Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największe dzieło budowlane w starożytności,
     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 12/07/2004, 8:39 Quote Post

QUOTE(kariatyda @ Jul 8 2004, 07:49 PM)
Nie bede oryginalna :
1)piramidy w gizie

No cóż trudno być oryginalnym w tym temacie - jednak dodałbym świątynię w Karnaku, a być może jeszcze większa była świątynia na zachodnim brzegu Nilu z której niestety pozostały tylko Kolosy "Memnona"...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 13/07/2004, 11:05 Quote Post

QUOTE
jednak dodałbym świątynię w Karnaku, a być może jeszcze większa była świątynia na zachodnim brzegu Nilu z której niestety pozostały tylko Kolosy "Memnona"...

Na pewno? Kolosy Memnona to pozostałość po świątyni grobowej Amenhotepa III i o ile wiem, nie była większa od świątyni karnackiej. Kompleks w Karnaku rozciąga się na obszar podobny jak wyspa Manhattan i był robudowywany przez wielu władców na przestrzeni wieków. Ba, po okresie amarneńskim nawet rozebrano świątynie Atona, z których budulec posłużył do kolejnych budowli w Karnaku. Ponoć kompleks Karnacki był jednym z największych w starożytności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 13/07/2004, 12:17 Quote Post

Czy na pewno tego nie wie nikt. Pewności w tych sprawach nigdy nie ma – jeszcze niedawno nikt nawet nie słyszał o tej świątyni bo spoczywała pod piaskiem ... Trudno nawet określić w przybliżeniu rozmiary tej budowli. jednak są pewne przesłanki które wskazują że świątynia ta mogła być większa nawet od Karnackiej. Tam wciąż trwają wykopaliska - niedawno odkryto zakopane dwa kolejne posągi - jeszcze niezidentyfikowanego władcy. Niestety z tej budowli także brano budulec do budowania kolejnych, dlatego nawet zarys podstawy ciężko ocenić.
Na Mannhatanie nie byłem, ale Karnak nie wydawał mi się aż tak wielki... znam jednak ową amerykańską wyspę tylko z filmów więc nie będę się na temat tego porównania wypowiadał. Faktem jest, że aby tylko przemaszerować średnim tempem przez Karnak wzdłuż obu jego osi, trzeba niemal godziny... Gdy dodać do tego świątynię luxorską (a przecież ona też wchodziła w skład kompleksu) to pewnie i dwóch godzin by nie starczyło... Dodam tylko że długość świątyni luxorskiej to ok 250 m, odległość do Karnak ok. 1 km a sam Karnak licząc z północy do południa to chyba z 500 m... Czyli sama długość kompleksu to ok. 2 km... może trochę więcej... obliczenia są zupełnie "na oko". Z tego co wiem to jeśli owa wspomniana przeze mnie świątynia nie była faktycznie większa to Karnak był nie tylko jedną z największych świątyń - ale największą w starożytności...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 13/07/2004, 12:47 Quote Post

Hmm, skąd wiesz o tych wykopaliskach? Ja byłem rok temu w Egipcie i nie widziałem przy kolosach Memnona żadnej misji, ani nawet śladów. Może gdzieś dalej. W każdym razie wiadomo, że to świątynia Amenhotepa III i nie sądzę by była większa od karnackiej. To taki sam kompleks (w sensie przeznaczenia) jak Ramesseum, czy inne światynie z Zachodnich Teb. A Karnak był centrum kultu Amona i najważniejszym sanktuarium w Egipcie. Btw. cały obszar świątyni Amenhotepa III jest zarośnięty trawą i różnymi innymi roślinami, tam nie ma piasku, chyba że pod spodem smile.gif
Jeśli chodzi o kompleks karnacki, to co dzisiaj tam zostało - to nie jest całość. Kompleks był większy i na jego obrzerzach było więcej budowli świątynnych i sanktuariów pomniejszych bogów. O porównaniu do Manhattanu piszą w każdym przewodniku smile.gif Ale może to przesada. Sam Karnak to ponoć 3 km2, może z Manhattanem jest porównywalny rzeczywiście dopiero razem z Luksorem smile.gif
Do świątyni luksorskiej jest kawał drogi, ok. 10-15 min taksówką. Jestem pewien że więcej, niż 1km. Kompleks karnacki rozbudowywano od XX w. p.n.e. po początek n.e. - a świątynia grobowa Amenhotepa III nie sądze by przechodziła przez tak długi czas przebudowy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 13/07/2004, 13:07 Quote Post

QUOTE
Hmm, skąd wiesz o tych wykopaliskach? Ja byłem rok temu w Egipcie i nie widziałem przy kolosach Memnona żadnej misji, ani nawet śladów. Może gdzieś dalej.


No cóż dane o nowych posągach są z książki Christiana Jacq znanego egiptologa. O tym że świątnynia mogła być większa od Karnaku piszą w każdym większym przewodniku... w każdym razie w przewodniku National Geographic. Pan Jacq też pisze o jej rozmiarach.

QUOTE
Btw. cały obszar świątyni Amenhotepa III jest zarośnięty trawą i różnymi innymi roślinami, tam nie ma piasku, chyba że pod spodem smile.gif
Cóż wiesz od starożytności minęło trochę czasu... wink.gif

QUOTE
O porównaniu do Manhattanu piszą w każdym przewodniku smile.gif Ale może to przesada.
Sorki w moich nie było o tym wzmianki...

QUOTE
Do świątyni luksorskiej jest kawał drogi, ok. 10-15 min taksówką. Jestem pewien że więcej, niż 1km.
Fakt zapomniałem że "luźne" dane nie przechodzą z Tobą wink.gif Odległość to 1950 m - liczone wzdłóż drogi sfinksów (którą ma być odbudowana). 15 min taksówką to raczej przesada chyba że liczysz 12 min na stanie w korku cool.gif ale nie będę się spierał o szczegóły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 13/07/2004, 13:27 Quote Post

QUOTE
Fakt zapomniałem że "luźne" dane nie przechodzą z Tobą Odległość to 1950 m - liczone wzdłóż drogi sfinksów (którą ma być odbudowana). 15 min taksówką to raczej przesada chyba że liczysz 12 min na stanie w korku  ale nie będę się spierał o szczegóły.

smile.gif Hmm, może źle pamiętam. Albo te 1950 to od bramy najbliższej Luksorowi, a od tego miejsca skąd jechałem dalej smile.gif W Luksorze raczej nie ma korków, puste ulice, trochę większy ruch w centrum - ale żeby aż korki smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 13/07/2004, 13:37 Quote Post

QUOTE(TKM @ Jul 13 2004, 02:27 PM)
W Luksorze raczej nie ma korków, puste ulice, trochę większy ruch w centrum - ale żeby aż korki smile.gif

Właśnie dlatego zdziwiło mnie te 10-15 min... taksówką...Ja tam byłem w tym roku i miałem okazję jechać dorożką... trwało to ok. 5 minut nnnooo może 7... wink.gif mimo natarczywej gadatliwości dorożkarza...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 13/07/2004, 13:58 Quote Post

QUOTE
Ja tam byłem w tym roku i miałem okazję jechać dorożką... trwało to ok. 5 minut nnnooo może 7...

Natomiast feluką z Luksoru do Karnaku płynąłem min. 20 min.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 14/07/2004, 19:22 Quote Post

QUOTE(TKM @ Jul 13 2004, 02:58 PM)
Natomiast feluką z Luksoru do Karnaku płynąłem min. 20 min.

feluką... hmm... płynąłem nawet dłużej... z przeciwnej strony (pod prąd) i z drugiego brzegu - odległość podobna... he he no z pół godziny laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 15/07/2004, 9:38 Quote Post

smile.gif Abstrahując od transportu rzeczno-lądowego w Luksorze - dlaczego sądzisz (lub sądzą Twoje źródła), że 'zwykła' świątynia grobowa Amenhotepa III miałaby być większa od rozbudowywanego przez 2000 lat kompleksu kultowego Amona?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 15/07/2004, 11:45 Quote Post

QUOTE(TKM @ Jul 15 2004, 10:38 AM)
dlaczego sądzisz (lub sądzą Twoje źródła), że 'zwykła' świątynia grobowa Amenhotepa III miałaby być większa od rozbudowywanego przez 2000 lat kompleksu kultowego Amona?

Wskazują na to zarysy (trudnej jednak do dokładnego określenia) podstawy świątyni. Skoro jej nie ma i została rozebrana to nie wiemy czy była taka zwykła. Poza tym to tylko teorie i napisałem to tylko jako ciekawostkę. Moim zdaniem nawet jeśli nie wiadomo o szczegółach to sama teoria jest ciekawa - ileż to razy coś co było uznane za pewnik w historii (szczególnie starożytnej) okazywało się zupełnie inne. Jeśli Cię to tak ciekawi musisz pogrzebać w stronkach archeologicznych może tam będzie coś więcej na ten temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 6/08/2004, 16:46 Quote Post

Niewątpliwie piramidy, ale nie tylko te w Gizie. Wręcz wskazałabym pierwsze piramidy schodkowe.

Donia wraca
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 6/08/2004, 17:05 Quote Post

Odpowiadając bezpośrednio na pytanie: mur chiński

A najbardziej pobudza moją wyobraźnię Kolos Rodyjski, to musiało być dzieło!
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 9/08/2004, 7:58 Quote Post

QUOTE
A najbardziej pobudza moją wyobraźnię Kolos Rodyjski, to musiało być dzieło!

Ale stał ledwo ok. 80 lat. (304-225 p.n.e.). Bardzo krótkotrwały, jak na cud świata. Generalnie przez ileś wieków (ponoć do czasów arabskich) leżały tylko jego szczątki. Ja bym to nazwał symbolem klęski myśli ludzkiej w walce z siłami natury.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Szpaq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 1.756

Stopień akademicki: surowy tessarius
Zawód: wrog publiczny
 
 
post 14/10/2004, 20:46 Quote Post

Moje typy to Koloseum, Circus Maximus i Kolos Z Rodos, choć idea muru chińskiego też mi się podoba, że tak to ujmę
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej