Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wiktor Poliszczuk
     
Jacaw7
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 32.302

Jacek W
Zawód: student
 
 
post 24/01/2009, 21:28 Quote Post

Pomyłka ta to jeszcze nie dowód krętactwa, zresztą może miec różne powody-chociażby błąd tlumacza itd, to się zdarza!Ostatnie zdanie odnośnie historii PRL, to juz bardzo gruba przesada.UPA to bezsprzecznie zbrodniarze- i Poliszczuk o tym bardzo dobrze wiedział i Chwała mu za to, bo potrafił pisać tak o historii, jak było a nie powodowany przez pseudohistorycznopolitykierską nagonkę głosic bzdury, kalajace w dobre imię ofiar,zamęczanych przez UPA, jak to niestety wielu historyków takze z naszego kraju czyni!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
janusz11
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 36.935

janusz jaworski
Zawód: przedsiebiorca
 
 
post 24/01/2009, 23:10 Quote Post

QUOTE(Jacaw7 @ 24/01/2009, 21:28)
Pomyłka ta to jeszcze nie dowód krętactwa, zresztą może miec różne powody-chociażby błąd tlumacza itd, to się zdarza!Ostatnie zdanie odnośnie historii PRL, to juz bardzo gruba przesada.UPA to bezsprzecznie zbrodniarze- i Poliszczuk o tym bardzo dobrze wiedział i Chwała mu za to, bo potrafił pisać tak o historii, jak było a nie powodowany przez pseudohistorycznopolitykierską nagonkę głosic bzdury, kalajace w dobre imię ofiar,zamęczanych przez UPA, jak to niestety wielu historyków takze z naszego kraju czyni!
*



Ciekawa opinia, według Ciebie:
- nie jest to krętactwo, ale może mieć różne powody!!!
Gratuluję.

Reszta Twojej wypowiedzi to już tylko laurka złożona „twórczości” Poliszczuka, więc trudno się do niej odnieść, ale masz oczywiście pełne prawo chwalić jego sposób pisania.
Dla mnie ze względu na to, że pisał w sposób jaki podałem powyżej, jest przykładem „historyka” o podwójnej moralności.

Zdecydowana wiekszosc dyskutantow uwaza Poliszczuka za rzetelnego historyka. Opinia uzytkownika janusz11 jest w tej dyskusji odosobniona.
MODERATOR N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 25/01/2009, 0:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
janusz11
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 36.935

janusz jaworski
Zawód: przedsiebiorca
 
 
post 25/01/2009, 12:02 Quote Post

Zdecydowana wiekszosc dyskutantow uwaza Poliszczuka za rzetelnego historyka. Opinia uzytkownika janusz11 jest w tej dyskusji odosobniona.
MODERATOR N_S


Dziękuję Net_Skater bardzo trafna uwaga, ale czy naprawdę sądzisz, że większość czytelników mogłaby tego nie zauważyć, należy więc ich o tym poinformować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
elżunia.49
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 55.968

El¿unia Mi
Zawód: student
 
 
post 2/11/2009, 17:04 Quote Post

QUOTE(shunkaha @ 20/01/2008, 22:18)
Premagape,nazywając UPA"partyzantką',podobnie jak jej apologeta,niejaki grzegorz motyka,profanujesz pamięc setek tysięcy ofiar tych gwałcicieli,podpalaczy,rezunów i dzieciobójcow,co wbijali dzieci na sztachety i przybijali do drzew.Jeszcze jeden niezorientowany albo tajny sympatyk tych bandziorów?
*


Zgadzam się ztą wypowiedzią. Jeżeli do dziś mówi się o Katyniu gdzie zgineło około dwódziestu tys. żołnieży nie cywilów to dlaczego mielibyśmy zapomniec rześ niewiniątek oraz ich rodzin.Zresztą wystarczy pojechać w Bieszczady zwłaszcza w bliskie okolice Cisnej porozmawiać zodpowiednimi ludżmi, wtedy dowiemy się bardzo dużo. Chociaż jak przekonałam się sama jest to dość ryzykowne jeżeli wywęszą że jest się Polką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
chomik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.754

Zawód: rysownik
 
 
post 3/11/2009, 2:37 Quote Post

QUOTE(elżunia.49 @ 2/11/2009, 17:04)
QUOTE(shunkaha @ 20/01/2008, 22:18)
Premagape,nazywając UPA"partyzantką',podobnie jak jej apologeta,niejaki grzegorz motyka,profanujesz pamięc setek tysięcy ofiar tych gwałcicieli,podpalaczy,rezunów i dzieciobójcow,co wbijali dzieci na sztachety i przybijali do drzew.Jeszcze jeden niezorientowany albo tajny sympatyk tych bandziorów?
*


Zgadzam się ztą wypowiedzią. Jeżeli do dziś mówi się o Katyniu gdzie zgineło około dwódziestu tys. żołnieży nie cywilów to dlaczego mielibyśmy zapomniec rześ niewiniątek oraz ich rodzin.
*



Forum "historycy.org" jest miejscem wymiany poglądów miłośników historii, a nie miłośników propagandy.
Obrzucanie obelgami tych, których się nie lubi, to jest propaganda, natomiast rzetelna historia polega - moim zdaniem - na podawaniu faktów, na podstawie których czytelnicy mogą sobie wyrobić własne zdanie.

Termin "partyzantka" odnosi się do taktyki, polegającej na nękaniu silniejszego przeciwnika przez słabsze, gorzej uzbrojone i wyposażone grupy zbrojne. Obecnie jest często zastępowany terminami: wojna (walka) nieregularna lub asymetryczna (niesymetryczna).

Grupy zbrojne UPA z reguły działały na obszarach opanowanych przez regularne wojska niemieckie lub sowieckie. W otwartym starciu z regularną armią lub siłami policyjnymi byłyby skazane na klęskę, a więc stosowały taktykę partyzancką. Wyglądali tak samo i walczyli tak samo jak partyzanci AK, BCh, czy sowiecka partyzantka na tych terenach. Tu wyjaśnienie, na wypadek, gdyby ktoś z dyskutantów zechciał mi zarzucić "apologię rezunów, dzieciobójców, gwałcicieli, podpalaczy, wieszaczy" - wyjaśniam, że mordów na ludności cywilnej nie nazywam taktyką walki partyzanckiej, tylko zbrodnią, ale partyzanci popełniający zbrodnie nie przestają przez to być partyzantami. Podobnie najróżniejsze ugrupowania zbrojne działające obecnie w Iraku czy Afganistanie często popełniają zbrodnie na bezbronnych cywilach, ale to nie zmienia faktu, że prowadzą walkę partyzancką.

W czasach PRL-u komunistyczna propaganda wbiła do głowy ludowi pracującemu wiele propagandowych stereotypów. Jednym z nich było używanie terminu "partyzantka" wyłącznie w odniesieniu do "ruchów postępowych" czyli komunistów albo ich sprzymierzeńców. Kiedy partyjni propagandziści zaczynali o jakimś ruchu z Trzeciego Świata mówić per "partyzanci" można było w ciemno założyć, że to czerwoni. Przeciwnicy komunizmu - jak ukraińska UPA, angolańska UNITA, czy polski WiN musieli być nazywani bandytami, bandziorami etc.
Ciekawe że ten propagandowy język był tylko na użytek ciemnych mas, bo w fachowej literaturze wojskowej takiego podziału już nie było. Np. w książce "Działania partyzanckie" wydanej w 1975 roku przez MON w serii "Biblioteka wiedzy wojskowej" autorzy sucho i rzeczowo opisują taktykę działań partyzanckich zarówno sił "postępowych" jak i antykomunistycznych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
kist
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 74.939

Kisilewicz
 
 
post 15/06/2013, 21:26 Quote Post

Jeżeli znajdę kilku psychopatów, ogłoszę program np "biologicznego wyniszczenia rodziny Chomika i przejęcia Jego dóbr materialnych", zacznę ten program realizować, to będę partyzantem ??. Moje siły będą mniejsze niż np Policji Polskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 16/06/2013, 12:50 Quote Post

QUOTE(kist @ 15/06/2013, 21:26)
Jeżeli znajdę kilku psychopatów, ogłoszę program np "biologicznego wyniszczenia rodziny Chomika i przejęcia Jego dóbr materialnych", zacznę ten program realizować, to będę partyzantem ??. Moje siły będą mniejsze niż np Policji Polskiej.
*



Ale jesli zmozesz znalecz takich choc psichopatow lub choc czlonkow ,, swiatowego bractwa kanibalow,, i t.p. i takich bedzie nie 3-4 a 30-40 000 jak UPA to bez watpienia to bedzie partyzantka..Taliby w Afganistanu to partyzantka czy nie confused1.gif wiec to ludzi ,jaki rozstrzelali slynne skulpture Buddy w Bamianu, zabijali kobiet kamieniami po zakonach szariatu za zdrade meza i t.p. rubali publicznie glowy ludziom na stadionach....Tak wiec nie powinnismy nazywac ich partyzantami tylko dlatego,ze ci chlopcy nienawidzi nas, ,,kiafirow,, paskudnych i rozpusnych.. confused1.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 16/06/2013, 17:02 Quote Post

QUOTE(kist @ 15/06/2013, 21:26)
Jeżeli znajdę kilku psychopatów, ogłoszę program np "biologicznego wyniszczenia rodziny Chomika i przejęcia Jego dóbr materialnych", zacznę ten program realizować, to będę partyzantem ??. Moje siły będą mniejsze niż np Policji Polskiej.
*


Gdybym miała wybrać najbardziej kuriozalny komentarz na forum to na pewno zagłosowałabym na ten post. Pisząc swój uwzględniłam dobre obyczaje i polityczną poprawność obowiązującą na tym Forum. W innej przestrzeni wirtualnej skwitowałbym powyższy tekst jednym nieparlamentarnym, żołnierskim słowem.
UPA dopuściła się zbrodni ludobójstwa, dokonała jej nie tylko na Polakach, ale i na grekokatolikach, Rusinach, wszystkich tych rzekomych Ukraińcach, którzy jej nie popierali. Dopuściła się zbrodni na Żydach, Czechach i innych nacjach. Proszę przedpiścę aby zapoznał się strukturą OUN i jej zbrojnego ramienia UPA. Nie specjalizuję się w historii Kresów, nie znam dziejów całego konfliktu ukraińsko-polskiego, ale dość dobrze znam historię mego regionu. Wiem, że UPA uchodzi za najbardziej skuteczną antykomunistyczną partyzantkę w historii powojennej Europy. UPA funkcjonując w na terenie naszego regionu dzieliła się na okręgi, a te na odcinki taktyczne, jednym z 3 odcinków taktycznych był "Łemko" na terenie Bieszczadów. Miała dobrze działający system administracyjny, miała swój własny wywiad i kontrwywiad, służby aprowizacyjne, szkoły oficerskie i podoficerskie, wiązała w walce całe polskie oddziały, a i dowódców miała niezłych. Taki Stepan Stebelski "Chrin" przedstawiony w polskiej literaturze jako chlejący ciągle alkohol cham był jednym z najzdolniejszych dowódców, wygrał pod rząd 100 potyczek i walk.
Bardzo proszę o to aby przed napisaniem dziwnych komentarzy na chwilę przysiąść na książką. To nie boli.

Przepraszam za złośliwości ale nie zdzierżyłam. Mam nowe książki dotyczące walk w Bieszczadach po II wojnie św. Polecam "Zimę w bunkrze" wspomnienia "Chrina", nie jest to dobra książka, taka wciągająca, nie jest to rejestr wydarzeń ale surowa opowieść partyzanta.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 16/06/2013, 19:22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 16/06/2013, 17:45 Quote Post

QUOTE
Proszę przedpiścę aby zapoznał się strukturą OUN i jej zbrojnego ramienia UPA

QUOTE
przedpiścę

Rzadko spotykane.
Natomiast merytorycznie. Natomiast jeśli ktoś chce dociekać prawdy powinien skoncentrować się na momencie rozpadu OUN - u na OUN B i na OUN M. to jest początek drogi wyjaśnienia mordu wołyńskiego oraz przemocy na Wołyniu i we wschodniej galicji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 16/06/2013, 20:26 Quote Post

Lucyno,mozesz wyobrazic ksiazka np. na temat wojsk SS -(mam na mysli opracowanie naukowe jakigos anglika czy amerykanina) z takimi slowami
rolleyes.gif

,,Wiarni psowie psychopatow i pederastow Gitlera, Gebbelsa, Gimmlera, ludzi bez zalosci i zadnych moralnych podstaw, okrutnie i nikczemni zbrodniarze,o bestialskich czynach jakich i teraz chodzi legendy i zla slawa w wsiach i wioskach biednej Bialorusi, gdzie po cichu mowiono i teraz opowiedzi pro to,jak palono ludzi w chalupach razem z dziecmi,jak masowo gwalczono mlodych kobiet i nawet dzieci ,niech Bog ich pokona,niech pobija!,, i t.d..

Czy bedzie to seriozna naukowa ksiazka ? U nas wiec forum historyczny ..wiec to nie forum mlodych polskich patriotow czy forum katolickiej mlodziezy ,czy cos takie..Wiecej tego,u nas forum roznostronni , wiec wprawdzie wojskowa skladowa nie ma nic do pytan moralno-etycznych..
dlatego powinnismy oddzielic pytania moralno-etycznego charakteru od pytan wojskowych

Ten post był edytowany przez danil: 16/06/2013, 20:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 17/06/2013, 5:44 Quote Post

Niestety, masz rację. Ten wątek w dużej mierze jest niemerytoryczny, nasiąknięty ideologią. Mi samej trudno brać w nim udział, bo przeczytałam chyba z dwie książki Poliszczuka. Brałam też udział w rozmowie o tym Autorze prowadzonej na pewnym forum w międzynarodowym gronie. Wiem jakie kontrowersje budzi wśród Ukraińców m.in. popierając akcję "Wisła". Znam ciut dzieje naukowego konfliktu prowadzonego przez ukraińskich historyków: Poliszczuka i Iljuszyna. Cóż mogę powiedzieć? Chylę czoła przed Poliszczukiem jako człowiekiem, który właśnie będąc w Kanadzie odważył się na swoje wystąpienia, na napisanie swoich publikacji. To wymagało dużej odwagi cywilnej i być może było naprawdę odpowiedzią na antypolonizm części tamtejszej diaspory ukraińskiej. Ja cenię Go także o to, że dzięki niemu może część historyków z Ukrainy (nie sądzę, aby był wśród przeciętnych Ukraińców znany)przestała wierzyć w lansowany tam pogląd, że rzeź wołyńska została rozpoczęta przez partyzantów radzieckich, czy przez polską AK, w dość kuriozalny pogląd, że ludobójstwo było skutkiem konfliktu pomiędzy AK i UPA, a różnice "ilościowe" wśród pomordowanych były wskaźnikiem potencjału militarnego.
Danil, na Ukrainie także macie tego rodzaju rozmowy. Ja osobiście cieszę się, że wreszcie zaczęto mówić w Polsce o ludobójstwie, nawet, gdy nasz parlament nic nie ustali to jednak w mediach będzie kilka wspomnień o tej tragedii. I o rewelacjach ukraińskich historyków. Ostatnio o mały włos, a zakrztusiłam się kawą, gdy usłyszałam część wywiadu z polskim historykiem o którym już kiedyś na forum wspominałam z dr Zapałowskim. Podkarpacki historyk odnosił się do opinii naukowca ukraińskiego (nie pamiętam nazwiska), który twierdzi, a część środowiska ukraińskich historyków podziela ten pogląd, że II wojnę wywołali Polacy i Węgrzy ...atakując Ruś Zakarpacką. W porównaniu z rewelacjami części ukraińskiego świata naukowego to opinię na naszym Forum nie są skrajne i aż tak idiotyczne.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 17/06/2013, 21:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
doliwaq
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 82.867

Hubert Zacharzewski
Zawód: student
 
 
post 2/01/2015, 18:12 Quote Post

Odświeżę trochę ten temat. Pisaliście wielokrotnie o tym, że śp. Wiktor Poliszczuk był rzetelnym historykiem. Jednak na przykład na angielskiej wikipedii (tak wiem, wikipedia to nie jest dobre źródło informacji, jednak jest najpowszechniejsza) zakłada z krytykowaniem p. Poliszczuka jest większa niż zakładka z jego pracami: http://en.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Poliszczuk . Jak oceniacie tą krytykę? Ma jakiekolwiek podstawy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 2/01/2015, 22:13 Quote Post

Angielska wiki jest edytowana, między innymi, przez ukraińską diasporę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 3/01/2015, 1:39 Quote Post

“Wiktor Poliszczuk był krytykowany, przez wielu historyków, jako uprzedzony do OUN-UPA i prezentujący poglądy nienaukowe. Polski historyk Rafał Wnuk, z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, zaliczył prace Poliszczuka jako należącą do tradycji poniżej naukowej i umieścił go razem z kilkoma autorami polskimi, których wypowiedzi nie są ani naukowe ani bezstronne. Mimo, że Wnuk opisał Poliszczuka jako demokratę lewicowego, powiedział on, że Poliszczuk użył ten sam żargon i doszedł do tej samej konkluzji co polscy narodowi nienaukowi pisarze. Ukraiński akademik Yaroslav Isayevich z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy nazwał Poliszczuka “praktykantem expertem histerii antyukraińskiej”. Kanadyjski historyk David Marples określił prace Poliszczuka jako szczegółowe, jednakże mające formę polemiki podobnej do poglądów na UPA z perspektywy sovieckiej, do których prace Poliszczuka mogą być dodane. W przetłumaczonym wywiadzie opublikowanym w ukraińskiej gazecie “Nasz Świat” (Nasze Słowo), wychodzącej w Warszawie, Polski historyk Ryszard Torzecki nazwał Poliszczuka prokuratorem NKWD (którym on nie był) i jednym z tych znanych jako pisarze ale niewartych dyskusji”.
Pozwojiłem sobie tu przetłumaczyć część angielskiego tekstu krytycznego dotyczącego twórczości Wiktora Poliszczuka. Pogląd z Wikipedii, nie mój. Interesują mnie opinie forumowiczów na temat wypowiedzi tych dwóch polskich osobowości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 3/01/2015, 11:06 Quote Post

Istnieje wyrazna roznica pomiedzy tekstami angielskiej i polskiej Wiki. Zwraca uwage (tylko polska Wiki) tekst dotyczacy atmosfery panujacej w ukrainskich srodowiskach Kanady, gdzie Poliszczuk zyl przez ostatnie 27 lat jego zycia:

W Kanadzie już po pierwszych miesiącach mego tutaj pobytu zetknąłem się z wręcz zoologicznym nacjonalizmem ukraińskim, z nienawiścią do wszystkiego, co polskie. Ja, wychowany w duchu patriotyzmu ukraińskiego, ukształtowany na klasyce polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, zachodnioeuropejskiej i amerykańskiej, nie mogłem się pogodzić z takim spojrzeniem na świat i na ludzi, dlatego też, jak i w związku ze świadomością tego, czego dopuścili się banderowcy na Wołyniu wobec ludności polskiej, podjąłem decyzję o poszukiwaniu materiałów stanowiących bazę moich badań nad nacjonalizmem ukraińskim. Temat ten pochłonął mnie całkowicie, pracowałem nad nim bezustannie.

Cos w tym jest. W latach osiemdziesiatych niektore polonijne organizacje prosolidarnosciowe podejmowaly proby nawiazania wspolpracy z organizacjami kanadyjskich Ukraincow. Nic z tego nie wyszlo, spotykaly sie z niemalze wroga niechecia.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej