Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Haile Selassie I, 1892 - 1975
     
Cudny_
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 49.974

 
 
post 2/11/2008, 14:33 Quote Post

Bamberozo,nawiązując do Boba Marleya,owszem pod koniec życia był zachęcany przez matkę do chrztu,początkowo się opierał twierdząc,że jest ochrzczony,,żywym ogniem,,potem jej uległ.Został ochrzczony w Ortodoksyjnym Etiopskim Kościele,który nie podlega zwierzchnictwu papieża i którego w swoim czasie głową był Selassie.Co ciekawe jego matka została później Rasta.Także raczej się nie nawrócił bo między Etiopskim kościołem ortodoksyjnym a poglądami Rasta są małe róznice i wzajemnie się przenikają.Co do delegalizacji marihuany mógłbyś podać jakieś źródło?Z tego co mi wiadomo jest wręcz odwrotnie do tego co napisałeś,Hailie wyraźnie zaznaczał nie karalność marihuany,mówiąc o możliwości wolnego wyboru każdego człowieka i nie widząc w jej używaniu żadnych przeszkód.Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 2/11/2008, 14:51 Quote Post

QUOTE(Cudny_ @ 2/11/2008, 14:33)
Został ochrzczony w Ortodoksyjnym Etiopskim Kościele,który nie podlega zwierzchnictwu papieża i którego w swoim czasie głową był Selassie.


Gdzie tam. Głową Kościoła Tawehedo jest dostojnik noszący miano Abun, co na nasze tłumaczone jest obecnie (od 1948) jako patriarcha. W czasie gdy przystąpił do tego Kościoła Bob Marley, Abunem był Takla Haymanot.

Jeżeli zaś chodzi o Hajle Selassiego, to moim zdaniem ustępował i to znacznie formatem Menelikowi II. Niestety, nie zdołał lub nie chciał zmodernizować Etiopię. Mógł być takim afrykańskim Meiji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Cudny_
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 49.974

 
 
post 2/11/2008, 15:35 Quote Post

Chodziło mi o to,że podczas koronacji na cesarza otrzymał również tytuł głowy kościoła.Poza tym napisałem ,,w swoim czasie,,,nie w chwili kiedy chrzczony był Bob Marley.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 6/11/2008, 21:28 Quote Post

Do lat 50-tych XX wieku Kościół etiopski podlegał Rzymowi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/11/2008, 22:37 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 6/11/2008, 21:28)
Do lat 50-tych XX wieku Kościół etiopski podlegał Rzymowi.
*



confused1.gif confused1.gif confused1.gif confused1.gif Rzymowi?????????

To kościół koptyjski. Z Rzymem to on ma niewiele wspólnego. Jego zwierzchnikiem jest koptyjski patriarcha Aleksandrii. Natomiast od 1948 Etiopia posiada własnego autokefalicznego patriarchę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 7/11/2008, 9:34 Quote Post

Od 1959 roku kościół etiopski oddzielony jest od egipskiego koptyjskiego. Wydaje mi się jednak (przeczytałem to gdzieś), że do lat pięćdziesiątych utrzymywał on kontakty z Rzymem. Był to rodzaj unii, taki status posiada obecnie kościół melchicki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 7/11/2008, 11:53 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 7/11/2008, 9:34)
Od 1959 roku kościół etiopski oddzielony jest od egipskiego koptyjskiego. Wydaje mi się jednak (przeczytałem to gdzieś), że do lat pięćdziesiątych utrzymywał on kontakty z Rzymem. Był to rodzaj unii, taki status posiada obecnie kościół melchicki.
*


Dość zdrowo namieszałeś - nie chodzi Ci aby przypadkiem o Kościół katolicki obrządku koptyjskiego? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/07/2012, 13:04 Quote Post

QUOTE
Od 1959 roku kościół etiopski oddzielony jest od egipskiego koptyjskiego. Wydaje mi się jednak (przeczytałem to gdzieś), że do lat pięćdziesiątych utrzymywał on kontakty z Rzymem. Był to rodzaj unii, taki status posiada obecnie kościół melchicki.

Pierwsza część Twej wypowiedzi jest jak najbardziej prawidłowa - faktycznie dokładnie od roku 1959 Kościół Etiopski jest autokefaliczny. Wcześniej jednak nie był on w żadnej mierze podporządkowany Rzymowi, a właśnie patriarsze koptyjskiemu Aleksandrii.

Jako ciekawostkę dodać można, że w 1993r. z Kościoła Etiopskiego wyodrębnił i usamodzielnił się Erytrejski Kościół Ortodoksyjny, który liczy obecnie prawie półtora miliona wiernych (miało to oczywisty związek z uzyskaniem przez Erytreę niepodległości). Tenże Kościół Erytrejski, niejako w kontrze do Etiopskiego, niedługo później uznał swą podległość koptyjskiemu patrarsze Aleksandrii. No i historia zatoczyła koło...
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej