Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Problemy metodologiczne
     
ona19821978
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 83.020

edyta nowak
Stopień akademicki: n
Zawód: student
 
 
post 4/07/2013, 17:33 Quote Post

Witajcie,
Jestem tu nowa - co prawda skonczyłam studia, ale chce sie dalej kształcić.
Interesują mnie studia doktoroanckie... I tu tkwi problem.....
Na rozmowie kwalifikacyjnej mają być pytania dotyczące .....
"Znajomość podstawowych problemów metodologicznych wybranej dyscypliny oraz literatury
przedmiotu..."
Czy możecie powiedzieć mi co to jest???
Rozmumiem to w trzech aspektach :
1) znajomość ogolnej metodologii historii i jej problemów - np Topolski - metodologia historii (książka i jej znajomość)
2) znajomość problemów metodologicznych wybranej dyscypliny czyli??? Przedmiotu (tego co mam zamiar zbadać)???? Wynikła z tego co naplisali na ten temat już inni???? Czy moje problemy które ja sama stawiam przed sobą???
3) a może mam sama okreslić ogolne problemy tego co mnie interesuje na podstawie topolskiego ?????

Bardzo prosze o pomoc....bo szczerze przerażona jestem tym wszystkim bo tego nie rozumiem....
Pozdrawiam confused1.gif sad.gif sad.gif unsure.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 4/07/2013, 18:31 Quote Post

Co to jest metoda?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
ona19821978
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 83.020

edyta nowak
Stopień akademicki: n
Zawód: student
 
 
post 4/07/2013, 19:15 Quote Post

Serdecznie dziekuję Panu za odpowiedż, proszę jeszcze powiedzieć czy chodzi o poglądy róznych badaczy na teorie metody ( zawarte w ich publikacjach) czy raczej o to czym jest ogólnie metoda ( np zawarta u Topolskiego) i jakie jej rodzaje wyróżniamy???
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
kalki
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 422
Nr użytkownika: 61.064

Krzysztof
Stopień akademicki: mgr
Zawód: SHEQ
 
 
post 4/07/2013, 19:47 Quote Post

QUOTE(ona19821978 @ 4/07/2013, 17:33)
1) znajomość ogolnej metodologii historii i jej problemów  - np Topolski - metodologia historii (książka i jej znajomość)
2) znajomość problemów metodologicznych wybranej dyscypliny czyli??? Przedmiotu (tego co mam zamiar zbadać)???? Wynikła z tego co naplisali na ten temat już inni???? Czy moje problemy które ja sama stawiam przed sobą???
3) a może mam sama okreslić ogolne problemy tego co mnie interesuje na podstawie topolskiego ?????

Bardzo prosze o pomoc....bo szczerze przerażona jestem tym wszystkim bo tego nie rozumiem....
Pozdrawiam  confused1.gif  sad.gif  sad.gif  unsure.gif
*


ad. 1 Jednym z głównych problemów, które poruszali teoretycy historii, była kwestia źródła historycznego a także kwalifikacji poszczególnych artefaktów. Warto zacząć od Marca Blocha, który - jako teoretyk - jest najbardziej przystępny i jego podziału źródła. Następnie Labuda i jego materialistyczny podział źródeł historycznych. Co do metodyki: to Kościałkowski, Handelsman i Topolski to kanon, który należy znać. Topolski w swojej późniejszej pracy zmienił trochę poglądy, więc warto poznać tę pracę, ale obecnie nie pamiętam i nie mam dostępu do swojego komputera, więc nie mogę podać.
2. Chodzi, tylko i wyłącznie, o metodologię historii i teoretyczne rozważania nad poznaniem tej gałęzi nauki. Nie sądzę żebyś miała jakieś poważne, a także ciekawe, przemyślenia na temat metodologii historii.
3. To, co cię interesuje ma się pojawić w projekcie rozprawy doktorskiej.

QUOTE
Jeśli masz komuś ubliżać to lepiej wcale nic nie pisz!

Ale, niestety, w dużej mierze to co napisał elchullogrande jest prawdą i dziwią takie pytania u magistra, a zarazem adepta na studia III-go stopnia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
ona19821978
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 83.020

edyta nowak
Stopień akademicki: n
Zawód: student
 
 
post 4/07/2013, 20:45 Quote Post

Ja muszę się upewnić czy wlaśnie o to chodzi....Dlatego pytania !

Przeglądam notatki i oczywiscie są : metoda trzech czasów, szkoła Annales, historia kwantytatywna, metoda indukcyjna dedukcyjna....determinizm????

Czy o to chodzi????
Dobrze rozumiem???
Chodzi o każdą dziedzinę - czyli o czas o oderwanie sfery ludzkiej od przyrody i kto czy msie zajmował m.in. Wilndelbrand neokantyzm?


Ten post był edytowany przez ona19821978: 4/07/2013, 20:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 4/07/2013, 21:00 Quote Post

QUOTE(ona19821978 @ 4/07/2013, 20:45)
Ja muszę się upewnić czy wlaśnie o to chodzi....Dlatego pytania !

Przeglądam notatki i oczywiscie są : metoda trzech czasów, szkoła Annales, historia kwantytatywna, metoda indukcyjna dedukcyjna....determinizm????

Skoro studiowałaś historię, to powinnaś mieć się kogo zapytać o takie sprawy. Nie ma żadnego profesora, z którym możesz porozmawiać o ewentualnych wątpliwościach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 4/07/2013, 21:24 Quote Post

QUOTE(ona19821978 @ 4/07/2013, 19:15)
Serdecznie dziekuję Panu za odpowiedż, proszę jeszcze powiedzieć czy chodzi o poglądy róznych badaczy na teorie metody ( zawarte w ich publikacjach) czy raczej o to czym jest ogólnie metoda ( np zawarta u Topolskiego) i jakie jej rodzaje wyróżniamy???
*


Proszę, w tego typu pytaniu chodzi o wskazanie metod, którymi będziesz się posługiwać w Twojej pracy doktorskiej, nie chodzi o powtarzanie podręcznika Topolskiego... Jeśli jest prośba o literaturę przedmiotu to przecież też dotyczy obszaru, którym masz zamiar się zająć, a nie całości historii...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 4/07/2013, 21:36 Quote Post

No właśnie. To jest to. Masz przedstawić metody, jakimi zamierzasz się posługiwać podczas badań.

A swoim wcześniejszym wpisem nikogo nie obrażałem. Ciągle twierdzę, że nie było to bezpodstawne stwierdzenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
ona19821978
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 83.020

edyta nowak
Stopień akademicki: n
Zawód: student
 
 
post 4/07/2013, 22:06 Quote Post

Odpowiedz - kto pyta nie błądzi smile.gif

Czyli mam przedtsawić podstawowe problemy i metody dyscypliny ktora bede sie zajmowała......
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 4/07/2013, 22:16 Quote Post

Nie tyle dziedziny, bo akurat, jeśli studiujesz historię, to dziedziną jest historia, tylko z zakresu projektowanej pracy doktorskiej. Tego typu kwestie najlepiej omawiać z Twoim promotorem pracy magisterskiej, ewentualnie z osobą, która będzie promotorem Twojej pracy doktorskiej. W każdym razie chodzi o metodę/metody, które wykorzystasz w pracy nad swoim doktoratem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 4/07/2013, 23:38 Quote Post

QUOTE(ona19821978 @ 4/07/2013, 17:33)
Rozmumiem to w trzech aspektach :
1) znajomość ogolnej metodologii historii i jej problemów  - np Topolski - metodologia historii (książka i jej znajomość)
*


Z "Metodologią" Topolskiego daj sobie spokój. Sam autor - dopóki jeszcze żył - o niej zapomniał. Lepiej sięgnij po niektóre rozdziały z innej książki Topolskiego, Jak się piszę i rozumie historię zwł. rozdz. 4, 5, 7, 9, oraz cz. iv. Twoim problemom się nie dziwię, bo na studiach historycznych metodologia jest z jednej strony dość tragicznie zazwyczaj wykładana, a z drugiej, u studentów nie znajduje zrozumienia co do jej przydatności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
ona19821978
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 83.020

edyta nowak
Stopień akademicki: n
Zawód: student
 
 
post 5/07/2013, 12:59 Quote Post

QUOTE(Dargas @ 5/07/2013, 0:38)
QUOTE(ona19821978 @ 4/07/2013, 17:33)
Rozmumiem to w trzech aspektach :
1) znajomość ogolnej metodologii historii i jej problemów  - np Topolski - metodologia historii (książka i jej znajomość)
*


Z "Metodologią" Topolskiego daj sobie spokój. Sam autor - dopóki jeszcze żył - o niej zapomniał. Lepiej sięgnij po niektóre rozdziały z innej książki Topolskiego, Jak się piszę i rozumie historię zwł. rozdz. 4, 5, 7, 9, oraz cz. iv. Twoim problemom się nie dziwię, bo na studiach historycznych metodologia jest z jednej strony dość tragicznie zazwyczaj wykładana, a z drugiej, u studentów nie znajduje zrozumienia co do jej przydatności.
*


Dziękuję Panu za podpowiedź i zrozumienie - a Panu szapur II za wyjaśnienia.
Wsakazą przez Pana ksiażkę już mam - przyswoję ją i w szczególnosci zwróce uwagę na wskazane rozdzialy - czy to wystarczy i da sie w jakiś sposob zrozumieć????

Bo dla mnie te metody to rodzaje metod -czyli indukcyjna dedukcyjna genealogiczna porównawcza i inne.....ale z tego co sie zorientowałam to nie chodzi o to tylko o całokształt metod dotyczacych poszczegolnych elelmentów pracy - tj czasu, źródeł, wyjaśniania, narracja , prawda i inne, czyż nie? Bardzo prosze o wyjaśnienie mi tego!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 5/07/2013, 14:21 Quote Post

QUOTE(ona19821978 @ 4/07/2013, 17:33)
Na rozmowie kwalifikacyjnej mają być pytania dotyczące .....
"Znajomość podstawowych problemów metodologicznych wybranej dyscypliny oraz literatury
przedmiotu..."
Czy możecie powiedzieć mi co to jest???
Rozmumiem to w trzech aspektach :
1) znajomość ogolnej metodologii historii i jej problemów  - np Topolski - metodologia historii (książka i jej znajomość)
2) znajomość problemów metodologicznych wybranej dyscypliny czyli??? Przedmiotu (tego co mam zamiar zbadać)???? Wynikła z tego co naplisali na ten temat już inni???? Czy moje problemy które ja sama stawiam przed sobą???
3) a może mam sama okreslić ogolne problemy tego co mnie interesuje na podstawie topolskiego
*


Niepotrzebnie się przejmujesz "wytycznymi" na egzamin wstępny na studia doktoranckie. Jakieś muszą być w dokumentacji to je spisano, żeby w papierach był porządek. Pewmie połowa Komisji nie wie, ż są jakieś wytyczne, a druga połowa je ignoruje. Rozmowa będzie się zapewne kręcić - bliżej lub dalej ale raczej wokół planowanej pracy i sprawy metodologiczne prawdopodobnie - o ile w ogóle - będą związane z proponowanymi badaniami.

Odpisz jak było

Ten post był edytowany przez Dargas: 5/07/2013, 14:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej