Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Antropologia Historyczna W Polsce, Jak jest a jak być może?
     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 18/01/2009, 23:17 Quote Post

Witam!

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim zostanie otwarta nowa specjalizacja na historii - ANTROPOLOGIA HISTORYCZNA:

http://jazon.hist.uj.edu.pl/~pth/index.php...YCZNA</b>

Pisze o tym magazyn "Mówią Wieki":
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=2656

Można tam znaleźć sugestie, a nawet postulaty, aby ten typ rozumienia przeszłości i badań nad nią upowszechnił się w Polsce. Jak wiadomo koncepcja antropologii historycznej nie jest już kontrowersyjnym novum w świecie naukowym, lecz próżno szukać jej w programach nauczania studiów magisterskich (być może są jakieś chlubne wyjątki).
Niniejszym chciałbym zainicjować dyskusję czy i jakie perspektywy według Was ma taka metoda badań przeszłości w Polsce???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
metafizyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 52.859

andrzej
Zawód: niskoplatny
 
 
post 24/01/2009, 16:59 Quote Post

QUOTE(Domowik @ 18/01/2009, 23:17)
Witam!

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim zostanie otwarta nowa specjalizacja na historii - ANTROPOLOGIA HISTORYCZNA:

http://jazon.hist.uj.edu.pl/~pth/index.php...YCZNA</b>

Pisze o tym magazyn "Mówią Wieki":
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=2656

Można tam znaleźć sugestie, a nawet postulaty, aby ten typ rozumienia przeszłości i badań nad nią upowszechnił się w Polsce. Jak wiadomo koncepcja antropologii historycznej nie jest już kontrowersyjnym  novum w świecie naukowym, lecz próżno szukać jej w programach nauczania studiów magisterskich (być może są jakieś chlubne wyjątki).
Niniejszym chciałbym zainicjować dyskusję czy i jakie perspektywy według Was ma taka metoda badań przeszłości w Polsce???
*




Przyznam sie, że po lekturze tekstów toruńskiego badacza antropologa historycznego dra Piaska, mam wrażenie to dziedzina pozbawiona sensu;))))
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 25/01/2009, 11:00 Quote Post

QUOTE
Przyznam sie, że po lekturze tekstów toruńskiego badacza antropologa historycznego dra Piaska, mam wrażenie to dziedzina pozbawiona sensu;))))

Czytałeś jego teksty z własnego zainteresowania, czy ezgaminacyjnego przymusu?
Jeśli to pierwsze to z ciekawością przeczytałbym Twoje argumenty za i przeciw temu doktorowi (sam nie znam jego dorobku), bo ocenianie całej dziedziny na podstawie jednej osoby wydaje mi się mocno chybione.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 26/01/2009, 18:43 Quote Post

Nie wiem jak jest na innych uczelniach, ale w Rzeszowie na archeologii, prowadzone są konwersatoria z antropologii kultury. To bardzo porządny przedmiot skupiający wokół siebie wiele dziedzin nauki, które w odpowiedni sposób doskonale ze sobą współgrają.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 30/01/2009, 17:31 Quote Post

A może ktoś z was zna ciekawe książki lub artykuły polskich historyków traktujące o antropologii historycznej? Będę wdzięczny za informacje, komentarze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/01/2009, 17:41 Quote Post

Bardzo dobrze, że otwierane są takie kierunki. Może zjawisko rzutowania naszej mentalności na sposób myślenia ludzi z innych epok historycznych stanie się mniej powszechne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 31/01/2009, 0:09 Quote Post

QUOTE(Domowik @ 30/01/2009, 18:31)
A może ktoś z was zna ciekawe książki lub artykuły polskich historyków traktujące o antropologii historycznej? Będę wdzięczny za informacje, komentarze.

Hm, z tym to jest "mały" problem, ponieważ taka literatura praktycznie nie istnieje. Antropologia historyczna bazuje na dorobku naukowym antropologów, etnografów (etnologów), religioznawców, folklorystów, a nawet socjologów zajmujących się socjologią kultury.
Jak miałem zajęcia z antropologii kulturowej, takimi sztandarowymi książkami były "Argonauci Zachodniego Pacyfiku" oraz "Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji" Bronisława Malinowskiego.
Polecam też wydanie tomowe dzieła Jana Czekanowskiego i tu m. in. "Polska - Słowiańszczyzna : perspektywy antropologiczne" T. III oraz "Wstęp do historii Słowian : perspektywy antropologiczne, etnograficzne, archeologiczne i językowe".
Takim standardem jest też dzieło Kazimierza Moszyńskiego "Kultura ludowa Słowian" w dwóch tomach.

Podaję jeszcze link:
http://www.bep.uni.lodz.pl/index.php?id=2

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 11/02/2009, 11:33 Quote Post

Polskich publikacji (o ile takie istnieją) na temat antropologii historycznej nie czytałem, natomiast mogę z czystym sumieniem polecić anglojęzyczne wprowadzenia Petera Burke'a do tej tematyki. Znajdują się one w relatywnie nowych pracach poświęconych szerszemu zagadnieniu historii kultury: Varieties of Cultural History oraz What is Cultural History.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/01/2011, 21:08 Quote Post

Polskie publikacje też oczywiście istnieją. Znam przynajmniej dwie:

K. Polasik, Antropologiczny rekonesans historyka. Szkice o antropologii historycznej, Epigram Oficyna Wydawnicza, 2007
P. Kowalski, Świat Andrzeja Komonieckiego, kronikarza Żywca. Studia z antropologii historycznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2010

Poniekąd przydatny artykuł w tym temacie:
M. Filip, Antropologia kulturowa wobec rekonstrukcji przeszłości, IUVENILIA, I, 2006

PS. Artykuł z Mówią Wieki "Wielka masakra kotów", od którego zaczął się wątek, dostępny jest tutaj: chomik
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
yulian
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 245
Nr użytkownika: 34.880

Stopień akademicki: wyzszy
 
 
post 31/01/2011, 21:27 Quote Post

Na UAM antropologię historyczną nieco lansuje prof. Ewa Domańska.

http://www.staff.amu.edu.pl/~ewa/Domanska_kontakt.htm

Mam jednak mieszane odczucia wobec tej subdyscypliny.
Z jednej strony, niesie za sobą trochę świeżości, a także pokazuje historię przez nieco inne kategorie niż tylko historia polityczna.
Z drugiej strony mam wrażenie, że antropologia historyczna często się ociera o gender studies albo teorie postkolonialne, a za tymi tematami nie przepadam, bo pachną ideologią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/01/2011, 21:39 Quote Post

Jest też coś takiego jak etnohistoria (tylko, że to już dział etnologii, nie historii). Polskimi nielicznymi pracami etnohistorycznymi są np. dotyczące Mazowsza:
W. Paprocka, Myszyniec. Studium z dziejów miasta, Warszawa 1993
A. Woźniak, Na peryferiach Grochowa. Z badań nad życiem codziennym Gocławia w okresie międzywojennym, „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej”, 2002, rocz. 50, nr 2
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 11/04/2011, 10:06 Quote Post

W czasie tegorocznego IV Kongresu Mediewistów Polskich 19-21 IX zostaną wygłoszone dwa wykłady w tematyce związanej z tym wątkiem. Mianowicie w sekcji "Kontynuacja i innowacja w historiografii dotyczącej wieków średnich" pod nadzorem dr D.A. Sikorskiego:

A. Posern-Zieliński (Poznań), Antropologizacja historii z punktu widzenia antropologa

D.A. Sikorski (Poznań), Antropologizacja historiografii mediewistycznej – o kilku kluczowych kontrowersjach
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Krzeslaw
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 72.433

 
 
post 18/04/2011, 10:52 Quote Post

Wciąż czuję, że jestem jeszcze niewystarczająco poinformowany w tym temacie, aby się wypowiadać. Z radością przywitałbym jeszcze jakieś namiary na teoretyczne teksty (najlepiej jakąś "klasykę klasyki". Jak rozumiem, w grę wchodzi jedynie literatura obcojęzyczna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Antropolog
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 74.127

Stopień akademicki: magister
Zawód: doktorant
 
 
post 25/08/2011, 19:57 Quote Post

Jestem antropologiem, a jako student historii UWr wybrałem się na zajęcia fakultatywne pt.
HISTORYK JAKO ANTROPOLOG
Oto lista lektur z zajęć:

http://www.hist.uni.wroc.pl/pdf/klint/pklint.pdf
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 25/08/2011, 20:21 Quote Post

QUOTE(Domowik @ 18/01/2009, 23:17)
Pisze o tym magazyn "Mówią Wieki":
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=2656

W/g mnie kapitalne i niezwykle potrzebne podejście do tematów historycznych, które może nas przybliżyć do rozumienia ludzi z dawnych epok.
W/g mnie bardzo potrzebny kierunek, który być może (oby) przyczyni sie do rozwoju tzw. myślenia historycznego czyli nie-rzutowania dzisiejszej mentalności na ludzi z innych epok.
Do tej pory bywa u nas z tym tragicznie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej