Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Córki Mieszka Plątonogiego
     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 25/04/2011, 14:56 Quote Post

Czy coś bliższego wiadomo o córkach Mieszka Plątonogiego i Ludmiły czeskiej : o Agnieszce, Ryksie, Ludmile i Eufrozynie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/04/2011, 21:27 Quote Post

Witam
http://pl.wikipedia.org/wiki/Eufrozyna_Mieszk%C3%B3wna
tam też bibliografia

 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 28/04/2011, 14:48 Quote Post

ale ten link prowadzi tylko do Eufrozyny a reszta ? słysałam że zmarły w dzieciństwie na co wskazywałby całkowity chyba brak inf na ich temat w źródłach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 29/04/2011, 12:18 Quote Post

Ryksa mogła nie być wcale córką Mieszka raciborskiego. Mieszko II nazywa ją swoją ciotką w jednym z dokumentów, ale nie wiadomo, czy chodzi o siostrę ojca, czy matki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 29/04/2011, 13:33 Quote Post

tzn masz na myśli Mieszka II Otyłego ? Jeżeli przyjmiemy że może chodzić o ciotkę ze strony matki , Wioli ( być może ks. bułgarskiej) to w takim razie nigdy już chyba nie dojdziemy niczego bliższego o Ryksie ; ja jednak przychylam się , że chodzi o siostrę Kazimierza I , być może imię Ryksa nawiązuje do Ryksy , córki Władysława Wygnańca, siostry Plątonogiego ? było to imię spotykane także w dynastii Przemyślidów skąd pochodziła najprawdopodobniej Ludmiła, żona Mieszka. Tak więc wydaje mi się , że może chodzić raczej o ciotkę ze strony ojca niż matki , ale oczywiście jest to tylko teza a nie fakt. Niemniej jednak to nie naświetla żadnych najdrobniejszych choćby faktów o losach Ryksy a także jej sióstr , o które pytałam w poprzednim poście. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 1/05/2011, 20:18 Quote Post

QUOTE
Niemniej jednak to nie naświetla żadnych najdrobniejszych choćby faktów o losach Ryksy a także jej sióstr , o które pytałam w poprzednim poście.

Z całym szacunkiem, ale wydaje mi się, że to pytanie - i podobne pytania, które zadajesz w innych wątkach, jest strasznie naiwne. Niby skąd uczestnicy tego forum mają mieć informacje nieznane badaczom przedmiotu (Jasiński, Horwat)? Jeżeli postaci te opisane są mało dokładnie, to nie dlatego, że historycy mają je "w poważaniu", ale dlatego, że brakuje jakichkolwiek źródeł na ich temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 3/05/2011, 14:45 Quote Post

Z całym szacunkiem przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi i juz spieszę co następuje : stawiam takie naiwne Twoim zdaniem być może pytania bo czasami tak bywa choć nie zawsze że osoba A jest zainteresowana tematem , choć wie o nim mało( lub wręcz niekiedy nic ) ale sądzi że np. osoba B lub C coś czytały , słyszały, napotkały , cos co osobie A znane nie jest. Poza tym czasami tak bywa że znając jakiś
( niekoniecznie angielski) obcy język możesz wiedzieć więcej lub z innego punktu daną sprawę przedstawić. To ostatnie nie tyczy się oczywiście zagadnienia Ryksy i jej sióstr ale innych wydarzeń z tak bogatej wszakże historii Piastów. Stąd moje pytania.Np. w poście o Ryksie , cesarzowej Hiszpanii nie otrzymałam żadnej odpowiedzi a skądinąd wiem że w zbiorach BN w Warszawie znajdują się dotyczące Ryksy 3 pozycje w języku francuskim i jedna w języku niemieckim, którą teraz rozgryzam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 28/06/2011, 17:14 Quote Post

a wracając do córek Plątonogiego to Ryksa rzeczywiście nie musiałaby wcale być jego córką; możliwe że była córką Odona i Wyszesławy halickiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Marekos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 105
Nr użytkownika: 28.137

Zawód: Uczen
 
 
post 31/07/2011, 17:00 Quote Post

Agnieszka i Ludmiła zmarły niezamężne, gdyż nekrolog czarnowąski nazywa tylko je dziedziczkami tego miejsca (klasztoru w Rybniku, przeniesionego potem do Czarnowąsów). Nie nazywa dziedziczką Eufrozyny, więc wyszła ona za mąż zapewne przed założeniem klasztoru (przed 1203/1207). Wiadomość o jej śmierci dotarła jednak do Polski, gdyż nekrolog zapisał datę jej zgonu. Dwie pozostałe córki zmarły więc w panieństwie po fundacji klasztoru czyli po 1203/1207. Były więc pewnie młodsze od Eufrozyny. Zastanawiam się, czy przypadkiem nie zostały w Rybniku zakonnicami, ale żaden genealog jeszcze o tym nie pisał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej