrok zostal przez prase swiatowa wydany juz dawno, a w zwiazku z tym nie mozemy liczyc na sprawiedliwy proces. Przeciez chodzi tu nie o morderce, podejrzanego o zabicie 10 osób, ale o polityka, który jako glowa panstwa wzial na siebie odpowiedzialnosc za polityke swego kraju. A polityka ta doprowadzila do jednoznacznych zbrodni. I problemem jest tu jedynie ustalenie skali jego osobistej odpowiedzialnosci za owe zbrodnie. Jednak wariant jakoby on nic o tym nie wiedzial i nie byl niczemu winny, jest raczej nierealny. Bo równie dobrze Hitler tez o niczym nie wiedzial, podobnie jak Pinochet, Jaruzelski i tym podobne kreatury.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.724
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 9/11/2005, 11:30 Quote Post

UBICA!


Można sobie nie lubić muzułmanów ( ja sam nie jestem ich zwolennikiem, oj nie ), ale to co wyrabiali Serbowie w latach 90-tych, to już zdrowa przesada!!!

A teraz parę słów do tego co napisał EGZEGINUM.

Porównywanie Pinocheta i Milosevica, nie jest najlepszym pomysłem. Owszem Augusto był złym człowiekiem, ale jego działania były jak bolesne użądlenie osy w rękę ( może z powikłaniami), a działania Milosevica były jak obcięcie dłoni. To trochę tak jakbyś porównywał Berezę do obozów koncentracyjnych w Niemczech......

A i jescze jedno z tymi bohaterami. Status bohatera narodowego jest często ulotny.
Tak było z Tuchaczewskim ( och jak go Rosjanie wielbili ), z Trockim ( och jak go ci sami Rodsjanie kochali ). Hitlera też kochano...szacha Iranu.... Saddama...

Wielbiono ich bo w krajach gdzie nie ma wolności łatwo tłumom narzucić miłóść do jednostki!

Ps. Przepraszam, że się trochę zagotowałem, ale jestem świeżo po lekturze jednej ze stron internetwych piętnujących zbrodnie NATO przeciwko biednym i niewinnym Serbom w czasie wojny w 1999 roku..... dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 9/11/2005, 15:38 Quote Post

Ja nie porównywałem Pinocheta z Milosevicem. Wskazałem tylko analogie ich kwestii. Oczywiście sam oceniam ich inaczej, ale musi przyznać, że to co dociera do nas o dyktatorze Jugosławii jest dość okrojone i tendencyjne. A takie same informacje ma Trybunał w Hadze. ONZ nie powinien się takim procesem zajmować, dopóki ma lepkie rączki.
Myślę, że to Historia jest najlepszym sądzią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.724
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 9/11/2005, 20:26 Quote Post

QUOTE
Myślę, że to Historia jest najlepszym sądzią


No niestety nie zawsze, bo czasem tworzą się w niej mity... ale o tym to już jest dyskusja smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 11/11/2005, 12:40 Quote Post

QUOTE(Egzeginum @ 9/11/2005, 17:38)
Ja nie porównywałem Pinocheta z Milosevicem. Wskazałem tylko analogie ich kwestii. Oczywiście sam oceniam ich inaczej, ale musi przyznać, że to co dociera do nas o dyktatorze Jugosławii jest dość okrojone i tendencyjne. A takie same informacje ma Trybunał w Hadze. ONZ nie powinien się takim procesem zajmować, dopóki ma lepkie rączki.
Myślę, że to Historia jest najlepszym sądzią.
*



Zgadzam się! Dlaczego skoro sądzi się Serbow, Chorwatów i Bośniaków nie sądzi sie oficerów NATO odpowiedzialnych za "przypadkowe" ofiary?? Czy NATO nie dopóściło się zbrodni bombardując Beograd? Pozbawiając tysiące ludzi prądu, gazu, wody, dezorganizując pracę szpitali... Jak chca sądzic to wszystkich... ale pamięć zachodu jast baaaardzo wybiurcza sad.gif

Co do samego Milosevica - sprawe trzeba wyjaśnić, udowodnić a dopiero potem sądzić. Przeglądałem liste oskarzonych przez ICTY i ku mojemu zaskoczeniu są tam nie tylko Serbowie (a myślałem że są tam w bezwzględnej większości).

Procesy ICTY sa jawne i mozna ogladac je w internecie... jednak nie wielu się tym interesuje i woli medio-papke serwowana w telewizji sad.gif

I jeszcze słowo... Miloszevic był prezydentem Serbii, demokratycznie wybranym - skąd zatem slowa, że wziął na siebie polityczną odpowiedzialność za to co robili polityczny i wojskowi reprezentanci Srpskiej Republiki i osoby typu Arkan? Może być odpowiedzialny za 10 dni walk w Slowenii i atak na Wschodnią Slavinię, za wojnę w Kosovie ale Ale dzialania wojsk RSK i bosniackich Serbów? Gdzie dowody?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Henry Miller
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 320
Nr użytkownika: 2.745

 
 
post 16/11/2005, 19:45 Quote Post

Poprzednia wypowiedz jest dla mnie podrecznikowym przypadkiem demagogii. Pewien naród (Serbowie) wywolal wojne z kilkoma sasiednimi narodami i wykorzystujac swoja uprzywilejowana militarnie pozycje próbowal dokonac dziejowej zemsty na ludnosci cywilnej tych narodów. Gdy zawiodly wszelkie mozliwosci powstrzymania masakry NATO zbombardowalo Serbie. Pomiedzy jednym i drugim dzialaniem mozna postawic znak równosci (i tu i tu polala sie niewinna krew), stad wniosek, ze skoro nie sadzi sie oficerów NATO, nie nalezy tez sadzic Milosevica. Z takiego samego powodu Norymberga byla moralnie niewlasciwa, bowiem skazac nalezalo tez Churchila za naloty dywanowe i Roosevelta za bomby atomowe.

Badzmy powazni... To tak samo jakby powiedziec ze jak nas zaatakuje jakis psychopata na ulicy i interweniujacy policjant zlamie mu reke, to znaczy ze nalezy psychopate puscic wolno, ewentualnie obydwu umiescic w tej samej celi. Stad juz logicznie tylko krok do stwierdzenia, ze np. lekarz amputujacy reke, albo dentysta wyrywajacy zeba dopuszcza sie bezsensownego okrucienstwa, za które nalezy go osadzic. Czy osoby uzywajace tego typu argumentów naprawde nie dostrzegaja nonsensownosci tego typu wypowiedzi? Czy nie widza róznicy pomiedzy dokonaniem agresji na obcy kraj, w celu wyrzniecia go, a zaatakowaniem agresora?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 22/12/2005, 2:55 Quote Post

QUOTE(Henry Miller @ 16/11/2005, 21:45)
Poprzednia wypowiedz jest dla mnie podrecznikowym przypadkiem demagogii. Pewien naród (Serbowie) wywolal wojne z kilkoma sasiednimi narodami i wykorzystujac swoja uprzywilejowana militarnie pozycje próbowal dokonac dziejowej zemsty na ludnosci cywilnej tych narodów. Gdy zawiodly wszelkie mozliwosci powstrzymania masakry NATO zbombardowalo Serbie. Pomiedzy jednym i drugim dzialaniem mozna postawic znak równosci (i tu i tu polala sie niewinna krew), stad wniosek, ze skoro nie sadzi sie oficerów NATO, nie nalezy tez sadzic Milosevica. Z takiego samego powodu Norymberga byla moralnie niewlasciwa, bowiem skazac nalezalo tez Churchila za naloty dywanowe i Roosevelta za bomby atomowe.
*


No i masz ci los, stań po "niewłaściwej stronie" i juz cię nazywają demagogiem... Po pierwsze dlaczego mówisz, że Serbowie wywołali wojnę? W Jugosławii? W 1991? To Serbowi chcieli opuścić Federację Jugosłowiańską? Chciali rozdzierac kraj? Przecież ci którzy się chcieli odłączać (poza Słowenią, ktora jest prawie jednorodna) - np Chorwacja jasno sobie zdawała sprawę, że secesja doprowadzi do wojny bo na jej terenach mieszkali Serbowie ( Wschodnia Slawonia i Krajina).

O "dziejowa zemstę" można oskarżac wszystkie strony Serbów na Chorwatach za Janovic i ustaszy na Bośniakach za kolaborację z turkami i "Handżar", Chorwaci na Serbach za prtyzantkę na Bosniakach za kolaborację z Turkami, Bośniacy na Chorwatach za Wielką Chorwację na Serbach za Wielką Serbię(?).

"Powstrzymania masakry" tak, a kto tą masakrę zza zielonych stolików rozpętał? czyż nie Austria i Niemcy? Sygnatariusze Paktu...

Bombardowanie celów militarnych - trudno jest wojna ale bombardzowanie celow cywilnych? I samych cywili? Aha zapomniałem "casual damage":(

Wysunąłeś błędny wniosek: skoro sądzi się Milosevica to powinno się sądzić oficerów odpowiedzialnych za ofiary wśród cywili.

Nie porownój czasów 1939-45 i końca XX wieku bo to epoki ktorych nie da się porownać. Czy mam wspomnieć chełpliwe slowa Gringos o "chirurgicznych atakach" i "precyzyjnych nalotach/bombach"?

QUOTE(Henry Miller @ 16/11/2005, 21:45)
Badzmy powazni... To tak samo jakby powiedziec (..) Czy osoby uzywajace tego typu argumentów naprawde nie dostrzegaja nonsensownosci tego typu wypowiedzi? Czy nie widza róznicy pomiedzy dokonaniem agresji na obcy kraj, w celu wyrzniecia go, a zaatakowaniem agresora?
*



Przyjacielu jeśli mamt być poważni to nie opowiadaj historyjek tego typu jak po słowach "to jakby powiedzieć.." To nie argument w dyskusji a raczej nieuprzejmość... Dla ciebie byc może moja wypowiedź nie miała sensu - masz rację w Twojej interpretacji nie ma sensu. W Twojej...

A kto określa co jest czym? Czy opuszczenie Federacji i manifestacja wrogiego nastawienia (jak na kongresie KPJ) nie pozwala nazwać takiego kogos agresorem? Kto mówił o wyrżnięciu kogokolwiek? Wiesz dlaczego powstała Serbska Wschodnia Slavonia, Respublika Srpskiej Krajiny? Bo Serbowie tam mieszkający obawiali sie powrotu ustaszy (szachownica na fladze RH sugerowała dość jasno...) bo bali się by ich nie wyrżnięto...

Ppolecam obejrzeć dokumenty: Yugoslavia the avoidable war i Death of Yugoslavia...
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 22/12/2005, 21:47 Quote Post

Przepraszam literówka, obóz koncentracyjny zorganizowany przez Chorwatów nazywal się JASENOVAC.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 12/01/2006, 13:36 Quote Post

To wszystko co macie do powiedzenia? 12 głosów na "morderca"... ale zobaczcie w internecie, że nie wszyscy tak myślą:

Sloboda za Slobu
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Maharana Fateh Singh
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 12.859

Marcin Bialon
Zawód: historyk orientalny
 
 
post 27/02/2006, 12:46 Quote Post

Slobodan Milosevic jest kozłem ofiarnym, którego ''miłujące pokój'' Stany Zjednoczone obarczyły zbrodniami, których nie popełnił. Zgodzę się z użytkownikiem nickiem siristru, że za zbrodnie wojenne w byłej Jugosławii powinni odpowiadać wszyscy dowódcy NATO odpowiedzialni za masakryczne naloty na ''cele strategiczne'' którymi okazywały się szpitale, szkoły, osiedla etc. Do tego na ławie oskarżonych winien zasiąść były prezydent USA niejaki W. Clinton. Polecam zarażonym ''polityczną poprawnością'' świetną książkę Sary Flounders i Johna Catalinotto ''Dlaczego Jugosławia musiała zniknąć z mapy świata''. Książka pokazuje bardzo wyrażnie kto jest odpowiedzialny za zbrodnie w byłej Jugosławii, kto inspirował konflikty etniczne wśród narodów wchodzących w skład Federacji, przedstawia kłamstwa natowskiej propagandy o ''masakrach'' dokonywanych rzekomo przez Serbów i wykazuje, że ''Trybunał w Hadze'' nie ma żadnych podstaw prawnych do swojego nie tylko istnienia. Bardzo polecam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej