Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jerozolima 1099 R., Wyznanie mieszkańców.
     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 12/06/2008, 11:10 Quote Post

Interesuje mnie pewna kwestia, a mianowicie : jakiego wyznania byli mieszkańcy Jerozolimy i ziem Palestyny w 1099 r. kiedy zdobywali je krzyżowcy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Stranger1994
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 57
Nr użytkownika: 36.813

 
 
post 12/06/2008, 11:13 Quote Post

Ziemie Palestyny były zajęte przez skrajny odłam muzułmański - Turków Seldżuckich. W przeciwieństwie do tolerancyjnych muzułmanów wcześniej (przed ich inwazją) zamieszkujących Ziemie Świętą prześladowali oni wyznawców innych religii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 12/06/2008, 11:44 Quote Post

QUOTE
Ziemie Palestyny były zajęte przez skrajny odłam muzułmański - Turków Seldżuckich. W przeciwieństwie do tolerancyjnych muzułmanów wcześniej (przed ich inwazją) zamieszkujących Ziemie Świętą prześladowali oni wyznawców innych religii.


To było trochę bardziej skomplikowane. A poza tym nie wiedziałem że Turcy Seldżuccy byli skrajnym odłamem muzułmańskim confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 12/06/2008, 11:49 Quote Post

QUOTE(Stranger1994 @ 12/06/2008, 12:13)
Ziemie Palestyny były zajęte przez skrajny odłam muzułmański - Turków Seldżuckich.
*



Nie ma co, doskonała znajomość rzeczy! tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 12/06/2008, 12:08 Quote Post

No to może do rzeczy:
QUOTE
jakiego wyznania byli mieszkańcy Jerozolimy i ziem Palestyny w 1099 r. kiedy zdobywali je krzyżowcy?

Ówczesna Ziemia Święta stanowiła istną mozaikę wyznań. Cały czas było tam bardzo wielu chrześcijan, zarówno obrządku greckiego, jak i innych obrządków wschodnich - syryjskiego, jakobickiego, ormiańskiego i wielu innych. Poza tym spotkać można było oczywiście Żydów. Islam wyznawała ludność napływowa (plemiona arabskie, Turcy), zdobył on też pewne wpływy wśród autochtonów. Przybycie łacinników tylko bardziej pogmatwało sytuację. Albo: bardziej wzbogaciło wieloreligijny obraz Ziemi Świętej wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Stranger1994
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 57
Nr użytkownika: 36.813

 
 
post 12/06/2008, 14:34 Quote Post

QUOTE
Turcy seldżuccy, nazwa nadana jednemu z plemion Oguzów, które pod wodzą Seldżuków przyjęło w X w. islam(...)


QUOTE
(...)Islam (muzułmanizm) - podobnie jak judaizm i chrześcijaństwo jest religią monoteistyczną, wywodzi się z tej pierwszej.(...)


Dla mnie muzułmanizm równa się islam. Jest inaczej? Jeśli tak to wyprowadźcie mnie z błędu.

A, że skrajne to napisałem bo "normalni" muzułmanie nie prześladowali wyznawców innych religii i tolerowali ich. A Turcy Seldżuccy mieli zamiar wszystkich nie-muzułmanów pozabijać.

Jeżeli chodzi o mozaike różnych religii to tak, ale ja napisałem o religii rządzących.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ademar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 43.969

R Z
 
 
post 15/06/2008, 20:32 Quote Post

QUOTE(Stranger1994 @ 12/06/2008, 14:34)
QUOTE
Turcy seldżuccy, nazwa nadana jednemu z plemion Oguzów, które pod wodzą Seldżuków przyjęło w X w. islam(...)


QUOTE
(...)Islam (muzułmanizm) - podobnie jak judaizm i chrześcijaństwo jest religią monoteistyczną, wywodzi się z tej pierwszej.(...)


Dla mnie muzułmanizm równa się islam. Jest inaczej? Jeśli tak to wyprowadźcie mnie z błędu.

A, że skrajne to napisałem bo "normalni" muzułmanie nie prześladowali wyznawców innych religii i tolerowali ich. A Turcy Seldżuccy mieli zamiar wszystkich nie-muzułmanów pozabijać.

Jeżeli chodzi o mozaike różnych religii to tak, ale ja napisałem o religii rządzących.
*



Nie spotkalem sie jeszcze z teoria, ze Seldzucy byli skrajnymi muzulmanami (w sensie fanatykami?), ani z taka, ze chcieli wytępić wszystkich innych. Seldzucy nie wyrozniali sie jakas specjalna nietolerancja...Skąd czerpiesz takie informacje Stranger1994?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Stranger1994
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 57
Nr użytkownika: 36.813

 
 
post 16/06/2008, 5:44 Quote Post

Z lekcji historii. Wygląda jednak na to, że miałem kiepskiego nauczyciela, jeśli masz rację.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ademar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 43.969

R Z
 
 
post 16/06/2008, 7:37 Quote Post

QUOTE(Stranger1994 @ 16/06/2008, 5:44)
Z lekcji historii. Wygląda jednak na to, że miałem kiepskiego nauczyciela, jeśli masz rację.
*



Tak bywa z tymi nauczycielami;)Co do sunnickich Sledzukow,to mysle ze do pewnego momentu nie tolerowali przede wszystkim szyitow - Fatymidow. Na ich wrogosc wobec chrzescijan (szczegolnie frankijskich)wplynely same krucjaty, a nie religia jaka ci ostatni wyznawali. Byc moze jednak zdarzaly sie jakies przypadki nietolerancji religijnej ze strony Turkow seldzuckich (choc o takich osobiscie nie slyszalem) i jesli takie znacie chetnie o nich poczytam.Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 16/06/2008, 14:27 Quote Post

Turcy Seldżuccy nie byli wcale skrajnymi wyznawcami Allaha. Byli po prostu ludem świeżo przybyłym ze stepów, mało cywilizowanym, w porównaniu do Persów, Arabów czy Ormian po prostu prymitywnym. No i byli neofitami. To wszystko powodowało, że byli brutalniejsi i mniej tolerancyjni religijnie od autochtonów. Poza tym pod wpływem miejscowych cywilizowali się dość szybko - zwłaszcza w bogatej, ludnej Syrii właśnie. Także różne ekscesy, jakich się dopuszczali (dużo rzadziej, niż stereotyp głosi) nie wynikały ze skrajności ich doktryny religijnej, ale ze zwykłego nieokrzesania i neofickiego zapału.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/06/2008, 15:05 Quote Post

W zasadzie Ironside napisał o turkmeńskich Seldżukach już wszystko chyba, a jego charakterystyka tegoż plemienia jest jak najbardziej trafna. Chciałbym jednak dodać coś od siebie nt. rzeczonych skrajnych muzułmanów wink.gif - otóż na miano takich jak najbardziej zasługują charydżyci. Dla nich popełnienie ciężkiego grzechu było równoznaczne z wyrzeczeniem się islamu, a człowiek, który się go dopuścił, automatycznie niejako stawał się kafir. Charydżyci przysparzali sporo kłopotów Kalifatowi - szybko zdominowali życie religijne i polityczne w Basrze i okolicach (VII / VIII w.), wywołali cały szereg powstań w Maghrebie, wreszcie, dokonali masakry szyitów w meczecie w Kufie - niezwykłą brutalność tego czynu i wściekłość wręcz napastników podkreślają zgodnie wszyscy arabscy kronikarze tamtych czasów. Więcej na ten temat u A. Meza oraz J. i D. Sourdel.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Uther32
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 64.277

 
 
post 25/03/2010, 16:14 Quote Post

Warto dodać, że w 1099 roku wszyscy chrześcijanie zostali wygnani z Jerozolimy (przez muzułmanów na wieść o zbliżających się oddziałach franków, woleli pozbyć się potencjalnych dywersantów). W momencie zdobycia mniasta nie było w nim chrześcijan, stąd jak sądzę krzyżowcy nie mieli oporów, żeby wszystkich wyciąć w pień.

Pozdrawiam,

Rafał
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Emiel Regis
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 273
Nr użytkownika: 54.013

 
 
post 25/03/2010, 20:21 Quote Post

QUOTE(Uther32 @ 25/03/2010, 16:14)
Warto dodać, że w 1099 roku wszyscy chrześcijanie zostali wygnani z Jerozolimy (przez muzułmanów na wieść o zbliżających się oddziałach franków, woleli pozbyć się potencjalnych dywersantów). W momencie zdobycia mniasta nie było w nim chrześcijan, stąd jak sądzę krzyżowcy nie mieli oporów, żeby wszystkich wyciąć w pień.

Pozdrawiam,

Rafał
*


Był wyjątek-Żydów spalono w synagodze,nie wycięto.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej