Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szabla kontra szpada
     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/10/2013, 20:50 Quote Post

Tak, Ramondzie - to zrozumiałe, ale mi chodziło tu o użycie słowa "szpada" w języku polskim - to co ono faktycznie oznaczało dla współczesnych jak i autora, jest tu sprawą drugorzędną, gdyż wiemy, że było to coś na pewno innego niż miecz, szabla na pewno również. Być może jakaś odmiana rapiera, choć tu autor też pewnie użyłby tego słowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 9/10/2013, 20:55 Quote Post

QUOTE
  Tak, Ramondzie - to zrozumiałe, ale mi chodziło tu o użycie słowa "szpada" w języku polskim - to co ono faktycznie oznaczało dla współczesnych jak i autora, jest tu sprawą drugorzędną,

Zgadza się, że jest to na pewno pierwsze użycie słowa "szpada" w języku polskim o jakim wiemy. Jednak już kilka postów temu zwracałem uwagę, że terminy ewoluują i nie możemy traktować tego jako dowodu, że w 1643 znano w Polsce szpadę w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. A od takiego twierdzenia się zaczęło.

Swoją drogą łatwiej znaleźć nazwy broni białych, które zmieniły swoje znaczenie niż takie, które nadal oznaczają to samo wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 9/10/2013, 20:56 Quote Post

QUOTE
było to coś na pewno innego niż miecz, szabla na pewno również.
NIe jestem pewien, skoro miecza, szabli i pałasza (i chyba jeszcze korda) używano właściwie zamiennie, dlaczego nie szpady, szcególnie w języku nie stroniącym od makaronizmów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/10/2013, 21:34 Quote Post

QUOTE
NIe jestem pewien, skoro miecza, szabli i pałasza (i chyba jeszcze korda) używano właściwie zamiennie, dlaczego nie szpady, szcególnie w języku nie stroniącym od makaronizmów?


W cytowanym tekście mamy wymieniony i miecz i szpadę, więc ta opcja odpada. Szabla raczej też, bo ta nazwa w Rzplitej była poniekąd naturalna i raczej nie stosowano by jej zamiennie ze szpadą. Pozostają rzecz jasna inne opcje (pałasz, kord, rapier), ale autor z nieznanych nam przyczyn użył właśnie "szpady". Pytanie, czy znamy jakieś teksty z epoki gdzie stosuje się nazwę "szpada" wymiennie z nazwami innej białej broni?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 9/10/2013, 21:40 Quote Post

Znamy teksty z epoki, gdzie nazwy stosoano zmiennie ze sporą dozą dowolności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 11/10/2013, 18:25 Quote Post

QUOTE
W cytowanym tekście mamy wymieniony i miecz i szpadę, więc ta opcja odpada.

Przykładasz do tego współczesną miarę. Nasi przodkowie nie przywiązywali takiej wagi do ścisłości terminologicznej smile.gif
QUOTE
Szabla raczej też, bo ta nazwa w Rzplitej była poniekąd naturalna i raczej nie stosowano by jej zamiennie ze szpadą.

Zapewne nie, ale zwrócę uwagę, że pojęcie "szabla" stosowano w dużej mierze zamiennie z pojęciami "miecz", "pałasz" i "kord".
QUOTE
ale autor z nieznanych nam przyczyn użył właśnie "szpady".

Użył nazwy wywodzącej się z języka włoskiego. Cóż to może oznaczać dla proweniencji broni, którą miał na myśli?

Ja w ogóle jestem ciekaw, jakim cudem w Polsce szpadę zaczęto nazywać szpadą - historycznie włosi szpadę nazywali spadino, termin spada odpowiada znaczeniowo polskiej szpadzie dopiero w odniesieniu do współczesnej broni sportowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 11/10/2013, 18:34 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 11/10/2013, 18:25)
Nasi przodkowie nie przywiązywali takiej wagi do ścisłości terminologicznej smile.gif
*



Nie przykładali ale, mamy jedno ale.
Autor chyba by nie użył w jednym utworze, w tym samym zdaniu dwóch określeń na dokładnie tą samą broń. To nie ma sensu.
W tym przypadku szpada i miecz to dwa różne rodzaje broni. Jakie? Oto jest pytanie. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej