Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sprawa polska na arenie międzynarodowej w XVIII w.

Igor z Sochoń

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.322

Igor Demianiuk
Zawód: uczeñ

post 13/01/2019, 19:43 Quote Post

Witam,

Przygotowuję się do Olimpiady Historycznej dla szkół gimnazjalnych. Na etapie centralnym mam wolną rękę co do wyboru dwóch książek, z których będę odpytywany. Jednak chciałbym, żeby tematy tej literatury pokrywały się z tematem etapu pisemnego olimpiady, czyli: "Sprawa polska na arenie międzynarodowej w XVIII wieku"
W związku z powyższym, zwracam się z pytaniem, czy ktoś mógłby mi polecić jakąś pozycje, która pomogłaby mi w lepszym zrozumieniu problemu. Jedną z wybranych przeze mnie książek jest : "Rzeczpospolita Obojga Narodów, Dzieje agonii" Pawła Jasienicy. Jednak nie mam pomysłu na drugą książkę. confused1.gif

Byłbym wdzięczny za pomoc. Nie chciałbym tak po prosu wziąć pierwszej lepszej książki z bibliotecznej półki.

Pozdrawiam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

jkobus

IX ranga
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik

post 17/01/2019, 12:24 Quote Post

Jasienicę omijaj szerokim łukiem! Potoczyście pisze, ale jego wnioski są beznadziejnie przestarzałe i tylko głupot się nauczysz.

Może:

Jacek Staszewski: O miejsce w Europie. Stosunki Polski i Saksonii z Francją na przełomie XVII i XVIII wieku. Warszawa 1973.

Zofia Zielińska, Polska w okowach „systemu północnego” 1763-1766, Kraków 2012, passim.

W sumie dość wąskie czasowo - ale przynajmniej w miarę nowe.

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Igor z Sochoń

Nowicjusz
Nr użytkownika: 104.322

Igor Demianiuk
Zawód: uczeñ

post 20/01/2019, 14:36 Quote Post

QUOTE(jkobus @ 17/01/2019, 12:24)
Jasienicę omijaj szerokim łukiem! Potoczyście pisze, ale jego wnioski są beznadziejnie przestarzałe i tylko głupot się nauczysz.

Może:

Jacek Staszewski: O miejsce w Europie. Stosunki Polski i Saksonii z Francją na przełomie XVII i XVIII wieku. Warszawa 1973.

Zofia Zielińska, Polska w okowach „systemu północnego” 1763-1766, Kraków 2012, passim.

W sumie dość wąskie czasowo - ale przynajmniej w miarę nowe.
*

dziękuję za podpowiedź smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej