Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Republika Gilani
     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 29/12/2007, 18:37 Quote Post

Witam! Po pokonaniu Denikina, przed bolszewikami otworzyły się dwa nowe fronty:
1. Besarabia
2. Państwa kaukaskie, od których o rzut beretem oddalona była, znajdująca się od dawna pod silnymi wpływami brytyjskimi Persja. Lenin i Trocki postanowili nękać Albion jak się tylko da. W maju 1920 r. Armia Czerwona wkracza do północnej Persji. Proklamowana zostaje krótkotrwała Radziecka Republika Gilani, całkowicie zależna od Moskwy. Jednak dalsze losy tego marionetkowego państewka nie trwały długo. Co sądzicie o tym sztucznym tworze politycznym? Czy Republika Gilani na dłuższą metę miała szansę przetrwać? Jakie państwa prócz Rosji Sowiekiej nawiązały stosunki dyplomatyczne z tym państwem? Prosiłbym o wszelkie informacje na jej temat. Najbardziej inresują mnie siły zbrojne. Jak liczna była armia? Co z siłami powietrznymi? Może była jakaś flotylla Morza Kaspijskiego? Na jakiej zasadzie odbywał się pobór rekrutów narodowości perskiej? Domyślam się, że generalnie wojsko zorganizowane i dowodzone było na wzór sowiecki. Jak się miały sprawy z dostarczaniem materiału wojennego z Rosji. Proszę opisywać również kampanie prowadzone przez tą republikę.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 29/12/2007, 20:48 Quote Post

Ciekawy temat Gronostaju. Jako, że punkt pierwszy był mi "jako tako" znany. To drugi mnie zupełnie zdziwił. Po raz pierwszy usłyszałem o tym, że ACz wkroczyła do Persji i założyła tam Radziecką Republikę Gilani!
Ale jak, widzę rosyjska wojna domowa ma, jeszcze wiele nieodkrytych "kart". Co nie ukrywam cieszy i uatrakcyjnia ten konflikt.
Na razie nie mam, żadnych danych, ale jak jakieś będę miał to na pewno się nimi podzielę.
Korzystając z okazji. Region Gilan Gronostaju, zamieszkuje głównie narodowość gilańska a nie perska (chociaż obie narodowości (
łączą więzy etniczne i kulturowe), która posługuje się własnym językiem (dialektem). Chociaż możliwe, że Persowie mogli tam prowadzić zakrojoną akcję kolonizacyjną. To wtedy możemy, taką opcję uznać.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 17/03/2008, 13:10 Quote Post

Przeszukując Internet znalazłem to:

http://www.iran-bulletin.org/ibMEF-2-compl...%20Republic.htm

Myślę, że Cię to zainteresuje Gronostaju. Aczkolwiek nie ukrywam, że jest tego niestety bardzo mało. Ale być może uda Mi się wynaleść coś więcej.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 17/03/2008, 15:18 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 17/03/2008, 14:10)
Przeszukując Internet znalazłem to:

http://www.iran-bulletin.org/ibMEF-2-compl...%20Republic.htm

Myślę, że Cię to zainteresuje Gronostaju. Aczkolwiek nie ukrywam, że jest tego niestety bardzo mało. Ale być może uda Mi się wynaleść coś więcej.

Pozdrawiam!
*



Bardzo Ci Damianie dziękuję. smile.gif Dłużnikiem Twoim jestem do końca życia. wink.gif


Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 17/03/2008, 15:27 Quote Post

Bardzo Ci Damianie dziękuję. smile.gif Dłużnikiem Twoim jestem do końca życia. wink.gif

Proszę bardzo Gronostaju smile.gif. Jak uda Mi się coś więcej znaleść to tu to zamieszczę. Ale nieukrywając ciężko coś na ten temat znaleść. A ten link w zasadzie znalazłem przez przypadek, szukając informacji o Kozakach. Być może w ten sam sposób uda Mi się coś jeszcze na ten temat znaleść wink.gif.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 30/03/2008, 19:43 Quote Post

Kolejne linki o Republice Gilani:

http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_Republic_of_Gilan

http://en.wikipedia.org/wiki/Constitutiona...vement_of_Gilan

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Glasisch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 920
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista
 
 
post 29/07/2012, 11:25 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 29/12/2007, 18:37)
Może była jakaś flotylla Morza Kaspijskiego?


co do republiki, jak na efemerydę przystało, to chyba w ogóle nie zdążyła powojować, ale do działań morskich na Morzu Kaspijskim w latach 1919-1920 doszło, bo wszystkie strony miały tam swoje flotylle, Persowie, siłą rzeczy bolszewicy a i również Brytyjczycy, tzw, British Caspian Flotilla, która bolszewikom nieźle złoiła tyłki w tzw. Bitwie koło Fortu Aleksandrowskiego 21.05.1919 r. W niedalekiej przyszłości ukaże się na łamach tarnogórskich "Okrętów Wojennych" artykuł o tych działaniach, nad ktorym teraz siedzę, w ramach wolnych mocy przerobowych, a dla niecierpliwych polecam tę książkę, brytyjskiego chorążego, P. Thorville`a, który był naocznym świadkiem tych odległych wydarzeń i opisał wszystko w swoim pamiętniku, który niedawno został wydany, ale, uwaga, po niemiecku. A tak na marginesie, rajd Raskolnikowa na Enzeli, to była agresja na neutralne państwo jednak, jakby na to nie patrzeć, nie zależnie, że szach był pod brytyjskim, kolonialnym butem, wiadomo ropa...

user posted image user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Rulez620
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 413
Nr użytkownika: 66.691

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 29/07/2012, 13:58 Quote Post

http://altiok.blox.pl/2011/08/5-VIII-1906-...dernizacji.html
http://www.wojcieszownet.fora.pl/tematy-st...kie,197-90.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej