Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Wiatraki energetyczne i ich szkodliwość, Mit czy prawda?
     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 23/03/2010, 10:18 Quote Post

Witam,
Takie pytanie do bardziej zorientowanych kolegów. Wiąże się ono z planem postawienia kilku takich wiatraków elektrycznych w moim sąsiedztwie.
Czy wiatraki wytwarzające energie elektryczną są szkodliwe? Czy stanowią zagrożenie dla fauny? Czy rzeczywiście hałasują oraz wytwarzają mikrofale(?) i ultradźwięki?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1


6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi(1 - 14)
     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.557
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 23/03/2010, 10:45 Quote Post

Hej
QUOTE(Alcarcalimo @ 23/03/2010, 10:18)
Czy wiatraki wytwarzające energie elektryczną są szkodliwe?


Generalnie nie bardzo.

QUOTE(Alcarcalimo @ 23/03/2010, 10:18)
Czy stanowią zagrożenie dla fauny?


Spotkałem się z opinią, że zabijają się o nie migrujące ptaki - nie wiem na ile to prawda.
QUOTE(Alcarcalimo @ 23/03/2010, 10:18)
Czy rzeczywiście hałasują oraz wytwarzają mikrofale(?) i ultradźwięki?
*



Mikrofale to nię nie spotkałem (niby jak???). Natomiast ponoć jednak hałasują dokuczliwie - niezbyt głośno w paśmie słyszalnym, lecz mocno w paśmie infradźwięków. Trudno mi powiedzieć na ile to przeszkadza, od urodzenia mieszkam w dużym mieście i infradźwięków mam dokoła mnóstwo, a na razie jeszcze nie zwariowałem itd. Podobno niekorzystny wpływ ma także "migotanie" - cień łopaty wiatraka który co kilka-kilkadziesiąt sekund pada na obserwatora, u niektórych osób powoduje po wielu godzinach ekspozycji rozmaite niekorzystne objawy (uczucie dezorientacji, rozdrażnienie itp.). Ogólnie wiadomo, że migotanie szkodzi na głowę, natomiast mam wątpliwości, czy migotanie w tak powolnym rytmie również.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 23/03/2010, 14:12 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 23/03/2010, 10:45)
Spotkałem się z opinią, że zabijają się o nie migrujące ptaki - nie wiem na ile to prawda.

To bardzo możliwe. Byłem kiedyś na farmie wiatrowej w Tymieniu pod Koszlinem. Farma składa się z 25-ciu wiatraków po 2MW mocy każdy (razem 50MW). Średnica wirnika wiatraka to rząd 100m. Przy nieznacznym wiaterku, wirnik dokonywał jednego obrotu na ok.5s. Daje to prędkość liniową końcówki łopaty wirnika rzędu 200km/h. Wystarczy żeby z ptaszka został jeno puch wink.gif
QUOTE(Speedy @ 23/03/2010, 10:45)
Natomiast ponoć jednak hałasują dokuczliwie - niezbyt głośno w paśmie słyszalnym, lecz mocno w paśmie infradźwięków.

Faktycznie, szum wywoływany przez łopaty był dokuczliwy, a przyznać trzeba, że niektóre wiatraki stały pomiędzy zabudowaniami mieszkalnymi. Ale coś za coś - lokalna społeczność zgodziła się na budowę farmy pod warunkiem dodatkowych inwestycji w infrastrukturę sfinansowanych przez właściciela obiektu.

Odrębnym zagadnieniem jest dosyć nieprzewidywalne zachowanie wiatraków w przypadku deficytu mocy w systemie elektroenergetycznym. Większość z nich ma wbudowane systemy automatyki zabezpieczające je przed skutkami zbyt niskich napięć i częstotliwości w sieci, co właśnie może mieć miejsce przy deficycie mocy. Wtedy wiatraki mogą automatycznie wyłączać się, powodując dalsze pogłębienie niedoboru mocy, pogarszając tym samym ogólną sytuację bilansową.
Obecnie polski system elektroenergetyczny często "walczy" z niechcianymi i nieregularnymi narzutami mocy, powodowanymi przez farmy wiatrowe zainstalowane na północy Niemiec. Aby ta moc nie przeciążała naszej sieci przesyłowej, tworzy się obejście w postaci tzw. DC-Loop, czyli pętli prądu stałego biegnącej ze stacji przekształtnikowej Słupsk-Wierzbięciono, kablem podmorskim do Starno (Szwecja), a potem kolejnym kablem prądu stałego gdzieś do Danii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 23/03/2010, 15:42 Quote Post

Ja z okna ich widze ok.200.Zasadnicze minusy tego rozwiazania z jakimi sie spotkalem to szpecenie krajobrazu i wlasnie grozba dla ptakow.W Hiszpani ich ofiara padaja glownie sepy.Stosuje sie rozmaite buczki ostrzegajace ptaki na trasach ich migracji,czy skutecznie,nie mam pojecia :?:Szkodliwe fale i mikrodzwieki to brednie,ciesz sie raczej,ze nie mieszkasz w sasiedztwie komina elektrocieplowni smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 23/03/2010, 18:46 Quote Post

QUOTE
Czy wiatraki wytwarzające energie elektryczną są szkodliwe?

Zależy. Jak znajdziesz się na drodze łopaty - na pewno smile.gif
QUOTE
Czy stanowią zagrożenie dla fauny?

Przejdź się kiedyś na farmę wiatraków i policz ptasie truchła u ich stóp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 23/03/2010, 20:34 Quote Post

Witam
QUOTE
Zależy. Jak znajdziesz się na drodze łopaty - na pewno smile.gif

Jestem ciekaw na jakie moce są one wytrzymałe. Czy były przypadki, że łopaty się urywały??
QUOTE
Przejdź się kiedyś na farmę wiatraków i policz ptasie truchła u ich stóp.

Nigdy nie słyszałem o takiej działalności wiatraków...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Grant
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 874
Nr użytkownika: 14.756

Zawód: Student
 
 
post 23/03/2010, 21:09 Quote Post

Przypadki śmierci ptaków w zderzeniu z turbinami wiatrowymi są stosunkowo rzadkie, zdecydowanie więcej ptaków ginie w zderzeniach z samochodami czy słupami linii wysokiego napięcia. Oczywiście o ile elektrownia nie znajduje się na trasie migracji ptaków albo w pobliżu siedlisk - dlatego przed budową przeprowadza się analizy środowiskowe, jak obecnie przed każdą poważną inwestycją.

Innego rodzaju zagrożenia może i w jakimś stopniu występuje, ale tu też w minimalnym stopniu w porównaniu z innymi czynnikami cywilizacyjnymi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.557
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 24/03/2010, 10:23 Quote Post

Hej
QUOTE(Grant @ 23/03/2010, 21:09)
Przypadki śmierci ptaków w zderzeniu z turbinami wiatrowymi są stosunkowo rzadkie, zdecydowanie więcej ptaków ginie w zderzeniach z samochodami czy słupami linii wysokiego napięcia.


Słupami?????
O tym szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem i wydaje mi się to mocno wątpliwe. Ptaki są może głupie, ale nie aż tak. Wzrok mają generalnie dobry i widzą, gdzie lecą. Problemy sprawiają im wspomniane samochody i łopaty wiatraków (przypuszczam, że np. szybkie pociągi również) - obiekty, które poruszają się bardzo szybko i wyjeżdżają im z boku, na krawędzi pola widzenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 24/03/2010, 13:28 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 24/03/2010, 10:23)
Problemy sprawiają im wspomniane samochody i łopaty wiatraków (przypuszczam, że np. szybkie pociągi również) - obiekty, które poruszają się bardzo szybko i wyjeżdżają im z boku, na krawędzi pola widzenia.

Przepraszam za offtop, ale słyszałem kiedyś w radiowej "Trójce", jak dr Andrzej Kruszewicz opowiadał o zgubnym wpływie świecących reklam montowanych na wysokich budynkach w Wa-wie i innych miastach. Ptaki oślepione jaskrawym światłem (szczególnie w nocy) nie widzą, że za reklamą jest ściana - rozbijają się sad.gif Dr Kruszewicz twierdził, że pod jednym z warszawskich wieżowców z reklamą (nie chciał sprecyzować gdzie dokładnie), w okresie migracji ptaków, codziennie rano odnajduje się kilkadziesiąt ich ciał sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Grant
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 874
Nr użytkownika: 14.756

Zawód: Student
 
 
post 24/03/2010, 16:11 Quote Post

Wbrew pozorom nie tylko obiekty ruchome są zagrożeniem dla ptaków - miliony ptaków giną w zderzeniach z wieżowcami. Wspominałem o słupach, natomiast zapomniałem wspomnieć o przewodach jako takich, które również stanowią zagrożenie dla ptaków, zwłaszcza drapieżnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 25/03/2010, 7:22 Quote Post

Zrobił się wątek ornitologiczny rolleyes.gif
A co z owadami. Słyszałem że te ultradźwięki szkodzą pszczołom. No i właśnie co z tymi ultradźwiękami. Są czy ich nie ma?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 25/03/2010, 8:26 Quote Post

Problem z ptakami jest tego rodzaju,ze wiatraki ustawia sie zazwyczaj w miejscach wyeksponowanych jak np.grzbiety gorskie.Sa to czesto miejsca odludne gdzie wystepuja orly i sepy,a wiec gatunki chronione.Mewa czy wrobelkiem nikt sobie oczywiscie glowy nie zawraca,ale jak zginie orzel cesarski ktorych jest ze dwie setki to zrozumialy raban sie podnosi.
Dzis w nocy ogladalem program o malych miejscowosciach,ktore na skutek pewnych inwestycji strasznie zrobily sie bogate.Kilka przykladow dotyczylo wlasnie elektrowni wiatrakowych.Ludzie majac prace i wieksze dochody z obecnosci wiatrakow wlasnie wynikajace,nie wygladali wcale na zmartwionych nowym elementem krajobrazu,ultradzwiekami czy zabitym ptaszkiem.
Pszczolom szkodza najbardziej obecnie stosowane srodki chemiczne ,a nie wiatrakowe ultradzwieki smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.517
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 25/03/2010, 9:42 Quote Post

W Łękach Dukielskich szkodliwość wiatraków przejawiała się tym, że ściągały gapiów z połowy Polski rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 25/03/2010, 11:00 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 25/03/2010, 9:42)
W Łękach Dukielskich szkodliwość wiatraków przejawiała się tym, że ściągały gapiów z połowy Polski rolleyes.gif
*


Tak się składa, że m.in. farma Łęki Dukielskie (o mocy 10MW) bywa ostatnio przedmiotem analiz obliczeniowych, jakie zawodowo wykonuję smile.gif

Na Podkarpaciu szykuje się budowa kolejnych farm wiatrowych:
- Wola Rafałowska – 8MW (na Pd-Zach od Łańcuta)
- Kobylany – 30MW (na Pn-Zach od Dukli)
- Nowotaniec-Bukowsko - 18MW (na Pd-Zach od Sanoka)

Wniosków inwestycyjnych na budowę kolejnych farm jest całe mnóstwo, ale w/w mają największe szanse na realizację w najbliższej przyszłości.
Barierą jest oczywiście stan sieci 110kV i średniego napięcia, który nie pozwala na "przetłaczanie" znacznych mocy, szczególnie w okresie letnim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.517
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 25/03/2010, 13:28 Quote Post

QUOTE(memex @ 25/03/2010, 11:00)
QUOTE(carantuhill @ 25/03/2010, 9:42)
W Łękach Dukielskich szkodliwość wiatraków przejawiała się tym, że ściągały gapiów z połowy Polski rolleyes.gif
*


Tak się składa, że m.in. farma Łęki Dukielskie (o mocy 10MW) bywa ostatnio przedmiotem analiz obliczeniowych, jakie zawodowo wykonuję smile.gif

Na Podkarpaciu szykuje się budowa kolejnych farm wiatrowych:
- Wola Rafałowska – 8MW (na Pd-Zach od Łańcuta)
- Kobylany – 30MW (na Pn-Zach od Dukli)
- Nowotaniec-Bukowsko - 18MW (na Pd-Zach od Sanoka)

Wniosków inwestycyjnych na budowę kolejnych farm jest całe mnóstwo, ale w/w mają największe szanse na realizację w najbliższej przyszłości.
Barierą jest oczywiście stan sieci 110kV i średniego napięcia, który nie pozwala na "przetłaczanie" znacznych mocy, szczególnie w okresie letnim.
*




Malowniczo wyglądają, kiedy jedzie się 28 z Jasła do Krosna smile.gif Słyszałem, że mieszkańcy wywiesili w kilku językach kartki, żeby nie jeździć za szybko, czasem zdarza się też, że "zapomną" zabrać samochód czy traktor ze środka drogi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej