Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Granice Rzeczypospolitej w przededniu dymitriad
     
Januszewicz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 78.529

Zawód: uczeñ
 
 
post 27/06/2012, 20:58 Quote Post

Witam
Kto przypatrywał się nazwom map historycznych, ten wie, że one obrazują głównie państwa w czasie czyjegoś władania, po głośniejszych pokojach czy rozejmach lub podczas ważnych wydarzeń historycznych, często również zmiany, jakie zachodziły w przeciągu lat. Natomiast ciężej znaleźć mapę, która ukaże stan prawny w mało znanym roku, jak w przypadku moich poszukiwań - w roku 1604.

Co prawda, udało mi się coś znaleźć, lecz nie jestem przekonany co do dokładności map, które widziałem, i co do niektórych ustaleń. W załączniku znajdują się trzy kawałeczki różnych map przedstawiające północno-wschodnie granice RON-u (w przypadku pierwszej powierzchnię Litwy tworzą jasnożółte i kremowe obszary). Zwracam się z prośbą o wskazanie, który z obrazków zawiera prawidłowe oznaczenia. Uprzedzam, że tę wiedzę zamierzam wykorzystać w celach komercyjnych. A z resztą, może nie tylko ja jestem ciekaw, jak to wyglądało. smile.gif
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.

Załączony/e plik/i
Dodany plik  granice.bmp ( 1.53mb ) Liczba pobrań: 456
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 27/06/2012, 21:06 Quote Post

Witam!
A czy to się będzie zasadniczo różnić od mapy po Jamie Zapolskim?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Car Monarchista
 

Młody Niedźwiedź Syberyjski (nie gryzie, zjada w całości)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.342
Nr użytkownika: 65.325

Premislaus I Lodziensis
Stopień akademicki: magister (adm.)
Zawód: Nordea Bank Sweden
 
 
post 27/06/2012, 22:08 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 27/06/2012, 22:06)
A czy to się będzie zasadniczo różnić od mapy po Jamie Zapolskim?


Wiesz Trompie, jeśli komuś zależy na dokładniejszych granicach, to przecież trwała wojna, trochę się to przesuwało... Zresztą widać to całkiem nieźle na ukazanych mapach. Ale z drugiej strony też myślę, że granice z Jamy Zapolskiej powinny być właściwe...

Mam kolekcję encyklopedii multimedialnych z PWN-u, miałem tam interaktywną mapę Polski, ukazującą zmiany granic, zazwyczaj w krótkich okresach czasu (chyba że nic się przez dłuższy czas nie zmieniało). Jednak żeby się do tego dobrać, musiałbym znaleźć płytkę z tym i zainstalować, a na to nie ma chwilowo czasu. Ale jak już znajdę i będę pamiętał, to wstawię mapkę smile.gif Choć jak mówię, granice nie powinny się były chyba zmienić od Jamy Zapolskiej...

Aha! No i mapki nie są zbyt dokładne, dość małe i w skalach takich, żeby zmieścić w okienku całą Polskę i kawałek sąsiadów (czyli RON jest w innej skali niż Polska Chrobrego).

Ten post był edytowany przez Car Monarchista: 27/06/2012, 22:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Januszewicz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 78.529

Zawód: uczeñ
 
 
post 28/06/2012, 11:34 Quote Post

Znalazłem odpowiedź. Otóż jeśli się nie mylę, wszystkie mapy prawidłowo ukazują granice Rzyczypospolitej, z tym, że na pierwszej szukany obszar wyznacza granatowa linia, a na środkowej popełniłem błąd przy zaznaczaniu. Wspomnę jeszcze, że wszystkie trzy różnią się dokładnością (dla przykładu, na ostatniej, na północno-wschodnim krańcu państwa, mieści się cypelek, którego nie widać na pozostałych).
QUOTE
Mam kolekcję encyklopedii multimedialnych z PWN-u, miałem tam interaktywną mapę Polski, ukazującą zmiany granic, zazwyczaj w krótkich okresach czasu (chyba że nic się przez dłuższy czas nie zmieniało). Jednak żeby się do tego dobrać, musiałbym znaleźć płytkę z tym i zainstalować, a na to nie ma chwilowo czasu. Ale jak już znajdę i będę pamiętał, to wstawię mapkę  Choć jak mówię, granice nie powinny się były chyba zmienić od Jamy Zapolskiej...

Aha! No i mapki nie są zbyt dokładne, dość małe i w skalach takich, żeby zmieścić w okienku całą Polskę i kawałek sąsiadów (czyli RON jest w innej skali niż Polska Chrobrego).

Tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=JhwGW8JzH8g znajdziecie filmik ukazujący zmiany granic polskich. Pomimo swej dokładności, zionie w nim pustka między czasem rozejmu w Jamie Zapolskim a Dywilnie.
QUOTE
A czy to się będzie zasadniczo różnić od mapy po Jamie Zapolskim?

Raczej tak; najbardziej widoczna różnica bierze się z odłączenia Inflant.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 28/06/2012, 11:46 Quote Post

QUOTE(Januszewicz @ 28/06/2012, 12:34)
Znalazłem odpowiedź. Otóż jeśli się nie mylę, wszystkie mapy prawidłowo ukazują granice Rzyczypospolitej, z tym, że na pierwszej szukany obszar wyznacza granatowa linia, a na środkowej popełniłem błąd przy zaznaczaniu. Wspomnę jeszcze, że wszystkie trzy różnią się dokładnością (dla przykładu, na ostatniej, na północno-wschodnim krańcu państwa, mieści się cypelek, którego nie widać na pozostałych).
*


Ujmę to tak-wystarczy wziąć mapę po rozejmie w Jamie Zapolskim i dodać Estonię, oficjalnie przyłączoną do RON przez Zygmunta III Wazę (nie wiem tylko, czy Riksdag nie musiał tego zatwierdzić-wątpliwe, by to zrobił). Jeśli zaś zależy ci na stanie faktycznym-bez zmian, z tym, że np. w habeku o Kircholmie musisz sprawdzić, jakie twierdze i miasta były w rękach polskich, a jakie w rękach szwedzkich i samemu wszystko narysować, bądź znaleźć stosowną mapę Inflant i nałożyć na mapę RON. Nic dokładniejszego nie dostaniesz, zwłaszcza, że np. granice na Dzikich Polach są dosyć umowne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 28/06/2012, 17:00 Quote Post

QUOTE
Pomimo swej dokładności, zionie w nim pustka między czasem rozejmu w Jamie Zapolskim a Dywilnie.

Granice między RON a Moskwą nie zmieniły się od Jama Zapolskiego do Dywlina.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Januszewicz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 78.529

Zawód: uczeñ
 
 
post 30/06/2012, 18:48 Quote Post

QUOTE
QUOTE
Pomimo swej dokładności, zionie w nim pustka między czasem rozejmu w Jamie Zapolskim a Dywilnie.
Granice między RON a Moskwą nie zmieniły się od Jama Zapolskiego do Dywlina.

W sumie prawda, mój błąd.
QUOTE
Ujmę to tak-wystarczy wziąć mapę po rozejmie w Jamie Zapolskim i dodać Estonię, oficjalnie przyłączoną do RON przez Zygmunta III Wazę (nie wiem tylko, czy Riksdag nie musiał tego zatwierdzić-wątpliwe, by to zrobił). Jeśli zaś zależy ci na stanie faktycznym-bez zmian, z tym, że np. w habeku o Kircholmie musisz sprawdzić, jakie twierdze i miasta były w rękach polskich, a jakie w rękach szwedzkich i samemu wszystko narysować, bądź znaleźć stosowną mapę Inflant i nałożyć na mapę RON.

I tu zaczynają się schody. Według wikipedii w roku 1598 w granicach RON-u leżały Inflanty podzielone na trzy województwa. Według ustaleń oznaczonych na środkowej mapie (z pierwszego wpisu)Rzeczpospolita obejmowała również wschód województwa Wendeńskiego, do Dźwiny. Z kolei inna mapa przedstawia granicę nie sięgającą w ogóle do Inflant.
Zasięg granic można uznawać w tym wypadku na dwa sposoby: na obszar uznany rozejmami i pokojami oraz na obszar zajęty przez wojska. Ja wolę skupić się na tym pierwszym.
W takim razie pytam, czy ktoś coś wie o traktatach z przełomu XVI i XVII wieku. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 30/06/2012, 18:56 Quote Post

QUOTE(Januszewicz @ 30/06/2012, 19:48)
Zasięg granic można uznawać w tym wypadku na dwa sposoby: na obszar uznany rozejmami i pokojami oraz na obszar zajęty przez wojska. Ja wolę skupić się na tym pierwszym.
W takim razie pytam, czy ktoś coś wie o traktatach z przełomu XVI i XVII wieku. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
*


Nic nie ma, prócz przekazania Estonii RON (do Inflant) przez Zygmunta Wazę jako króla szwedzkiego. Koniec, kropka. Korona miała to, co miała po UL, Litwa takoż+ziemie odzyskane przez Batorego. Na Inflanty składały się wspomniane 3 województwa oraz Ks. Kurlandii i Semigalii jako lenno. Podobnie lennem były Prusy, Lębork, Bytów i coś tam na Śląsku, bodajże Zator, nadto okresowo uzależniano Mołdawię. Stan prawny granic nie zmienił się ani o piędź aż do Dywilina.

A mapa z twojego posta, o ile masz wydrukowaną, służyć może za papier toaletowy... Z całą pewnością NIE przedstawia końca szesnastego stulecia, wbrew tytułowi. Właściwie to nie przedstawia żadnej daty, sądząc po granicach...

Ten post był edytowany przez Tromp: 30/06/2012, 19:03
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Jaum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.329
Nr użytkownika: 76.075

 
 
post 1/07/2012, 9:31 Quote Post

CODE
coś tam na Śląsku, bodajże Zator

Zator zostal wlaczony do Rzplitej jeszcze w XV wieku.Mozliwe ze chodzilo Ci o Ksiestwo Opolskie ale ono bylo wlasnoscia Wazow od lat 20 XVII wieku
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 1/07/2012, 10:21 Quote Post

QUOTE(Jaum @ 1/07/2012, 10:31)
Zator zostal wlaczony do Rzplitej jeszcze w XV wieku.Mozliwe ze chodzilo Ci o Ksiestwo Opolskie ale ono bylo wlasnoscia Wazow od lat 20 XVII wieku
*


Właśnie nie. Opola nie liczę, bo było prywatną własnością Wazów i jako takie nie należało do RON.
Za wiki:
W 1564 roku księstwo oświęcimskie i zatorskie wcielono od Korony Królestwa Polskiego, równocześnie przyłączono je do województwa krakowskiego, jako powiat śląski.
Ale to nadal nie końcówka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Jaum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.329
Nr użytkownika: 76.075

 
 
post 1/07/2012, 11:50 Quote Post

CODE
Właśnie nie. Opola nie liczę, bo było prywatną własnością Wazów i jako takie nie należało do RON.
Za wiki:
W 1564 roku księstwo oświęcimskie i zatorskie wcielono od Korony Królestwa Polskiego, równocześnie przyłączono je do województwa krakowskiego, jako powiat śląski.
Ale to nadal nie końcówka.

Owszem nie w XV wieku racja.Ale w omawianym przez nas okresie bylo normalna czescia Rzplitej nie zadnym lennem
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Januszewicz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 78.529

Zawód: uczeñ
 
 
post 19/07/2012, 19:42 Quote Post

QUOTE
Ujmę to tak-wystarczy wziąć mapę po rozejmie w Jamie Zapolskim i dodać Estonię, oficjalnie przyłączoną do RON przez Zygmunta III Wazę (nie wiem tylko, czy Riksdag nie musiał tego zatwierdzić-wątpliwe, by to zrobił).
QUOTE

Stan prawny granic nie zmienił się ani o piędź aż do Dywilina.

Te słowa zamykają temat; już po pierwszej wzmiance o Estonii można było zamknąć temat, tylko tyle, że nie wiedziałem, gdzie dokładnie leżała, i jak przebiegały jej granice (raczej myślałem, że chodzi o ziemie jakiejś krainy, nie obejmujące jej całej. Ta mapka http://www.google.pl/imgres?q=Inflanty+w+x...29,r:2,s:0,i:74 wszystko rozjaśniła. W takim razie dziękuję, Trompie, za udzielenie odpowiedzi; z późniejszej dyskusji też się czegoś nowego dowiedziałem.
Pozwolę sobie zadać pytanie odbiegające od tematu (jak trzeba będzie, to przeniosę): czy znacie sposoby nowożytnej kartografii na przedstawianie obecności wrogich wojsk w państwie. Na mapie Litwy Tomasza Makowskiego widziałem Tatarów na koniach. Widzieliście coś innego?
Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez Januszewicz: 19/07/2012, 19:44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej