Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Anton Szandor Lavey, Co o nim sądzicie?
     
IperyT
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 394
Nr użytkownika: 34.174

.
Zawód: Grabarz ponury
 
 
post 7/08/2008, 8:09 Quote Post

QUOTE
oim zdaniem to cholernie cwany biznesmen, zrobił kasę przekonując ludzi, że powinni robić to, co i tak zazwyczaj robią niezależnie od wyznania.
Hubbard robił nie takie cyrki ale i tak budował swą ,,potęgę" na podobnej zasadzie.
QUOTE
Nie zabijaj zwierząt (nie-ludzi), chyba ze zostaniesz zaatakowany lub będziesz potrzebował pożywienia.
Jeżeli nie tyczy się ludzi to ,,to na jakieś specjalne "zło" nie wygląda. "
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
hubba bubba
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 67.814

michalina mizak
Zawód: uczen
 
 
post 25/09/2010, 9:34 Quote Post

Nie zabijaj zwierząt (nie-ludzi), chyba ze zostaniesz zaatakowany lub będziesz potrzebował pożywienia.


nie chciałabym wyjść na wyznawczynie satanizmu czy coś, ale z tym to się zgadzam zupełnie i nie uważam że akurat to to jest jakieś wieelkie zło. wręcz przeciwnie powiedziałabym... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 25/09/2010, 10:07 Quote Post

QUOTE(hubba bubba @ 25/09/2010, 10:34)
Nie zabijaj zwierząt (nie-ludzi), chyba ze zostaniesz zaatakowany lub będziesz potrzebował pożywienia.

*



Każdemu zdarza się powiedzieć lub napisać coś sensownego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 25/09/2010, 21:23 Quote Post

QUOTE(kundel1 @ 25/09/2010, 11:07)
QUOTE(hubba bubba @ 25/09/2010, 10:34)
Nie zabijaj zwierząt (nie-ludzi), chyba ze zostaniesz zaatakowany lub będziesz potrzebował pożywienia.

*



Każdemu zdarza się powiedzieć lub napisać coś sensownego.
*


Akurat to jest wybitnie bez sensu.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 25/09/2010, 21:23 Quote Post

W rzeczy samej zasady, które przedstawił nam Rian, a wcześniej sarna23 nie są złe. Zachowania takie są z gruntu rzeczy godna postawą chrześcijańską.

Zasady 1,2 i 3 oznaczają zasadę nienarzucania się, co różni na przykład satanistów od świadków Jehowy. Zasada mówiąca o magii, to wprost nakaz bycia wdzięcznym za otrzymane dobro. Zasada 5 i 6 to inaczej 9 i 10 przykazania - nie pożądaj żony bliźniego swego, ani żadnej rzeczy, która jego jest. Zasada o niezabijaniu zwierząt jest ze wszech miar godna pochwały. Zasady o niszczeniu przeciwników i ludzi naprzykrzających są co prawda odwrotne od jezusowego "drugiego policzka" ale jak najbardziej chrześcijanie postępują wedle nich, co nie przeszkadza im w byciu dobrymi chrześcijanami. (No może za wyjątkiem zniszczenia gościa w domu smile.gif ) Ogólnie te zasady były chyba pisane pod każdego człowieka, gdyż są one zgodne z ludzka naturą. Celem LaVey było chyba takie sformułowanie zasad swojej religii, żeby były one jak najbardziej zgodne z ludzka natura i łatwe do przestrzegania.

Zdecydowanym minusem działalności założyciela satanizmu były późniejsze zwyrodnienia jego ideologii. Pojawili się czciciela diabła, którzy nigdy nie zetknęli się z "naukami" LaVeya a i tak firmowali się później jego nazwiskiem dokonując rytualnych mordów zwierząt i ludzi. Ta brutalizacja nie jest może bezpośrednia wina LaVeya, ale nadał on sadystycznym działaniom pewnych grup podbudowę ideologiczną. To jest właśnie zło, które wyrządził nam ten cwany Węgier.

Ten post był edytowany przez Arbago: 26/09/2010, 7:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 26/09/2010, 12:29 Quote Post

QUOTE(Rian @ 31/07/2008, 18:36)
Z netu:

"Jedenaście przykazań satanizmu

Nie wyrażaj swoich opinii lub rad, jeżeli nie jesteś o to proszony.
Nie zwierzaj się ze swoich problemów innym, chyba ze jesteś pewien, ze chcą o nich słuchać.
Kiedy jesteś w cudzym domu (na cudzym terenie) okaż mu respekt lub jeżeli nie potrafisz nie chodź tam.
Jeżeli gość w twoim domu (na twoim terenie) dręczy cię, traktuj go okrutnie i bez miłosierdzia.
Nie rób seksualnych "postępów" dopóki nie dostaniesz wyraźnej propozycji współżycia.
Nie bierz tego co nie należy do ciebie, chyba ze jest ta rzecz dla kogoś brzemieniem i osoba ta "płacze" by być uwolniona.
Potwierdź moc magii jeśli udało ci się przy jej pomocy zaspokoić swoje pragnienia. Jeżeli zaprzeczysz mocy magii po jej wykorzystaniu, utracisz wszystko co w ten sposób uzyskałeś.
Nie narzekaj na cos co nie dotyczy ciebie.
Nie krzywdź małych dzieci.
Nie zabijaj zwierząt (nie-ludzi), chyba ze zostaniesz zaatakowany lub będziesz potrzebował pożywienia.
Kiedy chodzisz w "otwartym" terenie nie zaczepiaj nikogo. Jeżeli ktoś cię zaczepia, poproś go by przestał. Jeżeli nie przestanie zniszcz go.

Dziewięć grzechów satanizmu

Głupota
Pretensjonalizm
Solipsyzm
Konformistyczna stadność
Ograniczenie
Niepamieć historii Ducha
Bezkompromisowa duma
Brak wrażliwosci estetycznej
Megalomania "

No nie wiem - ale mnie to na jakieś specjalne "zło" nie wygląda...
*


Mnie wygląda zdecydowanie na bezsens i głupotę. Do każdego z punktów można się przyczepić.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 26/09/2010, 13:12 Quote Post

QUOTE
Mnie wygląda zdecydowanie na bezsens i głupotę. Do każdego z punktów można się przyczepić.

Pozdrawiam!


Przyczep się proszę smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 26/09/2010, 14:14 Quote Post

QUOTE
Mnie wygląda zdecydowanie na bezsens i głupotę.
Gronostaj

Nie jest to ani głupie, am ni bez sensu. W prostocie mądrość zawarta jest. Przeczytaj proszę mojego ostatniego posta. Napisałem tam, że chrześcijanie żyją właśnie według zasad LaVeya. Zasady są proste, LaVey mógł także napisać zasadę "oddychaj aby żyć", co nie znaczy, że są głupie.

Ten post był edytowany przez Arbago: 26/09/2010, 14:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 26/09/2010, 14:17 Quote Post

QUOTE(Rian @ 31/07/2008, 18:36)
Nie wyrażaj swoich opinii lub rad, jeżeli nie jesteś o to proszony.
Nie zwierzaj się ze swoich problemów innym, chyba ze jesteś pewien, ze chcą o nich słuchać.
*


A z jakiej racji? Jak sobie będę chciał, to sobie będę mówił i żadnej biblii diabłów nic do tego. Taki mam charakter, odczuwam taką potrzebę. I wszystko w temacie.
QUOTE(Rian @ 31/07/2008, 18:36)
Kiedy jesteś w cudzym domu (na cudzym terenie) okaż mu respekt lub jeżeli nie potrafisz nie chodź tam.
*


Tak ogólnie napisane, że cokolwiek ciężko się do tego odnieść. Więc też jest bez sensu.
QUOTE(Rian @ 31/07/2008, 18:36)
Jeżeli gość w twoim domu (na twoim terenie) dręczy cię, traktuj go okrutnie i bez miłosierdzia.
*


Nawet nie skomentuję.
QUOTE(Rian @ 31/07/2008, 18:36)
Nie rób seksualnych "postępów" dopóki nie dostaniesz wyraźnej propozycji współżycia
*


Co znaczy "seksualne postępy" i dlaczego tylko jedna strona ma występować z propozycją?
QUOTE(Rian @ 31/07/2008, 18:36)
Nie bierz tego co nie należy do ciebie, chyba ze jest ta rzecz dla kogoś brzemieniem i osoba ta "płacze" by być uwolniona.
*


A co z rzeczami znalezionymi?
QUOTE(Rian @ 31/07/2008, 18:36)
Potwierdź moc magii jeśli udało ci się przy jej pomocy zaspokoić swoje pragnienia. Jeżeli zaprzeczysz mocy magii po jej wykorzystaniu, utracisz wszystko co w ten sposób uzyskałeś.
*


Szczyt debilizmu.
QUOTE(Rian @ 31/07/2008, 18:36)
Nie narzekaj na cos co nie dotyczy ciebie.
*


Dlatego, że jakichś przygłup tak powiedział?
QUOTE(Rian @ 31/07/2008, 18:36)
Nie zabijaj zwierząt (nie-ludzi), chyba ze zostaniesz zaatakowany lub będziesz potrzebował pożywienia.
*


Pogratulować wiedzy o gospodarce leśnej.
QUOTE(Rian @ 31/07/2008, 18:36)
Kiedy chodzisz w "otwartym" terenie nie zaczepiaj nikogo. Jeżeli ktoś cię zaczepia, poproś go by przestał. Jeżeli nie przestanie zniszcz go.
*


Co znaczy "zniszcz"?

Konkludując, takie same prawa jestem w stanie wymyślić nawet ja w ciągu 5 minut...

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 26/09/2010, 15:23 Quote Post

Po pierwsze drogi Gronostaju to tłumaczenie Riana jest niepoprawne. Poprawne jest tłumaczenie sarna23. A oto one:
QUOTE
"1. Nie wyrażaj swojego zdania, dopóki nie jesteś o nie pytany.
2. Nie opowiadaj innym o swoich problemach, chyba że jesteś pewien, że chcą o nich słuchać.
3. Gdy przebywasz w czyimś domu, okazuj szacunek lub nie idź do niego.
4. Jeżeli gość w twoim domu drażni cię, potraktuj go okrutnie i bez litości.
5. Nie zalecaj się do nikogo, dopóki nie odbierzesz „sygnału godowego”.
6. Nie bierz tego, co nie należy do ciebie, chyba że jest to ciężarem dla właściciela, który chce się od tego uwolnić.
7. Jeżeli użyłeś magii dla spełnienia swoich pragnień, przyznaj, że ma ona moc. Jeśli będziesz zaprzeczał istnieniu tej mocy po swoim sukcesie, stracisz to, co uzyskałeś.
8. Nie skarż się na nic, czemu nie musisz się poddawać.
9. Nie krzywdź małych dzieci.
10. Nie zabijaj zwierząt (non-human animals), chyba że cię zaatakują lub gdy robisz to dla zdobycia jedzenia.
11. Gdy idziesz w otartej przestrzeni, nie naprzykrzaj się nikomu. Jeśli ktoś naprzykrza się tobie, każ mu przestać. Jeśli tego nie zrobi, zniszcz go."


Widzisz różnice? Niektóre z twoich twierdzeń po prostu teraz staja sie bez sensu - jak na przykład: "Co znaczy "seksualne postępy"", albo "Dlatego, że jakichś przygłup tak powiedział?".

Odnośnie gospodarki leśnej to odstrzał jest prowadzony także aby zdobyć pożywienie, podobnie jak zabija się świnie.

"Tak ogólnie napisane, że cokolwiek ciężko się do tego odnieść. Więc też jest bez sensu."
Dlaczego bez sensu? Należy traktować z szacunkiem swojego gospodarza. Czyż nie?

"A co z rzeczami znalezionymi? "
Znalezione nie kradzione!

" Jak sobie będę chciał, to sobie będę mówił"
Popełniasz grzech.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 28/09/2010, 12:08 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 26/09/2010, 16:23)
Widzisz różnice? Niektóre z twoich twierdzeń po prostu teraz staja sie bez sensu - jak na przykład: "Co znaczy "seksualne postępy"", albo "Dlatego, że jakichś przygłup tak powiedział?".
*


Niemniej te postulaty dalej są durne i nie wiem co w nich jest takiego ciekawego. Jestem w stanie wymyślić podobne w ciągu 5 minut (i myślę, że każda inna osoba na tym Forum też). Dlaczego więc interesować się czymś takim?
QUOTE(Arbago @ 26/09/2010, 16:23)
Odnośnie gospodarki leśnej to odstrzał jest prowadzony także aby zdobyć pożywienie, podobnie jak zabija się świnie.
*


Właśnie, "także".
QUOTE(Arbago @ 26/09/2010, 16:23)
Dlaczego bez sensu? Należy traktować z szacunkiem swojego gospodarza. Czyż nie?
*


Co znaczy, że mam mu okazać respekt? Zaglebować na powitanie?
QUOTE(Arbago @ 26/09/2010, 16:23)
Znalezione nie kradzione!
*


To Twoje słowa, a nie Laveya.
QUOTE(Arbago @ 26/09/2010, 16:23)
Popełniasz grzech.
*


Taaak, to rzeczywiście bardzo ważne.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 28/09/2010, 22:26 Quote Post

QUOTE
Jestem w stanie wymyślić podobne w ciągu 5 minut (i myślę, że każda inna osoba na tym Forum też). Dlaczego więc interesować się czymś takim?
Gronostaj

Zgadzam się. Nie są to jednak durne postulaty. Czy nazwiesz durnym postulat "oddychaj, gdyż w przeciwnym wypadku umrzesz". Jest on jak najbardziej prawdziwy i słuszny i z sensem. To, że jest on banalny, to już inna sprawa.

QUOTE
Co znaczy, że mam mu okazać respekt? Zaglebować na powitanie?
Gronostaj

Okazać szacunek znaczy nie obrażać swojego gospodarza i przestrzegać zasad panujących w jego domu, a obowiązujących gościa.

QUOTE
To Twoje słowa, a nie Laveya.
Gronostaj

Jeżeli coś znalazłeś, to tego nie ukradłeś - coś było niczyje, a teraz stało się twoje. Nie wnikam, czy gubiący w momencie zgubienia traci prawo własności do zguby, ale Indianie amerykańscy też "zgubili" swoją ziemię na rzecz angielskich kolonistów. Czy to znaczy, że Stany Zjednoczone posiadają swoje terytorium nielegalnie?

QUOTE
Taaak, to rzeczywiście bardzo ważne.
Gronostaj

Chodzi o grzech względem laveyowskiego satanizmu. To oczywiście taki żarcik z mojej strony smile.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 29/09/2010, 12:45 Quote Post

QUOTE
A z jakiej racji? Jak sobie będę chciał, to sobie będę mówił i żadnej biblii diabłów nic do tego. Taki mam charakter, odczuwam taką potrzebę. I wszystko w temacie.

Mimo, że komuś może się niepodobać to, że mówisz??

QUOTE
Tak ogólnie napisane, że cokolwiek ciężko się do tego odnieść. Więc też jest bez sensu.

Jak dla mnie z wielkim sensem - przecież nie będzie się szczegółowo rozpisywał - np. nie pal papierosów w domu niepalącego, nie pij wódki w domu niepijącego, nie obrażaj gospodarza itp. Po prostu - "Okaż respekt gospodarzowi" - wszystko jest very clear.

QUOTE
Nawet nie skomentuję.

"Mój dom moją twierdzą" jak mówi przysłowie. Jeśli ktoś przychodzi do mnie i mi w doomu trzodzi - zostanie potraktowany odpowiednio - dostanie kopa w d...

QUOTE
Co znaczy "seksualne postępy" i dlaczego tylko jedna strona ma występować z propozycją?

Nie narzucaj się seksualnie, zanim nie upewnisz się, że druga strona ma na to ochotę. I tyle.

QUOTE
A co z rzeczami znalezionymi?

Nie należy do mnie - więc nie biorę - oddaję na policję na przykład.

QUOTE
Szczyt debilizmu.

To już rzecz wiary. Niektórzy wierzą w przemianę ciała i krwi dla przykładu. Też szczyt debilizmu.

QUOTE
Dlatego, że jakichś przygłup tak powiedział?

Choćby dla zdrowia psychicznego. Po co narzekać na coś, co nie ma związku ze mną?? Np. Na spóźnianie się kolei gdy koleją nie jeżdżę.

QUOTE
Pogratulować wiedzy o gospodarce leśnej.

Dlaczego?? Przecież nie ma tu mowy o zwierzynie leśnej - tylko o zwierzętach wogóle. Są tacy co np. topią szczenięta w stawie albo zabawiają się w odstrzeliwanie ptaszków z procy.

QUOTE
Co znaczy "zniszcz"?

Dokładnie tak jak napisano - zniszcz delikwenta - choćby werbalnie.

QUOTE
Konkludując, takie same prawa jestem w stanie wymyślić nawet ja w ciągu 5 minut...

Jednakowoż całe rzesze ludzi nie są w stanie wymyśleć a już nieliczni tylko są w stanie rozpropagować... Może nadajesz się na przywódcę jakiegoś kościoła?? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 13/01/2011, 23:39 Quote Post

LaVey ubrał swoją filozofię zaczerpniętą z hedonizmu Arystypa z Cyreny, racjonalizmu oświeceniowego, nietzscheańskiego kultu siły i dążenia do celu i indywidualizmu i egoizmu Ayn Rand (którą obficie plagiatował) w szaty religii i rytuałów, jednocześnie tworząc mit własnej osoby, przypisując sobie cygańskie korzenie i znajomości z Marilyn Monroe, Romanem Polańskim, Jayne Mansfield i paroma innymi sławami. W swojej "Biblii Szatana" zawarł mnóstwo truizmów, jak również trafnych spostrzeżeń oraz twierdzeń naciąganych i jednostronnych, w każdym razie takich, z którymi zgodnie ze zdrowym rozsądkiem trudno się nie zgodzić. W każdym razie wg relacji bodajże jego córki (chyba Karli) on sam nie postępował zgodnie z własną filozofią - że bił konkubinę i znęcał się nad domowymi zwierzętami. Jeśli to prawda, to zasługuje on na zdecydowanie negatywną ocenę jako nie tylko oszust i hochsztapler, ale i hipokryta.

Jako ciekawostkę dodam, że LaVey był synem Żyda i pół-Rosjanki, pół-Ukrainki.
On czerpał w dużej mierze z filozofii Ayn Rand (której był w połowie rodakiem), podobnie jak libertarianie i Janusz Korwin-Mikke, który deklaruje się jako katolik. Ciekawe, co by powiedział, gdyby ktoś mu wytknął pokrewieństwo ideologiczne z założycielem Kościoła Szatana. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 13/01/2011, 23:54 Quote Post

CODE
Ciekawe, co by powiedział, gdyby ktoś mu wytknął pokrewieństwo ideologiczne z założycielem Kościoła Szatana. smile.gif

Cóż, punkty zbieżne jakieś tam widać smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej