Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: najwspanialszy manewr
 
Jaki według Ciebie manewr Napoleona zasługuje na miano najwspanialszego?
1. Castiglione 1796 [ 2 ]  [1.77%]
2. Marengo 1800 [ 19 ]  [16.81%]
3. Ulm 1805 [ 24 ]  [21.24%]
4. Jena 1806 [ 18 ]  [15.93%]
5. "Pięciodniowa bitwa" w Bawarii 1809 [ 18 ]  [15.93%]
6. Smoleńsk 1812 [ 5 ]  [4.42%]
7. Luetzen 1813 [ 6 ]  [5.31%]
8. Inny [ 21 ]  [18.58%]
Suma głosów: 113
Goście nie mogą głosować 
     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 27/02/2009, 23:16 Quote Post

Gdy Napoleon objął w 1796 dowództwo nad armią francuską we Włoszech w sztuce wojennej dokonała się rewolucja. Po raz pierwszy w historii działania wojsk przed bitwą zaczęły mieć większe znaczenie niż ich działania w czasie samej bitwy. I właśnie z powodu tej ogromnej wagi przykładanej do działań przedbitewnych wyodrębniono w sztuce wojennej trzecią jej część (pośrednią między taktyką a strategią) - sztukę operacyjną. Tak jak przedmiotem strategii jest wojna a taktyki bitwa, tak przedmiotem sztuki operacyjnej jest operacja, czyli właśnie nasz manewr. Natomiast zadaniem manewru jest przygotowanie bitwy, czyli doprowadzenie do takiego położenia własnych wojsk, aby jak najmniejszym kosztem własnym unicestwiły armię przeciwnika. I właśnie z tego powodu manewr zaczął być ważniejszy niż bitwa – dobrze przeprowadzony sprowadzał bitwę tylko do formalności i jednocześnie przez to zrastał się z nią w jedno. Z tej racji temat ten nie musi się kończyć na samej operacji, a wręcz powinien wchodzić na tematy bezpośrednio związane z taktyką.

Jeżeli chodzi o ankietę to wybór operacji przeprowadzonych przez Napoleona jest subiektywny – starałem się po prostu, żeby każda forma manewru miała swojego reprezentanta. Na wszelki wypadek dałem też możliwość - "inny".

Zapraszam niniejszym do dyskusji smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 27/02/2009, 23:57 Quote Post

Ze Smorgoni do Paryza,niezwykle szybki manewr wykonany w nielicznej grupie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 28/02/2009, 10:44 Quote Post

Ja wybrałem Pięciodniową bitwe w Bawarii- przykład skutecznego działania po otrząśnieęci się po zaskoczeniu. Dziwi mnie za to że jak na raze wygrywa Jena- tam wg mnie skórę Bonyemu uratował Davout pod Auerstadt. Jak dla mnie bitwa pod jeną nie należy do majstersztyków Napoleona.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ryba_pila
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 559
Nr użytkownika: 24.471

Stopień akademicki: dr hab. inz.
Zawód: Fizyk
 
 
post 2/03/2009, 20:30 Quote Post

Berezyna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Bohun(27luty1664r.)
 

Unregistered

 
 
post 4/03/2009, 9:24 Quote Post

sadze ze austerlitz... sleep.gif
 
Post #5

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 4/03/2009, 15:48 Quote Post

QUOTE(Bohun(27luty1664r.) @ 4/03/2009, 9:24)
sadze ze austerlitz... sleep.gif
*


W temacie chodzi o manewry, a nie o rozgrywanie bitew.

IMO faza wczesna (do Eckmühl) kampanii 1809, majstersztyk Bonapartego, Davouta i Masseny - wszystkie te manewry na Landshut, akcja pod Ratyzboną (genialny Davout!), wreszcie świetne zwycięstwo pod Eckmühl, ogółem piękna kampania biorąc pod uwagę ciężkie położenie z początku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 5/03/2009, 21:39 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 4/03/2009, 15:48)
QUOTE(Bohun(27luty1664r.) @ 4/03/2009, 9:24)
sadze ze austerlitz... sleep.gif
*


W temacie chodzi o manewry, a nie o rozgrywanie bitew.
*


To co w ankiecie robią: Marengo, Jena etc. confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 5/03/2009, 21:50 Quote Post

Ponieważ za nim doszło do tych bitew to armie się troszkę namaszerowały smile.gif

Austerlitz nie zostało uwzględnione, bo to Napoleon się bronił, a manewr oznacza ruch, a ruch atak.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 5/03/2009, 21:58 Quote Post

QUOTE(adam1234 @ 5/03/2009, 21:50)
manewr oznacza ruch, a ruch atak.
*


No a cofanie się to też ruch, ale czy na pewno atak? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 5/03/2009, 22:03 Quote Post

Rozumiem, że pytanie retoryczne wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 5/03/2009, 22:10 Quote Post

QUOTE
Austerlitz nie zostało uwzględnione, bo to Napoleon się bronił, a manewr oznacza ruch, a ruch atak.

To jaką nomenklaturą należy określić zdobycie przez Vandamme'a i Saint-Hilaire'a Pratzen, a następnie ich uderzenie flankowe w kierunku stawu Zaczan confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 5/03/2009, 22:10 Quote Post

QUOTE(adam1234 @ 5/03/2009, 22:03)
Rozumiem, że pytanie retoryczne wink.gif
*


Nie, po prostu nie wiem, czy nie można manewrować broniąc się? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 5/03/2009, 23:24 Quote Post

QUOTE
To jaką nomenklaturą należy określić zdobycie przez Vandamme'a i Saint-Hilaire'a Pratzen, a następnie ich uderzenie flankowe w kierunku stawu Zaczan confused1.gif


Zwrotem zaczepnym w czasie bitwy smile.gif

QUOTE
Nie, po prostu nie wiem, czy nie można manewrować broniąc się?


Ależ można, to jest wręcz istota obrony - Śmiałe przejście do natarcia, błysk mściwego miecza to najświetniejszy punkt obrony - po prostu Cesarz pod Austerlitz uznał, że dużo korzystniejsze będzie dla niego czekanie na atak niż jakikolwiek manewr. Przyjmując emisariusza Sprzymierzonych, ukazując słabość swej armii i oddając wrogowi Pratzen dał mu wystarczające powody, aby uznał, że jest wystarczająca silny, i że do zwycięstwa wystarczy mu zwykły ruch naprzód.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 5/03/2009, 23:52 Quote Post

QUOTE(adam1234 @ 5/03/2009, 23:24)
QUOTE
To jaką nomenklaturą należy określić zdobycie przez Vandamme'a i Saint-Hilaire'a Pratzen, a następnie ich uderzenie flankowe w kierunku stawu Zaczan confused1.gif


Zwrotem zaczepnym w czasie bitwy smile.gif

*


No popatrz, to pod Austerlitz Napoleon nie manewrował, ale zwracał się do Rosjan i Austriaków zaczepnie. laugh.gif Jak Urząd Skarbowy, wszystko zinterpretuje po swojemu wink.gif
A tak na serio, to w tej chwili proszę o sprecyzowanie, np. co rozumiemy pod nazwą Marengo 1800. Czy próbę obejścia Melasa przez Desaixa, czy sam powrót Desaixa, czy atak Kellermanna, czy też jakiegoś innego diabła confused1.gif ... i tak prosze punkt po punkcie, bo jeśli chodzi o mnie, to nie wiem co autor miał na myśli sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 6/03/2009, 0:10 Quote Post

Rozumiem Rafale o co Ci chodzi, ale przecież w pierwszym poście tego tematu wyjaśniłem co rozumiemy w epoce pod nazwą manewru, a w ankiecie jest wyraźnie napisane, że chodzi właśnie o manewr - czyli wszystkie działania mające na celu przygotowanie bitwy. Czyli jeśli chodzi o rzeczone Marengo to manewr, który doprowadził do tej bitwy rozpoczął się już w czasie forsowania Alp.

QUOTE
No popatrz, to pod Austerlitz Napoleon nie manewrował, ale zwracał się do Rosjan i Austriaków zaczepnie.  Jak Urząd Skarbowy, wszystko zinterpretuje po swojemu


No to sobie zamień to sformułowanie na jakiekolwiek z użyciem słowa "manewr", z tym że wcale mi o to nie chodzi. Wyraźnie podkreśliłem "w czasie bitwy", a to już nie dotyczy rozpatrywanej sprawy, ponieważ zadaniem operacji (manewru) jest doprowadzenie do jak najlepszej sytuacji po stronie wojsk własnych i jak najgorszej u przeciwnika. Operacja przygotowuje więc bitwę, a nawet ukazuje główne kierunki wysiłku w tej bitwie, ale co konkretnie się stanie w tej bitwie wydarzy to już kwestia taktyki.

W epoce napoleońskiej uznaje się słowa "manewr" i "operacja" (chyba że np. napiszemy coś w stylu - "manewr taktyczny") za synonimiczne - przynajmniej ja się z czymś takim spotkałem u Kukiela, i jeszcze bodajże u dwóch autorów, którzy jednak dawali przypisy do tego pierwszego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej