Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Georg Friderick Händel (1685-1759), Zycie i twórczość
     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 9/05/2010, 21:04 Quote Post

Moglibyście podać wynik Waszego starcia? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
gen. Rozwadowski
 

lewus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 61.548

Stopień akademicki: student
Zawód: rozbieracz-wykrawacz
 
 
post 9/05/2010, 21:26 Quote Post

Jesteś aż tak ciekaw? Nie tylko ode mnie to zależy unsure.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 9/05/2010, 22:09 Quote Post

Zawsze fascynowała mnie muzyka, jednak mało o niej wiem. Chciałbym zobaczyć ile brakuje mi do takich specjalistów jak Wy, jak wiele jeszcze muszę się uczyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 10/05/2010, 9:22 Quote Post

Co tu ukrywać. jestem w tej gorszej pozycji, jako że jestem tylko amatorem wiec nie robię sobie wielkich nadziei, ale w siebie wierze rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
gen. Rozwadowski
 

lewus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 61.548

Stopień akademicki: student
Zawód: rozbieracz-wykrawacz
 
 
post 10/05/2010, 18:15 Quote Post

QUOTE
Chciałbym zobaczyć ile brakuje mi do takich specjalistów jak Wy, jak wiele jeszcze muszę się uczyć.
Wyczuwam sarkazm rolleyes.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
andrzej13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 41.431

 
 
post 11/05/2010, 10:53 Quote Post

He..He.. 20 postów i żaden na temat G.F.Handla. A mogło być ciekawie.
Warto się "posprzeczać" czy lubimy bardziej opery, oratoria, dzieła orkiestrowe czy też kameralistykę wielkiego Sasa. Dzięki rocznicy, która minęła w ubiegłym roku, ukazało się wiele nowych nagrań dzieł rzadko obecnie wykonywanych. Może o tym pogadamy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
gen. Rozwadowski
 

lewus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 61.548

Stopień akademicki: student
Zawód: rozbieracz-wykrawacz
 
 
post 11/05/2010, 16:01 Quote Post

Opery i oratoria Haendla, zasadniczo niczym się nie różnią. Wiąże się z tym ciekawa historia.
Jak wiadomo większość życia spędził on w Anglii, lecz tam opera seria ( opera niekomiczna) jaką się zajmował, nie cieszyła się powodzeniem (z tego powodu upadł jego teatr). Postanowił on więc zaadaptować dla swych potrzeb oratorium. Poprzez zmianę budowy, Haendel utworzył tak naprawdę operę, funkcjonującą pod nazwą oratorium (zmieniła się jedynie tematyka librett), która ku zaskoczeniu cieszyła się już zawrotnym powodzeniem. wink.gif

PS
Pisownia nazwiska, to raczej "Haendel" niż "Handel", gdyż większość życia spędził w Wielkiej Brytanii, której był obywatelem, i powinno się stosować pisownię raczej angielską niż niemiecką.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
andrzej13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 41.431

 
 
post 11/05/2010, 21:24 Quote Post

W 1727 roku Handel przyjął obywatelstwo brytyjskie i zaczął podpisywać się -George Frideric Handel. Możesz to sprawdzić na zachowanym manuskrypcie jego testamentu.
Co do różnic i podobieństw pomiędzy operami a oratoriami pozwolę się nie zgodzić z generałem rolleyes.gif. Zacznijmy od języka: opery pisane byly do libret w języku wloskim, oratoria z wyjątkiem "La Resurrezione" i "Il trionfo del tempo e del disinganno" pisane były do tekstów angielskich. Zwróć uwagę na rolę chórów, w oratoriach funkcjonowały one na równi z solistami("Mesjasz", "Juda Machabeusz") a czasami ( "Izrael w Egipcie") pełniły główną rolę. Jedynie o "Semele" można powiedzięć, że była formą hybrydową, można by ją nazwać "operą estradową". Tak jak opery miały korzenie włoskie lub rzadziej francuskie, tak oratoria czerpały z tradycji purcelowskiej.
Nie zmienia to mojej-subiektywnej- oceny: zarówno w operze i oratorium Jerzy Fryderyk był mistrzem i nie wiem czy bardziej kocham go za "Rinaldo",czy za "Alexsander's Feast" czy też "Saula"
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 11/05/2010, 21:46 Quote Post

QUOTE(andrzej13 @ 11/05/2010, 21:24)
W 1727 roku Handel przyjął obywatelstwo brytyjskie i zaczął podpisywać się -George Frideric Handel.
*



Nie przyjął obywatelstwa brytyjskiego, tylko został poddanym Korony Brytyjskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
andrzej13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 41.431

 
 
post 11/05/2010, 22:07 Quote Post

QUOTE(kundel1 @ 11/05/2010, 21:46)


Nie przyjął obywatelstwa brytyjskiego, tylko został poddanym Korony Brytyjskiej.
*


Patrząc na imponującą liczbę twych postów "z pewną taką nieśmiałością" pozwolę sobie jako nowicjusz na "odszczeknięcie" panie kundlu. Wiedzę na temat obywatelstwa Jerzego Fryderyka czerpałem z - R.Rolland "Haendel" PWN 1970 str.84.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
gen. Rozwadowski
 

lewus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 61.548

Stopień akademicki: student
Zawód: rozbieracz-wykrawacz
 
 
post 12/05/2010, 21:58 Quote Post

Co do obywatelstwa, to był on obywatelem brytyjskim.
QUOTE
ZJedynie o "Semele" można powiedzięć, że była formą hybrydową, można by ją nazwać "operą estradową". Tak jak opery miały korzenie włoskie lub rzadziej francuskie, tak oratoria czerpały z tradycji purcelowskiej.
Nie zgodzę się. Naturalnym jest, że wszystkich cech oratorium nie odrzucił, gdyż musiało ono utrzymać swą odrębność. Jednak jego oratoria były odzwierciedleniem opery lecz o innej tematyce. Podobnie jak w przypadku Bachowskiej pasji i oratorium. Nazwy różne, lecz w rzeczywistości tylko tematyka je odróżniła ( nie wchodząc w szczegóły, typu zmiana historicusa na ewangelistę).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Marynaxd
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 204
Nr użytkownika: 48.873

 
 
post 12/05/2010, 22:33 Quote Post

QUOTE(gen. Rozwadowski @ 12/05/2010, 21:58)
Co do obywatelstwa, to był on obywatelem brytyjskim.
QUOTE
ZJedynie o "Semele" można powiedzięć, że była formą hybrydową, można by ją nazwać "operą estradową". Tak jak opery miały korzenie włoskie lub rzadziej francuskie, tak oratoria czerpały z tradycji purcelowskiej.
Nie zgodzę się. Naturalnym jest, że wszystkich cech oratorium nie odrzucił, gdyż musiało ono utrzymać swą odrębność. Jednak jego oratoria były odzwierciedleniem opery lecz o innej tematyce. Podobnie jak w przypadku Bachowskiej pasji i oratorium. Nazwy różne, lecz w rzeczywistości tylko tematyka je odróżniła ( nie wchodząc w szczegóły, typu zmiana historicusa na ewangelistę).
*




Zgodzę się z kolegą wyżej, Haendel ( ja używam takiej pisowni) był obywatelem brytyjskim.
Szkołę Muzyczną skończyłam jakieś 6 lat temu ale jeszcze chyba coś pamiętam.



Mogę jeszcze dorzucić:

Haendel po ukończeniu gimnazjum zapisła się na wydział prawa uniwersytetu w Halle, po roku niestety zrezygnował z nauki i wyjechał do Hamburga, aby dalej rozwijać swoją pasję do muzyki. W Hamburgu otrzymał stanowisko skrzypka i klawesynisty operowego. Chyba w 1706 lub 07 wyjechał do Włoch, aby lepiej poznać muzykę operową. We Florencji, Wenecji i Rzymie odnosił prawdziwe sukcesy, z zainteresowaniem liczne tłumy przychodziły na wystawiane opery , kantaty i oratoria Haendla.
PO powrocie do Niemiec objął stanowisko kapelmistrza w Hanowerze. Komponował tam koncerty obojowe, będące w istocie utworami typu concerto grosso z udziałem obojów.
Kilkakrotnie wyjeżdzał do Londynu. W 1726 przyjął obywatelstwo.
Co ważne, osiem lat przed śmiercią całkowicie utracił wzrok.

Jeżeli są jakieś błędy proszę poprawić .
M,
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
andrzej13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 41.431

 
 
post 13/05/2010, 7:51 Quote Post

Ostatni post na temat pisowni nazwiska. Jak pisałem wyżej Jerzy Fryderyk sam używał i podpisywał się nazwiskiem Handel robił to od momentu osiedlenia się w 1712 roku na stałe w Londynie. Tak więc nie jest trafny wpis biograficzny kolegi Marynaxd, z którego wynikało że tworzył w Hannowerze. Jego obecność w Londynie była po części spowodowana tym, że Jerzy Ludwik Hanowerski, na którego dworze był kapelmistrzem, został królem Anglii Jerzym I w 1714. Zresztą znany jest konflikt pomiędzy Handlem a Jerzym Ludwikiem wynikły z powodu przedłużenia przez Handla urlopu od obowiązków na dworze elektora o rok (bagatelka!). Kiedy Jerzy I został królem i zanlazł się w Londynie Handlowi zrobiło się trochę "ciepło" i od kompletnej niełaski uratowała mistrza tylko sympatia, którą żywiła do niego Zofia Hanowerska, żona króla. Związana jest z tym anegdota, która opowiada, że w ramach przeprosin Handel w czasie przejażdżki króla po Tamizie wynajął barkę i płynąc za władcą nakazał grać muzykantom "Water Music"
We Włoszech Wsławił się nie tyle operami (tylko dwie "Rodrigo", "Agrippina), czy oratoriami też tylko dwa, lecz Kantatami włoskimi (wśród nich moja ulubiona "Delirio Amoroso").
Gwoli wyjaśnienia: kantata Handlowska nie ma nic wspólnego z kantatami kojarzącymi się z Janem Sebastianem.
Co do Concerti grossi op.3 - zwanymi właśnie "obojowymi" skomponowane były dopiero w 1734 roku, kiedy Jezry Fryderyk byl Anglikiem całą gębą.
I na koniec, dosyć nieszczęśliwe jest porównanie przez generała dotyczące pasji i oratoriów J.S Bacha. Nie ma to żadnego przełożenia na różnice u Handla. Nawet biorąc pod uwagę ilości zachowanych dzieł. U Bacha dwie pasje i dwa oratoria, z czego Weichnachts- oratorium, to zbiór 6 kantat, które wykonywane były osobno przez cały okres Bożego Narodzenia. W tym momencie zgodzę się, że muzycznie i stylistycznie są one jednorodne, lecz w przypadku Jerzego Fryderyka ta jednorodność nie jest już tak jednoznaczna.
Z handlowskim pozdrowieniem Andrzej...
PS. Zwrócie uwagę na realizacje Handla pod batutą Rene Jacobsa "Harmonia Mundi" to wręcz barokowo-rockowe granie i śpiewanie.Obecnie u jednego z dystrybutorów są w znakomitej cenie boksy z operami i oratoriami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Marynaxd
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 204
Nr użytkownika: 48.873

 
 
post 13/05/2010, 18:03 Quote Post


Ostatni post na temat pisowni nazwiska. Jak pisałem wyżej Jerzy Fryderyk sam używał i podpisywał się nazwiskiem Handel robił to od momentu osiedlenia się w 1712 roku na stałe w Londynie.


Dobra, zgadzam się ale niemniej jednak funkcjonują dwa,wiec chyba nie jest błędem posługiwać się tym drugim.


Tak więc nie jest trafny wpis biograficzny kolegi Marynaxd, z którego wynikało że tworzył w Hannowerze.


Mea cupla! Źle się wysłowiłam.

PS. Zwrócie uwagę na realizacje Handla pod batutą Rene Jacobsa "Harmonia Mundi" to wręcz barokowo-rockowe granie i śpiewanie.Obecnie u jednego z dystrybutorów są w znakomitej cenie boksy z operami i oratoriami.
Jak znajdę czas to chętnie wysłucham .

M.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
gen. Rozwadowski
 

lewus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 61.548

Stopień akademicki: student
Zawód: rozbieracz-wykrawacz
 
 
post 14/05/2010, 15:02 Quote Post

QUOTE
I na koniec, dosyć nieszczęśliwe jest porównanie przez generała dotyczące pasji i oratoriów J.S Bacha. Nie ma to żadnego przełożenia na różnice u Handla. Nawet biorąc pod uwagę ilości zachowanych dzieł. U Bacha dwie pasje i dwa oratoria, z czego Weichnachts- oratorium, to zbiór 6 kantat, które wykonywane były osobno przez cały okres Bożego Narodzenia. W tym momencie zgodzę się, że muzycznie i stylistycznie są one jednorodne, lecz w przypadku Jerzego Fryderyka ta jednorodność nie jest już tak jednoznaczna.

Nie rozumiem sensu wypowiedzi, gdyż nie odwołuje się ona w rzeczywistości do mojego postu.
Podkreśliłem jedynie, że oratoria i opery Haendla są w praktyce jednorodne, podobnie jak pasje i oratoria Bacha, których budowa jest praktycznie identyczna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej