Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zielona Góra - filia obozu w Gross-Rosen,
     
jackomusik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 20.815

Aron
Zawód: Student historii
 
 
post 1/09/2011, 8:59 Quote Post

Witam,

Pochodzę z Zielonej Góry i bywam tam dość często. Posiłkując się Wikipedią odkryłem już jakiś czas temu fakt istnienia filii kobiecej obozu w Gross - Rosen (Rogoźnicy) w tym mieście, nigdy jednak nie udało mi się ustalić, w którym konkretnie miejscu się wyżej wspomniania filia mieściła. A może w ogóle się nie mieściła w sensie wydzielonego dla niej terenu, a istniała jedynie w fabrykach (np. w rejonie obecnej ul. Fabrycznej), po których więźniarki były rozdysponowane?

Jako ciekawostkę dodam fakt, że Zielona Góra była jednym z punktów marszu śmierci raczej nieznanego w polskiej historiografii (choć mogę się mylić, ale nie zauważyłem), po angielsku zwanego "Helmbrechts death march", w którym to więźniarki obozu w Helmbrechts będącego filią obozu we Flossenbuergu zostały wysłane do Dachau, jednak ze względu na postępy aliantów nie dotarły tam.

Czy posiadacie więcej informacji na ten temat? A może ktoś mógłby wskazać, w którym miejscu mieściła się zielonogórska filia (o ile w ogóle) i jakie fabryki (również te, których opuszczone budowle do dziś istnieją - mile widziane zdjęcia) korzystały z przymusowej pracy więźniarek? Z góry dziękuję za ewentualne informacje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Balto
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.946
Nr użytkownika: 73.530

Zawód: BANITA
 
 
post 1/09/2011, 21:34 Quote Post

Toś bracie natrafił na schody. Gross Rosen jako obóz mocno związany jest z historią Dolnego Śląska i tego wszystkiego co dla wielu związane jest z projektem Riese [Olbrzym] [choć realna nazwa tego niemal na pewno było inna].
Gros podoobozów mogło być podporządkowanych głównemu, ileś mogło być tworzonych "ad hoc" i tak samo likwidowanych. Jedną z niewielu książek o Gross Rosen jest pozycja M. Mołdawy Gross Rosen Obóz koncentracyjny na Śląsku. Tam spróbuj poszukać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
jackomusik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 20.815

Aron
Zawód: Student historii
 
 
post 1/09/2011, 22:52 Quote Post

Wiadomo, że filie pojawiały się i znikały jak grzyby po deszczu. Jednak z tego co się orientuję, podobóz w Zielonej Górze był raczej "stały", choć nie mogę tego udowodnić żadnymi pozycjami ani dokumentami, o ile w przejętym od Niemiec po wojnie mieście nie poszły na stos z prawie wszystkim, na czym było cokolwiek napisane po niemiecku... Dobrze jednak byłoby wiedzieć, gdzie się one mieściły lub w jakich fabrykach (choć może i nie tylko - podobóz był kobiecy). Intuicja nakazuje zwrócić uwagę na późniejsze budynki Polskiej Wełny lub pofabryczne zabudowania w rejonie ul. Fabrycznej, niestety od żadnego obecnego mieszkańca miasta nie usłyszę, jak to wyglądało w czasie wojny... Nie mniej jednak dzięki za podaną pozycję, postaram się do niej dotrzeć i się z nią zapoznać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Harry Lee
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 55.932

Wojciech Olszewski
Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/09/2011, 7:15 Quote Post

Grünberg I
FAL Grünberg I zlokalizowany był w starych zabudowaniach fabryki Deutsche Wollwaren Manufaktur przy Breslauer Straße 33, w Grünberg (Zielona Góra). Powstał w czerwcu 1944 r., wyniku przekształcenia obozu pracy przymusowej dla Żydów (ZALfJ), tzw. Organizacji Schmelt. Więźniarkami były Żydówki, pochodzące z Polski i Czech. Było ich około 1000. Kobiety pracowały w fabryce Deutsche Wollwaren Manufaktur, przy produkcji materiałów na mundury, płaszczy wojskowych, spadochronów i koców.
29.01.1945 r. rozpoczęła się ewakuacja obozu. Więźniarki niezdolne do marszu zostały w obozie, gdzie doczekały wolności. Natomiast ewakuowane kobiety zostały podzielone na dwie grupy. Jedna pod koniec lutego 1945 r. dotarła do KL Bergen-Belsen, druga, w pierwszym kwartale marca 1945 – do filii KL Flossenbürg – Helmbrechts. W trakcie ewakuacji straciły życie co najmniej 104 więźniarki.

Grünberg II
AL Grünberg II zorganizowano na terenie fabryki Deutsche Wollwaren Manufaktur przy Breslauer Straße 33, w Grünberg (Zielona Góra). Istniał co najmniej od października 1944 r. Więźniami byli Żydzi, obywatele węgierscy. Obóz został ewakuowany 29.01.1945 r.

Źródło:Strona Muzeum Gross Rosen
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
jackomusik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 20.815

Aron
Zawód: Student historii
 
 
post 4/09/2011, 13:07 Quote Post

Dzięki za informację! Przy najbliższej wizycie w Zielonej Górze obejrzę znane mi budynki i spróbuję znaleźć nieznane. Jeszcze jedno pytanie - podobno przy ruinach dawnego kina Estrada znajduje się tablica upamiętniająca zielonogórskie więźniarki. Nigdzie w Google tego nie znalazłem, być może ktoś dysponuje zdjęciami tej tablicy lub jest w stanie przytoczyć jej treść?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Narya
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 37.469

Zawód: student
 
 
post 18/02/2016, 23:16 Quote Post

QUOTE(jackomusik @ 4/09/2011, 13:07)
Dzięki za informację! Przy najbliższej wizycie w Zielonej Górze obejrzę znane mi budynki i spróbuję znaleźć nieznane. Jeszcze jedno pytanie - podobno przy ruinach dawnego kina Estrada znajduje się tablica upamiętniająca zielonogórskie więźniarki. Nigdzie w Google tego nie znalazłem, być może ktoś dysponuje zdjęciami tej tablicy lub jest w stanie przytoczyć jej treść?
*


Tę tablicę ufundowała załoga Polskiej Wełny. Po transformacji ustrojowej przedsiębiorstwo padło i wiele lat stało nieużytkowane. Niedawno kompleks kupiła firma, która w jego części zrobiła galerię handlową. W ruinach znaleziono tę tablicę i postawiono nieco dalej.
Zamieszczam link, bo foto jest zbyt duże na forum:
http://dolny-slask.org.pl/foto/5829/5829804.jpg
Napis na tablicy:
Pamięci kobiet polskich
zamęczonych przez
hitlerowców
w filii obozu
koncentracyjnego
Gross Rosen
w latach 1944-1945
Załoga Polskiej Wełny
Zielona Góra 1979

Ten post był edytowany przez Narya: 18/02/2016, 23:19
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej