Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> RON: czasy saskie/XVIII w., bibliografia
     
trzeci baon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 103.133

 
 
post 13/12/2018, 13:15 Quote Post

Poszukuję książek, które zajmują się polską historią w latach 1697-1764.
Czy poza podręcznikami do Historii Polski ala Gierowski istnieje jakieś opracowanie poświęcone Czasom Saskim?

Moja lista póki co kończy się na dwóch biografiach Staszewskiego.

Można prosić o sugestie co warto przeczytać na temat tego okresu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 13/12/2018, 13:31 Quote Post

Zależy co Cię interesuje - polityka, prawo, wojskowość, gospodarka, kultura czy życie codzienne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 13/12/2018, 13:41 Quote Post

Dodam, że nawet posługując się katalogami on-line bibliotek można zgromadzić naprawdę sporo tytułów, tak że spokojnie gdyby je wszystkie zgromadzić obok siebie, wyjdzie spora biblioteczka... Już nie mówiąc o artykułach z czasopism i prac zbiorowych, ale na zachętę taka choćby zbiorówka:

Rzeczpospolita wielu narodów i jej tradycje. Materiały z konferencji "Trzysta lat od początku unii polsko-saskiej. Rzeczpospolita wielu narodów i jej tradycje." Kraków 15-17 IX 1997 r., pod red. A. K. Link-Lenczowskiego, M. Markiewicza, Kraków 1999.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
trzeci baon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 103.133

 
 
post 13/12/2018, 13:45 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 13/12/2018, 13:31)
polityka, wojskowość, gospodarka, życie codzienne
*



Te kwestie interesują mnie najbardziej.

O tym, że istnieje wiele szczegółowych, specjalistycznych tytułów to wiem. Myślałem, że istnieje jakaś pozycja, która będzie dobry wprowadzeniem w temat, a jednocześnie nie będzie suchym podręcznikiem.

Przepraszam, niejasno się wyraziłem. Chodziło mi o bardziej popularnonaukową pozycję, która będzie dobrym wstępem do dalszych poszukiwań. Jeżeli ktoś jest w stanie taką polecić, to będę wdzięczny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 13/12/2018, 23:13 Quote Post

Wyraziłeś się w miarę ok, problem trochę w tym, że takie popularno-naukowe pozycje wprowadzające w epokę mogą być jak dla mnie krokiem wstecz w porównaniu do choćby biografii obu Sasów pióra śp. prof. Staszewskiego, choć te spotykały się z pewną krytyką w kwestiach szczegółowych i w związku z pewną tendencją ich autora do wybielania szczególnie Augusta II za wszelką cenę.
Co do popularnych ujęć - w ramach serii Dzieje Narodu i Państwa Polskiego, z. II - 33: A. Link-Lenczowskiego, Rzeczpospolita na rozdrożu 1696-1736; kolejny II-34 H. Olszewskiego, O skutecznym rad sposobie;
Wiec może tak - z tego samego cyklu biograficznego Ossolineum biografie: Stanisława Leszczyńskiego pióra E. Cieślaka (dostępne są także inne - klasyczna J. Feldmana oraz ostatnio wydana M. Foryckiego); Karola XII Z. Anusika i Piotra Wielkiego W. Serczyka. Dostępna też jest biografia królewicza Jakuba Sobieskiego pióra A. Skrzypietz.
Sporo książek popularnych odnośnie epoki saskiej dotyczy spraw militarnych hbeki choćby M. Wagnera, Kliszów 1702 czy J. Wojtasika Podhajce 1698. W serii Infortu też jest trochę tomików poświęconych starciom okresu wojny północnej. Itd
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 14/12/2018, 0:44 Quote Post

A czy przeszukales dzial "Baza Bibliograficzna" ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej