Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Barwne postaci XVIII w.
     
antyhrabina
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 70.701

Zawód: przewodnik
 
 
post 23/01/2011, 13:05 Quote Post

Witam wszystkich serdecznie (to moj pierwszy post na forum). Jestem przewodnikiem po Lwowie i Kresach pd-wsch., i na nasze "branzowe" spotkanie przygotowuje referat o ciekawych postaciach z XVIII w. związanych z naszymi terenami.

Zgromadzilam juz sporo materialu, m. in. o takich postaciach, jak:
- Karol Radziwiłł "Panie Kochanku"; (przeczytalam Sidorskiego i Grajnerta, i chyba starczy)
- Zofia Potocka (troche jest w biografii St. Szczesnego, jeszcze dokupie Łojka)
- Ignacy Ścibor Marchocki (mam dwa artykuły o nim)
- "Różyczka z Czarnobyla" (na podstawie "Twarz i Kobieta" Wasylweskiego)
- Hieronim Florian Radziwill "krol slawacinski"
- Mikołaj Potocki (tu mam tylko rozdział w ksiazce krajoznawczej, moze ktos podpowie lekture?)
- Rudolf hr. Strassoldo (na podstawie Jaworskiego o masonach; podobno pisal o nim Casanova w swoich pamietnikach, ale w dostepnym mi I i II tomie nie ma)
- Władysław Jabłonowski "Murzynek"
zastanawiam sie takze nad takimi postaciami, jak;
- Jan Kajetan Jabłonowski
- Anna Paulina z Sapiehów Jabłonowska
- Franciszek Salezy Potocki
- Stanislaw Szczesny Potocki
- Wacław Rzewuski

Moze warto byłoby wlaczyc jeszcze jakies inne postacie - chodzi mi o oryginalow, awanturnikow, ludzi ktorzy wybijali sie ponad otaczajace ich tlo, postacie, których udzialem byly ciekawe, niezwykle wydarzenia, no i byli zwiazani, przynajmniej posrednio, z terenem, o ktorym mowa (szeroko pojetym).

Podobno slowo "duperele" pochodzi od naszego, lwowskiego urzędnika namiestnictwa, który miał się wsławić nader dziwnymi zarzadzeniami - gdzie można by znalezc cos wiecej?

Prosze takze o wskazowki, co jeszcze warto byloby przeczytac, zwlaszcza pozycje dostepne przez internet lub do kupienia (nie mam dostepu do zadnej polskiej biblioteki).

Wszelkie ciekawostki w tym temacie oczywiscie mile widziane.

Pozdrawiam,
Kasia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
1eyetalar
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 70.053

Micha³ Ro¿enek
Zawód: uczeñ
 
 
post 27/01/2011, 22:06 Quote Post

Na przykład Paweł Sapieha, wojewoda witebski. Gdy oblegał Janusza Radziwiłła, Janusz umarł. nIECHCĄCY WYPUŚCIŁ Z RĄK kAROLA gUSTAWA ALE KRÓL SZWEDZKI ZROBIL TO PODSTEPEM. Ale uważam że to dobra postać litewska
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.016
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 27/01/2011, 22:54 Quote Post

QUOTE(1eyetalar @ 27/01/2011, 22:06)
nIECHCĄCY WYPUŚCIŁ Z RĄK kAROLA gUSTAWA ALE KRÓL SZWEDZKI ZROBIL TO PODSTEPEM.


Tak to na wojnie bywa, że wygrywa lepszy dowódca. Hetman Sapieha organizatorem wojska był niezłym, ale dowódca polowym raczej nie najlepszym. Karol X Gustaw go wymanewrował i wyrwał się z pułapki, w czym zresztą pomogła mu nieobecność Czarnieckiego i Lubomirskiego. Podstępy na wojnie nie są wszak niczym nagannym...
Poza tym co ma postać hetmana Sapiehy do XVIII wieku?

Ten post był edytowany przez Kadrinazi: 27/01/2011, 22:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 28/01/2011, 11:23 Quote Post

Witam, Antyhrabino!

A może zamieścisz tu później jakieś ciekawe anegdoty związane z wyżej wymienionymi postaciami?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 2/02/2011, 18:37 Quote Post

QUOTE(1eyetalar @ 27/01/2011, 22:06)
Na przykład Paweł Sapieha, wojewoda witebski. Gdy oblegał Janusza Radziwiłła, Janusz umarł. nIECHCĄCY WYPUŚCIŁ Z RĄK kAROLA gUSTAWA ALE KRÓL SZWEDZKI ZROBIL TO PODSTEPEM. Ale uważam że to dobra postać litewska
*


Tyle że to było stulecie wcześniej czyli w XVII wieku a tutaj chodzi o postaci z XVIII wieku.
A co do postaci to stawiam na Stanisława Szczęsnego Potockiego ze względu na dość burzliwe życie matrymonialne(co chyba w tym czasie było dość częste smile.gif )To że był zdrajcą targowickim to już inna sprawa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
antyhrabina
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 70.701

Zawód: przewodnik
 
 
post 7/02/2011, 22:18 Quote Post

Ze Szczesnego jednak ostatecznie zrezygnowałam, z tego powodu, ze wiele barwniejsza postacia byla jego trzecia malzonka - "piekna bitynka" jak ją nazywano, Greczynka z Konstantynopola, Zofia Glavani, primo voto generałowa Wittowa.

Nie wiem, czy mi starczy czasu, jesli tak, to na pewno kilka slow powiem o Karlu von Nassau-Siegen - tez bardzo ciekawa postac, podroznik, awanturnik, ożeniony z Polką osiadł na starosc na Podolu. Wspomina o nim Mickiewicz w Panu Tadeuszu, a Warszawa ma po nim na pamiątkę Dynasy smile.gif))

Co do ciekawostek, to mozecie na mnie liczyc.

A, jeszcze pytanie: byla taka postac, jak Katarzyna Kossakowska, kasztelanowa kamienska.
Znana byla z cietego dowcipu i swojej antypatii dla St. Aug. Poniatowskiego. Na starość mieszkała niepodal katedry sw. Jura we Lwowie.
Gdzie moglabym o niej znalezc nieco wiecej (i nie chodzi mi o wikipedie)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 8/02/2011, 18:30 Quote Post

QUOTE
Ze Szczesnego jednak ostatecznie zrezygnowałam, z tego powodu, ze wiele barwniejsza postacia byla jego trzecia malzonka - "piekna bitynka" jak ją nazywano, Greczynka z Konstantynopola, Zofia Glavani, primo voto generałowa Wittowa.


Dlaczego zrezygnowałaś, dlaczego? tongue.gif Czy nie wydaje Ci się interesujące, że Szczęsny chciał (w toalecie!) poderżnąć sobie gardło... scyzorykiem? smile.gif
Zofia to rzeczywiście ciekawa postać. Założyłem o niej temat, miałem coś napisać, ale jak na razie nie mam kiedy przeczytać Pięknej Bitynki. dry.gif Dlatego liczę na Ciebie, bo o Zofii wiem tyle, ile było o niej w biografii nie-Szczęsnego. wink.gif To temat o Zofii - klik

QUOTE
A, jeszcze pytanie: byla taka postac, jak Katarzyna Kossakowska, kasztelanowa kamienska.
Znana byla z cietego dowcipu i swojej antypatii dla St. Aug. Poniatowskiego. Na starość mieszkała niepodal katedry sw. Jura we Lwowie.
Gdzie moglabym o niej znalezc nieco wiecej (i nie chodzi mi o wikipedie)?


A nie ma o niej informacji w Szczęsnym? Jeśli nie pomyliłem książek, to tam coś o niej było.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
antyhrabina
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 70.701

Zawód: przewodnik
 
 
post 9/02/2011, 12:46 Quote Post

Dzieki, poszukam w Szczesnym.

Szczesnemu nie dalo sie samobojstwo w toalecie, bo uratowal go jego kamerdyner, ktory wtargnal za nim do wychodka i wyrwal mu noz wink.gif
Na usprawiedliwienie magnata mozna przytoczyc fakt, ze targnal sie na swoje zycie po tym, jak rodzice zamordowali mu ciezarna zone, Gertrude Komorowska, z ktora sie ozenil w tajemnicy i wbrew ich woli.

Nie wiadomo, na co w koncu zmarl Szczesny (w wieku 53l.), ale w czasie sekcji stwierdzono znaczne uszkodzenia nerek, ktore wg lekarzy pochodzily od "zbytniego zażywania cukierków, diabolinami zwanych, do sprawy lubieżnej pobudzających" (na marginesie: Stanisław Koniecpolski tez zmarl z powodu przedawkowania afrodyzjaku).

Nie dane mu bylo nawet spokojnie doczekac pogrzeb - w nocy cialo wystawione w kaplicy nieznani rabusie odarli z odznaczen (rosyjskich), klejnotow i nawet munduru, porzucajac na ziemi golego trupa. Tak symbolicznie skonczyl marszalek targowicy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 9/02/2011, 17:16 Quote Post

QUOTE
Na usprawiedliwienie magnata mozna przytoczyc fakt, ze targnal sie na swoje zycie po tym, jak rodzice zamordowali mu ciezarna zone, Gertrude Komorowska, z ktora sie ozenil w tajemnicy i wbrew ich woli.


Franciszek Salezy pomógł jej odejść z tego świata... Jak to dokładnie było, bo już nie pamiętam? Utopili ją w rzece, ciało znaleziono w marcu-kwietniu? Chyba było kilka wersji - było też coś o worku i uduszeniu...
Z tego, co pamiętam, Szczęsny po nieudanej próbie samobójstwa już się zabójstwem Gertrudy nie przejmował, bo po dwóch-trzech tygodniach zachowywał się normalnie (cokolwiek by to miało znaczyć w jego przypadku). A tak na marginesie: słyszałaś, że Bronisław Komorowski jest spokrewniony z Komorowskimi z historii nie-Szczęsnego? Rok czy dwa lata temu z okazji rocznicy uchwalenia K3M w internecie pojawił się artykuł o Szczęsnym - wywiad z jakąś historyk, która podała taką ciekawostkę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
antyhrabina
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 70.701

Zawód: przewodnik
 
 
post 9/02/2011, 19:42 Quote Post

O, nie widzialam, ze Komorowski z "tych" Komorowskich wink.gif

Z Gertruda bylo tak, ze Franciszek Salezy jak sie dowiedzial o slubie, to wpadl w szal i postanowi malzenstwo uniewaznic na tej podstawie, ze niby Szczesnego zmuszono do niego. Ale zanim sprawa nabrala biegu, jego ludzie porwali panne, ktora ponad miesiac pozniej znaleziono martwa w rzece (dopiero wtedy wyszlo na jaw, ze ja zamordowali). Jak doszo do zbrodni nie wiadomo, oficjalna wersja byla taka, ze wiezli ja do Lwow i mijali jakies furmanki chlopskie z sianem (w nocy!!), a porwana krzyczala, wiec ja nakryli poduszka... za winnych uznano bezposrednich wykonawcow zbrodni, ktorzy dzialali jakoby z wlasnej inicjatywy... nikt nie poniosl kary, zbrodniarze do konca zycia ukrywali sie w dobrach Potockich.

A Szczesny podobno procesowal sie z Komorowskimi nawet po smierci swojego ojca, niespecjalnie szanujac pamiec zamordowanej.
Staszne czasy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 10/02/2011, 8:01 Quote Post

QUOTE(antyhrabina @ 9/02/2011, 19:42)
O, nie widzialam, ze Komorowski z "tych" Komorowskich wink.gif
*



Poszukałem teraz w sieci i...
klik - to ten wywiad.
znowu klik - a to drzewko.

QUOTE
Z Gertruda bylo tak, ze Franciszek Salezy jak sie dowiedzial o slubie, to wpadl w szal i postanowi malzenstwo uniewaznic na tej podstawie, ze niby Szczesnego zmuszono do niego. Ale zanim sprawa nabrala biegu, jego ludzie porwali panne, ktora ponad miesiac pozniej znaleziono martwa w rzece (dopiero wtedy wyszlo na jaw, ze ja zamordowali). Jak doszo do zbrodni nie wiadomo, oficjalna wersja byla taka, ze wiezli ja do Lwow i mijali jakies furmanki chlopskie z sianem (w nocy!!), a porwana krzyczala, wiec ja nakryli poduszka... za winnych uznano bezposrednich wykonawcow zbrodni, ktorzy dzialali jakoby z wlasnej inicjatywy... nikt nie poniosl kary, zbrodniarze do konca zycia ukrywali sie w dobrach Potockich.


Dzięki za przypomnienie. wink.gif

QUOTE
A Szczesny podobno procesowal sie z Komorowskimi nawet po smierci swojego ojca, niespecjalnie szanujac pamiec zamordowanej.


I jak kogoś takiego usprawiedliwiać? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 14/02/2011, 11:00 Quote Post

QUOTE
O, nie widzialam, ze Komorowski z "tych" Komorowskich

Ja słyszałem o wyśmianiu pretensji Komorowskiego do tytułu hrabiowskiego, nie wiem też jak z jego pokrewieństwem z herbowymi Komorowskimi, pewnie też bajka-źródeł jakoś żadnych nie widziałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Hetman Różyński
 

Sasko-Warmiński Patriota
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 70.229

Grzegorz Szymborski
Stopień akademicki: Magister do kwadratu
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 26/02/2011, 16:45 Quote Post

Barwna postać XVIII wieczna? Sugeruje Michała Dzierżanowskiego- jest o nim trochę w "Koloniach Rzeczypospolitej" Marka Kowalskiego, a także nieco mniej "gwałtowną" postać Marka Jandołowicza

Ten post był edytowany przez Hetman Różyński: 26/02/2011, 16:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 26/02/2011, 17:12 Quote Post

Zapominacie panstwo o chyba najbarwniejszej postaci ,ktora przewinela sie przez nasze podworko czyli generale Charlesie Lee.Brytyjski pulkownik,polski general, general Armi Kontynentalnej
i moze tez ktos na wzor benedicta Arnolda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 26/02/2011, 17:20 Quote Post

Witam!

QUOTE(korten @ 26/02/2011, 17:12)
Zapominacie panstwo o chyba najbarwniejszej postaci ,ktora przewinela sie przez nasze podworko czyli generale Charlesie Lee.Brytyjski pulkownik,polski general, general Armi Kontynentalnej
i moze tez ktos na wzor benedicta Arnolda.
*



A możesz krótko opisać tę postać? To ten, który brał udział w bitwie o Monmouth?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej