Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Usuniecie z konspiracyjnych szeregow
     
Ender1000
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 98.818

 
 
post 12/01/2016, 21:57 Quote Post

Czy istniała możliwość dyscyplinarnego usunięcia kogoś z szeregów organizacji konspiracyjnej (AK lub jakiejś innej)? Czy raczej takie sytuacje się nie zdarzały - przysięga była wiążąca i nikogo nie wyrzucano siłą? A może nie robiono tego ze strachu przed dekonspiracją? Będę bardzo wdzięczny także za informacje dotyczące ewentualnych, przykładowych sytuacji, w których coś takiego mogło mieć miejsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 13/01/2016, 20:28 Quote Post

QUOTE(Ender1000 @ 12/01/2016, 22:57)
Czy istniała możliwość dyscyplinarnego usunięcia kogoś z szeregów organizacji konspiracyjnej (AK lub jakiejś innej)? Czy raczej takie sytuacje się nie zdarzały - przysięga była wiążąca i nikogo nie wyrzucano siłą? A może nie robiono tego ze strachu przed dekonspiracją? Będę bardzo wdzięczny także za informacje dotyczące ewentualnych, przykładowych sytuacji, w których coś takiego mogło mieć miejsce.
*


Jak najbardziej można było zostac usunięty za zachowania niegodne żołnierza -np rabunki i gwałty
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Ender1000
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 98.818

 
 
post 14/01/2016, 22:31 Quote Post

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Moje pytanie wynika z faktu, że słyszałem o egzekucjach wykonywanych na żołnierzach podziemia za "splamienie honoru " np poprzez gwałt. Zastanawiam się jednak, czy istniały sytuacje, w których ktoś był po prostu wykluczany z organizacji? Odbierano mu stopień, zwalniano z obowiązków i od tej chwili znajdował się poza szeregami? Nie wiem, czy coś takiego było w ogóle możliwe - wyobrażam sobie, że osoba wykluczona mogła stwarzać niebezpieczeństwo doniesienia Niemcom. Czy ktoś z Państwa wie coś może na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 15/01/2016, 8:43 Quote Post

QUOTE(Ender1000 @ 14/01/2016, 22:31)
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Moje pytanie wynika z faktu, że słyszałem o egzekucjach wykonywanych na żołnierzach podziemia za "splamienie honoru " np poprzez gwałt. Zastanawiam się jednak, czy istniały sytuacje, w których ktoś był po prostu wykluczany z organizacji? Odbierano mu stopień, zwalniano z obowiązków i od tej chwili znajdował się poza szeregami? Nie wiem, czy coś takiego było w ogóle możliwe - wyobrażam sobie, że osoba wykluczona mogła stwarzać niebezpieczeństwo doniesienia Niemcom. Czy ktoś z Państwa wie coś może na ten temat?


Gwałt to już jednak wyższy kaliber przestępstwa. Natomiast znane mi są przypadki, że ktoś został wykluczony z szeregów z uwagi na nadmierną gadatliwość albo za skłonność do sięgania do kieliszka, co rodziło zagrożenie dekonspiracją.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej