Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Herakliusz
     
Fila
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 43

 
 
post 29/04/2004, 18:39 Quote Post

Herakliusz ( 610 - 641 ), jest chyba jednym z większych cesarzy bizantyjskich. Nie za zswe zasługi militarne gdyż za jego panowania Cesarstwo Bizantyjskie straciło prawie wszystkie tereny bliskowschodnie lecz za swe reformy.
Pierwszą i chyba główną jego reformą było wprowadzenie do nazewnictwa i obrzędowości języka greckiego a wyparcie łaciny. Od tego czasu cesarz bizantyjski będzie tyułowany "basileus" laugh.gif
Drugą jego reformą było zmodyfikowanie administracji państwowej. Wprowadził nowy podział administracyjny - najpierw w Azji Mniejszej, później w całym Imperium. Mianowicie wprowadził on tema - jednostki które podlegały strategowi. Przeprowadził także reformę wojskową - żołnierze otrzymywali na terenie prownicji przymusowe działki i byli tam osiedlani. Przyczyniło się to większej mobilizacji armii bizantyjskiej i zaprowadzenia choćby jakiejś cząstki armii obywatelskiej gdyż żołnierz = obywatel z ziemią.
Zreformował on także urzędy ( rozbudowując resort finansów).
Za jego rządów pojawiają się monoteleci - odłam uznający jedną wolę Chrystusa. Monoteletyzm wywodzi się z monofizytyzmu i miał główne skupiska w Egipcie i Syrii. Międzi innymi dlatego Egipt i Syraia tak szybko poddały się Arabom, gdyż monotelecie woleli żyć pod rządami innowierców niż "heretyków".
Za panowania Herakliusza następuje także spotkanie Bizancjum (dosyć bezpośrednie) z nowymi potęgami i ludami. Od wschodu nacierający Arabowie, od północy Słowianie (doszli podobno aż do Krety!) i ludy zachodnio - bałakańskie.
Paradoks tego cesarza polega na jego nieobecności na kartach podręczników szkolnych...a jak można mówić o Bizancjum bez Herakliusza? smile.gif cool.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 29/04/2004, 22:21 Quote Post

Vitam

Paradoks tego cesarza polega na jego nieobecności na kartach podręczników szkolnych (Fila)

Tak po prawdzie to cały teo okres historii świeci przykładną nieobecnościa na kartach podręczników. Nie tylko Herakliusza tam brakuje sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mundus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 249

 
 
post 24/05/2004, 19:30 Quote Post

Hmmm Basileus ten pokonał Persów, można by rzec iż pierwszą krucjatę poprowadził na niewiernych co kościoły katolickie w Jerozolimie zniszczyli i staneli u wrót Konstantynoploa prawie,echh a Awarzy?,a Fokas?

Jednak wyszedł z sytuacji beznadziejnych...otrzymał gratulacje po pokonaniu Persów od Franków i nawet z dalekich Indii przyszło poselstwo.Potem zaś stracił Syrię.
Jeno Syrię ten cesarz stracił,klęska pod Jarmukiem,bolesna była..można by debatowac co by było gdyby on sam był tam pod Jarmukiem.

Odpływając z Syrii Herakliusz podobno powiedział:
-Żegnaj Syrio,żegnaj na długo.


I sztandar proroka nad Jerozolimą wiatr targnął.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 14/08/2004, 16:54 Quote Post

wink.gif
Oprócz Syrii Herakliusz utracił również na rzecz Arabów Egipt i Cyrenajkę.


Nooo

jeżeli chodzi o podręczniki to moim zdaniem powinien się tam znaleźć ale jedynie w podręczniku dla ogólniaka o profilu humanistycznym, ponieważ jest postacią jedną z wielu.

Nie ma co robić od razu nastolatkom prania mózgu. Powinno się o nim tak naprawdę czytać dopiero na studiach albo z zainteresowania.

Inaczej to by było za dużo informacji na raz.

W takim wypadku trzebabyłoby uwzględnić również w programie jeszcze z kilkadziesiąt innych mniej lub więcej znanych osób
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 305

 
 
post 21/08/2004, 12:19 Quote Post

Co do Herakliusza na lamch historii w szkole
Po co ci czlowieku Herakliusz w szkole podstawowej, gimnazjum i sredniej? Przeciez tematyce Bizancjum poswiecone sa tylko 2-3 jednostki lekcyjne.
Gdzie ten biedy uczen ma to pomiescic przeciez nie ma dodatkowej karty pamieci.
Niech osoba Heraklisza lamia glowy bizantolodzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 24/01/2005, 13:31 Quote Post

ehhh z tego co pamiętam w szkole średniej miałem jedna lekcję o Bizancjum sad.gif oczywiście o upadku Konstantynopola.

Co do Herakliusza to zgadzam się ze jest to władca wybitny na polu administracji. Polityka zagraniczna jednak troszke kuleje nie wiem czy dobijanie Persji było potrzebne w końcu wykorzystali to Muzłumanie którym osłabienie obu poteg ułatwiło zdobycie nowych terenów na nich (przepraszam za takie uproszczenie tematu wiem że utrata Egiptu wiąze się z różnicami religijnymi pomiędzy Aleksandrią a Konstantynopolem)
wiem że łatwo jest mówić o błedach z perspektywy czasu kiedy znamy ich skutki lecz myślę że wojny z Persją były niepotrzebne... od zawsze jestem orędownikiem pokoju pomiedzy tymi dwoma potęznymi państwami.

jak można mówić o Cesarstwie bez Bazylego II (w podręcznikach w Polsce go nie uświadczysz) a tak w ramch ciekawostki rozmawiałem w wakacje z Bługarką która uważa Bazylego za największego zwyrodnialca w historii a jak usłyszała że jest to mój ulubiony cesarz to prawie się na mnie rzuciła wink.gif i kto mówi że historia nie wzbudza uczuć? biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 1/03/2005, 20:33 Quote Post

Cesarz ten naprawdę dobrz rządził , pokonał Persów i koczownicze ludy na płw. Bałkańskim.......
Wtedy Cesarstwo Bizantyjskie naprawdę było wielkie!!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 12/03/2005, 20:56 Quote Post

Warto dodać że pobił także Aw2arów-niezwykle niebezpieczne plemie , z Wołoszczyzny!!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 17/10/2006, 20:16 Quote Post

jak można mówić o Cesarstwie bez Bazylego II (w podręcznikach w Polsce go nie uświadczysz) a tak w ramch ciekawostki rozmawiałem w wakacje z Bługarką która uważa Bazylego za największego zwyrodnialca w historii a jak usłyszała że jest to mój ulubiony cesarz to prawie się na mnie rzuciła wink.gif i kto mówi że historia nie wzbudza uczuć? biggrin.gif
*

[/quote]
wycinki o bazylim się zdarzają w gimnazjum, a już w liceum są, co najmniej kilka zdań. ja uważam, że Bazyli powinien być traktowany CO NAJMNIEJ na równi z Justynianem. a tak nie jest.
wracając do Herakliusza, jego wielkość polegała na tym, że bez jego reform państwo bizantyjskie nie przetrwałby tak długo. to on umożliwił wielkie zwycięstwa Nicefora Fokasa, Jana Tzimiskesa i wreszcie Bazylego Bułgarobójcy, któremu jest równy w wartości dla Bizancjum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 17/10/2006, 20:31 Quote Post

QUOTE
rozmawiałem w wakacje z Bługarką która uważa Bazylego za największego zwyrodnialca w historii a jak usłyszała że jest to mój ulubiony cesarz to prawie się na mnie rzuciła


Hehe ja mam w klasie dziewczynę pochodząca z Ukrainy, jak kiedyś narysowałem Korybuta - herb Wiśniowieckich, spytala mnie, czyj to herb... gdy powiedzialem, kogo, i dodalem, zę lubię Jaremę, o mało mnie nie zabiła wzrokiem

A co do Herakiliusza - chyba moj ulubiony cesarz bizantyjski. Zniszczył odwiecznego rywala Cesarstwa - Persję, a to juz wielka zasluga. No, i stworzył pierwsze temy. Szkoda tylko, że dość biernie patrzył na sytuację, która powstała w kraju w związku z najazdami arabskimi...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 18/10/2006, 10:01 Quote Post

Wiele nie mógł zrobić. Schorowany skłócony z kosciołem z powodu ślubu z bliska kuzynką.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Legion
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 458
Nr użytkownika: 58.730

Stopień akademicki: Basileus
Zawód: student
 
 
post 3/02/2010, 17:07 Quote Post

Persję zniszczyli Arabowie ale Herakliusz miał w tym spory udział wink.gif

Legion
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
davidicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 25.052

Dawid Dudek
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: sigillografolog :[-)
 
 
post 3/02/2010, 23:28 Quote Post

Jeśli Persję zniszczyli Arabowie to ja pozwolę sobie zacytować za pewnym podręcznikiem że Słowianie to mieszanka Germanów i czegoś tam jeszcze...

Uprasza się o nie pisanie herezji...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 3/02/2010, 23:43 Quote Post

QUOTE(davidicus @ 3/02/2010, 23:28)
Jeśli Persję zniszczyli Arabowie to ja pozwolę sobie zacytować za pewnym podręcznikiem że Słowianie to mieszanka Germanów i czegoś tam jeszcze...

Uprasza się o nie pisanie herezji...
*



Niby w jakim sensie jest to "herezja"? To przecież Kalifat do spółki z Lachmidami podbił Persję i obalił władzę Sasanidów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Legion
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 458
Nr użytkownika: 58.730

Stopień akademicki: Basileus
Zawód: student
 
 
post 4/02/2010, 9:02 Quote Post

Proszę Cie w takim razie davidiciusie abyś łaskaw był oświecić to forum i napisał kto zniszczył ostatecznie Państwo Sasanidów i zajął jego tereny ? confused1.gif

Co do herezji to chyba pomyliłeś użytkownika które je pisze.


Legion
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej