Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Haile Selassie I, 1892 - 1975
     
T34
 

Banita
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 785
Nr użytkownika: 14.339

 
 
post 12/07/2006, 12:42 Quote Post

Haile Sellasie I urodził się 23 lipca 1892, we wsi Ejersa Goro Etiopii jako Tafari Makonnen. Był synem Ras Makonnena, gubernatora prowincji Harar. W 1911 roku poślubił Menen Asfau, wnuczkę króla Mikaela Uello. Miał z nią sześcioro dzieci - 3 synów i 3 córki. W 1916 roku dotychczasowy cesarz Etiopii Ijasu V został oskarżony o sekretną konwersję na islam i zdetronizowany. Na jego miejsce została wybrana córka wcześniejszego cesarza Menelika II o imieniu Zauditu, a jej kuzyn, Tafari Makonnen, zosał namaszczony na przyszłego nastepce tronu i uzyskał tytuł Ras Tafari, co znaczy "Książe Nieustraszony". Od tej chwili sprawował faktyczną władze w Etiopii w imieniu kuzynki jako regent, później król. W 1923 roku przyłączył swój kraj do Ligi Narodów i zakazał niewolnictwa. Kiedy kuzynka umarła w 1930, Tafari Makonnen stał sie cesarzem i przyjął tytuł "Cesarz Haile Selassie I, Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży, Król Królów Etiopii". Haile Sellasie oznacza "Święta Trójca" . W 1931 ogłosił pierwszą w historii Etiopii konstytucję, przekształcając kraj w monarchię konstytucyjną.
Tymczasem we Włoszech kwitł faszyzm. W 1935 Włochy Mussoliniego napadły na Etiopie. Bo bochaterskiej obronie agresor zdobył w 1936 roku stolice kraju. Hajle Sellasie I uciekł do Wielkiej Brytanii, gdzie powołał rząd na wychodźstwie oraz zorganizował Fundację Obrony Etiopii. Na całym świecie była wówczas znana fotografia niskiego cesarza w pelerynie i z parasolem w ręku, który niestrudzenie wędrował po stolicach europejskich walcząc o niepodległość ojczyzny.
Etiopia została wyzwolona w 1941 roku przez Aliantów. W 1955 ogłosił nową konstytucję Etiopii, według której nadal posiadał władzę absolutną, ale zmienił strukturę parlamentu zwiększając nieco jego kompetencje i reprezentatywność. Po nieudanym puczu w 1960 roku, Hajle Sellasie I zaczął rządzić bardziej konserwatywnie i dyktatorsko. Cesarz związał się od tego czasu na stałe z Zachodem i odciął od wszelkich związków z radykalnymi ruchami rewolucyjnymi sterowanymi przez ZSRR.W 1963 w stolicy Etiopii, Addis Abebie, odbyła się konferencja założycielska Organizacji Jedności Afrykańskiej. Jednym z jej głównych inicjatorów był Hajle Syllasje, który przewodniczył konferencji, a następnie został wybrany na pierwszego przewodniczącego. Jego nowa, konserwatywna polityka, połączona z gigantycznymi wydatkami na rozbudowane do absurdu ceremoniały dworskie, doprowadziła w końcu do ruiny ekonomicznej Etiopii. Na fali ostrego niezadowolenia społecznego odbył się w 1974 udany pucz wojskowy, który definitywnie odebrał cesarzowi władzę.Według komunikatów prasowych nowego rządu wojskowego, Hajle Syllasje zmarł 27 sierpnia 1975 w więzieniu na skutek nieudanej operacji prostaty. Jednakże, wielu historyków, na podstawie zeznań naocznych świadków twierdzi, że został on prawdopodobnie zamordowany w kilka dni po zamachu, a jego zwłoki zakopano w podziemiach nowego pałacu prezydenckiego.
Opinie o nim są różne, od skrajnej krytyki w wydaniu Ryszarda Kapuścińskiego, do skrajnego uwielbienia w wydaniu ruchu Rastafarian. Sam osobiście nie wiem co o nim sadzić. A co wy o nim sadzicie ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kóń
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 19.635

Zawód: uczen
 
 
post 12/07/2006, 13:55 Quote Post

Opieram sie glownie na Kapuscinskim, ktory opisywal wiele rezimow i sam wiedzial jak on wygladal w Polsce. Uwazam, ze rzady w Etiopii byly tak pelne hipokryzji i sztucznej troski o panstwo, przy stosowaniu ta rozbudowanego aparatu przymusu i inwigilacji, ze ta dyktatura, mniej szkodliwa moze dla panstwa, a najbardziej dla spoleczenstwa i jego mentalnosci, musiala upasc tak ja w Polsce i powinna byc rownie pejoratywnie oceniana.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Rem
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 19.496

 
 
post 12/07/2006, 14:00 Quote Post

Mnie w sumie też cięzko jest zająć jakieś stanowisko...

Jedno jest pewne, to że facet w swoim czasie miał w Etiopi (wogóle w Afryce) autorytet, zwłaszcza jak wspomniałeś w latach 60-tych kiedy to zakładano OJA.

Przede wszystkim mimo tego że z jednej strony doprowadził do głodu w tamtych terenach to jednak trzymał jakoś to państwo w ryzach.

Przecież za czasów Hajle Mariamia (o ile się nie myle) doszło do Wojny pomiędzy Etiopią a Somalią, oraz nastąpiła secesja Erytreji (1991 a uznana 1993) zagarniętej wcześniej przez właśi Hajle Selassie.


Wiadomo nic nie jest ani czarne ani białe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 12/07/2006, 14:21 Quote Post

Pamietajmy jednak że co by nie mówic dyktatura komunistyczna płk. Hajle Mariamia była najczarniejszymi okresem w długiej historii Etiopi. Kilka milionów ludzi zmarło z głodu, przeciwników politycznych bestialsko mordowano. Za cesarstwa do tego typu rzeczy na zblizona nawet skale nie dochodziło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
kóń
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 19.635

Zawód: uczen
 
 
post 12/07/2006, 14:27 Quote Post

Ale nie mozna przeciez oceniac Hajle Sellasje przez porownanie z najgorszymi wladcami. To ze utrzymal panstwo w ryzach to nie jest zaden argument.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 13/07/2006, 7:59 Quote Post

Ja porównałem go z jego nastepcą. Tżeba tu tez dodac że za poprzedników cesarza wcale nie było lepiej, a za jego nastepcy sytuacja stała się po prostu katastrofalna. Biorac to pod uwage, to tzeba przyznac że za jego rzadów etopczycy cieszyli się najwieksza wolnoscia w historii.Od standardów zachodnich ta wolnosc bardzo odstawała, ale tak było.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Lif Ras Tafari
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 21.135

 
 
post 7/09/2006, 15:12 Quote Post

HIM sprawil, ze czarni przestali wstydzic sie koloru skory. byl idealista, swietnym politykiem, rozwijal szkolnictwo i otwieral Etiopie na swiat. za Jego rzadow poczyniono duze inwestycje. budowal poczty, banki, wprowadzil elektrycznosc, byl rozrzutny. chcial ucywilizowac Etiopie. stawial dla siebie bogate palace i rezydencje, ktore odbijaly sie w biedzie spoleczenstwa. patrzyl w przysszlosc , widzial potrzebe jednoczenia Afryki. apokalipsa opisuje jego przyjscie i proroctwa. mesjasz mial byc z rodu dawida, HIM byl ostatnim potomkiem salomona i saby. w apokalipsie jest napisane ze bedzie On mial stope z brazu (ja to interpretuje jako czarny kolor skory). jest napisane, ze na jego biodrze bedzie napis 'krol krolow i panow pan'. Haile Sellasie przyjal tytul 'krol krolow i panow pan, zwycieski lew z plemienia judy, jego wysokosc cesarz Etiopii Haile Sellasie'. poza tekstami z apokalipsy mamy takze przepowidnie Marcusa Garveya. bez Niego nie bylo rastafari, reggae nie mialoby tak wyraznego przeslania. to nie Jego wina, ze w czasach kiedy panowal Etiopie spotkala susza. ukrywal fakt, ze w E. umarlo milion ludzi. nie chcial przyznac, ze w kraju panuje glod i nie chcial pomocy. walczyl o wladze z Mengistu, laczylo ich klamstwo, az wreszcie Mengistu pozbawil go zycia. poza tym po obaleniu Jego Wysokosci komunisci prowadzili propagande majaca na celu ukazanie jak to bylo zle za czasow HIM, a jak pieknie jest teraz. prawda jest taka, ze jesli Etiopia cos znaczyla w xix/xx w. to dzieki Menelikowi II i Haile Sellasie. co do ksiazki 'cesarz' kapuscinskiego to sam autor podkreslal, ze nie odzwierciedla ona realiow. HIM mial w swoich otoczeniu roznych ludzi i zdania sa podzielone. niektorzy mowia ze Haile mial blizny stygmatyczne, wiec nie odrzucam tego ze to moze byc Jezus po 'wedrowce duszy'. HIM urodzil sie w lipcu (ja tez reszta;p) wg przyporzadkowanuia 12 plemion urodzeni w lipcu sa z plemienia judy.

moze chaotycznie to napisalem ale wg mnie HIM byl dobrym wladca i mesjaszem zarazem.

Babylon Must Fall
Bless biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
jubysz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 19.194

Jakub Ubysz
Zawód: uczen
 
 
post 7/09/2006, 20:11 Quote Post

Jakoś w podstawówce przeczytałem zamieszczony w podręczniku fragment "Cesarza". I wcale nie bił z niego jakiś negatywny stosunek do Cesarza. To prawda, że nie był on aniołem i władcą idealnym, ale zrobił wiele dobrego. Nie można też przypisywać mu winy za klęski naturalne. XX wiek pokazał, że Afryka bez pomocy z zewnątrz nie jest w stanie sobie poradzić z naturą, mimo wszystko państwa kolonialne zareagowałby gdyby w ich posiadłościach nastąpiła susza(choćby z czystego pragmatyzmu). Etiopii nie opłacało się poprosttu pomagać. H S napewno się starał by było dobrze, ale każdy popełnia błędy. Kiedy widziałem te fotografie H S na wygnaniu robiło mi sie go naprawde żal, tym bardziej, że Włosi znęcali się nad nim nawet tam(zagłuszanie jego wystąpienia w Lidze Narodów). Co prawda trudno mi jest oceniać Cesarza jednoznacznie, ale chyba mogło byc gorzej.

Szanowny Lif Ras Tafari! Rozumiem twoje zdanie, ale niestety go nie podzielam. Jestem katoloikiem, a mój kościół nie uważa H S za Mesjasza. Oczywiście masz prawo do własnych poglądów i religii, ale nie jestem pewnien, czy nie prezentujesz ich zbyt autorytarnie, bo w dyskusji merytoryczniej na temat postaci historycznej takie argumenty nie mogą być brane pod uwagę. Ja sam nie użyłbym w dyskusji argumentów religijnych, gdyż jest to prywatna sprawa każdego z nas.
Oczywiście nie chcę Pana obrazić.

 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Lif Ras Tafari
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 21.135

 
 
post 7/09/2006, 20:42 Quote Post

jasne, rasta to jedna wielka sekta wink.gif
imo HIM byl symbolem dla raczkujacego rastafari, panafrykanski ruch i koronacja czarnego cesarza, ktory walczyl o rowne prawa dla wszystkich, to bylo cos... potem gdy 'wszyscy rowni, ale czarni lepsi' ucichlo Haile zostal jako symbol. dla mnie w zadnym wypadku nie jest on Bogiem, chociaz wierze ze przemawial przez Niego Jah. paru moich znajomych z plemienia bobo ashanti (glownie rasisci) uwaza Go zaBoga. Jego koronacje interpretuje jako spelnienie sie przepowiedni Garveya. w moim poprzednim poscie chcialem miedzy faktami umiescic tez moje prywatne odczucia co w zadnym wypadku nie mialo posluzyc za argumenty przemawiajace za HIM czy jak to sobie interpretujecie.

Bless biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
jubysz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 19.194

Jakub Ubysz
Zawód: uczen
 
 
post 7/09/2006, 20:58 Quote Post

QUOTE
jasne, rasta to jedna wielka sekta


Tak, a katolikami rządzi opus dei i templariusze
tongue.gif
Jeszcze raz powtarzam, że nie miałem złych intencji, ale zrozumiałe, że taka przewaga informacji religijnych miała na celu nieco irracjonalne przekonywanie nas do H S. Natomias zainteresowało mnie, czy dobpiero H S wzbudził taką dumę czarnych, bo przecież chyba poprzedni władcy Etiopii byli też cesarzami.

Również byłbym wdzięczny gdybyś szerzej wytłumaczył ową przepowiednie Garveya, gdyż jako osoba młoda nic o niej nie słyszałem.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Lif Ras Tafari
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 21.135

 
 
post 8/09/2006, 12:12 Quote Post

QUOTE(jubysz @ 7/09/2006, 21:58)
Natomias zainteresowało mnie, czy dobpiero H S wzbudził taką dumę czarnych, bo przecież chyba poprzedni władcy Etiopii byli też cesarzami.
*


marcus garvey podczas pobytu na jamajce zapowidzial HIM ('zwroccie oczy w strone Afryki, gdzie koronuje sie Czarny Krol'), podobno zgadzalo sie tez imie (przynajmniej tak twierdza starzy rastafarianie zyjacy na jamajce, sam nie jestem przekonany), ponadto winien miec na swym boku napisany tekst (mowilem o tym ktoryms z poprzednich postow). garvey walczyl o rownouprawnienie wszystkich obywateli, stworzyl podstawy ruchu rastafari i zalozyl partie polityczna na Wyspie. przez rastafarian jest uwazany za proroka (przez niektore Domy takze za kolejnie wcielenie Jezusa (wlasciwie Boga), ktorych razem bylo 72 (ostatnim, 72. jest HIM, uwazany takze za Baranka). przepowiednia jest zwiazana z ksiega apokalipsy rozdzial piaty:
rozne tlumaczenia

Ap 5:5 Bg „Tedy mi jeden z onych starców rzekł: Nie płacz! Oto zwyciężył lew, który jest z pokolenia Judowego, korzeń Dawidowy, aby otworzył księgi i odpieczętował siedm pieczęci ich.”

--------------------------------------------------------------------------------

Ap 5:5 Br „Wtedy powiedział do mnie jeden ze Starców: Nie płacz! Popatrz, oto zwyciężył Lew z pokolenia Judy, potomek Dawida. On otworzy księgę i siedem jej pieczęci.”

--------------------------------------------------------------------------------

Ap 5:5 BT „I mówi do mnie jeden ze Starców: Przestań płakać: Oto zwyciężył Lew z pokolenia Judy, Odrośl Dawida, tak że otworzy księgę i siedem jej pieczęci.”

--------------------------------------------------------------------------------

Ap 5:5 Bw „A jeden ze starców rzecze do mnie: Nie płacz! Zwyciężył lew z pokolenia Judy, korzeń Dawidowy i może otworzyć księgę, i zerwać siedem jej pieczęci.”

--------------------------------------------------------------------------------

Ap 5:5 Bb „Tedy jeden z starszych rzekł mi: Nie płacz, oto zwyciężył on Lew z pokolenia Juda plemię Dawidowe, aby otworzył księgi i odjął ich siedm pieczęci.”

--------------------------------------------------------------------------------

Ap 5:5 Bp „I mówi do mnie jeden ze Starców: 'Przestań płakać': Oto zwyciężył Lew z pokolenia Judy, Odrośl Dawida, tak że otworzy księgę i siedem jej pieczęci'.”

za http://apologetyka.com/biblia/?language=pl&menu=show
(tak na marginesie to uwzam ze trzy piczecie zostaly otwarte smile.gif)

Garvey duzo zrobil dla Murzynow, wspieral ich emigracje do Afryki. podczas jakiegos odczytu w nowym jorku poruszyl temat zniewolenia czarnych i zostal odeslany z pwortem na jamajke przez rzad usa ktory nie zgadzal sie z jego pogladami. uwazal Afryke (Etiopie) za kraine przodkow, gdzie kazdy czarny powinien powrocic. Etiopia jest Ziemia Obiecana dla rasta. nigdy (do iiws kiedy zawladneli tam wlosi) nie ulegla wplywom bialego czlowieka (inaczej mowiac babilonu). nie stala sie niczyja kolonia, byla niezalezna. nawet muzulmancom nie udalo sie jej podbic tongue.gif po prostu jeden z krajow bedacy kolebka chrzescijanstwa (sam Selassie odcinal sie od tego ze jest wcieleniem Boga rasta, podtrzymywal ze jest chrzescijaninem). podobno w E. jest ukryta akra przymierza, cesarzowie E. byli z pokolenia Dawida, no i w E. kronowal sie Czarny Krol zapowideziany przez Garvey'a.

dokladniejsze informacje znajdziesz pewnie na wikipedii i gdzeis w sieci (polecam jamaicans.com i rastafarispeaks.com).

edit
http://www.jamaicans.com/culture/rasta/Mar...eyProhecy.shtml

Bless biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
T34
 

Banita
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 785
Nr użytkownika: 14.339

 
 
post 30/09/2006, 22:23 Quote Post

Czy wie ktoś, gdzie można znaleźć wywiad Oriany Fallaci z cesarzem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 29/08/2007, 20:47 Quote Post

Haile Sellasie - tyle w tym człowieku dobrego co i złego widać. Jednak w moim odczuciu jest jednak bardziej pozytywną, niż negatywną postacią. Jak by na to nie patrzeć po części wykonał swoje zadanie - udało mu się w stosunkowo w krótkim czasie unowocześnić Etiopię. Próbował też przygotować armię do wojny z Włochami i częściowo też mu się to udało. Poza tym był gorliwym patriotom co udowodnił na emigracji i za to też ma u mnie plusa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Ajvens
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 47.384

Zawód: Uczeñ
 
 
post 3/08/2008, 23:09 Quote Post

a mam taki pytanko jestem tu nowy czy ma ktoś namiary na wywiad czy jakąś rejestracje tych słów"marcus garvey podczas pobytu na jamajce zapowidzial HIM" i dlaczego Lif Ras Tafari właściwie na H.S piszesz HIM??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Bamberozo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 39.087

Fran
Zawód: Uczeñ
 
 
post 24/10/2008, 22:23 Quote Post

Witajcie.
Chciałem napisać nie dużo jakkolwiek tylko parę rzeczy na temat Marcusa Garveya i Sellasiego.
Marcus Garvey- prawda, prorokował rzekomo o Sellasim jednak kiedy już cesarz doszedł do władzy to Garvey krytykował bardzo władze Jego.
Poza tym Sellasie nie może być bogiem po pierwsze sam mówił w jednym wywiadzie że jedynym bogiem jest Jezus Chrystus (dlatego miedzy innymi powstał zespół Christafari, ja zresztą sam będąc katolikiem nazywam siebie tym mianem albo Rasta katolikiem. Bob Marley też pod koniec życia się nawrócił)
Poza tym Sellalsie zdelegalizował marichuane, a rasta wierzą że to Jah Rastafari dał im ją- to co? Dał i powiedział palcie ale ją zdelegalizował? Poza tym Garvey też prowadził ruch przeciwko ganji.
Tyle chciałem napisac
More Fire!
Babylon is burning!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej