Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mit zmadziaryzowanych Słowian: pochodzenie Węgrów

Bazyli

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami

post 12/10/2017, 17:55 Quote Post

carantuhill:
"Zmieniłeś smile.gif Bo o ile pamiętam upierałeś się o trwaniu pozostałości postrzymskich w Dacji przez cały okres wędrówek ludów aż do czasów, jak "Wołosi" pojawiają się w w XIII wieku w średkowoeuropejskiej polityce. Teraz to zmodyfikowałeś opierając się na tym cytacie o jeńcach rzymskich.".

carantuhill-u, coś słabo z Twą pamięcią. sad.gif

To było do Ciebie...

"Jak rozumiem jesteś zwolennikiem twierdzenia o pochodzeniu Wołochów (w tym, a może nawet przede wszystkim, Rumunów) z ziem leżących na południe od Dunaju? Ja natomiast twierdzę, iż romańskie elementy etniczne z których powstał naród rumuński zamieszkiwały u schyłku antyku i we wczesnym średniowieczu zarówno ziemie bałkańskie jak i te znajdujące się na północ od Dunaju (w tym starożytną Dację).Takie jest moje stanowisko. I o tym mogę rozmawiać.".

oraz

"W świetle przytoczonych argumentów wydaje się niepodważalną konstatacja, iż dzisiejsi Rumunii (pomijajac liczne elementy nieromańskie, które w toku dziejów pojawiały się w granicach rumuńskich i stapiały w ten etnos) to potomkowie ludności romańskiej zamieszkującej Dacje od czasów antycznych, społecznosci romańskich osadzanych siłą na ziemiach Mołdawii, Wołoszy, Siedmiogrodu, Oltenii i Banatu przez Awarów, Słowian i Bulgarów oraz półkoczowniczych grup wołoskich przebijajacych się z Bałkanów na północ od XI czy już nawet X stulecia n.e.".

Z mojego postu z dnia 05.03.2013
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=24052&st=60

I jeszcze kwestia fundamentalna. Pomijanie w dyskusji o ludności postrzymskiej na Bałkanach ustaleń K. Jirecka jest całkowicie niezrozumiałe. Wydaje się nawet, że tak jak pomijanie pierwszorzędnych źródeł z wczesnego średniowiecza mówiących o tej ludności na terenach Węgier i Rumunii, nie branie pod uwagę ustaleń wspomnianego naukowca wynika z niewiedzy lub jest zabiegiem celowym. I - niestety - ma to wpływ na dyskusje jak nasza.

User is offline  PMMini Profile Post #46

4 Strony « < 2 3 4 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej