Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mołdawia XVII wiek
     
lisereys
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 42.811

Zawód: uczeñ
 
 
post 28/01/2010, 14:05 Quote Post

Witam, chciałem poprosić o info dotyczące XVII wiecznej Mołdawii. Szukam przede wszystkim map, ale również info dotyczące gospodarki tego państwa i liczby ludności. Troszke czytałem na temat tego państwa, ale interesują mnie zdjęcia map obszaru tego państwa z zaznaczonymi twierdzami( typu: Chocim, Łopuszna(?),Śniatyń(?), Horodeńka(?), Suczawa, Neamt, żwaniec itp)
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
karol_8
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 57.528

karol
 
 
post 28/01/2010, 14:48 Quote Post

W "Latopisie ziemi mołdawskiej" Costina, który przetłumaczyła Ilona Czamańska, na końcu książki znajduje się dość dobra mapa. Mam tę książkę w domu, wieczorem zrobię zdjęcie i postaram się zamieścić. Żwaniec znajdował sie na terytorium Rzeczypospolitej, ale był bardzo blisko Chocimia, więc przypuszczam, że jest zaznaczony na mapie.
Co do badań demograficznych to nie wiem nic na temat jakichś specjalistycznych prac. Pewnie są, ale obawiam się, że po rumuńsku.
Jeżeli o gospodarkę idzie, hospodarstwo mołdawskie było krajem żyjącym z rolnictwa i hodowli. Znakomite mołdawskie wina i przede wszystkim pędzone na zachód stada wołów, sprzedawane potem na jarmarkach w Rzeczypospolitej. Oczywiście jak znajdę jakąś pracę na ten temat w zrozumiałym języku to chętnie sie podzielę, sam ostatnio szukam materiałów na temat obu hospodarstw w I poł. XVII wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
lisereys
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 42.811

Zawód: uczeñ
 
 
post 29/01/2010, 16:37 Quote Post

QUOTE(karol_8 @ 28/01/2010, 14:48)
W "Latopisie ziemi mołdawskiej" Costina, który przetłumaczyła Ilona Czamańska, na końcu książki znajduje się dość dobra mapa. Mam tę książkę w domu, wieczorem zrobię zdjęcie i postaram się zamieścić. Żwaniec znajdował sie na terytorium Rzeczypospolitej, ale był bardzo blisko Chocimia, więc przypuszczam, że jest zaznaczony na mapie.
Co do badań demograficznych to nie wiem nic na temat jakichś specjalistycznych prac. Pewnie są, ale obawiam się, że po rumuńsku.
Jeżeli o gospodarkę idzie, hospodarstwo mołdawskie było krajem żyjącym z rolnictwa i hodowli. Znakomite mołdawskie wina i przede wszystkim pędzone na zachód stada wołów, sprzedawane potem na jarmarkach w Rzeczypospolitej. Oczywiście jak znajdę jakąś pracę na ten temat w zrozumiałym języku to chętnie sie podzielę, sam ostatnio szukam materiałów na temat obu hospodarstw w I poł. XVII wieku.
*




ok, dzięki i czekam wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
lisereys
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 42.811

Zawód: uczeñ
 
 
post 30/06/2010, 10:14 Quote Post

To znowu ja. Nabyłem książkę opisującą działania wojenne wojsk polskich na terenach zachodniej Ukrainy i Pokucia, a więc są również pewne informacje na temat Mołdawian. Interesuje mnie rodzaj, uzbrojenie i taktyka wojsk mołdawskich. Jak zapewne każdy z was wie, najczęściej spotykana jednostka mołdawska to lekka kawaleria, która bierze udział w wojnach Osmanów z Polska. Ale jak jest ona uzbrojona(czy podobnie jak oddziały lekkiej jazdy Tatarów, Wołochów czy Lisowczyków?) tego nie wiem. Skoro lekka jazda, to zapewne stosowana głównie do podjazdów, zabezpieczania marszu, sprawy wywiadowcze, coś w tym stylu. Ale doszukałem się informacji, jakoby lekka jazda mołdawska atakowała tabor kozacki(i nie były to tylko harce, a o zejściu z koni nie ma informacji). Zastanawia mnie również ilość tej jazdy, bo z tego co się orientuję, jazda mołdawska stanowiła większość wojsk Hospodara, a więc nie mogła spełniać tylko wyżej wymienionych funkcji. Inną jednostką, jaką znalazłem, były niewielkie oddziały zaciężnej piechoty typu niemieckiego, Greków czy Wołochów(i w tym przypadku zapewne kawaleria). Doborową formacją była piechota, która zwała się po prostu drabami. Byli oni jednolicie umundurowani w czerwone stroje. Natomiast nie mam żadnych informacji o ich uzbrojeniu i taktyce walki. Również ta "doborowość" tych oddziałów mnie nie przekonuje, skoro ponosili ogromne straty w walkach z Kozakami(Zaporożcami), były nie karne i łatwo wpadały w popłoch. Proszę dlatego o Waszą pomoc, moze Wy wiecie więcej na temat wojsk mołdawskich, może znacie jakieś bitwy w XVII wieku z udziałem wojsk hospodara, w którym jest zrelacjonowana dana formacja oraz jest przedstawiony opis ich walki?

Bardzo proszę o pomoc!

PS. Przepraszam, że post pod postem. Gdyby ktoś znalazł błędy w moich dywagacjach to proszę o sprostowanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 30/06/2010, 14:51 Quote Post

Poszukaj w:
Teofil Szemberg, Relacja o wyprawie chocimskiej 1620
http://www.wanax.pl/index.php?p1131,relacj...cecorskiej-1620

Diarjusz kampanii w wołoskiej ziemi 1686 r. królewicza Jakóba Sobieskiego [w:] Przegląd Historyczno-Wojskowy, Lwów 1931 T.4 zeszyt 2
[ http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent...14&dirids=1 ]

Leonarda Goreckiego, szlachcica polskiego, Opisanie wojny Iwona hospodara wołoskiego z Selimem II cesarzem tureckim, toczonej w roku 1574, Mohylew-Petersburg 1855
[ http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent...46&dirids=1 ]

Jana Łasickiego, Historya wtargnienia Polaków na Wołoszczyznę z Bogdanem Wojewodą, (po którym nastąpił Iwon) i porażce Turków pod dowództwem Mikołaja Mieleckiego i Mikołaja Sieniawskiego, roku 1573, Mohylew-Petersburg 1855
[ http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent...52&dirids=1 ]

Dariusz Milewski, Wyprawa na Suczawę 1653
http://www.wanax.pl/index.php?p564,wyprawa-na-suczawe-1653

Witold Wasilewski, Wyprawa bukowińska Stanisława Jabłonowskiego w 1685 roku
http://www.wanax.pl/index.php?p651,wyprawa...ego-w-1685-roku

Marek Plewczyński, Obertyn 1531
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
lisereys
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 42.811

Zawód: uczeñ
 
 
post 30/06/2010, 15:13 Quote Post

ok, dzięki, choć raczej w tych opracowaniach niczego nowego nie znajdę

PS. dotarłem do informacji, że główne siły Mołdawii to pospolite ruszenie oraz piechota spełniająca role milicji, raczej tacy pomocnicy
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 30/06/2010, 17:28 Quote Post

QUOTE
  ok, dzięki, choć raczej w tych opracowaniach niczego nowego nie znajdę

To lepiej je najpierw sprawdź. Gwarantuję, że dużo znajdziesz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
konto usunięte
 

Unregistered

 
 
post 7/12/2012, 19:52 Quote Post

Mógłby ktoś z was napisać coś o wojskach Mołdawskich i Wołoskich. Jakie były tam formacje wojskowe?
 
Post #8

     
Andzio1999
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 80.807

Adrian
Stopień akademicki: patriota
Zawód: uczeñ
 
 
post 15/04/2013, 14:26 Quote Post

Pfff....chyba rumuńskich historyków o takie rzeczy trzeba pytać bo o Hospodarstwach jest mało informacji w internecie tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/04/2013, 16:53 Quote Post

QUOTE(Andzio1999 @ 15/04/2013, 15:26)
Pfff....chyba rumuńskich historyków o takie rzeczy trzeba pytać bo o Hospodarstwach jest mało informacji w internecie tongue.gif
*


W zamierzchłych czasach, kiedy internet nie był jeszcze powszechny (czyli jakieś 10-15 lat temu) do zdobycia informacji używaliśmy książek (takie prostokątne, papierowe) tongue.gif .
Są one wymienione wyżej i garść informacji można tam znaleźć.

 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Andzio1999
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 80.807

Adrian
Stopień akademicki: patriota
Zawód: uczeñ
 
 
post 5/05/2013, 13:26 Quote Post

Tylko to są opisane wyprawy działające na terenie mołdawii,także za dużo informacji o armii tegoż państwa raczej się nie znajdzie,no tyle informacji aby one zajmowały 75 % tego czegoś prostokątnego,otwieranego xD
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej