Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Osiągnięcia Fenicjan
     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 10/11/2008, 20:57 Quote Post

Najstarsze monety zaczęto bić w Lidii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Coin
http://rg.ancients.info/lion/article.html
http://rg.ancients.info/lion/


QUOTE(rowi)
mi. u tego znanego, włoskiego autora na M
Moscati? smile.gif
Własnie wg Moscatiego najstarsze znaleziska fenickich monet to poł. V w pne, Tyr ("Świat Fenicjan" str. 96).
To co wspomniałeś, to opis handlu z tubylcami bodajże na wybrzezu zachodniej Afryki.


QUOTE(emigrant)
Krezus mógł sobie jako pierwszy bić monetę, ale to właśnie Fenicjanie wynaleźli ideę pieniędzy.
Źródło proszę - i co konkretnie owo źródło rozumie pod pojęciem "idei pieniędzy"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/11/2008, 0:16 Quote Post

QUOTE(rowi @ 10/11/2008, 15:06)
Fenicjanie ideę pieniedzy wymyślili powiadasz...

a ja czytałem (mi. u tego znanego, włoskiego autora na M) że ich zwykłą praktyką w kontaktach z tubylcami, zwłaszcza nowo poznawanymi, była wymiana towarowa : zostawiali na brzegu swoje towary i dyskretnie się oddali na swoje okręty; po kilku dniach wracali, ich towar znikał a z tego co wyłożyli miejscowi brali co im pasowało (sugestia na przyszłość..);

*


Gdyby tak handlowali to by poszli z torbami(o ile ktoś w ich czasach już wymyślił torby wink.gif )i weszliby do historii jako najwięksi idioci.
Pod wyrażeniem idei pieniędzy rozumiem wprowadzenie środka płatniczego, któremu można przypisać określoną wartość. (Rzeczywiście nieprecyzyjnie się wyraziłem. Przepraszam)Chyba też oni jako pierwsi zaczęli stosować bezgotówkowe formy rozliczeń w postaci uwierzytelnionych tabliczek przy transakcjach finansowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 11/11/2008, 10:48 Quote Post

QUOTE(emigrant)
Pod wyrażeniem idei pieniędzy rozumiem wprowadzenie środka płatniczego, któremu można przypisać określoną wartość. (Rzeczywiście nieprecyzyjnie się wyraziłem. Przepraszam) Chyba też oni jako pierwsi zaczęli stosować bezgotówkowe formy rozliczeń w postaci uwierzytelnionych tabliczek przy transakcjach finansowych.
Czy mi się zdaje czy to pogrubione to wyrażenie z polskiej Wiki?



Tu jest co nieco, z tym, ze podają źrodła:
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_money
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
rowi
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 329
Nr użytkownika: 47.585

Robert W.
Zawód: analityk
 
 
post 12/11/2008, 13:46 Quote Post

Co do monet więc już wiemy…

Co do „idei” w ogólności, to można by powiedzieć, że jest to sam pomysł by za towary nie dawać innych, równoważnych teoretycznie towarów, lecz jakiś symboliczny znak ;
dla ułatwienia przyjęcia się tej „idei” znak (moneta, kruszec) musiał być najpierw wartościowy sam w sobie ;

i o takich przypadkach na razie chyba rozmawiamy;
oczywiście warunki ten spełniają monety, jak te lidyjskie, ale również mogą np. sztabki czy wręcz kawałki złota (prymitywniejszy etap) ,
monety posiadają jakieś znaki, wizerunki ale również na sztabkach można coś oznaczyć,
tak więc sądzę, iż monety to tylko jakiś „etap” a nie sam początek „pieniądza” ,

kolejnym „etapem” była różnorodność monet, ich wzajemne realacje, parytety, wymiany ;

aż …pojawiły się nominały,
co można by uznać za krok milowy w epoce „pieniądza” bo już wtedy jego wartość nie odnosi się bezpośrednio do wartości kruszcu ;
pieniądz staje jakby „abstrakcyjny”, tak jak dziś banknoty, jego idea (być może nawet nie uświadomiona przez pierwszego „pomysłodawcę”) w pełni się wypełnia, staje się „więcej pieniądza w pieniądzu” - jak by powiedział ktoś z branży cukrowniczej 

to tak w skrócie (na skróty?)


nie wiem od kiedy pojawiły się nominały, ale chyba nie tak szybko od początku ?

listy zastawne, tabliczki a’la karty płatnicze, weksle, czeki itp. to jakby inny nurt (żeby wypisać czek nie trzeba być milionerem ale by bić monety – tak);

mnie bardziej interesuje sama „idea” pieniądza – kto wymyślił samo płacenie za towary nie towarami lecz czymś uniwersalnym, no i oczywiście jak to się rozwijało od form prymitywnych (np. znane jest przeliczanie a nawet płacenie skórkami zwierząt) do tych rozwiniętych ;

bo to chyba ani Lidyjczycy, ani Fenicjanie

ciekawe jak wyglądały płatności w handlu np. w czasach wojny trojańskiej ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 18/11/2008, 10:21 Quote Post

Część postów nie pasujących merytorycznie do tematu "Osiągnięcia Fenicjan" została przeniesiona do tematu "Atlantyda a megality i ekspansja Ludów Morza"
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=16364&st=570
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
jadziamkt
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 50.712

Marta
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 19/11/2008, 22:28 Quote Post

QUOTE(Nalotta @ 13/03/2005, 13:15)
QUOTE(Anarina @ Jan 28 2005, 11:00 PM)
Gdzieś spotakałam się z twierdzeniem, że Fenicjanie wynaleźli szkło (z którego zresztą słynęli, a technologii jego produkcji bardzo pilnie strzeżono).
Znani byli też z produkcji tekstylnej. Do barwienia swoich tkanin używali tzw. "purpury fenickiej" pochodzącej z morskich ślimaków (słynna w całym ówczesnym świecie)
*



Ja natomiast kiedyś słyszałam, że to Sumerowie wynaleźli szkło. Więc jak to z tym jest? Może ktoś wie?????
*



Sumerowie wytwarzali rodzaj pasty szklanej. Fenicjanie zas szkło, jednak też nieprzezroczyste

QUOTE(Theodorus @ 28/01/2005, 10:24)
1. Wzór pisma przejęty później przez greków pochodzi z Fenicji.
2. Za osiągnięcie można chyba też uznać kolonizację północnej Afryki i półwyspu Iberyjskiego.

Pozdro
*




Ad.1. Raczej chodziło o alfabet, który został przejety przez Greków. Alfabet to była rewolucyjna koncepcja

QUOTE(sargon @ 11/11/2008, 10:48)
QUOTE(emigrant)
Pod wyrażeniem idei pieniędzy rozumiem wprowadzenie środka płatniczego, któremu można przypisać określoną wartość. (Rzeczywiście nieprecyzyjnie się wyraziłem. Przepraszam) Chyba też oni jako pierwsi zaczęli stosować bezgotówkowe formy rozliczeń w postaci uwierzytelnionych tabliczek przy transakcjach finansowych.
Czy mi się zdaje czy to pogrubione to wyrażenie z polskiej Wiki?



Tu jest co nieco, z tym, ze podają źrodła:
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_money
*



A ja mam wrażenie, że tabliczki stanowiące zastaw lub gwarancję były stosowane w Mezopotamii (okres np III dynastii z Ur) polecam np dokumenty z Nippur o tym świadczące. A wiec troche wcześniej :-)
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 20/11/2008, 20:15 Quote Post

QUOTE(jadziamkt @ 19/11/2008, 22:39)
QUOTE(sargon @ 11/11/2008, 10:48)
QUOTE(emigrant)
Pod wyrażeniem idei pieniędzy rozumiem wprowadzenie środka płatniczego, któremu można przypisać określoną wartość. (Rzeczywiście nieprecyzyjnie się wyraziłem. Przepraszam) Chyba też oni jako pierwsi zaczęli stosować bezgotówkowe formy rozliczeń w postaci uwierzytelnionych tabliczek przy transakcjach finansowych.
Czy mi się zdaje czy to pogrubione to wyrażenie z polskiej Wiki?



Tu jest co nieco, z tym, ze podają źrodła:
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_money
*
A ja mam wrażenie, że tabliczki stanowiące zastaw lub gwarancję były stosowane w Mezopotamii (okres np III dynastii z Ur) polecam np dokumenty z Nippur o tym świadczące. A wiec troche wcześniej :-)
*
Heh, no ja od początku miałem takie wrażenie - w linku z brytyjskiej Wiki nie ma słowa o tym, ze Fenicjanie wynaleźli ideę pieniądza, a o to się rozchodziło smile.gif
BTW, o jakie dokumenty z Nippur chodzi?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
jadziamkt
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 50.712

Marta
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 20/11/2008, 21:17 Quote Post

Na stanowiskach III dynastii z Ur (choćby z samego Ur, ale także z Nippur znaleziono całkiem sporo tekstów. Opracowane stanowią ciekawy korpus (i chodzi tutaj o tekstach o walorach literackich, teksty religijne, ekonomiczne, przysłowia i przypowistki etc...) Jeżeli jestes zainteresowany to z cgecia podam na miary na opracownia:-)
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
werboc
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 68.108

Zawód: uczen
 
 
post 9/10/2010, 14:45 Quote Post

smile.gif W starożytności obecne tereny Libanu i zachodniej Syrii zamieszkiwali Fenicjanie. Zasłynęli oni jako znakomici żeglarz i kupcy. Opłynęli oni Afrykę. Feniccy handlarze znaczne zyski otrzymywali ze sprzedaży drewna cedrowego. Budowano z niego najlepsze statki. Na handel produkowano również barwne tkaniny i szklane wroby. Jednak za największe osiągnięcie Fenicjan uważa się stworzenie alfabetu, ale przypisuje się im również wiele innych dokonań np.: wynalezienie pieniędzy i sposobu wytopu szkła. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
BeBe145
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 70.091

Kamila
Zawód: uczeñ
 
 
post 31/12/2010, 13:53 Quote Post

QUOTE(Nalotta @ 13/03/2005, 14:15)
QUOTE(Anarina @ Jan 28 2005, 11:00 PM)
Gdzieś spotakałam się z twierdzeniem, że Fenicjanie wynaleźli szkło (z którego zresztą słynęli, a technologii jego produkcji bardzo pilnie strzeżono).
Znani byli też z produkcji tekstylnej. Do barwienia swoich tkanin używali tzw. "purpury fenickiej" pochodzącej z morskich ślimaków (słynna w całym ówczesnym świecie)
*



Ja natomiast kiedyś słyszałam, że to Sumerowie wynaleźli szkło. Więc jak to z tym jest? Może ktoś wie?????
*




Sumerowie wynaleźli kolorowe szkło, a Fenicjanie szkło (z piasku nadbrzeżnego). Czy widać różnicę ? Ja obecnie piszę pracę dodatkową o cywilizacjach starożytnych i nie wiem czy to Fenicjanie wynaleźli monetę ... POMOCY !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 31/12/2010, 13:57 Quote Post

QUOTE(BeBe145 @ 31/12/2010, 14:53)
Ja obecnie piszę pracę dodatkową o cywilizacjach starożytnych i nie wiem czy to Fenicjanie wynaleźli monetę ... POMOCY !
*



Według obecnego stanu wiedzy, pierwsi monety bili Lidijczycy - i w większości źródeł znajdziesz tę informację. Fenicjanie dość wcześnie zaczęli z nich korzystać i na pewno zawdzięczamy im ich rozprzestrzenienie na terenie Basenu Morza Sródziemnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej