Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

44 Strony « < 42 43 44 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kult Jana Pawła II,

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 3/02/2020, 19:20 Quote Post

QUOTE(force @ 3/02/2020, 17:50)
QUOTE(Gerhard @ 3/02/2020, 11:48)
QUOTE(wysoki @ 3/02/2020, 0:15)
Około 100 parafii ma kroplę krwi, czy to aż trzeba coś rozcieńczać, aby uzyskać taką małą dawkę?
Kroplę liczy się na od 1/10 do 1/20 ml.
100 kropel to ile będzie, góra 10 ml?

Wystarczy, że papieżowi zrobiono raz transfuzję i wymieniono 1 litr krwi, to na ile jeszcze kropel starczy?

Jakiś zapobiegliwy doktor przechował 1 litr krwi?
Nie ma jakiś przepisów o utylizacji odpadków medycznych?

Ja ze swojej strony widziałem "kult guzika Jana Pawła II":

Młody ksiądz przed pogrzebem JP II uciął z sutanny jeden z guzików.
Guzik trafił do klasztoru w Krakowie.
Zakonnica przyszyła ten guzik do ozdobnego, haftowanego kawałka materiału.
Widziałem też grupę osób klękających przed tą relikwią i pobożnie całujących GUZIK.
*

Z czystej ciekawości( nie mi osądzać cudze wierzenia, czy formy kultu), wszystko czego dotknał pan papież Wojtyłła, to "relikwia", wszystko...Nawet pewne rzeczy nader codziennego użytku???
Tak przykładowo, jeżeli kilku papieży używało tej samej klamki(neutralny przykład, choć mam i bardziej ... ekstremalny...), u drzwi papieskiego gabinetu, to ma ona szczególną moc?
*

Nie trzeba czytać całego wątku, wystarczy cofnąć się o jedną stronę i będzie odpowiedź jakie są zasady co do relikwii wink.gif.

@Ida Wielkie Gniazdo
Zastanawiające, bo również Mieczysław Mokrzycki przekazuje różnym parafiom relikwie JPII. Czyżby Dziwisz podzielił się nimi z Morzyckim?

Czyżby Dziwisz wszędzie woził je osobiście i wyłącznie osobiście dawał parafiom wink.gif?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #646

Toki

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.963

post 3/02/2020, 21:13 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 3/02/2020, 19:20)
Nie trzeba czytać całego wątku, wystarczy cofnąć się o jedną stronę i będzie odpowiedź jakie są zasady co do relikwii wink.gif.
*

Tam stoi: "Relikwie trzeciego stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie właściwych relikwii, pierwszego lub drugiego stopnia. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia." Czyli rzeczywiście, klamki w bazylice św. Piotra mogą być relikwiami III stopnia.

User is offline  PMMini Profile Post #647

force

Preacher
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna

post 4/02/2020, 8:48 Quote Post

QUOTE(Toki @ 3/02/2020, 22:13)
*

Tam stoi: "Relikwie trzeciego stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie właściwych relikwii, pierwszego lub drugiego stopnia. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia." Czyli rzeczywiście, klamki w bazylice św. Piotra mogą być relikwiami III stopnia.
*

Ok, dziekuję...Kolejne pytanie, tylko proszę sie nie obrażać, hmmmm.....jak to napisać??? "Święty " używa różnych przedmiotów codziennego zastosowania, czy wszystkie podlegają ww regułą? Przykładowo....Nocnik, sedes....Czy i te przedmioty " .... rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia...", są reliwiami, posiadają moc, vel świętość??? Pytam bez złych zamiarów, z czystej ciekawości.Takie przedmioty, również mogą się stać obiektami kultu, w światyni?

Ten post był edytowany przez force: 4/02/2020, 8:50

User is offline  PMMini Profile Post #648

kolodziej

V ranga
Nr użytkownika: 95.608

Tomasz Kolodziejczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny

post 4/02/2020, 9:08 Quote Post

A ja bez złych zamiarów (a dodatkowo jestem wierzący) nie zamierzam klękać przed guzikiem z sutanny albo kroplą krwi.
Może narodzi się drugi Luter i sprowadzi wiarę na właściwe tory.

User is offline  PMMini Profile Post #649

misza88

VIII ranga
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.

post 4/02/2020, 9:20 Quote Post

Toki
CODE

Obecnie istnieje już dwustopniowy podział relikwii.

QUOTE(force @ 4/02/2020, 8:48)
*

*

Ok, dziekuję...Kolejne pytanie, tylko proszę sie nie obrażać, hmmmm.....jak to napisać??? "Święty " używa różnych przedmiotów codziennego zastosowania, czy wszystkie podlegają ww regułą? Przykładowo....Nocnik, sedes....Czy i te przedmioty " .... rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia...", są reliwiami, posiadają moc, vel świętość??? Pytam bez złych zamiarów, z czystej ciekawości.Takie przedmioty, również mogą się stać obiektami kultu, w światyni?
*

Odpowiedź szczerze czy zadajesz te pytania tylko z czystej ciekawości?

Ten post był edytowany przez misza88: 4/02/2020, 9:33

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #650

force

Preacher
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna

post 4/02/2020, 9:45 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 4/02/2020, 10:20)
Toki
CODE

Obecnie istnieje już dwustopniowy podział relikwii.

QUOTE(force @ 4/02/2020, 8:48)
*

*

*

Odpowiedź szczerze czy zadajesz te pytania tylko z czystej ciekawości?
*

Tak

User is offline  PMMini Profile Post #651

Baszybuzuk

VIII ranga
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post 4/02/2020, 9:50 Quote Post

QUOTE(kolodziej @ 4/02/2020, 9:08)
A ja bez złych zamiarów (a dodatkowo jestem wierzący) nie zamierzam klękać przed guzikiem z sutanny albo kroplą krwi.
*

Ależ nikt cię nie zmusza.

Choć w sumie klękanie przed obrazem na Jasnej Górze to też coś w ten deseń, czyż nie? Czy też coś innego, bo obraz ładny, a guzik zwyczajny?

Siłą kościoła katolickiego jest właśnie szerokie podejście do przeżywania wiary, a nie zamykanie się w małej, doktrynalnie ograniczonej wspólnocie. Jeśli komuś do przeżywania wiary przydaje się guzik świętego, dlaczego miałbym wbijać się mundurek inkwizytora i tępić taką herezję? rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 4/02/2020, 10:11

User is online!  PMMini Profile Post #652

misza88

VIII ranga
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.

post 4/02/2020, 10:07 Quote Post

force
Odniosłem wrażenie że zadałeś je aby wykpić, ale cóż mogłem się mylić, sam znasz najlepiej celowość zadanego pytania.

Niemniej, wracając do tych relikwii to po prostu prawo kanoniczne nie nadążyło za wysypem świętych w XX wieku. W rezultacie namnożyło się relikwii III stopnia, w roku 2018 wprowadzono dwustopniowy podział.

Baszybuzuk
CODE
Siłą kościoła katolickiego jest właśnie szerokie podejście do przeżywania wiary, a nie zamykanie się w małej, doktrynalnie ograniczonej wspólnocie.

Dokładnie tak. O ile mnie kult świętych specjalnie nie pociąga to w ogóle mi nie przeszkadza jak inni wierni taki kult praktykują.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #653

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 4/02/2020, 10:17 Quote Post

QUOTE(force @ 4/02/2020, 9:48)
*

*

*

No cóż, myślę, że można spróbować odpowiedzieć na tego rodzaju pytanie używając po prostu tzw. chłopskiego rozumu (opierając się na KKK 1675), ale że pewnie wolałbyś konkrety, to raczej musisz się zgłosić z nim do jakiejś odpowiedniej instytucji kościelnej.

@Kolodziej

Baszybuzuk już generalnie odpowiedział, ja tylko przypomnę, że jeden Luter już się narodził i jak widzisz nie udało mu się w wielu ludziach wykorzenić kultu relikwii.
A tak jak to już napisał Baszybuzuk Kościół katolicki w żaden sposób nie zmusza Cię do oddawania czci relikwiom, tylko zachęca - chcesz, oddajesz cześć np. krwi Jana Pawła II, nie chcesz, to nie oddajesz.

Jest tu akurat moim zdaniem zdrowe podejście - nikt nikomu nic nie narzuca, że ma czcić lub nie czcić, ludzie robią jak zechcą.
Chodzi w moim rozumieniu o wzajemne poszanowanie swojego podejścia.

Jak piszesz jesteś człowiekiem wierzącym, więc zakładam, że słyszałeś o czymś takim jak Katechizm Kościoła Katolickiego. Tam sprawa relikwii została jasno opisana.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #654

Ida Wielkie Gniazdo

III ranga
Nr użytkownika: 98.200

post 8/02/2020, 21:07 Quote Post

Czyżby Dziwisz wszędzie woził je osobiście i wyłącznie osobiście dawał parafiom wink.gif?
*

Takiego depozytu powinien strzec niczym Cerber i Argus w jednym.

User is offline  PMMini Profile Post #655

44 Strony « < 42 43 44 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej