Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lewica faszystowska we Włoszech Duce
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 5/08/2011, 8:54 Quote Post

Zapraszam do dyskusji o lewicy faszystowskiej we Włoszech Duce. Liczę na obecność w dyskusji, kolegów o lewicowych poglądach. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 5/08/2011, 8:58 Quote Post

Chłopie, ja nie wiem gdzie Ty widziałeś "lewicę faszystowską". Może jakieś przykłady działaczy tego nurtu?

Mam nadzieję jednak, że to pokraczne pojęcie utożsamiasz z lewym skrzydłem obozu faszystowskiego.

Ten post był edytowany przez Samuel Łaszcz: 5/08/2011, 9:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 5/08/2011, 10:16 Quote Post

np. tak podkreślany przy każdej dyskusji o nazzizmie, solidaryzm nie jest doktryną prawicową...
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
maly1944
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 382
Nr użytkownika: 72.035

Zawód: antyfaszysta
 
 
post 5/08/2011, 11:58 Quote Post

Solidaryzm jest doktryną katolicką i prawicową.Natomiast podstawą ideologiczną włoskich narodowców/faszystów z Narodowej Partii Faszystowskiej był korporacjonizm podparty nacjonalizmem,pogardą wobec Słowian pd. i Greków i imperializm "rzymski" budowa imperium kolonialnego.

Ten post był edytowany przez maly1944: 6/08/2011, 11:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 5/08/2011, 12:07 Quote Post

Założyciel tematu powinien, zgodnie z regulaminem przedstawić wprowadzenie do dyskusji (II,18: Nowo rozpoczęta wiadomość musi determinować do dyskusji. Oznacza to, że rozpoczynany wątek powinien nie tylko być zgodny z w/w zasadami, ale także zawierać krótkie wprowadzenie do zagadnienia, opinię piszącego, a dopiero potem ew. pytanie. Jedynym miejscem na forum gdzie dopuszczalne jest samo pytanie jest dział "Pomoc"). Ja ten zapis rozumiem tak:
1. Autor powinien wyjaśnić, co rozumie przez pojęcie "lewica faszystowska".
2. Nie zaszkodziłoby odniesienie terminu do konkretnych postaw lub wydarzeń. Nazwiska, daty, fakty i tym podobne drobiazgi. Verba docent, exempla trahunt.
3. Warto też, żeby zaproszenie do dyskusji kierowało ją, przynajmniej w założeniu, na jakiś określony tor. Stwierdzenie "zapraszam do dyskusji" jest wyjątkowo ogólnikowe, żeby nie powiedzieć, puste.
TO NIE JEST MÓWNICA!!! ph34r.gif wallbash.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 5/08/2011, 12:28 Quote Post

QUOTE(Samuel Łaszcz @ 5/08/2011, 8:58)
Chłopie, ja nie wiem gdzie Ty widziałeś "lewicę faszystowską". Może jakieś przykłady działaczy tego nurtu?

Narodowo Socjalistyczna Partia Robotników. Adolf Hitler i jeszcze paru...

Ten post był edytowany przez emigrant: 5/08/2011, 12:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 5/08/2011, 13:13 Quote Post

QUOTE
Założyciel tematu powinien, zgodnie z regulaminem przedstawić wprowadzenie do dyskusji (II,18: Nowo rozpoczęta wiadomość musi determinować do dyskusji. Oznacza to, że rozpoczynany wątek powinien nie tylko być zgodny z w/w zasadami, ale także zawierać krótkie wprowadzenie do zagadnienia, opinię piszącego, a dopiero potem ew. pytanie. Jedynym miejscem na forum gdzie dopuszczalne jest samo pytanie jest dział "Pomoc"). Ja ten zapis rozumiem tak:
1. Autor powinien wyjaśnić, co rozumie przez pojęcie "lewica faszystowska".
2. Nie zaszkodziłoby odniesienie terminu do konkretnych postaw lub wydarzeń. Nazwiska, daty, fakty i tym podobne drobiazgi. Verba docent, exempla trahunt.
3. Warto też, żeby zaproszenie do dyskusji kierowało ją, przynajmniej w założeniu, na jakiś określony tor. Stwierdzenie "zapraszam do dyskusji" jest wyjątkowo ogólnikowe, żeby nie powiedzieć, puste.
TO NIE JEST MÓWNICA!!!

Już spieszę szanowny Makronie z wyjaśnieniami. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia choć minimalnym stopniu, złagodzą waćpana irytację.
Odnośnie kolejny punktów:
1. Przez lewicę faszystowską rozumiem, frakcje i pojedynczych działaczy, myślicieli o glądach lewicowych, którzy popierali Duce.
2. Specjalistą od tematu bynajmniej nie jestem, swego czasu byłem na wykładzie, autora książki o baronie Evoli. Stwierdził On wtedy ,,Ci starzy ludzie z lewicy faszystowskiej, bo nie wiem, czy sobie zdajecie państwo sprawę, że takowa też istniała, Evoli nienawidzili’’. Skoro Autor książki o jednym ze słynnych myślicieli faszystowskich, stwierdził, iż takowa opcja polityczna istniała we Włoszech, uznałem, to za pewnik.
3. Zapraszam do dyskusji o tym, czym była owa enigmatyczna lewica faszystowska, zakładając temat, sugerowałem się obecnością na forum wielu osób, o poglądach lewicowych, rozumiałem, widzę, że błędnie, biję się w piersi, że te osoby przedstawią mi swoje poglądy na kwestię lewicy faszystowskiej. Wiadomo, że baron Evola ( notabene gej ) był tak skrajnym faszystą, iż krytykował faszystów za to, że są zbyt mało w swym faszyzmie radykalni, być może chodziło tam o jakieś lewicowe skrzywienie, jeden z frakcji. smile.gif

Ten post był edytowany przez Hieronim Lubomirski: 5/08/2011, 13:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 5/08/2011, 13:35 Quote Post

Jeśli chodzi o solidaryzm to nurt ten niemal z swojej definicji należy do trzeciej drogi. Poszczególne jego przypadki można kwalifikować zarówno do prawicy jak i lewicy w zależności jakie cechy akurat dominują.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
maly1944
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 382
Nr użytkownika: 72.035

Zawód: antyfaszysta
 
 
post 5/08/2011, 13:53 Quote Post

Co do frakcji w Narodowej Partii Faszystowskiej to możemy mówić o frakcji konserwatywno-monarchistycznej i socjalno-republikańskiej która po roku 1943 zdobyła decydującą pozycje w tzw. republice Salo, tylko że trudno uznać ich za lewice.Natomiast Evola był uważany za zbytnio proniemieckiego, same poglądy Evoli miały zwolenników wśród członków np. szwadronu śmierci MAS X.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/08/2011, 17:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 8/08/2011, 17:28 Quote Post

A na jakiej podstawie Decima MAS uznał Kolega za "szwadron śmierci"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 8/08/2011, 17:57 Quote Post

To może w jakims nowym wątku? Choć akurat o działaniach dywersyjnych w czasie dws juz na forum było.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej