Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Partyzanci w okolicach Częstochowy
     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 23/01/2013, 0:49 Quote Post

Salve, cos jakby w temacie:
http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,ii...dziale-ponurego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
skrzypol1
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 43.431

Piotr Skrzypczyk
Zawód: ekonomista
 
 
post 23/01/2013, 19:31 Quote Post

Z zamieszczonego linka najbardziej podoba mi się podkreślony tekst. To jakieś kuriozum.

Odwołał się do Londynu

- Z Aniołowa do tej szkoły wstąpił niejaki Korn. Zginął w czasie ataku „Ponurego”. Jego rodzice ogłosili potem, że zginął w wypadku samochodowym. O szczegółach ataku na Myszków dowiedziałem się dopiero po kilku latach, gdy z „Ponurym” na ślubie kolegi poszliśmy na wódkę. Akcja ta była bardzo skuteczna, ale jednocześnie bardzo kontrowersyjna. „Ponury” za jej przeprowadzenie dostał naganę od Komendanta Głównego AK, którym był wówczas Tadeusz „Bór” Komorowski. Po akcji Niemcy wpadli bowiem w popłoch i rozstrzelali kilkadziesiąt osób. „Ponury” odwołał się do Londynu, od którego dostał nie naganę, ale pochwałę za przeprowadzoną akcję. To były trudne sprawy i każdy dowódca musiał ważyć, co ma robić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 24/01/2013, 9:12 Quote Post

Wiele w tej kwestii wyjaśnia poniższe zdanie:

O szczegółach ataku na Myszków dowiedziałem się dopiero po kilku latach, gdy z „Ponurym” na ślubie kolegi poszliśmy na wódkę.

Zasadnicze znaczenie ma tu wzmianka o wódce biggrin.gif

A co do samej akcji, to miała ona mieć miejsce 10 lipca 1944 roku, przy czym w odwet za jej przeprowadzenie Niemcy rozstrzelali 22 osoby. Nie podejrzewam, żeby Bór - Komorowski w tym okresie pochylił się nad kwestią zasadności tejże akcji. To był czas, gdy trwała "Burza", gdy trwały walki o Wilno. Z pewnością dla KG AK były ważniejsze sprawy aniżeli akcja w Myszkowie wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 25/01/2013, 17:18 Quote Post

QUOTE(skrzypol1 @ 23/01/2013, 19:31)


O szczegółach ataku na Myszków dowiedziałem się dopiero po kilku latach, gdy z „Ponurym” na ślubie kolegi poszliśmy na wódkę.
*


Zara, zara. Jak akcja odbyła się w 1944, to jakim cudem autor cytatu mógł pójść z Ponurym na wesele parę lat później?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 26/01/2013, 17:38 Quote Post

QUOTE(1234 @ 25/01/2013, 17:18)
QUOTE(skrzypol1 @ 23/01/2013, 19:31)


O szczegółach ataku na Myszków dowiedziałem się dopiero po kilku latach, gdy z „Ponurym” na ślubie kolegi poszliśmy na wódkę.
*


Zara, zara. Jak akcja odbyła się w 1944, to jakim cudem autor cytatu mógł pójść z Ponurym na wesele parę lat później?


A cóż w tym takiego zaskakującego?

Mam wrażenie, że pomyliłeś "Ponurych". Tutaj dyskutujemy o kpt. Jerzym Kurpińskim wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
mapek1300
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 79.936

 
 
post 30/01/2013, 9:16 Quote Post

Dziękuję serdecznie Panie Wojciechu za odpowiedź. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
informatyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 83.248

Janusz Trzepizur
Stopień akademicki: magister
Zawód: informatyk
 
 
post 25/07/2013, 13:34 Quote Post

Choć jestem informatykiem, to amatorsko interesuję się wydarzeniami z okresu 1939-1945, dlatego chciałem przybliżyć dzieciakom mojej szkoły wydarzenia z tamtych lat organizując akademie "Upadek Powstania Warszawskiego", czy "Zbrodnia Katyńska".

Zwracam się z prośbą o pomoc w poszukiwaniu materiałów dotyczących działań partyzanckich w aktualnym powiedzie kłobuckim, w dwudziestoleciu międzywojennym kraniec zachodnią-południowy województwa kieleckiego (do 1939), później rejencja Katowicka, a od 23 listopada 1939 roku do rejencji Opolskiej - o ile się nie mylę. Wydarzenia mogą dotyczyć również części Blachowni i Herb.

Dobrze, aby w książce, były informacje o przeprowadzanych akcjach i ich bohaterach. Jeżeli ktoś z Państwa zna osoby, - żywych światków tamtych wydarzeń - których stan zdrowia umożliwiałby przeprowadzenie pogadanki z uczniami, to ja jestem otwarty na zorganizowanie takiego przedsięwzięcia.




Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 29/07/2013, 6:42 Quote Post

W pracy Zygmunta Waltera - Janke "Śląsk jako teren partyzancki Armii Krajowej" jest opisana akcja z 5 maja 1944 r. na posterunek żandarmerii w Nowej Wsi, którą wykonał patrol Kedywu Obwodu Kłobuck.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 12/08/2015, 18:32 Quote Post

Z pola widzenia w tym temacie zniknął oddziaŁ BCh " Sowy" działający w okolicach Kroczyc.
Ponieważ urodziłem się pod Częstochową dodam że wspominana akcja likwidacji " krwawego Julka" Schuberta była pamiętana w okolicy w latach 70-tych podobnie zresztą jak inne akcje oddziału " Twardego". Warto wspomnieć że oddział ten powstał na bazie organizacji bojowej PPS-WRN
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
adamgstudio
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 108.237

 
 
post 21/03/2022, 18:35 Quote Post

Witam,

Mój dziadek brał udział w wielu akcjach AK na terenach Częstochowy oraz Radomska. Napisał dosyć obszerny pamiętnik z tamtego okresu. Jeśli ktoś poszukuje informacji na ten temat, szczególnie 7 Dywizji Piechoty, 27 pp, 74 pp proszę pisać.

Prowadzę i powoli uaktualniam stronę na temat akcji w których brał udział. Jeśli podawanie linków tutaj jest niezgodne z regulaminem to usunę.

Strona: https://pamietnikzlasu.wordpress.com/

Adam
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej