Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Japoński wachlarz bojowy
     
Doborowicz232
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 84.567

 
 
post 29/06/2019, 18:49 Quote Post

Zetknąłem się w internecie kilka razy z japońskimi wachlarzami bojowymi. Znalazłem dwa ich rodzaje. Zaostrzone, żelazne, składane wachlarze oraz mniej popularne sztywne wachlarze na trzonku. Zastanawiałem się jaka była ich skuteczność, a raczej czy w ogóle do czegokolwiek się nadawały. Ostry można by chyba użyć jako sztyletu lub złożony jako krótką pałkę a sztywny jak maczugę. Tylko czy użycie zwykłego sztyletu i maczugi nie byłoby skuteczniejsze? Jedyną zaletą tej broni jaką widzę jest to że nie były one uznawane za broń i można je było nosić tam gdzie na inną broń by nie pozwolono. Czekam na potwierdzenie lub zaprzeczenie mojego stwierdzenia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 29/06/2019, 19:36 Quote Post

QUOTE(Doborowicz232 @ 29/06/2019, 18:49)
Zetknąłem się w internecie kilka razy z japońskimi wachlarzami bojowymi. Znalazłem dwa ich rodzaje. Zaostrzone, żelazne, składane wachlarze oraz mniej popularne sztywne wachlarze na trzonku. Zastanawiałem się jaka była ich skuteczność, a raczej czy w ogóle do czegokolwiek się nadawały. Ostry można by chyba użyć jako sztyletu lub złożony jako krótką pałkę a sztywny jak maczugę. Tylko czy użycie zwykłego sztyletu i maczugi nie byłoby skuteczniejsze? Jedyną zaletą tej broni jaką widzę jest to że nie były one uznawane za broń i można je było nosić tam gdzie na inną broń by nie pozwolono. Czekam na potwierdzenie lub zaprzeczenie mojego stwierdzenia.
*



Jeśli kolega zna rosyjski, można poczytać tu:
https://pikabu.ru/story/yaponskiy_boevoy_veer_5454559
http://miuki.info/2014/09/yaponskie-boevye-veera/
https://shkolazhizni.ru/culture/articles/43648/
https://konnichiwa.ru/page/3089/

Jeśli zaś nie - proszę dać znać na PW, poradzimy coś smile.gif


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Doborowicz232
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 84.567

 
 
post 29/06/2019, 19:58 Quote Post

Niestety nie znam rosyjskiego. Przypomniało mi się że czytałem gdzieś o jakimś generale który bronił się używając wachlarza bojowego przed przeciwnikiem z mieczem do czasu przybycia posiłków. Coś pamiętam też o jakiejś wzmiance o parowaniu wachlarzem włóczni ale nie bardzo chce mi się w to wierzyć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 29/06/2019, 20:47 Quote Post

Wachlarz we współczesnej jego postaci tj. składany kawałek tkaniny naciągnięty na deseczki lub pręty wynaleźli właśnie Japończycy. Udoskonalili chiński "patent", który różnił się tym, że nie był składany. Takich nieskładanych wachlarzy zwanych "ogi" używali też chłopi, do odwiewania plew z ziarna. Te składane rozpowszechniły się w okresach Heian i Nara.

QUOTE(Doborowicz232 @ 29/06/2019, 19:58)
czytałem gdzieś o jakimś generale który bronił się używając wachlarza bojowego przed przeciwnikiem z mieczem do czasu przybycia posiłków.
*



To pasuje do jednej z bitew Uesugi Kenshina - to przed nim właśnie bronił się ten generał.

Parowanie włóczni - zależy jakim wachlarzem. Zasadniczo wyróżnia się ich trzy rodzaje:

Gunsen - najlżejszy, mogący służyć również jako...wachlarz :)Jeśli przyjmiemy wachlarz za półkole, to jego wewnętrzne "szprychy" robiono z drewna, brązu, mosiądzu a zewnętrzne po po obu stronach z cienkiej blachy żelaznej. Pokrycie też bywało wykonywane z pasków blachy, albo blacha była tylko po obu zewnętrznych końcach. Ważyło takie cudo 200-500g i był to dość solidny przedmiot. Złożonym można było bić jak pałką (najczęściej w kolana i łokcie), wykonywać pchnięcia, naciskając na wrażliwe punkty na ciele przeciwnika, blokować uderzenia, wreszcie rzucić w przeciwnika, jak kamieniem.
Rozłożony PODOBNO służył wojownikowi do odbijania strzał i oszczepów (chyba takich wystrzelonych z bardzo daleka,w końcowej fazie lotu), albo odwracania uwagi przeciwnika w czasie walki na miecze. Oczywiście korzystano z nich tam, gdzie nie można było wnosić miecza, ale nie było to regułą.
Pierwsze wzmianki o bojowych wachlarzach takiego typu pochodzą z XII wieku.

Tessen - cięższa wersja poprzedniego, wykonywana zazwyczaj w całości z metalu. Bywało, że krawędź pokrycia ostrzono - uderzenie w szyję czymś takim pozbawiało życia. Albo pręty pokrycia na końcach ostrzono, a czasem jeszcze dodatkowo pokrywano trucizną. Według legendy uzywając takiego wachlarza Yoshitsune Minamoto pokonał demona tengu - mistrza sztuk walki, który po przegranej musiał nauczyć zwycięzcę wszystkiego co sam umiał. Na wachlarze nanoszono często herb rodu, żeby móc rozpoznać zmasakrowane w bitwie zwłoki samuraja. Od nazwy tego typu wachlarza pochodzi słowo tessen-jitsu" - sztuka walki z użyciem tego przedmiotu, obecnie prawie w całkowitym zaniku.

Gunbai (także gunpai albo gumbai) - całkowicie drewniany lub metalowy, nieskładany, na długim trzonku (takim od biedy można by odparować cios włócznią). Bywał oznaką wodza, za jego pomocą można było dawać sygnały wojsku, lub z braku innej broni - odeprzeć przeciwnika. Podobnego, lecz o wiele lżejszego i mniejszego używają do dziś sędziowie w zawodach sumo - wskazują nim kto zwyciężył w walce..

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej