Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Polska" dyscyplina sportu , W któym sporcie mieliśmy najw. sukcesy ?
 
w jakiej dyscyplinie sportu w PRL mieliśmy według Was największe sukcesy?
piłka nożna [ 11 ]  [23.91%]
kolarstwo [ 0 ]  [0.00%]
sporty zimowe [ 2 ]  [4.35%]
sporty motorowe [ 2 ]  [4.35%]
lekkoatletka [ 8 ]  [17.39%]
siatkówka [ 6 ]  [13.04%]
podnoszenie ciężarów [ 2 ]  [4.35%]
boks [ 13 ]  [28.26%]
szermierka [ 0 ]  [0.00%]
sporty wodne [ 0 ]  [0.00%]
tenis [ 0 ]  [0.00%]
sporty lotnicze [ 1 ]  [2.17%]
alpinistyka i himalaistyka [ 1 ]  [2.17%]
Suma głosów: 46
Goście nie mogą głosować 
     
attache
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 72.630

Piotr
Stopień akademicki: socjalista
Zawód: Licealista
 
 
post 29/04/2011, 11:48 Quote Post

od razu przepraszam kibiców sportów, które nie wymieniłem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
attache
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 72.630

Piotr
Stopień akademicki: socjalista
Zawód: Licealista
 
 
post 29/04/2011, 11:51 Quote Post

ja zagłosowałem na sporty zimowe, według mnie wspaniałe było zwycięstwo Józefa Łuszczka w MŚ w Lahti 1978 oraz Wojciecha Fortuny na ZIO w 1972. Nie bez znaczenia jest także zwycięstwo polskich hokeistów w 1976 nad reprezentacją ZSRR 6;4.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 29/04/2011, 11:55 Quote Post

Ja postawiłem na boks. Skoki narciarskie wisiały tylko na Małyszu (Fortuny nie ma co liczyć), zaś jeśli chodzi o piłkę nożną, to mieliśmy tylko krótkie okresy chwały. Boks zaś stał na wysokim poziomie praktycznie cały czas od wojny po, powiedzmy koniec komuny, bo dalej nie wiem. Przestało mnie to interesować.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
isoroku
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 70.285

 
 
post 29/04/2011, 12:59 Quote Post

W zestawieniu brakuje piłki ręcznej, a przecież ta dyscyplina została wymyślona przez Polaków w obozie jenieckim w Szczypiornie, więc w stopniu chyba największym zasługuje na nazwę polskiej dyscypliny sportu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
bakufu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 123
Nr użytkownika: 72.015

Kamil
Stopień akademicki: magister
Zawód: minister kolonii JKM
 
 
post 29/04/2011, 13:03 Quote Post

Ja stawiam na siatkówkę wielkie sukcesy za Huberta Wagner 1973-1976 złoty medal mistrzostw świata w Meksyku, srebrny medal mistrzostw Europy oraz złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Montrealu po boju z ZSRR. Na wyróżnienie zasługuje również boks za regularne medale na olimpiadach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 29/04/2011, 13:30 Quote Post

QUOTE(isoroku @ 29/04/2011, 13:59)
W zestawieniu brakuje piłki ręcznej, a przecież ta dyscyplina została wymyślona przez Polaków w obozie jenieckim w Szczypiornie, więc w stopniu chyba największym zasługuje na nazwę polskiej dyscypliny sportu.
*


Nowoczesna pilka reczna ma kilka ojczyzn :Skandynawia i Niemcy. W Szczypiornie prawdopodobnie przejeto ja od Niemcow (11 osobowe druzyny). Byc moze warunki obozowe wymuszaly jakies modyfikacje? Kojarzy mi sie, ze z braku pilek grano tam jakims mocno zbitym galganem (szmatami ?) co sila rzeczy uniemozliwialo np. kozlowania.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
attache
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 72.630

Piotr
Stopień akademicki: socjalista
Zawód: Licealista
 
 
post 29/04/2011, 14:08 Quote Post

QUOTE(isoroku @ 29/04/2011, 13:59)
W zestawieniu brakuje piłki ręcznej, a przecież ta dyscyplina została wymyślona przez Polaków w obozie jenieckim w Szczypiornie, więc w stopniu chyba największym zasługuje na nazwę polskiej dyscypliny sportu.
*


o tej ciekawostce nie wiedziałem i dziekuje za nią, mój bład rzeczywiscie powinienem umiescic piłke ręczną przecież zdobyliśmy brąz na IO'76 i na MŚ'82...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
attache
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 72.630

Piotr
Stopień akademicki: socjalista
Zawód: Licealista
 
 
post 29/04/2011, 14:16 Quote Post

no nie wiem, mało kto wie, że Fortuna był 2 bodajże w PS w Grenoble i często wygrywał zawody niższej rangi W Czechosłowacji, był także MP i v-ce MP. Zniszczył go alkohol i to nie była tylko jego wina, ale przede wszystkim wina pseudo-działaczy, podobnie było zresztą z Łuszczkiem. Poza tym słaby skoczek nie mógł skoczyc na Okurayamie 110m. Zresztą nawet Małysz nie zdobył złota olimpijskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vercingetorix
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 69.654

Zawód: student
 
 
post 29/04/2011, 14:30 Quote Post

Stawiam na piłkę nożną, ponieważ jest to dyscyplina sportu o największym prestiżu z wymienionych a sukcesy mieliśmy spore: złoty medal IO (1972), 3 miejsce w MŚ (1974 i 1982).
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 29/04/2011, 18:22 Quote Post

A moim zdaniem nie bardzo jest taka dyscyplina gdyz przykładowo zarowno piłka nozna siatkowka jak i boks to sporty w których tylko okresowo odnosilismy sukcesy i zdecydowanie nie jestemy najbardziej utytułowanymi nacjami. Ze wszystkich chyba najbardziej pasowałby boks tyle ze przez wiele lat nie bralismy udziału w jego najbardziej zaawansowanej formie czyli boksie zawodowym wiec ciezko porównywac naszych mistrzów z owóczesnymi mistrzami zawodowego pięściarstwa. Ale jesli miałbym na coś postawić to chyba na boks
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
net_sailor
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 40.506

 
 
post 29/04/2011, 23:07 Quote Post

Jedyną prawdziwie polską dyscypliną sportu jest szybownictwo. Praktycznie od samego początku rządzimy tam my na zmianę z Niemcami. Reszta świata robi za tło dla tej rywalizacji. Jesteśmy mocni zarówno w konkurencjach obszarowych jak i akrobatycznych. Co ważne nie są to tylko sukcesy indywidualne lecz także drużynowe. Do tego odnosimy zwycięstwa na własnym sprzęcie tzn. szybowcach wyczynowych polskiej konstrukcji, które są bardzo cenione w świecie i nie raz wyznaczały nowy standard (do którego starali się równać pozostali, a jak się nie dało to kupowali produkt made in Poland).
Szkoda tylko, że w ogóle o tym nie słychać...

Dla chętnych trochę statystyki:
http://en.wikipedia.org/wiki/World_Gliding_Championships
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Gliding_Championships

Ten post był edytowany przez net_sailor: 29/04/2011, 23:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 30/04/2011, 11:18 Quote Post

W zapasach też było nieźle.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
attache
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 72.630

Piotr
Stopień akademicki: socjalista
Zawód: Licealista
 
 
post 30/04/2011, 21:40 Quote Post

Korzystając z tematu, chciałbym przypomnieć sylwetkę zmarłego wczoraj śp Waldemara Baszanowskiego. Czterokrotny olimpijczyk, dwukrotny mistrz olimpijski, sześciokrotny zwycięzca mistrzostw świata, sześciokrotny mistrz Europy, dwudziestoczterokrotny rekordzista świata. Zdobył 9 złotych medali mistrzostw Polski, 61 razy ustanawiał rekordy Polski. Według Światowego Związku Podnoszenia Ciężarów był 3 zawodnikiem tej dyscypliny w historii. Naprawdę wielki sportowiec, w ciężarach też byliśmy mocni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
klewkowiak
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 80
Nr użytkownika: 44.761

Stopień akademicki: magister
Zawód: wolny zawód
 
 
post 1/01/2012, 22:47 Quote Post

QUOTE(net_sailor @ 29/04/2011, 23:07)
Jedyną prawdziwie polską dyscypliną sportu jest szybownictwo. Praktycznie od samego początku rządzimy tam my na zmianę z Niemcami. Reszta świata robi za tło dla tej rywalizacji. Jesteśmy mocni zarówno w konkurencjach obszarowych jak i akrobatycznych. Co ważne nie są to tylko sukcesy indywidualne lecz także drużynowe. Do tego odnosimy zwycięstwa na własnym sprzęcie tzn. szybowcach wyczynowych polskiej konstrukcji, które są bardzo cenione w świecie i nie raz wyznaczały nowy standard (do którego starali się równać pozostali, a jak się nie dało to kupowali produkt made in Poland).
Szkoda tylko, że w ogóle o tym nie słychać...

Dla chętnych trochę statystyki:
http://en.wikipedia.org/wiki/World_Gliding_Championships
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Gliding_Championships
*


Pamiętam czasy, że i w lataniu precyzyjnym, na różnych imprezach mistrzowskich zdobywaliśmy komplety medali.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
klewkowiak
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 80
Nr użytkownika: 44.761

Stopień akademicki: magister
Zawód: wolny zawód
 
 
post 1/01/2012, 22:54 Quote Post

QUOTE(attache @ 29/04/2011, 11:48)
od razu przepraszam kibiców sportów, które nie wymieniłem.
*


No właśnie, jak można zignorować ŻUŻEL, sport w którym Polacy zawsze odnosili sukcesy, stadiony są pełne kibiców, najważniejsze imprezy sportowe odbywają się w Polsce. Wszystko co najlepsze w tym sporcie to Polska!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej